Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-12-2010, 13:21   #21
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Pewnie można, ale skoro Margo pisze, że chce "sama obskoczyć" spotkania, to chętnie się pod któreś "podepniemy" w miarę możliwości; wolałabym mieć pewność, że materiał pobierze i zabezpieczy ktoś kto ma w tym większe doświadczenie ode mnie.
tak tak, tylko mowie ze jesli co mozna to u weta spokojne zrobic i wyslac poczta do CZ.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 13:22   #22
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by szasztin View Post
Musicie być na Majówce i Ty i Rybka - inaczej nie daruje Wam!!!!
Nie, nie... Chodzilo mi o to, ze bedziemy sie starali dotrzec do wszystkich. Ze gdzie "Rybka nie moze tak Margo posle" (ew. odwrotnie... )

Majowke planujemy obie....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 13:33   #23
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Pewnie można, ale skoro Margo pisze, że chce "sama obskoczyć" spotkania, to chętnie się pod któreś "podepniemy" w miarę możliwości; wolałabym mieć pewność, że materiał pobierze i zabezpieczy ktoś kto ma w tym większe doświadczenie ode mnie.
Wydaje mi się, że materiał powinien pobrać weterynarz, uprzednio sprawdziwszy tatuaż albo nr chipa psa. I to z czysto praktycznych względów, np żeby potem nikt nie mógł kwestionować wyniku.
Wiem, że dla właściciela psa liczy się rezultat, a nie co jakiś frustrat gdzieś tam wypisuje, ale chyba warto pomyśleć o hodowcach, którym przykro jest czytać brednie o swoich hodowlach.
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 13:42   #24
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Wydaje mi się, że materiał powinien pobrać weterynarz, uprzednio sprawdziwszy tatuaż albo nr chipa psa. I to z czysto praktycznych względów, np żeby potem nikt nie mógł kwestionować wyniku.
Wiem, że dla właściciela psa liczy się rezultat, a nie co jakiś frustrat gdzieś tam wypisuje, ale chyba warto pomyśleć o hodowcach, którym przykro jest czytać brednie o swoich hodowlach.
Nie ma z tym problemu... Pamietaj, ze co niektorzy kwestionowali nawet wyniki badan w duzych laboratoriach... O badaniach "normalnych" weterynarzy, ktorzy zawsze moga byc wedlug teorii spiskowej "znajomymi" juz nawet nie wspomne...

Na poczatku tez myslalam, zeby do kazdego badania brac weterynarza, ale nie ma protrzeby, bo wynikow oszukac sie nie da...
Powiedzmy, ze znajdzie sie ktos kto chcialby zafalszowac wyniki. I oba psy zrobi sobie na N/N, czyli czyste... Wedlug tego wszystkie psy po tych rodzicach musialyby byc tez czyste. A niech wyjdzie w wynikach choc jeden nosiciel...
Albo jesli "przerobi" wszystkie szczeniaki na N/N, a choc jeden rodzic bedzie DM/DM...
Wtedy przekret wyjdzie, bo bedzie wskazywal, ze albo byl szwindel przy testowaniu rodzicow... albo to nie ci rodzice...

To "za gruby" kaliber, aby ktokolwiek probowal "kombinowac"... Bo ten "lancuszek genetycznych powiazan" jest wlasnie najlepsza kontrola, zeby wszystko bylo czyste i przejrzyste...
A jednego sie nauczylam - od teorii spiskowych nie uchroni nas nic... Nawet jesli zrobimy odbior wynikow przez jakiegos Dr. to zawsze Pewna Osoba moze rzucic, ze kurier byl podstawiony i to on dokonal podmiany probek. Albo sekretarka w laboratorium. Albo listonosz... Albo...

Najwazniejsza sprawa: te wyniki robimy wszyscy dla siebie. Tu nie bedzie certyfikatow. Jaki jest sens robienia "przekretow" - to byloby oszukiwanie samego siebie...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP

Last edited by z Peronówki; 23-12-2010 at 13:47.
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 14:02   #25
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Na poczatku tez myslalam, zeby do kazdego badania brac weterynarza, ale nie ma protrzeby, bo wynikow oszukac sie nie da... Powiedzmy, ze znajdzie sie ktos kto chcialby zafalszowac wyniki. I oba psy zrobi sobie na N/N, czyli czyste... Wedlug tego wszystkie psy po tych rodzicach musialyby byc tez czyste. A niech wyjdzie w wynikach choc jeden nosiciel... Wtedy przekret wyjdzie, bo bedzie wskazywal, ze albo byl szwindel przy testowaniu rodzicow... albo to nie ci rodzice...
Margo, chyba jesteś zbytnią idealistką Podejrzewam, że są tacy którym tak zależy na PR tu i teraz, że choćby tylko po to, aby na stronce napisać "moje psy są idealnie zdrowe" gotowi są na szwindel. Kiedy ów wyjdzie na jaw, to też nie będzie problem - roztrąbi się wszem i wobec, że zazdrośnicy czepiają się drobiazgów i będzie po sprawie.

Jeśli chodzi o Kraków, to można poprosić którąś z dużych renomowanych lecznic aby wydelegowała weta. Nie sądzę, aby to sporo kosztowało, bo i zabieg prosty i szybki.
My się oczywiście piszemy, choćby tylko i "dla porządku w papierach"
__________________

Rona jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 14:29   #26
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Margo, chyba jesteś zbytnią idealistką Podejrzewam, że są tacy którym tak zależy na PR tu i teraz, że choćby tylko po to, aby na stronce napisać "moje psy są idealnie zdrowe" gotowi są na szwindel.
Ale jesli chca robic szwindle to beda w stanie zrobic je nawet z oficjalnymi wynikami... Zobacz, ze wyniki HD byly zatajane nie u "pierwszego lepszego" weta, tylko osoby, ktora oficjalnie robi wyniki...

Ale tak jak mowie - czy beda szwindlowac tu, czy z Laboklinem - jedno jest pewne: w przypadku DM prawda wyjdzie na jaw.... To na serio nie ma sensu...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 14:43   #27
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Rona View Post
Jeśli chodzi o Kraków, to można poprosić którąś z dużych renomowanych lecznic aby wydelegowała weta. Nie sądzę, aby to sporo kosztowało, bo i zabieg prosty i szybki.
My się oczywiście piszemy, choćby tylko i "dla porządku w papierach"
Bedziemy przygotowywac formularz do danych - i kazdy np. moze wyslac probke krwi do badania bezposrednio.
Ale uwierz mi - NIC, absolutnie NIC nie uchroni od tego, aby G.rinch nie gadal i nie wysylal prywatnych emaili, ze wyniki psa XXX czy YYY nie jest prawdziwy...

Poza tym pamietaj jeszcze o jednym - skoro w Polsce hodowcy odwazyli sie publikowac na stronach informacje o tym, ze ich psy zaliczyly nieistniejace bonitacje. Czy, ze ich psy maja badania np ED, ktorych nie maja, to myslisz, ze nie beda publikowac wynikow DM, ktorych tez nie robili?

Kto robil przekrety ten robic bedzie... Kto publikowal nieisteniejace wyniki ten dalej bedzie to robic... Ale nie wiem, czy jest sens sie nimi zajmowac...
G.rinche zostana G.rinczami. Klamcy klamcami... Ale...karawana jedzie dalej... a "oliwa na wierz wyplywa"...

Podobnie bylo z HD - kiedys nie trzeba bylo do bazy wysylac kser, bo wiadomo bylo, ze przydomek hodowlany do czegos zobowiazuje. Potem okazalo sie, ze klamac potrafili nawet hodowcy z "marka"... Gdy to wyszlo na jaw to "marki" te padly w bloto. I nawet teraz po wielu latach wiele osob nie bierze juz powaznie publikowanych przez nich wynikow...

Tak jak pisalam - z badaniem DM mozliwosci jest masa. Mozna pobrac krew i wyslac ja do Czech; mozna pojechac do Czech; mozna wyslac szczotke z DNA pobranym przez weta. Mozna "oddac" probke na spotkaniu... Kazdy wybierze to co mu pasuje - my chcemy dotrzec do kazdego psa - takze do osob, ktore nie chca /nie maja czasu / mozliwosci /ochoty wysylac probek samemu.
Ale tak jak pisalam - wynik jest "dla nas" (wlascicieli), aby kazdy z nas wiedzial co ma. A gadania G-rincha (& co.) sie nie uniknie, bo oni nie kieruje sie rozumem i zdrowym rozsadkiem...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 22:21   #28
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Kolejny posty przeleciały więc się przypominam gdzie (pod jaki adres) i do kogo przesłać próbki .
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 03:11   #29
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Kolejny posty przeleciały więc się przypominam gdzie (pod jaki adres) i do kogo przesłać próbki .
Napisz do Danieli (CDaniela). My dopiero dogadujemy sie w sprawie logistyki...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 07:31   #30
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Daniela wraca do pracy dopiero 3.01 (stąd ta moja przerwa "techniczna").
Już wysłałam do niej e-mail z zapytaniem kiedy można wysyłać.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 24-12-2010, 13:53   #31
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Quote:
Originally Posted by GRABA View Post
Daniela wraca do pracy dopiero 3.01 (stąd ta moja przerwa "techniczna").
Już wysłałam do niej e-mail z zapytaniem kiedy można wysyłać.
ja narazie odpowiedzi od niej nie mam. ale czekam bo mam kilka wariantow zbiorki i tez trzeba ustalic wszysto do konca
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 26-12-2010, 23:11   #32
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by spadzista View Post
!!! CZY KTOŚ WIE GDZIE NAJTANIEJ MOŻNA NABYĆ TAKIE SZCZOTECZKI?
http://www.komfortmed.poznan.pl/okno...k_logowania_z=
coś takiego znalazłam. tylko 25 sztuk a nie 150 jak w większości sklepów
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 27-12-2010, 02:56   #33
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Ale to jest chyba z wacikiem, a nie powinno być ze szczoteczką?? Ja spróbuję się dowiedzieć czy mają na klinikach we Wrocławiu. W tym tygodniu powinnam wiedzieć.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 27-12-2010, 02:59   #34
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

kedsy na SK na obozie DNA pobierali na takich to. ja mysle ze margo czy ktos lepej zapytal konkrentej Daniely z czym pobrac material i bedzie jasnej co trzeba szukac.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 27-12-2010, 09:40   #35
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
kedsy na SK na obozie DNA pobierali na takich to. ja mysle ze margo czy ktos lepej zapytal konkrentej Daniely z czym pobrac material i bedzie jasnej co trzeba szukac.
Musi byc taka szczoteczka jaką Danielka pokazała wcześniej na fotce - póki co u mnie niestety też nie ma
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 27-12-2010, 12:28   #36
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

cytat :
"Test mohu provádět z krve nebo z bukální stěrů - bucal swab. Bukální stěry jsou jednodušší a nestresují psy. Je třeba požádat Vašeho veterináře o sterilní karáčky pro odběr DNA."


chyba wazne zeby to bylo na pobieranie DNA i nie jest wazne jaki patyczek
dla tego mowie ze trzeba wyjasnic do konca- kto konkretne jak dlugo mozna trzymac przed wyslaniem jak wyslac w co pakowac i podobne.
Ja w tym roku robilam badanie DNA to troche wiem ile tam jest wsziakich to ma byc tak to ma byc o tak zrobione.
ja dziszaj napisze do Daniely z pytaniem co to patyczkow konretne z firmami kto to produkuje i podobne i bedzie jasnej co i jak

bo i tak dopoki swiaty nie zkoncza sie chyba nikt nie bedzie wysylac
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 27-12-2010, 13:38   #37
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Mám stejné jako Jefta .
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 28-12-2010, 17:13   #38
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

rozmawialam z Daniela i troche prosze o chamowanie wszystkiego bo:
1. jesli nie biedze cie miec takej szczoteczki jak miala na fotce Daniela nie jasne jak dlugo material DNA bedzie trzymac patyczki z wata. Facet u nas z laboratorii DNA powiedzial jesli juz brac patyczki to nie z wata ale z wiskoza. bo tam wieciej mozliwosci ze DNA nie popsuje sie.
moze Gia wyjasni czy moze dostac szczoteczki ( tz zrobic zakup dla wszystkich). Albo niech ktos ( Graba widzialam ma kontakt z Hana) sproboje wyslac patyczek z wiskoza i jesli uda sie z DNA to mozna potem bedzie uzywac i nie szczoteczi a patyczki z wiskoza.

teras WAZNE (to co dala Daniela o pobraniu materialu, oraz co ja dostalam z DNA laboratorium u nas na LT):
1. Pies do pobrania materialu musi minimum 2 godziny nie dostac jedzenia, moze pic wode ale z miski gdzie nie ma innych psow. Tez musi nie miec kontaktu z innymi psami ( nie lizac ich czy byc oblizany).
2. około 5 sekund szczotkowac psu morde tz. skore policzka ze srodku ( laboratoria DNA dala to ze min. 20 raz obracać szczoteczke wystarczająco silno ze strony policzka.
Choc Daniela mowi ze wystarczy jedna probka jesli wszystko jest zriobone dobrze, ja rekomenduje na jednego psa robic dwa probki ( wieciej gwarancji ze bedzie ok)
3. przed tym wszystkim juz miec przygotowany czysty list- papier, na ktorym polozymi szczoteczke i bedziemi ja suszyc w temperaturze pokoju okolo 2 godzin. Do niej musi nie miec dostepu inne zwierzeta, oraz nie dotykac i samemu palcami ( badami to psy nie nas).
4. Gdy szczotką juz bedzie sucha, polozyc ja do koperty z napisana informacja psa ( imie psa, plec, numer rejestru, data urodzenia). Koperte uzywac bez celofanu bo celofan "pomaga" bakteriom a szkodzi DNA.
probke najlepej wyslac nastepnego dnia czy w terminie tygodnia ( im szybczej dostanie sie ona do laboratorium tym lepej, choc DNA zyje na szczoteczsce okolo miesiaca.


narazie tyle jesli co pytaj cie bedziemi razem kombinowac jak lepej to zrobic.
__________________

Last edited by wolfin; 28-12-2010 at 17:22.
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 28-12-2010, 17:26   #39
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

Przerwa świąteczna niestety dopadła Kliniki we Wrocławiu i nie ma tam teraz nikogo kompetentnego. Będę próbować się dowiedzieć, czy mają te szczoteczki i jak tylko się dowiem, to dam znać
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 28-12-2010, 17:48   #40
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by wolfin View Post
Albo niech ktos ( Graba widzialam ma kontakt z Hana) sproboje wyslac patyczek z wiskoza i jesli uda sie z DNA to mozna potem bedzie uzywac i nie szczoteczi a patyczki z wiskoza.
Hej! Napisałam właśnie do Hani jak, to przeczytałam. Zatem jak będę wiedziała czy ma możliwość przesłania, to zacznę działać.
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org