Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-04-2011, 08:06   #21
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
. Z hlediska chovnosti je bonitace dost důležitá událost a proto moc nechápu že na výstavy, výcvikové tábory, cvičáky či zkoušky háravky obvykle nesměji a na bonitaci psovi klidně může taková lahůdka pobíhat pod nosem.
Já bych jen poopravila, háravky nesmějí pouze na výstavy, na zkouškách je to naprosto normální, že se vám tam háravka ukáže, stejně tak na normálních cvičácích či výcvikovém táboře. Nechci debatovat o tom, zda tam s háravkou jít nebo ne, při dodržení pravidel v tom nevidím problém, pokud fena není v nejlepších dnech ke krytí.
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 08:43   #22
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
...odbonitovat haravky jeste pred svodem,at muzou jet domu a vyklidi pole....
To by bylo řešení, jenže ono to má maličký háček - stačí, aby se jediná háravka na place vyčurala a je v háji úplně celá bonitace..
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 09:10   #23
Adrian
Junior Member
 
Adrian's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Hostivice
Posts: 264
Default

Chápu, že bonitace můžou být pro mnohé otravná a zdlouhavá záležitost, zvlášť když vás dění kolem vlčáků moc nebaví a zajímá vás jen potvrzení, že vaše čivava je po všech stránkách dokonalá a vhodná k reprodukci. Nuže věřte, že lidé z klubu neustále hledají možnosti jak bonitace zkrátit nebo zjednodušit. A za poslední roky se toho změnilo pro docela dost. Až přijde někdo-kdokoliv s opravdu funkčním nápadem jak to provést, určitě se to co nejrychleji zavede, ale tato podoba je zatím nejlepší z toho co je možné.

Klub ČsV je docela svobodomyslná firma a díky tomu je možné diskutovat o čemkoliv, ale vyzkoušejte někdy nějaké kluby početnějších plemen, kde jenom členské příspěvky jdou do stovek tisíc a vedení je obvykle pevně v rukou zavedených chovatelů. Myslím, že by vás v té atmosféře vůbec nenapadlo se k čemukoliv vyjadřovat.
A to by bylo pěkně na houby.
Adrian jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 09:37   #24
Beruska
Junior Member
 
Beruska's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 47
Send a message via ICQ to Beruska Send a message via Skype™ to Beruska
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Aby bylo jasno v otázce háravých fen:

Háravá fena musí stejně jako všichni ostatní hodnocení psi projít veterinární kontrolou, která bude probíhat od 7:30 do 8:45. Bez této kontroly nemůže na bonitaci (ani případně ke svodu). Po této kontrole má ale areál opustit (tzn. nemá být ani v kotci nebo v autě na pozemku cvičáku) a zpět se dostavit až po odbonitování všech ostatních psů a fen. Majitel (psovod) takové feny bude zavolán čtvrt hodiny předem, aby se stihnul vrátit.

Zákaz pobytu háravých fen ale platí obecně pro všechny. To znamená i pro ty, kdo by se přišli na bonitaci jen podívat a fenu nebonitovali!

V tomto ohledu musím souhlasit s Vlkodlakem, že je dost jiných termínů, kdy fenu odbonitovat v době kdy nehárá. Je to ohleduplnější vůči feně samotné ale i všem ostatním psům. Možnost bonitovat aspoň na konci pořadí je podle mě vstřícný krok.
Můžu tohle brát jako oficiální harmonogram? Jedná se mi především o čas přejímky (projití veterinární kontrolou). Je smutné, že po poměrně intenzivním hledání jsem našla pouze informaci o tom, že akce začíná v 7:00. Myslím, že majitelé psů, kteří jdou na takovou akci poprvé, a nejsou tak sběhlí v hledání a zjišťování, by ocenili podrobnější info (třeba rovnou u formuláře na stránkách KCHČSV, kde se přihlašovali).
Beruska jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 10:01   #25
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by Beruska View Post
Můžu tohle brát jako oficiální harmonogram? Jedná se mi především o čas přejímky (projití veterinární kontrolou). Je smutné, že po poměrně intenzivním hledání jsem našla pouze informaci o tom, že akce začíná v 7:00. Myslím, že majitelé psů, kteří jdou na takovou akci poprvé, a nejsou tak sběhlí v hledání a zjišťování, by ocenili podrobnější info (třeba rovnou u formuláře na stránkách KCHČSV, kde se přihlašovali).
S tim naprosto souhlasim, nechapu, proc kdyz poradajici tuto informaci ma, ji nepripoji k infu na webu...Pak by si usetril nervy a cas na odpovidani stale se opakujicich dotazu.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 19:37   #26
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
S tim naprosto souhlasim, nechapu, proc kdyz poradajici tuto informaci ma, ji nepripoji k infu na webu...Pak by si usetril nervy a cas na odpovidani stale se opakujicich dotazu.
Pořádající má dost jiných starostí a je rád, že se mu podařilo spustit internetové přihlašování a vůbec celou akci nějak zorganizovat.

Vzhledem k tomu, že mám dnes termín porodu, jsem zatraceně ráda, že ještě stíhám dávat dohromady přihlášky. Strčte si všichni nohu za krk a zamyslete se nad tím, jestli byste třeba místo keců neměli přiložit ruku k dílu. Tady každý akorát slibuje internetovou databázi pro klubové stránky a podobně, ale zatím jsou to kecy v kleci a skutek utek. Jsem zvědavá, kdo z vás dorazí na klubovou schůzi...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 19:48   #27
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Bonitační řád: http://www.cswolfdog.cz/index.php?vi...tent&Itemid=75
Všeobecná ustanovení, poslední věta...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 19:55   #28
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

A ještě jedna poznámka k času - počítejte s tím, že PP a bonitační (svodové) karty se budou rozdávat výhradně majiteli po skončení bonitací v rámci klubové schůze. Nespoléhejte na to, že vám je vyzvedne chovatel nebo tak někdo. Už několikrát se ztratily a klubové příspěvky nejsou dost vysoké na to, aby se z nich platily duplikáty PP.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 20:37   #29
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Bonitační řád: http://www.cswolfdog.cz/index.php?vi...tent&Itemid=75
Všeobecná ustanovení, poslední věta...
Tak předpokládám, že v případě potřeby by tahle ustanovení mohl klub změnit, ale když lepší možnost ještě nikdo nevymyslel, je to bezpředmětné.
Já jsem majitelem psa, tak se mi to kecá, ale přidáním letní bonitace bych viděl problém háravek vyřešenej. Kdo chce čubu bonitovat, tak do jejích tří let má cca 5možností kdy se to dá zvládnout. Předpokládám, že pokaždý hárat nebude. A když už se někdo rozhodne bonitovat háravku, má možnost jít na konci. Beztak se čeká na předání papírů.
Novoty typu háravky první bych vůbec nezaváděl. Leda že bychom měli problém se sexuální inaktivitou našich samečků a chtěli to bonitacemi selektovat
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 21:28   #30
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Pořádající má dost jiných starostí a je rád, že se mu podařilo spustit internetové přihlašování a vůbec celou akci nějak zorganizovat.

Vzhledem k tomu, že mám dnes termín porodu, jsem zatraceně ráda, že ještě stíhám dávat dohromady přihlášky. Strčte si všichni nohu za krk a zamyslete se nad tím, jestli byste třeba místo keců neměli přiložit ruku k dílu. Tady každý akorát slibuje internetovou databázi pro klubové stránky a podobně, ale zatím jsou to kecy v kleci a skutek utek. Jsem zvědavá, kdo z vás dorazí na klubovou schůzi...
...........
__________________
Lubomír

Last edited by bambas; 11-04-2011 at 21:46.
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 11:07   #31
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
No já hlavně nechápu, proč jít na bonitaci s háravkou. Taky bych se nechtěla v tom období nidke předvádět, čekat a ukazovat povahu. Když by mě bolelo břicho, byla bych nervozní a každýho bych asi kousla, minimálně bych vrčela. Z hlediska chovnosti je bonitace dost důležitá událost a proto moc nechápu že na výstavy, výcvikové tábory, cvičáky či zkoušky háravky obvykle nesměji a na bonitaci psovi klidně může taková lahůdka pobíhat pod nosem. Nevím, proč s háravkou nejít na jiný termín až háravkou nebude a nebo udělat nějaké posouzení speciálně pro háravky. Je to každého věc a když to řád umožňuje, proč toho nevyužít, ale nepřipadá mi to moc šťastné vůči bonitovaným psům,ale ani vůči těm háravkám.
Tahle debata mě fakt baví. Takže jen abych shrnul - víceméně ve všem souhlasím s Lenkou (Marianka.W). Bonitační řád mluví jasně a háravky z bonitace nevyřazuje. Aby šly na začátku je absolutně mimo - to by plac na měření "navoněly" pěkně hnedka ze startu a pak teda fakt pán Bůh s těmi psy po nich. Háravky prostě jdou na plac poslední. Nevidím v tom problém, když se bude majitel s háravkou chovat ohleduplně a bude se po celou dobu než na něj přijde řada zdržovat v dostatečné vzdálenosti od míst, kde probíhá měření a testy povahy.

Jinak z výše uvedené citace je pravda jenom to, že háravky nesmí na výstavy (stejně ale dost lidí chodí i s háravkami a málokdy je odtud někdo vyhodí...) a některé cvičáky. Na zkoušky háravky smějí a platí pro ně stejná pravidla jako na bonitaci (povinnost nahlásit pořadateli předem, jdou až na konec), na výcvikové tábory taky (ČSV hárají většinou v létě, a třeba v Jevišovicích některý rok je těžké najít fenu která nehárá - a světe div se ono to v pohodě jde, jen dva dny před zkouškami se s háravkami prostě nechodí na plac), co se týká cvičáků tak znám takové které omezení mají v různé míře, i takové které nemají žádné.

Ještě k otázce, proč neudělat bonitaci speciálně pro háravky - kolik jich tam přijede? Ty co hárají teď už za měsíc přece hárat nebudou, takže by to bylo jen pro ty, co by se čistě náhodou v tom termínu zrovna rozháraly... Ono uspořádání takové bonitace není zadarmo - posuzovné, cestovné, pronájmy... a tyto náklady musí klub zaplatit. Buď se zaplatí z poplatků účastníků (na což je potřeba dostatek přihlášených), nebo je musí klub dotovat - a při takovém způsobu hospodaření by byl klub asi brzo na mizině (jsme poměrně malý klub a naše prostředky se pohybují v řádech desítek tisíc, nikoliv miliónů). Také z hlediska organizace pořádání takové akce zabere několika lidem poměrně nezanedbatelnou část jejich volného času, který by jinak mohli věnovat svým psům a svým rodinám. A bonitace nejsou jediná klubová akce, o kterou se starají.

Nechci hledat důvody, proč něco nejde - děláme vše proto aby se vše zvládalo co nejrychleji (zavedení přihlášek, elektronické vyplňování karet - pamětníci potvrdí o kolik se tímto zrychlila přejímka i zpracování karet po ukončení posuzování), ale něco opravdu nejde. Pokud někdo přijde s dobrým nápadem, nebo s nabídkou pomoci třeba při organizaci, určitě bude vítán. Od klávesnice se všechno zdá strašně jednoduché...

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 12:44   #32
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post

Nechci hledat důvody, proč něco nejde - děláme vše proto aby se vše zvládalo co nejrychleji (zavedení přihlášek, elektronické vyplňování karet - pamětníci potvrdí o kolik se tímto zrychlila přejímka i zpracování karet po ukončení posuzování), ale něco opravdu nejde. Pokud někdo přijde s dobrým nápadem, nebo s nabídkou pomoci třeba při organizaci, určitě bude vítán. Od klávesnice se všechno zdá strašně jednoduché...

Karel
Jako pamětník si klidně troufám říci, že se na bonitacích v ČR (Hostivice) zvládalo vše. I bez elektroniky, za pochodu a rychle a bez předběžných přihlášek. Kdo se ráno dostavil, byla mu karta vypsána. Myslím, že netřeba dělat vědu tam, kde není potřeba. Zvířat bylo méně, ale ne o tolik a končívali jsme kolem 14 - 15 hodiny i se schůzí! Pro mě jsou bonitační průtahy nepochopitelné a navíc s tou elektronikou??

Háravky komentovat nebudu, neb to je již dávno vyřešené.

Hezký den,
Monika
http://www.wolfdogs.cz/
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 13:23   #33
Mist
www.steelmaker.cz
 
Join Date: Apr 2009
Location: Davle, CZE
Posts: 103
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
...Pokud někdo přijde s dobrým nápadem, nebo s nabídkou pomoci třeba při organizaci, určitě bude vítán. Od klávesnice se všechno zdá strašně jednoduché...
Majitelům psů, kteří se zúčastní svodu, bych vrátila PP a "svodovou" kartu hned po skončení svodů před započetím bonitací. Např. majitel psa, který bude se svodem hotov v 9:30 a není člen Klubu, bude na své dokumenty čekat až na členskou schůzi (která ho vlastně jako nečlena nemusí zajímat) třeba do 15.hodiny...
Možná mi bude chtít někdo oponovat "však je to v zájmu každého čévéčkáře, aby se seznámil i s "bonitační" částí dne...vyslechl si důležité věci z členské schůze..." - ne každý majitel toto chce a potřebuje, tak proč ho obtěžovat zbytečnými průtahy, když už je celý systém elektronický.
Pro Marianku.W: vážíme si vaší ochoty a práce, kterou pro Klub děláte. Jste šikovná. A nestresujte se, miminku to nedělá dobře.
Mist jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 13:48   #34
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Oponentura bude trochu jiným argumentem: všechny karty, ať už svodové či bonitační je třeba vytisknout, což z technického hlediska nejde na place a navíc je musí podepsat rozhodčí a ta to udělá všechno najednou až po dokončení celé akce (kdy právě dojde k vytištění karet).
Nutit někoho k účasti na schůzi jako rukojmí zadržením PP, to nemáme zapotřebí. (Ačkoliv nás mrzí, že někoho schůze nezajímá.)

Jinak děkuji za uznání. Moje dítě je samozřejmě na vrcholu pyramidy hodnot, takže stresovat se rozhodně nehodlám.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 14:04   #35
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Tahle debata mě fakt baví. Takže jen abych shrnul - víceméně ve všem souhlasím s Lenkou (Marianka.W). Bonitační řád mluví jasně a háravky z bonitace nevyřazuje. Aby šly na začátku je absolutně mimo - to by plac na měření "navoněly" pěkně hnedka ze startu a pak teda fakt pán Bůh s těmi psy po nich. Háravky prostě jdou na plac poslední. Nevidím v tom problém, když se bude majitel s háravkou chovat ohleduplně a bude se po celou dobu než na něj přijde řada zdržovat v dostatečné vzdálenosti od míst, kde probíhá měření a testy povahy.

Jinak z výše uvedené citace je pravda jenom to, že háravky nesmí na výstavy (stejně ale dost lidí chodí i s háravkami a málokdy je odtud někdo vyhodí...) a některé cvičáky. Na zkoušky háravky smějí a platí pro ně stejná pravidla jako na bonitaci (povinnost nahlásit pořadateli předem, jdou až na konec), na výcvikové tábory taky (ČSV hárají většinou v létě, a třeba v Jevišovicích některý rok je těžké najít fenu která nehárá - a světe div se ono to v pohodě jde, jen dva dny před zkouškami se s háravkami prostě nechodí na plac), co se týká cvičáků tak znám takové které omezení mají v různé míře, i takové které nemají žádné.

Ještě k otázce, proč neudělat bonitaci speciálně pro háravky - kolik jich tam přijede? Ty co hárají teď už za měsíc přece hárat nebudou, takže by to bylo jen pro ty, co by se čistě náhodou v tom termínu zrovna rozháraly... Ono uspořádání takové bonitace není zadarmo - posuzovné, cestovné, pronájmy... a tyto náklady musí klub zaplatit. Buď se zaplatí z poplatků účastníků (na což je potřeba dostatek přihlášených), nebo je musí klub dotovat - a při takovém způsobu hospodaření by byl klub asi brzo na mizině (jsme poměrně malý klub a naše prostředky se pohybují v řádech desítek tisíc, nikoliv miliónů). Také z hlediska organizace pořádání takové akce zabere několika lidem poměrně nezanedbatelnou část jejich volného času, který by jinak mohli věnovat svým psům a svým rodinám. A bonitace nejsou jediná klubová akce, o kterou se starají.

Nechci hledat důvody, proč něco nejde - děláme vše proto aby se vše zvládalo co nejrychleji (zavedení přihlášek, elektronické vyplňování karet - pamětníci potvrdí o kolik se tímto zrychlila přejímka i zpracování karet po ukončení posuzování), ale něco opravdu nejde. Pokud někdo přijde s dobrým nápadem, nebo s nabídkou pomoci třeba při organizaci, určitě bude vítán. Od klávesnice se všechno zdá strašně jednoduché...

Karel
Hezký, plamenný a velmi obsáhlý příspěvek, ale zcela na "špatném hrobě". Můj příspěvek mluvil jen o tom, zda je nutné jít s fenou na bonitaci když hárá a obtěžovat tím fenu i ostatní psy. Mám fenu a až bude hárat, nevím co by se muselo stát, abych s ní lezla na bonitaci nebo na zkoušky. Ale když to řád umožňuje, každého věc. Mě je to fakt úplně jedno, akorát mi prostě braní háravek na podobné akce připadá poněkud bezohledné. Ale to je pouze můj názor, kterým se snažím řídit, ale nikomu ho nenutím. Takže celkem škoda času na 4 odstavce.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 18:26   #36
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by Vlkodlak View Post
Hezký, plamenný a velmi obsáhlý příspěvek, ale zcela na "špatném hrobě". Můj příspěvek mluvil jen o tom, zda je nutné jít s fenou na bonitaci když hárá a obtěžovat tím fenu i ostatní psy. Mám fenu a až bude hárat, nevím co by se muselo stát, abych s ní lezla na bonitaci nebo na zkoušky. Ale když to řád umožňuje, každého věc. Mě je to fakt úplně jedno, akorát mi prostě braní háravek na podobné akce připadá poněkud bezohledné. Ale to je pouze můj názor, kterým se snažím řídit, ale nikomu ho nenutím. Takže celkem škoda času na 4 odstavce.
Jiste, ale pokud kvuli harani nebo necemu jinemu par svodu a bonitaci vynechate a pokud mate kupni smlouvu koncipovanou tak, ze do cca 2 let veku psa musi absolvovat bonitaci...tak tam s tou haravou fenou proste jit musite. A to, ze bude celou dobu mimo areal, nejak tim bonitaci nenarusi. Navic rad to umoznuje, tak nevim, co se resi. Clovek se tady zepta, zda pujde az nakonec (a pocita s tim, jen se chce ujistit), protoze ma haravou fenu a hned je tu ohen na strese a onen majitel harave feny je zly zly a sobecky...
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 19:02   #37
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

[quote=bambas;372179]Jiste, ale pokud kvuli harani nebo necemu jinemu par svodu a bonitaci vynechate a pokud mate kupni smlouvu koncipovanou tak, ze do cca 2 let veku psa musi absolvovat bonitaci...tak tam s tou haravou fenou proste jit musite. A to, ze bude celou dobu mimo areal, nejak tim bonitaci nenarusi. Navic rad to umoznuje, tak nevim, co se resi.

No další věc co mi hlava nebere, jak někdo může podepsat smlouvu koncipovanou tak že do cca 2 let věku musí absolvovat bonitaci. Nesnesla bych,aby mě někdo nutil jít na bonitaci dřív než se rozhodnu, že je čas. Ale fakt to neber zle, řád to umožňuje, tak konec řešení, bonitaci si užij a ať dobře dopadnete
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2011, 20:52   #38
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Jiste, ale pokud kvuli harani nebo necemu jinemu par svodu a bonitaci vynechate a pokud mate kupni smlouvu koncipovanou tak, ze do cca 2 let veku psa musi absolvovat bonitaci...tak tam s tou haravou fenou proste jit musite. A to, ze bude celou dobu mimo areal, nejak tim bonitaci nenarusi. Navic rad to umoznuje, tak nevim, co se resi. Clovek se tady zepta, zda pujde az nakonec (a pocita s tim, jen se chce ujistit), protoze ma haravou fenu a hned je tu ohen na strese a onen majitel harave feny je zly zly a sobecky...

Ale tak se hned nerozčiluj, že to vyšlo na tebe. Těch dotazů bylo víc, akorát většinou přišly mailem. Tys měl tu smůlu, že ses zeptal v plénu a spustil lavinu (což má ale taky svůj přínos, protože se problém aspoň probere včas a na místě bude (doufám) už vše jasné). Co se týče kupní smlouvy, podmínky bývají různé a leckdy se koupě kvalitního štěněte bez určitých "ústupků" neobejde. Já osobně bych si absolvování bonitace u svého odchovu taky podmínila smlouvou. Asi bych teda netrvala na těch dvou letech.

V tvém případě mě akorát zaráží jedna věc, proč nejdeš s čubou rovnou na bonitaci, ale hlásíš se na svod? Má to sice těsně, ale vychází to, že by už na bonitaci mohla. Pravda, měl bys to o čtyři stovky dražší, ale zas bys to měl za sebou. Svod pro uchovnění povinný není, bonitace jo. A když půjde stejně nakonec, můžeš ji aspoň nechat pořádně přeměřit.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2011, 07:45   #39
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Ale tak se hned nerozčiluj, že to vyšlo na tebe. Těch dotazů bylo víc, akorát většinou přišly mailem. Tys měl tu smůlu, že ses zeptal v plénu a spustil lavinu (což má ale taky svůj přínos, protože se problém aspoň probere včas a na místě bude (doufám) už vše jasné). Co se týče kupní smlouvy, podmínky bývají různé a leckdy se koupě kvalitního štěněte bez určitých "ústupků" neobejde. Já osobně bych si absolvování bonitace u svého odchovu taky podmínila smlouvou. Asi bych teda netrvala na těch dvou letech.

V tvém případě mě akorát zaráží jedna věc, proč nejdeš s čubou rovnou na bonitaci, ale hlásíš se na svod? Má to sice těsně, ale vychází to, že by už na bonitaci mohla. Pravda, měl bys to o čtyři stovky dražší, ale zas bys to měl za sebou. Svod pro uchovnění povinný není, bonitace jo. A když půjde stejně nakonec, můžeš ji aspoň nechat pořádně přeměřit.
To me taky napadlo, ale prci jen mame jeste cas a na bobitaci bysme sli nejspise na podzim (stejne teg nemam rtg dkk). Takhle aspon uvidim o co jde a muzu sebe jako psovoda a i cubu lepe pripravit.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2011, 09:45   #40
RadeKKK
http://www.arqeva.cz/
 
RadeKKK's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Zakšín - Doksy
Posts: 389
Default

ruším příspěvek, to samé se píše výše.
__________________
Jiřina

http://www.arqeva.cz

Last edited by RadeKKK; 13-04-2011 at 09:57.
RadeKKK jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org