Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-05-2013, 17:27   #1
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default DNA profile

Miki, DNA profily ako podmienka chovnosti sa preberali na členskej schodzi v Hrabušiciach, tento rok má klub za úlohu vybrať a zazmluvniť 1 laboratórium, ktoré to bude pre nás robiť (lepšia cena) a vypracovať aplikáciu v praxi, od 2014 by to malo byť povinné (plošne, alebo ako podmienka chovnosti).

Podotýkam že tieto profily budú slúžiť len v prípadoch podozrivého otcovstva!! Na určovanie či jedinec patrí k plemenu alebo má krv iného plemena sú zbytočné..
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:29   #2
xica
Junior Member
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 21
Default

Mária - to znie super, som vsetkymi 5 za
xica jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:29   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ja som tiez vsetkymi desiatimi za DNA profily, najma ak klub dohodne s labakom dobru cenu. Inak, aj som rozmyslala, ci by neboli ako ceny na vystavach a skuskach vhodne darcekove poukazky na DNA testy a podobne vecicky... Najma ak by ich vedel dat labak ako sponzoring.
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:29   #4
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

DNA profily u čsv budú povinné,to sa nebojte, to už sa uznieslo, už len doladiť podmienky...Tiež si myslím že profily budú potrebné, veľa plemien ich už zaviedlo (napr.severania)ale zas sa budem opakovať, že ak sa nespraví niečo s našou populáciou čsv v sr a chov sa nebude cielavedome riadiť tak nám DNA profily budú o pár rokov tak na dve veci...Efektívna veľkosť populácie za r.2012 je 24 zvierat :/
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:32   #5
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Mária - ale ja píšem ako o podmienke pri vystavovaní preukazu pôvodu - po narodení šteňaťa a pre všetky šteňatá, vrátane zápisu importovaných jedincov - sama ste napísali, že je žalostný počet uchovnených jedincov na Slovensku. Z toho pohľadu je cenná každá vzorka - aj s ohľadom na možnosť ďalšieho testovania na dedičné ochorenia v budúcnosti - aj spätne. V prípade "podozrivého otcovstva ", alebo zámeny jedinca je odber vzorky od chovateľa alebo majiteľa problematický - aj o tom je toto vlákno. pre niekoho možno ponižujúci, ale celoplošné, bez výnimky - nie je na výber a bez podzrievania
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 28-05-2013, 17:33   #6
MaryAnn
Junior Member
 
MaryAnn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 23
Default

No to je tá možnosť plošne, ale vela ludí bude uprednostnovať len ako podmienku chovnosti, kedže u nechovných zvierat budú zrejme na nič. Neviem či bude v praxi možné aby sa PP vystavili až po vytvorení profilov, jedine že by chovatelia u seba držali šteňatá o nejký ten mesiac - dva dlhšie a ked sa niekomu z vrhu 8 šteniat podarí uchovniť 1-2, bude ten zbytok považovať za vyhodené peniaze (či? ) Ale tak toto je v štádiu riešenia... komplet sa predloží na členskej
MaryAnn jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org