Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-02-2011, 16:34   #21
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
A dobře jsi udělala. Nesouhlasím naprosto se Šárkou !!! Jedno varle není žádná choroba nebo něco, co by psa znehodnocovalo. Navíc, alespoň já, si psa kupuju jako kamaráda a společníka a nikoliv jako poslední módní model, kde kontroluju, jak dobře jsou ušity švy. Myslím navíc, že chovatel v zemi, kde máme řízený chov, musí mít chovné páry schváleny poradcem chovu a tedy protože si nemůže volně vybírat, nemůže být právně poháněn k zodpovědnosti za eventuální nevhodnost spojení a z něj plynoucí vady a defekty. Ale to je jen právní pohled. Když matka porodí dítě, které ísto modrých očí bude mít zelené, tak ho taky nedá do kojeneckého ústavu, protože ona chce mít děti je modrooké. Psa si pořizuji se všemi riziky a možnými problémy, se kterými musím počítat. Pokud psa mám jen jako nářadí sportovní nebo výstavní a chci mít jistotu kvality, pak si nekupuji štěně, ale psa dospělého. Ale k těmhle lidem já nepatřím a doufám pevně, že jsou i na tomhle serveru v drtivé menšině.
Jiste Pavle,kdyz budu chtit psa chovneho koupim si psa dospeleho.O to tady prece nejde.Nesestouple varle neni skryta vada a proto seriozni chovatel by na ni mel upozornit prodavajiciho a sam dat stene za nizsi cenu.
__________________
Sarka Matrasova
www.lupocecoslovacco.it
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 16:56   #22
Drummer
Junior Member
 
Drummer's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Ostrava
Posts: 49
Send a message via ICQ to Drummer Send a message via Skype™ to Drummer
Default

No Jsem v celku zmatená. Někdo říká to nebo ono. A já která ráno nevím jestli si mám osladit čaj nebo ne si mám vybrat. Jsem ráda že mám papírového psa protože aspoň mám jistotu, že mám to co jsem chtěla. Z druhé strany, když nahlédnu na to že pes stál 12 000 kč a teď ještě 4000 kč (neříkám, že jsem nepočítala s lékařskými výdaji, každý pes může onemocnět)ale je to vcelku vysoká částka . Navíc já psa kupovala od veterináře a ten by přece měl vědět zda pes má zdravotní problém nebo ne? Možná se mýlím, ale pokud mi vet a někteří tady na fóru sdělí, že tento problém poznám už když má pes 6 týdnů. Tak vet by to měl poznat tím tuplem? Já měla prvního psa s PP. S předchozím pejskem jsem měla podobný problém a varle sestoupilo ve 4 měsíci. Proto jsem se nestresovala dříve a masírovala. A myslím, že existuje i možnost, že to vlastně může být i moje chybka. Kdybych k vetovi zašla dříve s varletem mohlo se to ještě nějak řešit. I když nevím jak masáže pomůžou, ale ty já stejně dělala. Nechci se chovat nelidsky s chovatelem se spojím a pokud bude ochotný snížit cenu o náklady na operaci dohodneme se. Pokud ne hádat se nebudu o svého pejska se postarám ať tak či tak.
Drummer jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 19:04   #23
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Dayen View Post
Jestli odoperovat jednu nebo obě - jestli to majitelům ulehčí situaci, tak pejskovi kastrace vadit taky nebude, nepozná to na sobě.
Je nesmysl psa kastrovat kvůli tomu, že má chybějící nebo nesestouplé jedno varle. Určitě je třeba to nesestouplé odstranit a při té příležitosti třeba udělat vasektomii na tom druhém. Navíc, pokud mé informace nelžou, tak gen pro tenhle problém nenosí samec, ale samice. Takže vlastně nechovné by měly být všechny sestry psa s nesestouplým varletem a ne on sám.

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
Navíc já psa kupovala od veterináře a ten by přece měl vědět zda pes má zdravotní problém nebo ne?
Určitě na možnost tohohle problému by měl chovatel upozornit, navíc ještě pokud je veterinář. Míra informací, kterou chovatel předává majitelům svých štěňat, dává také kvalitu chovatele. Nikoliv "kvalita" psů.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 19:30   #24
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Navíc, pokud mé informace nelžou, tak gen pro tenhle problém nenosí samec, ale samice. Takže vlastně nechovné by měly být všechny sestry psa s nesestouplým varletem a ne on sám.
To se bohužel mýlíš. Aby se narodil kryptorchid, musí být (alespoň) přenašeči OBA RODIČE. U feny nepoznáš projev postižení tak jako u psa, nese se to ale nenávazně na pohlaví.
Zda budou přenašeči i sourozenci, záleží na kombinaci genů. Můžeš tam mít přenašeče i takové, co to nepřenášejí.

Přečti si první článek co sem dala Šárka, stačí když přejedeš dolů na tabulku. Chtěla jsem ji zkopírovat, ale nejde to sem vložit. Navrhovaná ozdravná opatření nad tím nelze provést u většiny vícepočetných populací, natož u ČSV. Ale aspoň by mělo jít o to, nespojovat dále prokázané přenašeče navzájem a rodiny, kde byl výskyt.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 20:05   #25
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Tak teď nevím. Jestli chovatel psal do inzerátu, že prodá štěňátka na chov, tak pejsek musel mít v době odběru kuličku sestouplou. Pokud ne, musel Tě na to upozornit. Pokud ne, je to špatné. Na druhou stranu: vy jste si při odběru nikdo nesáhnul, jestli tam je? Nechápu obě strany. I když bych si kupovala pejska jako parťáka, tak jsou základní věci, na které se podívám: skus, kuličky. Ale z Tvého prvního prvním příspěvku jsem pochopila, že to neřešíš a netrápí Tě to. Proto se k případnému vyrovnání nevyjadřuji, jen k té kastraci....Určitě masíruj, ještě není vše ztracené.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 21:09   #26
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Tak teď nevím. Jestli chovatel psal do inzerátu, že prodá štěňátka na chov, tak pejsek musel mít v době odběru kuličku sestouplou. Pokud ne, musel Tě na to upozornit. Pokud ne, je to špatné. Na druhou stranu: vy jste si při odběru nikdo nesáhnul, jestli tam je? Nechápu obě strany. I když bych si kupovala pejska jako parťáka, tak jsou základní věci, na které se podívám: skus, kuličky. Ale z Tvého prvního prvním příspěvku jsem pochopila, že to neřešíš a netrápí Tě to. Proto se k případnému vyrovnání nevyjadřuji, jen k té kastraci....Určitě masíruj, ještě není vše ztracené.
abych pravdu řekla tak u Bena jsem nekontrolovala vůbec nic, u Aschera jen koule...jinak bych vyrovnání řešila s chovatelem ne na foru...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 21:57   #27
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Hanko, nevím přesně v kolika týdnech byl pejsek odebrán od chovatele, ale třeba v 6-ti týdnech tam ještě varlátka sestouplá být nutně nemusí a není to nic tak neobvyklého. O 2 - 3 týdny později už bych asi začínal být trošinku neklidnější. Osobně i při odběru v 6-ti týdnech ale v takovém případě upozorňuji majitele, že ještě pejsek nemá sestouplé třeba jedno varle a pak jim sám ohledně toho volám (obvykle po druhém očkování v devíti týdnech), jestli už je to v pořádku. Pravda ale je, že některé chovatele - ať už začínající nebo ty co se s tímto ještě nesetkali - to třeba vůbec nemusí napadnout.

Jarko, napsalas to dobře - u populace velikosti ČSV by takováto tvrdá selekce (popsaná v odkazovaném článku) znamenala víc škody než užitku. Vyřadit všechny sestry, bratry, rodiče, strýčky a tetičky (a pro jistotu i jejich potomstvo, ne?) postiženého jedince z chovu - to by znamenalo takové zúžení genofondu, které by přineslo zákonitě spoustu dalších a zřejmě závažnějších zdravotních problémů. A abych pravdu řekl, nevěřím tomu že by se i tak podařilo kryptorchismus vymýtit... je to vada recesivní (navíc jestli se nepletu s polygenní dědičností) a jako taková se celkem blbě selektuje. Nejlepší asi je a bude používat zdravý rozum a vyřazovat z chovu jedince prokazatelně postižené, tedy ty u nichž se vada v nějaké formě projeví, a využívat znalosti o výskytu při sestavování rodičovských párů. Jsou údajně dokonce i případy velmi malých populací (sice ne u psů - nebo jsem o tom aspoň neslyšel, ale u koní), kde pro jejich záchranu museli být použiti v chovu i kryptorchidi, aby se populace dostatečně rozšířila, a až následně, po dosažení určitého "bezpečného" množství jedinců, byli z chovu opět vyřazováni. Tím nechci říct, že bychom měli používat kryptorchidy v chovu, aby to nebylo špatně pochopeno

Last edited by alexa; 15-02-2011 at 22:19.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 22:15   #28
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Drummer View Post
No Jsem v celku zmatená. Někdo říká to nebo ono. A já která ráno nevím jestli si mám osladit čaj nebo ne si mám vybrat. Jsem ráda že mám papírového psa protože aspoň mám jistotu, že mám to co jsem chtěla. Z druhé strany, když nahlédnu na to že pes stál 12 000 kč a teď ještě 4000 kč (neříkám, že jsem nepočítala s lékařskými výdaji, každý pes může onemocnět)ale je to vcelku vysoká částka . Navíc já psa kupovala od veterináře a ten by přece měl vědět zda pes má zdravotní problém nebo ne? Možná se mýlím, ale pokud mi vet a někteří tady na fóru sdělí, že tento problém poznám už když má pes 6 týdnů. Tak vet by to měl poznat tím tuplem? Já měla prvního psa s PP. S předchozím pejskem jsem měla podobný problém a varle sestoupilo ve 4 měsíci. Proto jsem se nestresovala dříve a masírovala. A myslím, že existuje i možnost, že to vlastně může být i moje chybka. Kdybych k vetovi zašla dříve s varletem mohlo se to ještě nějak řešit. I když nevím jak masáže pomůžou, ale ty já stejně dělala. Nechci se chovat nelidsky s chovatelem se spojím a pokud bude ochotný snížit cenu o náklady na operaci dohodneme se. Pokud ne hádat se nebudu o svého pejska se postarám ať tak či tak.
Já jsem měl před pár roky něco podobného jako jsi měla Ty se svým prvním psem s jedním naším štěnětem - varle taky nesestoupilo v době kdy by mělo, ale později. Majiteli tohoto našeho štěněte jsem nabídl, že zaplatím operaci - chirurgické odstranění nesestouplého varlete, tzn. jak Ty píšeš - cca 4000 Kč, což je myslím rozumné. Ale vztahoval jsem to na zaplacení operace, nikoliv jako slevu na štěně. No ale ono pak v tom našem případě nakonec samo sestouplo, takže psisko na operaci naštěstí nemuselo. Každopádně už to, že varle sestoupí velmi pozdě, naznačuje že vše není úplně v pořádku a na takovém pejskovi by se podle mého názoru chovat nemělo. Stejně tak na psovi, kterému varle sestoupí až po hormonální léčbě.

Last edited by alexa; 15-02-2011 at 22:17.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 22:25   #29
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

Karle, přesně tak, napsala jsem to záměrně, aby se toho někdo nechytl jako správného postupu.
Myslím si, že moc tvrdá selekce škodí a obávám se jí jako chovatel v souvislosti s mnoha nyní diskutovanými věcmi, v tak maličké populaci jako jsou ČSV...

Ono se zdá na oko "správné" vyřadit psa, nebo jeho sourozence a rodiče, ale až nebude na čem chovat, příbuzenská se nám vrátí jako bumerang. Každý pes má totiž něco...
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 22:25   #30
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Já si myslím, že když kupujeme štěně, kupujeme živého tvora, ne věc, na kterou se vztahuje pozdější reklamace a sleva z ceny. Kupujeme živého tvora v hodnotě x tisíc. Nekupujeme hotové, bezvadné, chovné zvíře. Aspoň já takhle chápu všechny psy, které jsem kdy měla. V 5ti - 6ti týdnech, kdy se čsv prodávají mohou ale také nemusí být varlata sestouplá a nemusí to pro budoucnost znamenat vůbec nic. Stejně tak není hotový skus, počet zubů, DKK a DLK, povaha atd. Jestli že chovatel nabídne nějakou "náhradu škody" je slušný, ale jako povinnost bych to nechápala.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 23:32   #31
SARKA
Arimminum Kennel
 
SARKA's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Rimini
Posts: 1,230
Send a message via Skype™ to SARKA
Default

Danielo,prave ze stene je zivy tvor,tak by chovatel mel vsechny viditelne vady uvest v kupni smlouve.Kupni smlouva by mela byt pri prodeji stenete samozrejmosti.
__________________
Sarka Matrasova
www.lupocecoslovacco.it
SARKA jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 07:34   #32
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No vždyť to Karle píšeš taky: Když tam v době odběru kulička není, tak majitele upozorníš.
V podstatě je potom jedno na čem se chovatel s majitelem domluví, pokud by nesestouplo vůbec. Ale podle mě je důležité, aby o tom nový majitel věděl.
Mně osobně by bylo hloupé prodat štěňě bez kuličky (v jakémkoliv věku) a mlčet.
Ale nevím, jestli už nejsme OT, když majitelka chtěla vědět jen naše názory na kastraci...
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 08:50   #33
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Já si myslím, že když kupujeme štěně, kupujeme živého tvora, ne věc, na kterou se vztahuje pozdější reklamace a sleva z ceny. Kupujeme živého tvora v hodnotě x tisíc. Nekupujeme hotové, bezvadné, chovné zvíře. Aspoň já takhle chápu všechny psy, které jsem kdy měla. V 5ti - 6ti týdnech, kdy se čsv prodávají mohou ale také nemusí být varlata sestouplá a nemusí to pro budoucnost znamenat vůbec nic. Stejně tak není hotový skus, počet zubů, DKK a DLK, povaha atd. Jestli že chovatel nabídne nějakou "náhradu škody" je slušný, ale jako povinnost bych to nechápala.
K tomu není co dodat
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 09:53   #34
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
No vždyť to Karle píšeš taky: Když tam v době odběru kulička není, tak majitele upozorníš.
Jj tak to taky dělám a ukazuju masáž.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 09:55   #35
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Ale nevím, jestli už nejsme OT, když majitelka chtěla vědět jen naše názory na kastraci...
Jsme )
Kastrovala bych jen to, co není v šourku.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org