Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-12-2011, 18:01   #1
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default Vitamíny

Chtěla bych se zeptat hlavně lidí, kteří se v tom alespoň trochu vyznají, nezajíma mně moc kto co dáva.
Svého chlupáče krmim masem + příloha + kosti + co lednice dá a jako doplněk dávam lososový olej a sušené kvasnice, chtěla bych vědět, jestli bych mu měla k tomu přidávat ještě něco navíc (třeba na klouby) a když jo, co by se nejvíce hodilo? Ještě začátkem roka jsem dávala Caniviton Forte 30, odvtedy nic. Máte někdo nějakej typ na vhodný doplněk k těm dvoum uvedeným výše?
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 00:16   #2
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Ahoj,
nejsem odborník, ale proto jsem si nechala poradit.
Já si nemyslím, že je nutné k takové "pestré stravě" něco přidávat.
Ale já krmím skoro stejně, dávám lososový olej, sem tam vitamím H ( při přelínávání apod.) Kvasnice mi nechtějí.
Po konkzultaci s perfektním výcvikářem - co hodně pracuje se psy - BO, NO apod. mi doporučil - APTO-FLEX sirup. není to brané jako reklama! jen říkám co používáme a vyhovuje nám to.
Nedávám pravidelně, ale pokud např. jezdíme často na vyjížďky - 15,20,30 km, nebo je větší zátěž - přidávám a nebo sem tam 1x týdně preventivně. Je to sirup je chutný a feny s ním nemají problém, ale určitě bych to nepřeháněla pokud má pestrou stravu vezme si co potřebuje ze stravy, alespoň u nás nikdy nebyl problém se stravou. Jen jednou jsem dávala to Háčko, kvůli třepení drápů, ale to jsme ve finále zjistili, že je to z jízdárny kde je slévárenský písek a ten to způsoboval a vysušoval drápy v zimním období.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 09:37   #3
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Co je příloha? Jen vařená rýže, nebo i syrová zelenina a ovoce?
Ohledně přípravků na klouby - asi s nimi nic nepokazíš, při kvalitní výživě ale myslím nezbytně nutné nejsou. Z dosud nejmenovaných jsou určitě kvalitní třeba Alavis 3 nebo Nutradyl. Není potřeba je dávat nepřetržitě, v období růstu je možné je podávat 2 - 3 měsíce, pak na stejnou dobu vysadit a znova zopakovat.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 22:34   #4
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

přílohu tvoří ovesné vločky, rýže, někdy těstoviny, surová zelenina, ovoce, různe mléčne výroby a vajíčka. To je takový základ co dávam nejčastějíc
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2011, 19:37   #5
jarekfisnar
Junior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Mohelnice
Posts: 8
Default

Jako výživa na klouby je ideální cokoliv co obsahuje kolagenové bílkoviny, ideálně vepřové nožky, kolenní vaziva, dál měkké části kloubů a vazivová tkáň obecně, kůžičky. Dobré na tom je, že jsou tím vcelku normálně obsaženy všechny aminokyseliny a je to nezmršená (průmyslově neupravovaná) potravina. Veškeré výrobky, myslím tím kloubní preparáty, jsou vyráběné průmyslovým procesem, převážně z hovězích kostí tak, že jsou vyloučeny minerální prvky až zůstane kolagenová struktura, která se dál louhuje, pere, suší, mele a zpracovává. Pak je expedovaná do výrobních podniků, kde z ní vyrábí třeba želatinu, agary, gumové medvídky a nebo drahé kloubní preparáty.
Na obsah rozpustné a nerozpustné vlákniny je dobrá zelenina, případně ovoce, vlci ho mají rádi. Naše vytahovala mrkve ze záhonu a ožírala rybíz i jahody nebo sbírala švestky. Jo na ty klouby užívala živé myšky.
Mléko má dost cukru a savcům se příliš nedoporučuje ve formě z nádoje. I člověk by měl spíš konzumovat zakysané výrobky, jsou líp stravitelné a obsahují ty správné breberky. Po sýru se každý pes utluče, obsahuje ale NaCl. Moji psi žerou rádi mozzarelu a parmazán, ale tohle normální krmení samozřejmě není ) , vzdělával jsem se kdysi na potravinářské škole.
Příjem energie dospělým sům reguluji pomocí dávky tuků. V zimě v zátěži zvýším podíl tuku v krmění. Pokropím jim granule sádlem nebo máslem.
jarekfisnar jest offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011, 13:01   #6
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Teda, když to tady čtu, tak přemýšlím, jestli by vlk neměl chcípnout na podvýživu.
Ti vaši psi se mají fakt dobře. Naši žerou převážně syrové maso a sem tam nějaké granule a k tomu čas od času ukradnou nějaké ovoce nebo (aktuálně) ořechy. Vajíčka maj občas, mlíko vyjímečně a těstoviny jim fakt nevaříme. Nemám pocit, že by nějak trpěli...
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 28-12-2011, 12:17   #7
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Ono každý se snaží dávat svému psovi to nejlepší, co může.
A opravdu mi přijde hloupý pokaždé srovnávat vlky a naše psy. Jo, možná toho mají kupu společného, ale přece jen máme už čistokrevné psy a ne vlky, žijí v jiném prostředí, trápí je jiné choroby a problémy a proto i výživa by měla být tomu trochu uzpůsobená. To co stačí vlkům v přírodě, neznamená, že musí výživově automaticky stačit i našim psům (byť jsou si nevím jak podobní, i když mně přijde, že ve většině už jen výzorem)
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 00:09   #8
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Quote:
Originally Posted by Tyger View Post
To co stačí vlkům v přírodě, neznamená, že musí výživově automaticky stačit i našim psům (byť jsou si nevím jak podobní, i když mně přijde, že ve většině už jen výzorem)
Pokud se argumentuje výživou vlků jako vzor pro naše psy, tak by stálo za to uvést též průměrný věk, kterého se vlci v přírodě dožívají a např. kolik štěňat z vrhu se dožije alespoň 1 roku. Já teda na svém psovi stejnou selekci jako dělá příroda u vlků dělat nechci
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 07:34   #9
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Ja davam psovi tez lososovy olej a pred sezonou klistat jeste pangamin,coz se nam loni docela osvedcilo.JInak ted jsem zacala s Drugs Imunem,coz je prirodni pripravek na posileni imunity,obsahuje peruanskou pryskyrici.Je to mimo jine i vyborny hojic ran,kdyz mela tu rozrizlou pac,tak jsem ji to hojila zevne i timto.Na klouby jsem objednala koloidni hydrogenni kolagen,cetla jsem na to dobre reference a je taky cas zacit s nejakou kloubni kurou.Uvazuju jeste o chlorelle,tu ma moc rada,ale mozna,ze to uz staci.Zeleninu davam asi kazdy druhy den,spis aby toho bylo v misce vic,nez proto,ze je to zdrave.....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 16:57   #10
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

No to jsem si zase dovolila...
Dobrá, vynechám tedy srovnání vlka a psa. I přesto však platí, že pes je především masožravec a doplňkové složky potravy, ačkoliv jsou nezbytné a důležité, jsou pouze doplňkové. Už vůbec mi nepřipadá vhodné cpát psa "preventivně" umělými doplňky stravy typu průmyslově vyráběných vitamínů. (Pokud má pes nějaký problém, tak je to samozřejmě něco jiného.)
Jak jsem zmínila výše - nemám pocit, že by naši psi byli v kterémkoliv směru podvyživení.
Co se týče přírodního výběru, tak je v podstatě jedno jaký na něj má kdo názor. Příroda si stejně prosadí svou. Knut taky nakonec stejně umřel...
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 29-12-2011, 21:46   #11
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

Lenko, proč každou poznámku bereš tak osobně a okamžitě zahajuješ protiútok? Já jsem jen napsala, že se mi to nekonečné srovnávaní čsv a vlka nelíbí, ať by to byl napsal kdokoliv...

A právě proto, aby nevznikali různe OT větve téhle diskuse, psala jsem hned v úvodu, že by mně zajímal spíše názor lidí, kteří do toho vidí a nebo se v tom vyznají víc než ostatní, než názor všeobecně, kdo čím krmí a co přidává.
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2011, 00:10   #12
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Eh,budiz....kdyby ti stene v osmi mesicich skoro umrelo,tak ver,ze udelas vsechno proto,abys vyloucila pristi pricinu zanetu,ktery celou tu udalost spustil....a budes to klidne delat preventivne....ja taky nejsem pro prumyslove doplnky,vsechno co davam je v podstate prirodni....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2011, 01:15   #13
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Eh,budiz....kdyby ti stene v osmi mesicich skoro umrelo,tak ver,ze udelas vsechno proto,abys vyloucila pristi pricinu zanetu,ktery celou tu udalost spustil....a budes to klidne delat preventivne....ja taky nejsem pro prumyslove doplnky,vsechno co davam je v podstate prirodni....
Jo, ale tohle je právě ten případ, o kterém je ta závorka.
__________________
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 01-01-2012, 19:07   #14
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

No, já taky nic moc nepřidávám. Nakonec jsme se rozhodli krmení založit na granulích, krmíme Hills. Někdo říká, že jsou dobré, jiní, že nejsou... Branovi vyhovují a to je důležité. Hodně se mu na zubech usazuje plak, údajně je to jednak spojeno se způsobem, jakým pes jí a také snad i dáno geneticky. Ačkoliv má hromadu velkých kostí na hlodání a různé jiné hračky, stejně ten plak je horší než např. u bráchova psa (občas čistím i dětskou perličkou) a nakonec se mi nejlíp osvědčilo chroupání hodně velkých a suchých granulí. Když jsem chtěla vybrat nějakou značku založenou více na mase, zase byly měkké nebo nebyly dost velké a spíš je polykal. Tak jsme vybrali Hills a i když mi určitě někdo namítne, že je to to nejhorší co můžu udělat, tak kombinujeme s masem a zelezninou. Každé ráno má čtvrt kila všelijakého syrového (teď hlavně kuřecí stehna). K tomu občas plechovku tuňáka (většinou jen ve vodě, vyjímečně v oleji), sem tam mu granule pokapu sluneč./oliv. olejem (lososový nemám), celkem často má syrové vajíčko, ledový salát, teď krade vlašské ořechy, někdy dostane lžičku či dvě bílého jogurtu/tvarohu/podmáslí. To že se granule tráví jinak než maso je hezké, ale nemyslím, že by to pes až tak řešil. Člověk si dá taky např. lehce stravitelnou drůbeží polévku a na to vepřo-knedlo-zelo a pak ještě navrch dezertík a taky se všechno z toho tráví jinak.
Přemýšlela jsem nad kloubní výživou, ale pokud je dobrá strava, prý to není nutné. V době línání jsem dávala pangamin (pivovarské kvasnice) a to jen proto, že jsem měla celý balíček nevyužitý doma (původně pro sebe). Dávala jsem dvě ráno a dvě večer a vyrostla mu krásně huňatá zimní srst (ne delší, ale opravdu pěkně huňatý základ). Možná mu maličko ztmavlo oko, ale nemyslím, že by to bylo pangaminem, spíš betakarotenem, asi bude v granulích, nevím.
Taky jsem měla období, kdy jsem měla hrůzu z toho, abych ve výživě něco nezanedbala, ale když ani já nejím podle tabulek a nevyměřuju si, jestli mám všeho dost a správný poměr vitamínů a živin, nebude to potřebovat ani můj zdravý pes. Až bude velký mráz, zvýším krmnou dávku a víc ji otučním, ale nějak moc bych už krmení neřešila. Když člověk umí pestře nakrmit sám sebe, zvládne to i u svého psa hlavně aby neměl průjmík nebo zácpu a nebyla po něm půlkilová hromada, která se sotva vejde do sáčku, místo úhledné ranní a odpolední hromádky
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org