Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-09-2011, 23:32   #21
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Tak toho sem si nevšim... promiň
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 13:49   #22
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Bran má 100% krve československého vlčáka. 27% vlčí krve a 73% krve NO je v jeho původu z doby, kdy to ještě československý vlčák nebyl, ale byli to kříženci. Teď už je to mnoho generací plemeno se svou vlastní krví, která se vyvíjí. Asi se tady budeme dohadovat do nekonečna. Matematický výpočet z hlediska procent v krvi nečeho je hloupost. Je to zajímavost, nic na čem by se dalo zakládat. Zajímalo by mě, jestli se takové věci řeší i u jiných mladých plemen a jestli se toto bude řešit i za 50 let, kdy už snad bude československý vlčák plemeno ustálené a jednotné. Z mého pohledu je to prostě pes, který má někde daleko v rodokmenu 6 různých vlků a hromadu německých ovčáků (teoreticky, když odhlédnu od spekulovaného přikřižování v současnosti). Je to jedno, prostě mě zarazilo, že někdo uvádí % vlčí krve, když už nejde o křížence a zajímalo mě, na jakém základu je to založeno, protože po tolika generacích bez dalšího přikřižování není možné, aby se vlčí geny konzervovaly. Už vím, že je to založeno na matematickém výpočtu, který hovoří o krvi v původu (tedy v podstatě o krvi NO x vlk). Podíl nějaké krve se nepřelévá. Až mně nějaký biolog řekne, že přelévá a zůstává zakonzervován, názor změním. Do té doby se tu zřejmě budeme přesvědčovat o vlastních pravdách.
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 14:02   #23
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
Bran má 100% krve československého vlčáka. 27% vlčí krve a 73% krve NO je v jeho původu z doby, kdy to ještě československý vlčák nebyl, ale byli to kříženci. Teď už je to mnoho generací plemeno se svou vlastní krví, která se vyvíjí. Asi se tady budeme dohadovat do nekonečna. Matematický výpočet z hlediska procent v krvi nečeho je hloupost. Je to zajímavost, nic na čem by se dalo zakládat. Zajímalo by mě, jestli se takové věci řeší i u jiných mladých plemen a jestli se toto bude řešit i za 50 let, kdy už snad bude československý vlčák plemeno ustálené a jednotné. Z mého pohledu je to prostě pes, který má někde daleko v rodokmenu 6 různých vlků a hromadu německých ovčáků (teoreticky, když odhlédnu od spekulovaného přikřižování v současnosti). Je to jedno, prostě mě zarazilo, že někdo uvádí % vlčí krve, když už nejde o křížence a zajímalo mě, na jakém základu je to založeno, protože po tolika generacích bez dalšího přikřižování není možné, aby se vlčí geny konzervovaly. Už vím, že je to založeno na matematickém výpočtu, který hovoří o krvi v původu (tedy v podstatě o krvi NO x vlk). Podíl nějaké krve se nepřelévá. Až mně nějaký biolog řekne, že přelévá a zůstává zakonzervován, názor změním. Do té doby se tu zřejmě budeme přesvědčovat o vlastních pravdách.
Jsem biolog, ale přesvědčovat tě nehodlám. Myslím, že tvůj závěr ti ke spokojenému životu plně postačuje.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 14:10   #24
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Taky bych řekla, že už tu není o čem diskutovat.
Bran v sobě z vlka nemá nic, je to už dokonalý československý vlčák a my ostatní si můžeme v klidu dál romanticky propočítávat kolik že toho vlka v tom našem konkrétním máme. Já si můžu klidně dál myslet, že mám doma jednoho kompletního vlka (a tři vlkošedé němčoury).
A všichni jsou spokojeni.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:20   #25
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

[quote=Marianka.W;402460]Taky bych řekla, že už tu není o čem diskutovat.
Bran v sobě z vlka nemá nic, je to už dokonalý československý vlčák

No jo, jenže dokonalý československý vlčák má v sobě 20-30% vlčí krve A jsme zase na začátku, kruh se krásně uzavírá.
To Anathema: to co nazýváš "nesmyslem" a že to "vůbec není možné" jsou základy dědičnosti - viz učebnice pro základní školu (no možná prvák na gymplu) - pokud tě to zajímá, tak si to můžeš dohledat. Ale Branovi je to asi úplně jedno.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 08-09-2011, 15:42   #26
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

No, Freika v sebe vlciu krv nema, ale nejaky cokel ma v sebe tak 300 ml jej krvi a edze neviem aky je velky, tak to percento radsej tipovat nebudem ;o)

Hele, ludia, s percentami krvi dnes uz mozu vazne operovat len kreacionisti v snahe vyvratit Darwinovu evolucnu teoriu. Je to pekne (z hladiska estetickeho) cislo a vravi asi tolko ze v predkoch nasho psa je taky percentualny podiel vlka, ak psa za vlka nepovazujeme, co je zo systematickeho hladiska nespravne, akozto Canis lupus, ale z hladiska kynologickeho celkom pochopitelne. No a aj keby sme to chceli vztiahnut na genetiku tak rekombinacia nepusti, mutacie tiez nie a selekcia uz vobec.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 10-09-2011, 18:03   #27
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Mně připadá nesmyslné počítat krev stylem 75% + 25% = 50%. Takto to u krve nefunguje. Z takového spojení se může narodit jedinec, co bude mít z jedné z těch dvou stran minimum, protože zkrátka převládne ta druhá. Čehož jsou důkazem i F1, kdy někteří byli mnohem víc jako vlci a jiní naopak jako NO, ačkoliv všichni měli mít 50%. Počítat krev na procenta je hloupost.
Já jsem samozřejmě svým způsobem hrdá na to, že Bran má v osmé generaci nazpět 6x vlka. To že má čsv tak blízko k vlkovi byl ostatně jeden z hlavních důvodů, proč jsem si toto plemeno vybrala (jako asi všichni). Já nepopírám vlčí původ nebo podobnost vlku více, než je podobná většina jiných plemen. Přijde mi na hlavu zakládat na matematickém výsledku a dokládat to ke svému psu, že on má zaručeně tolik % vlčí krve. Je to jako by se tím říkalo - porovnejte si, kdo je víc vlk. To je přeci blbost
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org