Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2011, 17:39   #1
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default Bojacnost

Zdravim, mam asi 16-ti mesicni fenku. Venku na prochazkach se neboji projizdejiciho vlaku, autobusu. Samozrejme pokud se obejvi nejakej kraval, tak se lekne a jako by chtel utect. Kdyz jdeme ven, beru s sebou peska a nacvicujeme "lumpika" a zakus. Celkem se zakousne, muzu s ni mavat. Nicmene ted na cvicaku se zacly nacvicovat obrany, do kterych se pomalu zapojujeme. Dostalo me, kdyz se nacvicovalo jakoby na zkousky, kdy prisel instruktor s barelem, v kterem byl kamen, nebo prisel s destnikem a pred psem ho otevrel. To se moje fenka mohla zblaznit, proste chtela utect. Nejak jsem ji neustesoval, spis okrikl a kdyz se mi ji podarilo udrzet u me, ta pochvala. Kdyz si vezmu kanystr ja, tak ji to moc nevadi, i si ho ocucha, ruzne do nej kopu a jako by si s ni hraju, to je celkem v pohode. Ale jak to dela cizi clovek, je s prominutim posrana. Co s tim? Jak v psovi probudit aspon obranarskej instinkt? Mam se zacinanim obran pokracovat? Jak ji presvedcit, aby se nebala a na toho pana s rukavem nebo peskem se rozbehla? Nebo mam casto doma nacvicovat situace, ze neco spadne ze stolua dela to kraval? nejak ji proste prekvapovat, aby si zvykla? Rad bych, aby pochopila, ze ne kazdeho muze pustit do bytu. a ne s kazdym bejt kamos. KDokoliv na ni promluvi, tak se snim chce hned hrat a kamosit se...
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2011, 18:14   #2
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

OT: vieš čo by som ja dala za takého psa? môj pes je stelesnením toho, čo chceš ty a tvoj je taký, akého by som privítala...

zapojila by som viac ľudí do výcviku návyku na cudzie ruchy, teba má prekuknutého. Treba zapojiť ľudí z tvojho okolia a postupne prejsť k neznámym.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2011, 20:24   #3
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Na nácvik obran existují různé názory. Já zastávám ten, že s nedůvěřivým, nebo dokonce bojácným psem se cvičit nemají (stejně tak s povahově opačným extrémem). Se schopností ohlídat svěřený majetek to příliš nesouvisí. Nedůvěřiví psi hlídají nejlépe , každého totiž podezírají z nekalých úmyslů.
To že miluje lidi a ráda se mazlí (zřejmě ty co nekopají do barelů je velké plus a važte si toho - a věřte že ani to příliš nesouvisí s její pozdější schopností hlídat.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 04-03-2011 at 20:33.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 04-03-2011, 21:03   #4
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Zdravim, mam asi 16-ti mesicni fenku. Venku na prochazkach se neboji projizdejiciho vlaku, autobusu. Samozrejme pokud se obejvi nejakej kraval, tak se lekne a jako by chtel utect. Kdyz jdeme ven, beru s sebou peska a nacvicujeme "lumpika" a zakus. Celkem se zakousne, muzu s ni mavat. Nicmene ted na cvicaku se zacly nacvicovat obrany, do kterych se pomalu zapojujeme. Dostalo me, kdyz se nacvicovalo jakoby na zkousky, kdy prisel instruktor s barelem, v kterem byl kamen, nebo prisel s destnikem a pred psem ho otevrel. To se moje fenka mohla zblaznit, proste chtela utect. Nejak jsem ji neustesoval, spis okrikl a kdyz se mi ji podarilo udrzet u me, ta pochvala. Kdyz si vezmu kanystr ja, tak ji to moc nevadi, i si ho ocucha, ruzne do nej kopu a jako by si s ni hraju, to je celkem v pohode. Ale jak to dela cizi clovek, je s prominutim posrana. Co s tim? Jak v psovi probudit aspon obranarskej instinkt? Mam se zacinanim obran pokracovat? Jak ji presvedcit, aby se nebala a na toho pana s rukavem nebo peskem se rozbehla? Nebo mam casto doma nacvicovat situace, ze neco spadne ze stolua dela to kraval? nejak ji proste prekvapovat, aby si zvykla? Rad bych, aby pochopila, ze ne kazdeho muze pustit do bytu. a ne s kazdym bejt kamos. KDokoliv na ni promluvi, tak se snim chce hned hrat a kamosit se...
Ahoj, pokud chceš opravdu nacvičovat i obrany tak prvně změň figuranta, kdyby mě tohle začal dělat před psem tak ho pokoušu já!!!!
Musíš pomalu přes hru, tahat se o kůži, z tvé strany chválení a podpora, teprve postupně se propracovat k peškovi a rukávu...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 17:18   #5
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by mája View Post
Ahoj, pokud chceš opravdu nacvičovat i obrany tak prvně změň figuranta, kdyby mě tohle začal dělat před psem tak ho pokoušu já!!!!
Musíš pomalu přes hru, tahat se o kůži, z tvé strany chválení a podpora, teprve postupně se propracovat k peškovi a rukávu...
Proc? To s tim kanystrema destnikem, bylo v ramci vycviku odlozeni psa. Neprislo mi nic spatneho na tom zkouset jestli pes zustane odlozeny, kdyz jsou kolem nej ruzne ruchy a vzruchy... Ale pokud je na tom neco spatneho, rad se dozvim proc a co.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 18:51   #6
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Proc? To s tim kanystrema destnikem, bylo v ramci vycviku odlozeni psa. Neprislo mi nic spatneho na tom zkouset jestli pes zustane odlozeny, kdyz jsou kolem nej ruzne ruchy a vzruchy... Ale pokud je na tom neco spatneho, rad se dozvim proc a co.
Co je na tom špatnýho, už jen to že tohle dělal při odložení akorád ti ho může zkazit, máš mladýho psa a jen naprostý flegmatik se nelekne najednou otevřenýho deštníku (toho se lekne i Ben a toho už jen tak něco nerozhází). Ruchy se nacvičují, ale jen postupně a ne naráz, podle toho co píšeš vás najednou napadlo udělat nějaké vyrušení. Na žádných zkouškách ti tohle nikdy nikdo dělat nebude a v životě, přece nenecháš na volno odloženýho psa někde kde nevíš co se může stát.
I střelba při odložení se nacvičuje od poplašňáku a psovod je na malej kousek....
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:00   #7
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Já nějak nechápu jak souvisí kanystr s obranama, a to celé s obranářským instinktem...
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:05   #8
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Já nějak nechápu jak souvisí kanystr s obranama, a to celé s obranářským instinktem...
No já taky napřed pochopila, že se to celé odehrálo při obranách...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:33   #9
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Proc? To s tim kanystrema destnikem, bylo v ramci vycviku odlozeni psa. Neprislo mi nic spatneho na tom zkouset jestli pes zustane odlozeny, kdyz jsou kolem nej ruzne ruchy a vzruchy... Ale pokud je na tom neco spatneho, rad se dozvim proc a co.
Maruška a Daniela mě předběhly - máš tak stoprocentně upevněné odložení, že si někdo dovolí dělat toto? Jinak je to návod jak si to zkazit snadno a rychle . Jakmile Ti jednou pes začne z odložení zdrhat, nezbude než začít pěkně úplně od začátku a navíc spravování jde mnohem pomaleji, než když se to učí poprvé. Třeba nárazový zvuk (např. štěrchání petkou s kamínkama) je na zkouškách podle ZŘ KJ ČR Brno - nacvičuje se když je psovod u psa a pěkně pomalu. Každé uspěchání a netrpělivost při výcviku se vymstí. No a ten deštník, to mi ve spojení s nácvikem "jakoby na zkoušky" nějak uniká...

Já bych nerad soudil, když jsem tam nebyl, ale to co popisuješ myslím nedělá člověk (figurant, instruktor) s citem pro psy, ten by měl psa nejdřív dobře poznat a podle toho odhadnout, co který pes unese a podle toho ke každému individuálně přistupovat - a postupovat od menších vzruchů k silnějším. Otevřít těsně před nic netušícím a nepřipraveným psem deštník je "na tečku".

To že nárazové zvuky pomalu a s citem nacvičuješ sám je v pořádku, ale ten figurant Ti fenku podle toho co píšeš vyloženě zahnal a zatlačil. Nejlíp to spravíš, když najdeš cvičák s dobrým figurantem s opravdovým citem pro psy, obávám se že ten současný Ti v tom asi nepomůže...

Karel

P.S.: Ještě doplním... "zkoušet jestli pes zůstane odložený, když jsou kolem něj různé ruchy a vzruchy", to mi přijde stejně chytré jako zkoušet házet zapálené sirky do stohu slámy a čekat, jestli chytne nebo ne. (Nejen) při odložení se nezkouší a nečeká co se stane, ale nacvičuje, a vždy se postupuje pomalu a postupně od jednoduššího ke složitějšímu a vždy až podle toho, jak má pes cvik upevněný.

Last edited by alexa; 05-03-2011 at 21:48.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:48   #10
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Já nějak nechápu jak souvisí kanystr s obranama, a to celé s obranářským instinktem...
Jasne, dotaz jsem trochu spatne zformuloval. V podstate mam takovy nazor, ze pokud se pes takto vyplasi, tak asi je brzo zacinat s nacvikem obran.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:52   #11
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Maruška a Daniela mě předběhly - máš tak stoprocentně upevněné odložení, že si někdo dovolí dělat toto? Jinak je to návod jak si to zkazit snadno a rychle . Jakmile Ti jednou pes začne z odložení zdrhat, nezbude než začít pěkně úplně od začátku a navíc spravování jde mnohem pomaleji, než když se to učí poprvé. Třeba nárazový zvuk (např. štěrchání petkou s kamínkama) je na zkouškách podle ZŘ KJ ČR Brno - nacvičuje se když je psovod u psa a pěkně pomalu. Každé uspěchání a netrpělivost při výcviku se vymstí. No a ten deštník, to mi ve spojení s nácvikem "jakoby na zkoušky" nějak uniká...

Já bych nerad soudil, když jsem tam nebyl, ale to co popisuješ myslím nedělá člověk (figurant, instruktor) s citem pro psy, ten by měl psa nejdřív dobře poznat a podle toho odhadnout, co který pes unese a podle toho ke každému individuálně přistupovat - a postupovat od menších vzruchů k silnějším. Otevřít těsně před nic netušícím a nepřipraveným psem deštník je "na tečku".

To že nárazové zvuky pomalu a s citem nacvičuješ sám je v pořádku, ale ten figurant Ti fenku podle toho co píšeš vyloženě zahnal a zatlačil. Nejlíp to spravíš, když najdeš cvičák s dobrým figurantem s opravdovým citem pro psy, obávám se že ten současný Ti v tom asi nepomůže...

Karel

P.S.: Ještě doplním... "zkoušet jestli pes zůstane odložený, když jsou kolem něj různé ruchy a vzruchy", to mi přijde stejně chytré jako zkoušet házet zapálené sirky do stohu slámy a čekat, jestli chytne nebo ne. (Nejen) při odložení se nezkouší a nečeká co se stane, ale nacvičuje, a vždy se postupuje pomalu a postupně od jednoduššího ke složitějšímu a vždy až podle toho, jak má pes cvik upevněný.
Jasne, ze by se to melo cvicit postupne, v podstate i na tom cvicaku se to tak delalo, pri odlozeni nejdrive jen nekdo projde v klidu kolem psa, potom se treba pred nej posle micek, apod., az jsme se postupne dopracovali na kanystr a destnik. Je pravda, ze to asi byl pro psa vetsi sok a to neni dobre.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:56   #12
bambas
Junior Member
 
bambas's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Send a message via ICQ to bambas
Default

Jinak vsem samozrejme dekuij za rady, v podstate bych to asi uzavrel tak, ze nacvik obran je ted zbytecny a mozna i uspechany, takze se na to vyprdneme, spis se budeme spolu pretahovat o micky, peska, apod. S obranami teda pockam, az se fence "upevni" charakter, bude jistejsi a "otrkana". Budeme se tedy hlavne venovat pilovanim detailu zakladniho vycviku a pachovym pracim a samozrejme zvykat na kraval a rusive elementy. Samozrejme pokud mate jeste nekdo nejakou radu sem s ni, budu velice rad - vic hlav vic vi a s vice pohledu si mohu udelat nejaky svuj vlastni obraz.
__________________
Lubomír
bambas jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 21:56   #13
mája
Junior Member
 
mája's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Blansko
Posts: 140
Send a message via ICQ to mája Send a message via Skype™ to mája
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Jasne, dotaz jsem trochu spatne zformuloval. V podstate mam takovy nazor, ze pokud se pes takto vyplasi, tak asi je brzo zacinat s nacvikem obran.
Není, ale musíš mít opravdu dobrýho figuranta, já s Benem začala obrany až ve třech letech a figurant nám vyhovoval, s Ascherem jsem na něj chtěla taky kousat, ale bohužel hned na prvních obranách udělal tu chybu že vzal bič i když ne na Aschera, ale na psa vedle nás. Jenže mladej si to spojil, naštěstí jsem měla dost rozumu trochu jsem to srovnala hned a zbytek na táboře. A stejně se mě před půl rokem lekl vozíku na nádraží a byl úplně mimo...díky obranám jsem srovnala i to...
__________________
Marie


http://www.cswolfdog.net
mája jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 22:04   #14
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Jasne, ze by se to melo cvicit postupne, v podstate i na tom cvicaku se to tak delalo, pri odlozeni nejdrive jen nekdo projde v klidu kolem psa, potom se treba pred nej posle micek, apod., az jsme se postupne dopracovali na kanystr a destnik. Je pravda, ze to asi byl pro psa vetsi sok a to neni dobre.
To co jsem napsal neber tak, že je to mířeno proti Tobě, spíš se divím, že takové věci udělá instruktor. Tobě se nedivím, Ty jsi jen věřil instruktorovi že ví co dělá. No zřejmě to nevěděl. Jsou figuranti a instruktoři dobří, průměrní i vyloženě špatní. Ale jak napsala Maruška (Ben je fakt kliďas ), třeba ten deštník si myslím že pro psa je horší než třeba střelba. Pes nechápe význam toho, proč existuje něco jako deštník. Pro něj je to věc, která se najednou bez upozornění a bez nějakého důvodu vymrští proti němu a ještě u toho dělá rambajs...
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 05-03-2011, 22:08   #15
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by bambas View Post
Jinak vsem samozrejme dekuij za rady, v podstate bych to asi uzavrel tak, ze nacvik obran je ted zbytecny a mozna i uspechany, takze se na to vyprdneme, spis se budeme spolu pretahovat o micky, peska, apod. S obranami teda pockam, az se fence "upevni" charakter, bude jistejsi a "otrkana". Budeme se tedy hlavne venovat pilovanim detailu zakladniho vycviku a pachovym pracim a samozrejme zvykat na kraval a rusive elementy. Samozrejme pokud mate jeste nekdo nejakou radu sem s ni, budu velice rad - vic hlav vic vi a s vice pohledu si mohu udelat nejaky svuj vlastni obraz.
Opět mi to vzala Maruška - obrany cvičit můžeš, ale s dobrým figurantem s citem pro věc. Takový musí psovi dodat sebevědomí, a ne ho zatlačit. Pokud si ale nebudeš jistý tím že takového dobrého figuranta máš, tak je raději necvič. Raději začít později, než něco podělat.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 16:24   #16
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Obrany necvičim a nevim jestli kdy budu. Ted jsou Dakousovi 2 roky a jeste pockam az se dovyvine a budu vedet jestli si to muzu dovolit. Zatim je to tak, ze neni nijak plachy ... obcas se neceho lekne, ale vetsinou ma spis tendenci jit vec prozkoumat, jestli to za ten strach stoji. Jeste se mi snad nestalo, ze bych ho kolem neceho musel protahnout nasilim, jako jsem musel Agyra. Kazdopadne tohle mi plati i u lidi. Obcas se mu nekdo nelibi, tak vyhrozuje, stalo se i ze vystartoval po jednom ovinenem panovi ktery si ho chtel prohlizet zblizka, ale dobre to dopadlo - zasednul pred nej, tlamu u jeho ruky a rval. Chlapik byl rozumnej a chtel si dat odchod - rekl jsem mu, ze jestli chce a neboji se, at da Dakousovi prostor, ze se bude radsi kamaradit nez strasit. Taky ze jo, pan Dakouse oslovil a v tu ranu ho mel kolem krku.

Co se tyka fyzicke obrany majitele a clenu smecky, ta podle mne tak uplne nesouvisi s nacvikem obran ale s vuli pana branit ... no a tu maji i hodne vyplaseni a nebo flegmaticti psi. Agyr byl toho prikladem ... bejt sam doma, asi by parkrat blafnul a nechal vybilit byt, jakmile jsem ho ale mel u sebe kdyz jsem byl napaden, bylo zle.

U obran mam osobne strach z jedny veci ... ze psa naucim jak kousat, ale nepovede se mi ho naucit kdy kousat nesmi a to bych nerad. To radsi at je pratelskej, protoze na 99% stejne vim, ze kdyz pujde do tuhyho, bude mit koule se za mne postavit.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 10-03-2011, 19:10   #17
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

To,ze pes bude vedet jak na to toho se taky bojim.Ale ja obrany nikdy delat nechci,dost lidi tvrdi,ze opravdu dobry figurant se vyvazuje zlatem,jinak to nadela vic skody nez uzitku a druhak pes se mi boji nejvic ohnostroje a petard. Sebevedomi zvedat nepotrebuje,myslimm,ze ho ma az dost.Zatim mi mozne zapory prevazuji nad klady obran.Nevim,jestli vam to delaji taky vasi psi,ale ona mi pri hre jde po rukach tak nejak sama.Jakoze se rozebehne a skoci mi na ruku.Nekousne,ale stiskne rukav.Ja potom hru ukoncuju povelem Staci,to poslechne,ale dela to tak nejak odmalinka. A s tou obranou pana,to si taky nejsem jista. Mozna jo,mozna ne.Mozna,kdyby na ni nekdo udelal bububu,tak spis utece.Uprimne si myslim,ze s takovym psem si na cloveka dovoli malokdo.Mozna magor anebo prave ten,kdo psy zna a vi,ze mnohdy pousti hruzu,ale k akci se neodhodlaji...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 09:42   #18
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Mozna magor anebo prave ten,kdo psy zna a vi,ze mnohdy pousti hruzu,ale k akci se neodhodlaji...
Na vesnici "skorobydlíme" vcelku krátce. Vcelku mne fascinuje jedna věc: když k nám jde někdo místních z 99% půjde dál-brankou, ačkoliv na něj fena dost štěká a to kolikrát i dost výhružně. Dotyčný je vždy přesvědčen, že pes přeci jen straší, ale nic by mu neudělal a klidně na pozemek vejde, protože jeho vlastní pes taky jen tak straší ale nikomu by nic neudělal. Jsou pak opravdu hodně překvapení, když je ujišťuji o tom, že fena nejen straší, ale také sama jedná.
Přitom by si člověk myslel, že když mají doma také psa, tak ví jak se chovat vůči cizímu psovy. A ono je to přesně naopak.

Jani
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 10:50   #19
Czertice
Rakša
 
Czertice's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Praha
Posts: 292
Default

Já si dovolím vložit svůj záznam z Jinců, kde jsme u Karla Zeiska nacvičovali kolík na bonitaci. Obranu jinak dělat neplánujeme, tak se nám prosím moc nesmějte



Rakša - rok a půl stará fenka československého vlčáka s úředním jménem "Xí od Úhoště" - se tady učí bránit útočícímu neznámému člověku. Až dosud byla úspěšně vychovávána k lásce ke všem lidem a teď najednou je chválena za obrannou agresi. Nikdy dříve jsme to necvičili a tady vidíte všechny pokusy během jedinného dne. Od počáteční opatrnosti a překvapení, že je najednou za vrčení chválena, až po závěrečné odhodlání zaútočit i bez pánovy podpory. Je důležité si všimnout, že se zlobí výhradně jen když je napadena! Tohoto rozlišení musí být schopen každý chovný pes.
__________________
Czertice jest offline   Reply With Quote
Old 11-03-2011, 11:47   #20
Beruska
Junior Member
 
Beruska's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 47
Send a message via ICQ to Beruska Send a message via Skype™ to Beruska
Default

Neda mi nez nezareagovat.
1) Podle meho nazoru je dobre, ze nacvicujete se psem ruzne "krizove" situace(destnik, hluk), protoze mi prijde naprosta kravina rict, ze pes se preci nikdy nesetka s otevrenim destniku, nebo narazovym hlukem (to tak mozna jen na zkouskach usitych na miru pro CSV, kde jsou sterilni podminky). Takze bych se naopak zamerila na nacvik techto pro psa neprijemnych situacich - nejdriv je budete delat vy (pokud je pejsek zravy, tak to spojit se zradlem, se hrou), potom znamy, pak cvicitel na cvicaku. Podle me je lepsi, kdyz se pes zvedne na cvicaku z odlozeni (kde mate moznost vse napravit), nez kdyz prchne pri prochazce nekam do lesa, nebo pod auto (protoze to na cvicaku nikdy nevyzkousite, a tudiz vas nenapadne, ze by s tim mohl byt problem). Urcite s timto pristupem nebudou nekteri souhlasit, ale je muj nazor

2)nacvik obran pro sportovni kynologii (spravne vedeny) - rozviji koristnicky pud. Neovlivni to, jestli pes bude hlidat, nebude hlidat, jestli bude ci nebude agresivni na lidi - to ovlivni povaha a charakter psa, vrozene vlohy a pristup majitele. Kdyz jsem zvazovala se svou strelenou fenkou, jestli zacit s obranam nebo ne, taky jsem se bala, ze bude trebas agresivni, ze mi napadne lidi, spatne vyhodnoti situaci. Ale clovek do toho casem pronikne a pochopi Strelena je porad, ale nikdy se nestalo, ze by v "civilu" pouzila neco z obran. A situace na to byly. Takze obranam se klidne venovat, ale pozor na kvalitu figuranta!! Hlavne u nejistych a bazlivych jedincu, u kterych je velmi lehke zamenit strachovou reakci za odekvatni reakci. Obrany by mely psa v prve rade bavit-mel by je brat jako hru-jinak nema podle me smysl se jim venovat.
Beruska jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org