Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-04-2006, 19:44   #1
Aranka
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 5
Default

Dobrý večer,
mám dotaz týkající se bonitačního kódu. Proč u některého zvířete je uveden např. K1 (dlouhý ocas) a u jiného K1 není a v poznámce je uveden delší ocas? Ptám se pouze ze zvědavosti. Měla jsem pocit, že délka ocasu je stanovena a co je delší je K1,
ale možná, že jsem to špatně pochopila.
Netýká se to jenom dlouhého ocasu, všimla jsem si toho i u jiných partií, ale tohle si zrovna pamatuju . Je mi jasný, že se psi nedají zaškatulkovat, ale zajímá mě to. Protože kdo se ptá - ten se doví
A můj druhý dotaz je - kde se tedy můžu dočíst co skutečně potřebuji k bonitaci. Narážím tím na speciální či klubovou výstavu. Před bonitací jsem si pročítala co všechno musím mít s sebou a proto mě překvapila ta výstava. Z mé pozice je to jedno, protože jsem stejně speciálku či klubovku plánovala takže to rozhodně není problém. Jen mě zajímá jestli jsem to přehlídla nebo to není nikde zatím napsáno. (možná to je v klubovém zpravodaji - členem jsem se stala až na bonitaci , a nebo to je v zápisech, které jsem popravdě také všechny nepřečetla)
Děkuji za výsvětlení
Aranka jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2006, 07:42   #2
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Dobrý den,

Vaše první otázka je spíše na bonitační komisi (složení bonitační komise je uvedeno vždy u příslušného svodu a bonitace, kontakty na klubových stránkách) - pravdu ale máte asi v tom, že psi se nedají přesně zaškatulkovat, proto je k dispozici poznámka. Délka ocasu je standardem daná, proto si myslím, že jsou na místě spíš poznámky typu háček na ocase apod. Poznámku mírně delší ocas lze najít u zvířat předvedených na svodu dorostu - proto předpokládám, že v případě, kdy tyto nedostatky nebyly příliš výrazné, komise vzhledem k nedokončenému vývoji těchto zvířat je zapsala pouze do poznámky.

K Vaší druhé otázce - na klubových stránkách vyšel asi před rokem článek o svodu (http://www.cswolfdog.cz/Article516.html) a o bonitaci (http://www.cswolfdog.cz/Article519.html). Poté se ještě některé věci změnily (Konference 11.6.2005) - v současnosti jsou podmínky chovnosti následující:
- bonitace v ČR
- vyšetření DKK s výsledkem vyhovujícím pro zařazení do chovu
- absolvování klubové nebo speciální výstavy min. v mezitřídě
Bonitace se můžete zúčastnit i v případě, že další dvě podmínky zatím nemáte splněny, v tom případě bude v případě vyhovujícího výsledku bonitace chovnost psa odložena až do doložení splnění všech podmínek.

Karel Skoupý
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2006, 12:27   #3
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Já si přisadím k těm poznámkám k bonitačním kódům. Taky to nějak nechápu, proč tam má někdo v poznámce vrásky a nemá je v kódu + další - delší ocas, delší bedra, delší ucho ? A TO SE NEJEDNÁ O SVOD ! Proč není zaznamenána reakce na střelbu, kterou tam mělo (když přivřu obě oči) minimálně jedno zvíře ? Nechtěla jsem se k tomu vyjadřovat, ale začal někdo jiný ..... Ale už by to opravdu chtělo diskusi na stránkách klubu - toto je soukromý server (i když to mnozí neví ) a klubové věci by se tu řešit neměli.
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2006, 13:06   #4
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

No, myslím, že když má pes ocas na hraniční hodnotě, asi mu nelze zadat K1, ale je dobré, že poznámka chovatele (nebo majitele feny, zájemce o štěňata...) upozorní, že tam ta hraniční hodnota je, ne? Takhle tedy poznámky chápu já: jako upozornění pro NÁBĚH NA VADU, ne přímo vadu samotnou a plně projevenou. Jak tu někdo řekl: psi se nedají zaškatulkovat. Žádný není ideálním obrazem standartu.
Přeji všem především objektivní pohled na vlastní psy...
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 13-04-2006, 22:12   #5
Aranka
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 5
Default

Dobrý večer,
¨děkuji všem za odpovědi. Dooprovdy podotýkám, že nejde o žádné rejpání, prostě mě to jen napadlo, když jsem to viděla ve výsledcích.
pro Pavla: z mé strany je svod a bonitace důležitá (alespoň to tak bylo u obou mých psů - přestože u prvního (hovawarta) jsem věděla, že je nechovný ještě před bonitací a přesto jsem na bonitaci jela). Beru to jako takovou psí maturitu i svaťák jsme drželi
Aranka jest offline   Reply With Quote
Old 20-04-2006, 11:50   #6
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
K poznámce v bonitační kartě :
Evo, nedělej ze sebe hloupou. Moc dobře víš, jak to s poznámkami je. Sám mám bonitační kartu svého psa, kde má v poznámce "otevřené koutky" a přesto nemá kód D12. A je bonitován komisí ve složení Soukupová, Hartl, Šimáčková. Prostě některé vady nejsou tak závažné (myšleno tak výrazně se projevující) aby se zapisovaly kódem ale komise je jen uvede do poznámky a přihlíží k nim při řízení chovu. Pokud by např. byla vyžadována zcela prefektní suchá tlama, pak by 90% psů dostalo D12 a byli by z chovu vyloučeni.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org