Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-08-2011, 21:17   #21
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Veterináři od krmení masem v drtivé většině lidi odrazují a vypíšou Vám pět stránek rizik krmení syrovým masem.
Většina veterinářů spolupracuje s výrobci některým granulí na distribuci a reklamě. Tak přece nebudou doporučovat krmení BARF.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 13:43   #22
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Krmíme syrovým přemraženým masem, agresivitu nepozorujeme. Myšky ji necháváme lovit, od ostatní zvěře se nechá odvolat. Tedy až na čerstvý případ se zajícem na strništi, kdy se domů vrátila vyběhaná Rakša s jazykem na vestě a nakrknutej tatík s vyřvanejma hlasivkama
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 15:25   #23
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Elsia&Benjamin View Post
Většina veterinářů spolupracuje s výrobci některým granulí na distribuci a reklamě. Tak přece nebudou doporučovat krmení BARF.
No to je asi hlavní kámen úrazu. Na krmení masem žádnej veterinář nevydělá. Leda že by to bylo opravdu tak nebezpečný, že by těch pět stránek pracně sesmolených o škodlivosti krmení masem bylo k něčemu. To by jim pak bylo jedno, jestli to u nich lidi nechaj za granule nebo za následné léčení po krmení masem. U nás kombinujeme převážně masos granulemi (Stone Crick) a zatím víceméně bez problému. Evoce a zeleninu dáváme tak nějak nahodile, spíš když krájíme pro sebe a psui se tváří, že 14dní nejedli.

Tyhle granule jsou dělaný trošku jinak než klasický. Jestli sem to dobře pochopil, je to něco jako popcorn obalovanej v jakýsi moučce z masa. Když to zaliju vodou, přiberou ty granule na objemu cca 10% Když jsem viděl, co udělá Pedigree po dvou hodinách ve vodě...
Samozřejmě každej pes může tuhle kombinaci snášet jinak, ale mně ty vyhovuje, protože tahat mražený maso na akci 3dny a víc už je volba jen pro ty otrlejší, ikdyž pro ty psy rozhodně zelený maso neznamená červenou
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 16:39   #24
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
tahat mražený maso na akci 3dny a víc už je volba jen pro ty otrlejší, ikdyž pro ty psy rozhodně zelený maso neznamená červenou
Máme psa jen na mase a jeli jsme letos na 7 dní na vodu. Jako kuřecí 4 den v létě už je fakt chuťka. Ale psovi to chutnalo snad ještě víc, než čerstvý. Chodila jsem krmit HODNĚ daleko za kemp. Jinak jsme prokládali sušenejma pochutinama (sušený srdíčko, plíce, záušky atd.).
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 18:36   #25
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Dočetla jsem se, že pokud je pes agresivní, nedoporučuje se krmení například srdcem, játry a pod, údajně to zvyšuje temperament. Je možné, že na tom něco bude.
Bran by se po syrové svalovině a hovězích žebrech utloukl možná, že kdybychom krmili nějakým shitem z hypermarketu (myšleno granule) za 200,- 15kg, tak by možná ubylo na divokosti (předpokládám, že takové granule nemají téměř žádnou výživovou a energetickou hodnotu) .
Težko říct, na jakém základu jsou založené studie prokazující, že syrové maso může mít vliv na zvýšení agrese nebo dravosti. My jsme ale také nezaznamenali žádnou změnu v chování oproti granulím (škoda že ho syrové nezbavilo loveckého pudu, jak tady někdo psal, to by bylo prima, včera zas ulovil běžce v lese ).
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 31-08-2011, 19:04   #26
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Veškerá tvrzení o tom, že typ stravy má vliv na povahu psa, je úplným nesmyslem. Je to výplod lidské fantazie, která má sklon si propojovat do souvislosti různé znaky a vytvářet z nich obecný jev (např. že lidé s úzkými rty jsou přísní nebo tlustí lidé jsou kliďasové). U psa nebo šelem obecně to plyne z vizuálního vjemu. Pokud předložíte člověku dvě fotografie jednoho psa, kdy jeden bude načesaný a vykoupaný a tlamě bude mít gumovou hračku a druhý bude umazaný od čerstvé krve a tlamě ponese roztrhaného králíka, zcela jistě vám neznalý člověk odpoví, že nebezpečnější a divočejší je ten zkrvavený. Pravdou je, že pokud dáte psovi granule a syrové maso, bude si to maso přirozeně více bránit, než granule. není to ovšem jeho "divokostí", ale prostě tím, že maso je pro něj mnohonásobně přitažlivější a tím i cennější, než průmyslová potrava.
Potrava má vliv na 1000 různých věcí, ale povaha k nim skutečně nepatří. Nešiřme bludy a spíše se je snažme vyvracet !!!
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 11:50   #27
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Naprosto souhlasím s Pavlem - povaha je dána jednak genotypem a jednak výchovou. To platí jak u psů, tak u lidí. Stejně tak jako nevěřím u lidí na horoskopy, nevěřím u psů na to, že krmení syrovým masem udělá ze psa krvelačnou bestii. Žádné takové studie neexistují (nebo jsem o nich aspoň neslyšel), vše jsou to jen babské drby a pověry.

Ohledně alternativy ke krmení syrovým masem na dovolenou... podle informací které mám od lidí z Barona (www.baron.cz) dost lidí kteří krmí syrovým prý při dovolených využívá za studena lisované krmivo (takové jakési masové peletky) Fit-Croc. Sice to není z úplně syrového masa, ale z lehce ovařeného za poměrně nízké teploty (vzhledem k teplotám které jsou používány při výrobě granulí), tudíž si zachovává poměrně velkou část přirozených vitamínů... údajně nic do něho není přidáváno uměle. Nevím, osobní zkušenost nemám, ale jako alternativa na dovolenou by to asi zkusit šlo (samozřejmě, že maso je určitě i proti tomuto "jiná liga").

K.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 12:02   #28
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já tedy léta krmím maso + přílohy. Maso dávám syrové, vařím jen občas v zimě za mrazu, abych měla vývar na pití. Psy mám normální (pokud se to dá o čsv říct ), od crazy bláznivek až po kliďasy. Nikdo není agresivní.
Bohužel jsme oběťmi doby. Vše, co vyrobil člověk je dnes " to nejlepší." Veterináři a krmiváři přeci vědí mnohem lépe než příroda, co krmit
Když už musím dát granule (cestování), tak mám takové, které ani po týdnu ve vodě nezmění tvrdost a tvar (vyzkoušeno) a jsou z masa. Sice výrobci až tak nevěřím, že ho tam je 70%, ale určitě je ho tam víc než u běžně prodávaných.
Krmení masem = agresivita je pěkná hloupost.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 12:08   #29
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka View Post
Když už musím dát granule (cestování), tak mám takové, které ani po týdnu ve vodě nezmění tvrdost a tvar (vyzkoušeno) a jsou z masa. Sice výrobci až tak nevěřím, že ho tam je 70%, ale určitě je ho tam víc než u běžně prodávaných.
Můžeš mi prosím, poslat na mail, o jaké granule se jedná?
Díky, Jani ([email protected])
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 12:16   #30
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

posláno....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 12:32   #31
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Quote:
škoda že ho syrové nezbavilo loveckého pudu, jak tady někdo psal, to by bylo prima,
Co že, to tady někdo psal???? to jsem asi špatně četla!!!!!!!!!
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 17:25   #32
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

S temi Fitcrocy mam a nejen ja tu zkusenost, ze to cuba nechtela zrat. Pazrava je dost, ale tyto granule si vezme,kdyz mi prijde jejich vzorek k nejake objednavce, ale jednou jsem je zakoupila jako krmivo a po par dnech je odmitla jist.Verim,ze jsou celkem prirodni, protoze se po relativne kratke dobe zkazily a daly se do nich moli. Ale at uz to jsou jakekoliv granule, tak ma priserne vylucovani. Obrovske hromady nekolikrat denne, to se nam pri krmeni masem nestava. Holt na cesty vlacim konzervy.A s tou povahou a vetsimi sklony k loveni po konzumaci syrovyho je blbost. Jo, kdyz se podari psovi ulovit zive zvire a ochutnat jeste teple, tak verim, ze tam to asi nejaky vliv na ochotu k lovu mit bude....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 17:32   #33
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

To už je zas o něčem jiným. Tam si myslím, že mu pomáhá už jen to, že ho dokázal chytit a zabít. Nemusí ho ani načít, stačí jen ta zkušenost, že to jde
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 23:28   #34
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Pavle, Karle souhlasím, že povaha je dána geneticky a výchovou, ale sama z vlastní zkušenosti vím, že některá jídla mě utlumí a jiná nabudí asi jsem se špatně vyjádřila. Nejsem odborník na výživu a nejsem schopná posoudit vliv na temperament. Mému psu syrové každopádně vyhovuje, žádná křeč

Nu a nejde mi o šíření bludů, jak už jsem psala, nejsem odborník na výživu a nejsem ani veterinář a tak mi přišlo dobré napsat sem názor také z druhé strany, byť bylo jasné, že bude vyvrácen (ani já nemám v tomto směru negativní zkušenost, ale je možné, že někdo třeba ano - byť tvrdíte, že je to hloupost - a je možné, že je to opravdu hloupost

Nicméně se syrovým mám přeci jen jednu špatnou zkušenost, z nějakého důvodu má po něm Bran horší vyměšování - ačkoliv tady zdá se má většina uživatelů zkušenost opačnou. Nevím no není to nic dramatického, ale přeci jen je to znát a hromádky se nedají normálně sebrat, jsou to buď rozmazané koláče nebo drží pohromadě silou vůle. Odčervený je a když má jen granule, je to ok. Asi nějaká špatná karma, nebo mu zrovna tento typ masa nevyhovuje tolik? To samé, když sní jablko, nebo pár listů hlávkového salátu atd, vždycky ho to prožene (ne vyloženě průjem, ale žádné "buřty" to nejsou).
__________________
www.bran.estranky.cz

Last edited by Anathema; 01-09-2011 at 23:53.
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 01-09-2011, 23:29   #35
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
Co že, to tady někdo psal???? to jsem asi špatně četla!!!!!!!!!
Jo omlouvám se, bylo to v nějakém z linků uvedených kousek výš, všechny odkazují na topicy o krmení je to zkrátka stále jedno téma, jen rozházené. Tak se omlouvám za mystifikaci k tomuto vláknu
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 07:16   #36
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

ak má pes zlú stolicu po surovom, niekde robíš v zložení chybu. buď je veľa kostí alebo veľa mäsa. Keďže hovoríš o redšej, zdá sa, že kostí a chrupaviek, prípadne príloh má málo. Skús napísať bežný jedálniček
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 07:42   #37
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by leila View Post
ak má pes zlú stolicu po surovom, niekde robíš v zložení chybu. buď je veľa kostí alebo veľa mäsa. Keďže hovoríš o redšej, zdá sa, že kostí a chrupaviek, prípadne príloh má málo. Skús napísať bežný jedálniček
Maso se z drtivé většiny skládá z hovězího žebra, hovězího krku nebo hovězího zadního (ale z 90% to žebro s kusem předního masa), pak ještě dávám věpřový ořez (dávala jsem bok, ale pak jsem se dozvěděla, že maso nesmí být moc tučné, dávat jsem přestala a hned se zažívání o poznání zlepšilo) - nemáme velký mražák a tak kupujeme operativně u zdejšího řezníka, který nám ořezává z háků oschlejší kusy a dává je za cenu těch s kostí - pořád je to dobré maso, občas si ho dáme k obědu i my, jen zkrátka na vzduchu oschlo. Přílohy jsou jablka, ledový salát, slunečnicová semínka (těch jen pár a jen někdy), do dávky případně jedno syrové vejce, někdy mu dám tuňáka ve vlastní šťávě (ten je ve vodě), ale ten ho taky vždycky trochu prožene. Zdá se, že mému psovi vyloženě vyhovuje tvrdý stereotyp, jakmile je něco trošku jinak - jiný druh masa, jiné přílohy, zalito vodou x vývarem, tak je z toho problém. Možná má citlivější zažívání. Občas to žebro schroupe celé, občas ne. Zkusím koupit nějaká kuřata a uvidím, jestli to po tom bude lepší, cenově to vyjde asi na stejno, když musím brát jen po pár kouscích
Přílohy dostává jen jednou denně, a je jich tak 15% z celkové dávky.
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 07:59   #38
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

nikde nevidím ryžu, ovsené vločky,... či máte barf len mäso + zelenina? u nás sa osvedčilo pri riedkej stolici práve pridanie vločiek napučaných buď v horúcej vode alebo vo vývare. prípadne plus niečo viac kostnaté - bravčové kosti, hlavy,... inak jedálniček vyzerá dobre...
každý pes má iné zažívanie a niečo iné mu sadne. my dávame prevažne mäso s kosťou alebo mleté mäso a do toho "prepašujem" vajíčko, olej, sekanú zeleninu, vločky, prípadne ovocie. Nedávam nič exotické, žiadne pomaranče či ananás. len jablko, bežnú zeleninu,... z príloh hlavne vločky, ryžu, občas cestoviny a raz za uhorský rok zemiaky - aj keď je to prázdna energia pre psa...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 08:04   #39
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by leila View Post
nikde nevidím ryžu, ovsené vločky,... či máte barf len mäso + zelenina? u nás sa osvedčilo pri riedkej stolici práve pridanie vločiek napučaných buď v horúcej vode alebo vo vývare. prípadne plus niečo viac kostnaté - bravčové kosti, hlavy,... inak jedálniček vyzerá dobre...
každý pes má iné zažívanie a niečo iné mu sadne. my dávame prevažne mäso s kosťou alebo mleté mäso a do toho "prepašujem" vajíčko, olej, sekanú zeleninu, vločky, prípadne ovocie. Nedávam nič exotické, žiadne pomaranče či ananás. len jablko, bežnú zeleninu,... z príloh hlavne vločky, ryžu, občas cestoviny a raz za uhorský rok zemiaky - aj keď je to prázdna energia pre psa...
Děkuju moc, určitě vyzkouším! A jaký je poměr rýže/vloček k masu?
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 08:30   #40
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Bolt měl taky ve vývinu citlivější zažívání a stačilo jedno sousto něčeho "jiného" a hned ho to prohnalo. Jak vyrostl, tak tenhle problém myslím vymizel. Asi i zažívání muselo "dozrát".
Jako přílohu střídám rýži, vločky, kroupy, někdy těstoviny pro psy, aby měl změnu...do krmné dávky olej lososový, olivový nebo obyčejný čas od času, někdy zamíchám vajíčko syrové a samozřejmě vždy různou zeleninu (mrkev, hrášek...brokolici a květák miluje nejvíc) + přes den různé ovoce - jablka, švestky, víno sem tam kuličku, meruňku taky dostal párkrát aj. Čas od času dostane kuřecí játra nebo hovězí slezinu navíc.

Když jsem to přehnala s vločkami, tak měl pak moc tvrdou stolici, tak na to asi trošku pozor. U rýže s tím problém nikdy nebyl. Připravuju vždy 2 kg masa naráz, tak sypu "přílohu" z kyblíku od oka...pokud zrovna nepodávám kusové kuře
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org