Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-03-2009, 21:16   #1
Tomas Humaj
Junior Member
 
Tomas Humaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Dolne Vestenice/Levice
Posts: 16
Default Zaciatocnik - poradte

Zdravim milovnikov CsV.Mam uz dva tyzdne psika,teraz ma 4 mesiace.Je to sice dost,ale nemam s nim nastastie ziadne problemi a nicoho sa neboji,ako by sa dalo ocakavat.
Trapi ma niekolko otazok...vysia mu konceky usi,kedy sa to napravi?Ak sa to vobec napravi?Je to chyba?Kedy sa mu vyfarbia ocicka?Kedy je vhodne zacat s vycvikom?Uz sme zacali s povelom-ku mne-myslim ze ho chape aj obcas posluchne,ale iba ked ho nic extra nezaujma.A nakoniec,nema problem s cudzimi ludmi,ale ja by som chcel psa,ktory do dvora cudzich ludi nepusti,zmeni sa este tato jeho povaha?Mala by sa,ze?
Dakujem za pomoc,nech uz sa bude tykat cohokolvek.
Tomas Humaj jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 21:47   #2
Zahir
Junior Member
 
Zahir's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Suchá nad Parnou 655
Posts: 89
Send a message via ICQ to Zahir Send a message via Skype™ to Zahir
Default

Ahoj Tomáš,

ja bývam pri Trnave (Suchá nad Parnou). Mám 3 Československých vlčiakov. Ak sa Ti bude chcieť, môžeš prísť a popýtať sa čo budeš chcieť.

Ondrej
Zahir jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 21:56   #3
Tomas Humaj
Junior Member
 
Tomas Humaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Dolne Vestenice/Levice
Posts: 16
Default

No ahoj,my sme spolu asi aj telefonovali.Zhanal som vlca po celom slovensku.Nuz,ak budem mat niekedy cestu okolo tak sa isto zastavim.Ale to netusim kedy.A nevedel by si mi takto povedat?
Tomas Humaj jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 22:23   #4
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Já jsem taky začátečník, ale pro začátek je nejlepší přelouskat toto forum a knihu od J. Jedličky a p. Ing. Hartla. Tam se o československém vlčáku dozvíš poměrně dost. Aspoň tedy základ.
Ty konečky uší nevím, jestli by měly stát všem psům v tomto věku, ale většině 4měsíčních ČV co jsem viděl touto dobou už stály. To by spíš záleželo na tom, čím krmíš.
S očima je to u každého psa jiné. Některým se mění postupně, některým ze dne na den a některým zůstanou tmavší. Je tu na toto téma taky diskuze.

S výcvikem je vhodné začít píše se od tří měsíců, ale prakticky je nejlepší začít hned jak ho poprvé vezmeš ven. Zrovna přivolání je nejtěžší, ale nejdůležitější cvik. Zkoušet povel ke mně, když víš, že ti pes nemusí přijít je špatně. Musíš udělat všechno pro to, aby ti pejsek přišel Když vidím, že se mu nechce, pronesu něco v tom smyslu, že by si mohl pohnout a jdu na druhou stranu. V momentě kdy přiběhne, tak velká pochvala. Když pes přestane mít snahu chodit dobrovolně, je dobré pomoct si učením přivolání na stopovačce.

Štěně ČsV asi hlídat nebude nebo aspoň ten můj to nedělá. Já jsem popravdě rád, že ten můj s lidmi vychází tak dobře. Časem se to může změnit. Toto plemeno ale nepatří zrovna ke klasickým hlídačům, avšak už jsem viděl pár takových, kteří hlídali. Jejich výhodou je ale to, že kdo přijde a uvidí je, velmi si rozmyslí, jestli má jít za plot.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 22:33   #5
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

...nevím, nakolik se to dá zobecňovat, ale asi každý pes aspoň trochu hlídá, pokud mu někdo vleze na pozemek..zvlášť, když nikdo není doma. Měli jsme křížence RW a NO..nejlepší pes, co jsme kdy měli, naprostý pohodář, hodný, kočky ho mohly kousat do nohou..měl i zlé zkušenosti ale se všemi živými bytostmi vycházel. Rodina byla samozřejmost. Nicméně, děda měl něco vyzvednout u nás doma, když my tam nebyli. A ejhle..zvoní telefon a děda volá, že pes ho nechce pustit do bytu a natvrdo na něj vrčí. Podotýkám, že se oba velmi dobře znali.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 22:51   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Zatím jsem neviděl čistokrevného ČsV, kterému by nestály v dospělosti uši. Takže s tím bych se netrápil. A pokud jde o výchovu a výcvik, především by Ti měl poradit chovatel Tvého psa, protože ten zná rodiče a ví, jaké problémy s povahou by Tě mohly čekat.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009, 23:05   #7
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Nezačíná přezubovat? Ty uši mu teď mohou trochu padat kvůli tomu. Zkus přidávat do krmení sulc z vepřových nožiček.
Hlídat pejsek určitě začne, ale až v dospělosti. Teď je to ještě štěně a pokud by reagoval na cizí agresivně, tak by to naopak znamenalo nějaký problém.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2009, 08:59   #8
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Ahoj, zkusím napsat něco málo podle svých zkušeností:

1) Socializace - je dobré, že se pes nebojí, ale ve čtyřech měsících není ještě úplně vyhráno - povaha se může změnit ze dne na den (většinou kolem půl roku věku, ale i později). Proto určitě pokračuj v socializaci, ber psa do různých situací, když se třeba něčeho lekne, neutěšuj ho, ale tvař se jako že se vůbec nic neděje. To jen abys "neusnul na vavřínech" předčasně .
2) Uši - ve čtyřech měsících už většinou bývají postavené. Nevím čím krmíš a čím byl pes krmen u chovatele. Pokud krmíš granulemi, pak zvol určitě kvalitní značku (ne žádné "hypermarketovky") - ideálně pro štěňata velkých plemen (mají "utažené" množství bílkovin, větší podíl kloubní výživy), ale pozor, i některé dražší značky jsou pěkný humus. Doporučuju prolézt internet a zjistit si co nejvíc. Pokud krmíš masem (lepší varianta), tak je nutné si uvědomit, že samotné maso nedá psovi všechno. Maso by u štěněte mělo tvořit necelé dvě třetiny krmné dávky, zbytek jsou přílohy - vařená rýže, horkou vodou přelité ovesné vločky, syrová zelenina (nejlíp nastrouhaná, jinak ti ji pes ze žrádla "vypreparuje"), měkké ploché kosti (lopatky) nebo klouby a chrupavky (zdroj minerálů), nic nepokazíš když dáš do jídla denně polévkovou lžíci kvalitního (olivového, slunečnicového) oleje. Pokud bys měl pochybnosti, můžeš nechat udělat u veterináře rozbor minerálů v krvi a podle toho pak upravit složení krmné dávky. Já jsem jednoho dospělého ČSV s klopenýma ušima viděl - opravdu ale jen jednoho. Je to už dlouho - přijeli s ním odkudsi ze zahraničí na bonitaci do Jevišovic. Ve čtyřech měsících to ale ještě nic neznamená, pokud bude mít dobrou výživu, na 99% to bude v pohodě. Když už jsme u toho - nepřekrmovat!
3) Oči - nedá se říct, kdy budou mít konečnou barvu a jaká bude, je to individuální. U dospělého psa pak s postupujícím věkem začnou oči většinou tmavnout.
4) Přivolání - vždy odměňuj, nevolej ke mně když je jasné, že pes stejně neposlechne. Pokud Ti pes nevěnuje pozornost, upoutej ho napřed jinak (zavoláním jménem, útěkem od psa apod.) Neopakuj povel donekonečna (ani u jiných cviků). Jsou jiné těžší cviky poslušnosti než přivolání (třeba aport), ale přivolání je i pro ně základem.
5) Hlídání dvorku - teď vůbec neřeš. ČSV mají většinou teritorální chování, které se projeví později. Cizího člověka od kterého se nechají pohladit na ulici Ti na dvůr většinou nepustí. Navíc hlídají už jen svým vzhledem. Každopádně socializace má přednost - takže když někdo bude chtít na ulici štěně pohladit, nech ho. Neboj se, že by kvůli tomu v dospělosti nehlídal.

Karel

Last edited by alexa; 30-03-2009 at 09:04.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2009, 11:20   #9
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj, chcem pridat svoj nazor k tomu strazeniu - stena nestrazi, nema dovod, na to su predsa dospeli. Je dolezite aby sa aj dospely pes spraval k ludom na ulici slusne - lenze kazde CVcko velmi dobre chape rozdiel medzi ulicou a vlastnym dvorom. Takze jedneho dna strazit zacne. Moja prva suka ako stena pustavala smetiarov pre smetnik. No a jedneho dna ich pustila dnu, ale uz nechcela pustit von.

Oni CVcka nie su idealne psy na strazenie, pretoze vacsinou nestekaju na okoloiducich, ale zas zabranit vykradnutiu, na to su podla mna vyborne. Ale kto je rozhodnuty dostat sa cez psa, ten sa dostane cez akehokolvek...
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 30-03-2009, 18:41   #10
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ahoj,
stráženie:
svokor/tchán bežne chodí k nám domov aj keď nie sme doma. Raz si chcel požičať fúrik/kolečka, ale Boro ( v tom čase 2roky, bez osobitného výcviku, strážny samorast ) mu nedovolil prejsť cez bránku - vrčal, štekal, skákal, vlastným telom bránil prechod.
Svokor vrátil fúrik na miesto a bez problémov odišiel.
__________________
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 16:25   #11
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj.

Rady a informace, které sem ostatní píšou, jsou velmi dobré a výstižné. Já se proto pozastavím jen nad jednou věcí. Chovatel, od kterého sis štěně kupoval ti žádné informace předem nedal? Nebo nyní ho nemůžeš kontaktovat a informace chtít? Je tvým právem, jako majitele, aby ti chovatel informace poskytl. A většina chovatelů (alespoň těch seriózních) se o svá štěňata zajímá a nejsou na informace sobečtí
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009, 20:01   #12
mima
Junior Member
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 6
Default

Ahoj chcela by som ti poradit ohladom tych usi. S Daresom som mala tiez podobny problem, ale jemu padlo len jedno ucho. Ked mal 3 mesiace, som s nim isla prvy krat na cvicak a tam mi poradili pridavat do jedla skrupiny od vajec. A ono to zabralo do tyzdna mal ucho zas v poriadku.
Ohladom cvicenia som tiez toho nazoru cim skor tym lepsie. S Daresom som zacala chodit na cvicak od 3 mesiacov, no to uz musel reagovat aspon na svoje meno a ako tak na povel ku mne.
V stopovacke ja osobne zas taku vyhru nevidim, bo pes sa na nu nauci, tak ako Dares, no na zaciatok je to urcite lepsie ako neustale volanie na psa bez vysledku. Ked ma Dares stopovacku tak o tom vie a pride i bez trhnutia. To iste aj v dlhodobom odlozeni s ktorym by som chcela poradit. Ked ma stopovacku ostane na danom mieste bez problemov, ale ako nahle ju nema, vie ze nad nim nemam az taku kontrolu. Bez stopovacky mi v odlozeni ostal max. 5-7min. a to tiez vtedy, ked nikto necvicil so psom privolanie alebo aport. Ako nahle zbada ze iny pes ma vybeh tak aj on chce mat a pri tom vie, ze spravil zle. Budem vdacna za kazdu radu, vsetky vyskusam aby som vedela co prave na neho plati.
S aportom mam tiez problemy ale pomaly ale isto ho nosi i ked nerad.
mima jest offline   Reply With Quote
Old 03-04-2009, 22:14   #13
Tomas Humaj
Junior Member
 
Tomas Humaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Dolne Vestenice/Levice
Posts: 16
Default

Vdaka vsetkym za rady...

Nove skutocnosti-mojmu krasavcovi uz usiska stoja ako nalepene!!!Som skutocne velmi rad.Jedneho dna sme prisli s mojim Laskykvetom-priatelkou z prace a Jasan sedel pri brane vyskieral sa na nas a usiska mal v pozore.Hned sme mali velku radost,teda kym sme nevideli tu spust za domom co stihol napachat...
Krmivo som kupoval kvalitne,pre stenata,a bolo aj riadne drahe,a kombinujem ho s masom,mliekom a rybim tukom-olejom.A myslim ze dvor tiez chape ako svoj rajon,tak ho azda v buducnosti bude aj statocne branit.
Akurat sa mu nechce velmi posluchat na povel KU MNE !Pride dost neochotne ak vobec,Ale ked do neho hodim daku drobnost,ked sa nediva a zavolam znovu tak dojde vzdy.Je to taky mali darebacik
Tomas Humaj jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2009, 01:49   #14
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Přivolání je to nejtěžší. Pokud nebudeš mít jistotu, že pes přijde, tak lepší ani to nezkoušet. Když mi Akkon trpí hluchotou, vyfasuje stopovačku a trénujem přivolání. Není mu to zrovna moc příjemné, tak si zase pár dní rozmyslí, jrstli zkusit zase stávkovat.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 04-04-2009, 13:06   #15
Tomas Humaj
Junior Member
 
Tomas Humaj's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Dolne Vestenice/Levice
Posts: 16
Default

No,dnes to pojdeme skusat teda na voditku a uvidime.Snad pochopi kde je sever
Tomas Humaj jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2009, 19:25   #16
Radka Kendziorová
Junior Member
 
Join Date: Apr 2008
Location: Horní Domaslavice
Posts: 8
Send a message via ICQ to Radka Kendziorová
Default

Dobrý den, chtěla bych taky přidat nějaký ten příspěvek. Mám své první ČV, jmenuje se Bhrigu Vlčí legenda a je mu rok a půl. Jako štěně jsme chodili mezi lidi pejsky, snažime se cvičit. Podotýkám že to není můj první pes. Povely zvládá jaksepatří a čím je starší tak mi přijde že už se i snaží a baví ho to ale horší je to s jeho agresivitou. Nevím jak je to možné, ale nesnese se s žádným psem. Fenky ještě jakžtakž ale pokud jsme na procházce a někde za plotem běhá jiný pes tak je konec...vrčí, štěká a nemít svých 63kg tak ho asi neudržím..bohužel snažím se ho to odnaučit ale pořád marně. Tak samo lidi. Byli jsme už i vykázání z kruhu neboť zavrčel na rozhodčího. Lidi se mu přestávají líbit. Ohledně hlídače mu nemůžu nic vytknout protože vlézt někdo do zahrady tak z něj asi nic nezbyde. Odmalička vyrůstá s retrívrem který bude mít v červnu 2 roky a sním je kamarád ale samozřejmě že žárlí. Mám obavy hlavně co se týče bonitace a s výstavami to taky vidím bledě protože jsem studentka a platit za výstavy ze kterých nás stejně vykážou donekonečna nejde. Jestli máte někdo nějakou radu poraďte prosím, jestli lze s takovým psem něco udělat. Mezi námi (rodinou) je uplně milý hodný, lísá se, mazlí, je hrozně milý. Cizího člověka k sobě pustí, ten si ho pohladí a v zápětí po něm vyjede. Nevím no. Děkuji za každou radu. Radka
Radka Kendziorová jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2009, 21:21   #17
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No, zdá se mi jako úplně typické čévéčko. Jako mladý pes,který konečně začíná dospívat. Nezbývá, než se aspoň co nejvíce snažit jeho dominanci potlačovat. Musíte počítat s tím,že jako dospělý si nebude hrát s ostatními psy a vy jej budete muset po celý život hlídat. Prostě čévéčko. Tohle by se ale měl dozvědět každý zájemce o štěňátko už od chovatele. Bohužel ale často tohle neví ani chovatelé, protože sami vlastní jen jednu fenku.....
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2009, 21:42   #18
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Radka Kendziorová View Post
Dobrý den, chtěla bych taky přidat nějaký ten příspěvek. Mám své první ČV, jmenuje se Bhrigu Vlčí legenda a je mu rok a půl. Jako štěně jsme chodili mezi lidi pejsky, snažime se cvičit. Podotýkám že to není můj první pes. Povely zvládá jaksepatří a čím je starší tak mi přijde že už se i snaží a baví ho to ale horší je to s jeho agresivitou. Nevím jak je to možné, ale nesnese se s žádným psem. Fenky ještě jakžtakž ale pokud jsme na procházce a někde za plotem běhá jiný pes tak je konec...vrčí, štěká a nemít svých 63kg tak ho asi neudržím..bohužel snažím se ho to odnaučit ale pořád marně. Tak samo lidi. Byli jsme už i vykázání z kruhu neboť zavrčel na rozhodčího. Lidi se mu přestávají líbit. Ohledně hlídače mu nemůžu nic vytknout protože vlézt někdo do zahrady tak z něj asi nic nezbyde. Odmalička vyrůstá s retrívrem který bude mít v červnu 2 roky a sním je kamarád ale samozřejmě že žárlí. Mám obavy hlavně co se týče bonitace a s výstavami to taky vidím bledě protože jsem studentka a platit za výstavy ze kterých nás stejně vykážou donekonečna nejde. Jestli máte někdo nějakou radu poraďte prosím, jestli lze s takovým psem něco udělat. Mezi námi (rodinou) je uplně milý hodný, lísá se, mazlí, je hrozně milý. Cizího člověka k sobě pustí, ten si ho pohladí a v zápětí po něm vyjede. Nevím no. Děkuji za každou radu. Radka
Samec. Jen mě trochu zaráží popis chování vašeho psa na vlastním pozemku. Hlídání beru ale na "trhání" je přece jen trochu mladý. Vjíždění na lidi netolerovat. K bonitaci - bonitaci provádí lidé, kteří sami čsv chovají a ty rozhodně chování vašeho psa nepřekvapí. Vrčení můžete do určité míry korigovat, 100% ho ale psu nezakážete. Je to jeden z běžných projevů komunikace našich psů. Zvlášť někteří jedinci jsou hodně uvrčení.
Na výstavách by se pes měl chovat v mezích slušnosti. Opět platí, že rozhodčí - chovatelé čsv tyto projevy často tolerují. Pes ale nesmí v žádném případě napadat. Ani lidi ani ostatní vystavované psy. Takže jak bylo výše uvedeno, tlumit dominanci.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 22-04-2009 at 22:38.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 22-04-2009, 22:58   #19
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Radka Kendziorová View Post
Dobrý den, chtěla bych taky přidat nějaký ten příspěvek. Mám své první ČV, jmenuje se Bhrigu Vlčí legenda a je mu rok a půl. Jako štěně jsme chodili mezi lidi pejsky, snažime se cvičit. Podotýkám že to není můj první pes. Povely zvládá jaksepatří a čím je starší tak mi přijde že už se i snaží a baví ho to ale horší je to s jeho agresivitou. Nevím jak je to možné, ale nesnese se s žádným psem. Fenky ještě jakžtakž ale pokud jsme na procházce a někde za plotem běhá jiný pes tak je konec..
Tohle mi přijde vcelku běžné, nebo minimálně časté. A to bez ohledu na plemeno. Zkrátka, další samec je konkurence. Dva kocouři či kohouti atd. se taky zrovna nemusí. Občas to platí i o fenách..zdá se.
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 23-04-2009, 08:43   #20
Mackie
Junior Member
 
Mackie's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Slovakia/Presov
Posts: 112
Default

len preco stale hovorite o "tlmeni dominancie"
dominantny pes si nepotrebuje nic dokazovat, byt agresivny a skakat do druhych psov, to potrebuje len pes, ktory si sebou nie je isty
a toto je sice csv, ale hlavne pubertak, a tak to treba aj brat, skusa, co si moze dovolit, tak mu to netreba tolerovat
Mackie jest offline   Reply With Quote
Reply

Tags
151

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org