Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-08-2009, 11:28   #1
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default nedůvěra vůči cizím

Zdravím,
prosila bych o radu. Mám 15ti měsíční fenku a do roku se vůbec cizích lidí nebála, bez problémů si ji mohl kdokoliv pohladit. Jako úplně mladá ještě i cizí lidi kousala stejně jako členy rodiny, pak přestala, ale nechala se pohladit. Ted už před cizíma lidma utíká, stahuje ocas a pohladit se nenechá. A to i na cvičáku. Nikdo ji ale nic neudělal, přišlo to postupně samo.
Dá se s tím něco dělat? Nějak ji ukázat, že ji nikdo neublíží a nemusí se bát?
Nebo už taková zůstane?
Přeci jenom máme v plánu bonitaci a nechci, aby se tam každého, koho nezná, bála jako čert kříže.
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 07-08-2009, 11:54   #2
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

mám podobný problém, ale môj pes je na takom levely, že cudzích absolútne odmieta a nechce žiaden kontakt... ak sa mu niekto vnucuje vrčí a prejavuje dominanciu... ale u neho je zase možnosť, že mu niekto ubližoval - jeden čas mal voliéru pri policajných psoch kam mali prístup aj cudzí a myslím, že mu bolo ubližované, i keď nikoho som tam nikdy nepristihla... začalo sa to tiež postupne.
teraz sa snažím ho socializovať a ukázať mu, že ľudia nie sú zlí, no bez výsledkov... alebo len minimálnych - apoň som ho "donútila" k tomu, že cudzích nech ignoruje a venuje sa sebe a mne a človeka, čo je so mnou, nech nerieši... dá sa to. ale kontakt nechce - od nikoho, len odo mňa. a je to škoda, pretože rovnako ako ty, aj ja plánujem bonitáciu a chcela by som ho uchovniť...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 07-08-2009, 21:05   #3
De.Lorche
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Louny
Posts: 26
Default

Zdravím,
já jsem na tom podobně, mám 17 měsíčního pesana, když jde k nám někdo cizí on je na volno - stáhne se do bezpečné vzdálenosti a pozoruje. Pokavaď jsem s ním a mám ho na vodítku vrčí a pouští bubáky, když sedíme pod pergolou na cvičáku je v klidu, ale nesmí si nikdo cizí přisednout - buď se snaží odejít pryč a nebo pouští hrůzu.
O pohlazení od cizích nemůže být ani řeč, snažíme se ho přesvědčit že je vše o.k., uplatit masem ale nic nefunguje.
taky se chystám na bonitaci a opravdu nevím jak tam dopadnem :-(..
Rada jak na to by se opravdu šikla
De.Lorche jest offline   Reply With Quote
Old 08-08-2009, 09:46   #4
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Pokud pes jen prostě nevyhledává kontakt s cizím nebo se mu brání, není to nic tak nenormálního. Prostě máte nekontaktního psa, který je nedůvěřivý k cizím lidem.
Pokud ovšem při kontaktu s cizím člověkem projevuje baázlivost (stažený ocas, útěk) je to už problém, protože se nejedná o nedůvěru, ale plachost. V 99% případů je to dáno špatnou socializací psa. Někteří jedinci prostě potřebují socializaci intenzivnější a někteří méně. Nestačí jen štěně občas od někoho cizího nechat pohladit a spokojit se s tím, že je v pohodě. Je třeba intenzivně mu navozovat situace a vodit ho úmyslně mezi lidi. Případů, kdy pes byl do své puberty v pohodě a pak se z něj stal plachý jedinec, jsem už viděl několik. Vždy to byla právě zanedbaná socializace v mládí.
Vše lze ještě většinou napravit, ale tady platí více než 100%, že každý zanedbaný den znamená minimálně 2 dny práce se psem.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2009, 17:34   #5
moncikkk
Junior Member
 
moncikkk's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Svatobořice
Posts: 29
Default

Tak co se týká sociializace, Xara se mnou od malička chodí témeř všude. Každý den na vycházce ji odmalinka obdivovali lidé a každý den se našel a najde někdo, kdo se s ní pomazlí. Bereme ji na různé výlety, takže nové lidi potkává neustále. Bezproblémů je zvyklá i na lidi v hospodě, samozřejmě na zahrádce
Jak jsem psala, že se ted bojí všech cizích, není to pravda. Jsem se unáhlila. Bojí se jenom chlapů a to jen některých, stáhne ocas a couvá, pokud o ni projeví zájem. Agresi neprojevuje.
Dotaz spíš zněl, jestli má někdo osvědčenou metodu, jak psovi ukázat, že se není čeho bát??Nebo ji mám nechat tak, když mě osobně to nevadí? Jde mi spíš jen o tu bonitaci. Protože u nás stejně jako u dalších co tu psali, žádné uplácení neplatilo. A když jsem se ji snažila přidržet, aby si ji ten dotyčný mohl pohladit nebo vůbec přiblížit, bylo to ještě horší a začala strašně vyvádět.
moncikkk jest offline   Reply With Quote
Old 17-08-2009, 17:52   #6
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by moncikkk View Post
Tak co se týká sociializace, Xara se mnou od malička chodí témeř všude. Každý den na vycházce ji odmalinka obdivovali lidé a každý den se našel a najde někdo, kdo se s ní pomazlí. Bereme ji na různé výlety, takže nové lidi potkává neustále. Bezproblémů je zvyklá i na lidi v hospodě, samozřejmě na zahrádce
Jak jsem psala, že se ted bojí všech cizích, není to pravda. Jsem se unáhlila. Bojí se jenom chlapů a to jen některých, stáhne ocas a couvá, pokud o ni projeví zájem. Agresi neprojevuje.
Dotaz spíš zněl, jestli má někdo osvědčenou metodu, jak psovi ukázat, že se není čeho bát??Nebo ji mám nechat tak, když mě osobně to nevadí? Jde mi spíš jen o tu bonitaci. Protože u nás stejně jako u dalších co tu psali, žádné uplácení neplatilo. A když jsem se ji snažila přidržet, aby si ji ten dotyčný mohl pohladit nebo vůbec přiblížit, bylo to ještě horší a začala strašně vyvádět.
Žádná osvědčená metoda neplatí, rozhodně jí do kontaktu s cizími nenutťe, tudy cesta naprosto nevede. Ona musí chtít sama. Pokud nechce, nechala bych ji být. Můžete maximálně požádat dotyčného až jí podá něco dobrého, nebo i hodí. Ať sama pozná že s ní žádné nekalé úmysly nemá. Mezi čsv se vyskytují nedůvěřiví jedinci a u některých zvířat se tato přirozená vlastnost postě 100% odstranit nedá i kdyby jste se snažila sebevíc. Někteří majitelé mají štěstí a jejich pes dostane povahu od pána Boha, jiní si jí musí setsakramensky zasloužit. jen tak pro zajímavost - i vlci mají různé povahy. S některými se pracuje snáze s jinými je spolupráce téměř nemožná.
Vaše fena se časem "ochodí" a bude lepší, uvidíte. Musíte jí stále brát do neznámých prostředí a využívat každé možnosti k zlepšení tohoto chování, jiná možnost není. Co se bonitace týče, pokud jen couvá není důvod proč by neměla být zbonitována. Občas jsou zbonitována i skutečně bázlivá zvířata.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org