Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-05-2005, 07:06   #1
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default Myslivci

Zdravím všechny,

to utíkání mě přivedlo na jednu otázku... jaké máte zkušenosti s myslivci? Myslím, když máte psa na volno, cvičíte venku, stopujete a tak...

Děkuju za odpovědi

Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2005, 08:55   #2
wami
Junior Member
 
wami's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Stonava
Posts: 35
Send a message via ICQ to wami
Default

Jsem na vesnici, myslim, ze ty dva, co chodi po stejnem reviru, znam a oni me, ale i tak se prilis nepotkavame.

Jeden z nich byval neprijemny, ale poridil si setra a od te doby nas pekne zdravi a usmiva se...

Nicmene pokud jdu do luk (vede tam asfaltka - trebaze ted uz dost rozbita a nesjizdna - a turisitcka znacka) a mam psa na volno, i tak mu preventivne davam siroky oranzovy reflexni obojek. Na stopach problem nemivam vubec, u reky take ne a tam mam psa volne jen tak. Pokud uz se nahodou potkame s dotycnym myslivcem se setrem, psa si privolam a necham u nohy. Pozdravime se a jde dal...

A nevim o zadnem pripadu, kdy by u nas nektery myslivec strilel na psa. Je taky pravda, ze moc lidi z vesnice se psem na vychazky nechodi, a ze bych videla na volno jine psy, nez sve, tak jedine sousedovic, ktery je take dlouholety kynolog.

Takze u nas vladne celkem klid a pohoda...

Jeste me napadlo dodat: s malym stenetem zatim byvam v Brne, mame kousek za domem obrovskou retencni nadrz (prazdnou samozrejme, takze to je jednoduse obrovska louka), ktera je pouzivana pejskari jako vybeh. Je cela obklopena lesem. V lese jsem potkala myslivce dvakrat, poprve mne upozornil, ze bych mela mit psy na voditku. Podruhe (netusim, jestli to byl tentyz) se nejprve tvaril, ze bych mela mit psy na voditku, ale pak si vsiml, ze maji kos, tak rekl, ze je to v pohode, ale at si dam pozor, ze pred chvili tamtudy proslo stadecko srn. Konkretne tedy v teto mestske casti si myslim, ze jsou myslivci taky rozumni... Se stopama ani s vycvikem navolno jsem nikdy problem nemela...
wami jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2005, 09:42   #3
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Já vím, že většina myslivců je v pohodě. Když nás někdo zná, tak nás nechá být. Máme dva psy a vodítko dostanou jen ve městě. Jinak chodíme na volno. Jen se mi už stalo, že jsme potkali myslivce, měla jsem psa u nohy a on se strašně rozčiloval, že nemá ani vodítko a ani koš. Byli jsme v té chvílí asi třicet metrů za naším domem a mířili na blízkou louku si zacvičit. V klidu jsem mu vysvětlila, že jdeme cvičit, ale nějak mu to pořád nešlo do hlavy a do krve by se hádal, že bez vodítka nesmím vyjít za plot. Mimochodem teď už preventivně nosím sebou pár stránek ze zákona o myslivosti, kde není o vodítku nebo košíku ani slovo...
Ale na cvičáku se stalo, že myslivci chtěli z louky při stopování všechny vyhodit, i když psi byli na desetimetrových stopovačkách. Jednalo se o zkoušky, s majitelem pozemku bylo vše dohodnuto. Musel se do toho vložit i rozhodčí.
Tak mě jen zajímalo, jestli má takové problémy i někdo jiný, nebo jsou takový jen tady

Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2005, 13:26   #4
wami
Junior Member
 
wami's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Stonava
Posts: 35
Send a message via ICQ to wami
Default

Obavam se, za na "blbce" narazis vsude. Mezi vsemi zajmovymi skupinami, mezi vsemi vekovymi kategoriemi i lidmi, proste fakt vsude.

On se vzdycky nekdo najde, kdo si potrebuje lecit nejaky ten komplex...
wami jest offline   Reply With Quote
Old 26-05-2005, 20:57   #5
Peťo_Bano
Junior Member
 
Join Date: Jan 2005
Location: Žilina
Posts: 7
Send a message via ICQ to Peťo_Bano
Default poľovníci

Hau. mne sa už vyhrážali susedovic poľovníci z vedľajšej obce, že mi psa zastrelia, hoci ho mávam na desaťmetrovej stopovačke. Nemal som náladu sa sním hádať a tak sme len odišli. Ale počítam, že problémy budú pokračovať, keďže tu naokolí som zaujal proti "úchylácky" - poľovnícky postoj už dávno [odkedy sa zaujímam o vlkov].
Peťo_Bano jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2005, 07:11   #6
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ahoj Martina!
Moje skusenosti s polovnikmi su vatsinou zle (v takomto pripade su to len lovci ) napr.:
1.Este s NO som sa dostal do potycky so zanietenym „lovcom“ s nabitou 12- tkou. Problem bol v tom, ze lovec vychadzal poza stohu slamy, kde asi spal, zobudil sa na moje povely a zbadal volne iduceho psa asi na vzdialenost 80 m od neho a hned strielal. Po kratkej debate to skoncilo fyzickym napadnutim a modrinami. Broky som z psa vyberal asi dva dni.
2.Dalsia skusenost z prechadzky po hradzi rieky. „Lovec“ na babete chcel okamzite uplatnit svoje právo na vystrel napriek tomu, ze pes bol na 10m stopovacke. Dovod bol ze plasi zver a nepatri do volnej prirody a jeho reviru. A urcite aj ja vraj pytliacim v jeho revire. Pocas celej debaty, pri ktorej napriek vsetkym zasadam polovnikov a rozumnych ludi so zbranou mieril na mna nabitou 16 kou. Ked som vyzliekol presivak a vyhrhul nohavice v snahe ukazat mu ze nemam zbran a som len na vychadzke nastastie nakoniec ustupil. Mimochodom nerozoznal kormorana od volavky a jazdil s nabitou a nezlomenou brokovnicou. Doprial by som mu skusenost s krabickou siriek vo vacku vo Vesnicce me strediskove.
3. Tretia skusenost uz s vlkom na vychode Slovenska. V novom prostredi sme s nim boli na prieskume. Moja chyba bola, ze vlk bol na volno a kedze ho chyta puberta, neprisiel na zavolanie. Tak som sa mu schoval, lenze som nezbadal chlapa s puskou vo vetrolame asi 200 m od nas. Vlk sa uplne osamostatnil a zacal nahanat zajaca. Nastastie polovnik bol riadny chlap so zmyslom pre prirodu. Vysiel z ukrytu a zahucal na vabnicke na jelena. Vlka zarazil neznamy zvuk a konecne zacal postradat majitela. Polovnikove „ci pana co to mas za zvera, mariu tvoju, lem lem ze sem ho nepicol, to volk ci co?„ som bral ako zasluzenu vycitku. Pri vetrolame sme potom stravili skoro tri hodiny a hrali sa s novonarodenym vlkom.
Kazdy rozumny polovnik dokaze rozoznat ci ide o tulaveho psa, alebo len cviciaceho, ktory ma este menej discipliny a ake su jeho sance na dolapenie koristi. Vacsinou staci len varovny vystrel do vzduchu aby sa pes spamatal a v tom pripade rad uhradim naklady na naboj.
Neobhajujem ani plasenie zveri, urcite vasa pritomnost vyrusi zver, ak je v tom okoli nejaka, ale asi poznas aj ty co s tebou dokaze spravit spod noh vyletujuci bazant. Sme sucastou prirody a nema vyznam robit z polovnych revirov zoologicke zahrady, kde ma pravo vstupit len polovnik. Aj ten vacsinou vykonava svoje polovne pravo na prenajatom pozemku.
borislav
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2005, 17:01   #7
marianna
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 4
Default

Mily Borislav,

uplne s Tebou suhlasim. U nas na Slovensku mame asi lovcov (cest vynimkam). Nevedia nic poriadne o ochrane prirody, zda sa, ze ani celkovo o prirode a samozrejme s legislativou maju tiez znacne problemy. maju len "nebite kolty proklate nizko"
Bola som so svojimi dvoma vlciakmi na prechadzke v lese. Mala som ich na voditku a aj napriek tomu som dostala vynadane, ze vobec nemam co robit v lese so psami. Ked som sa ho spytala, ktory zakon mi citoval nevedel odpovedat. Ale samozrejme pravdu mal on. Som radsej odisla bez toho aby som sa rozculila, aj ked adrenalin sa v takych situaciach pekne dviha.

Tak sa vsetci drzte a vyhybajte zelenym ozbrojencom, pa
marianna jest offline   Reply With Quote
Old 05-10-2005, 18:54   #8
smilex
Junior Member
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5
Default Myslivci

Pozdravujem vsetkych priatelov zvierat. Tiez som mal s polovnikmi par problemov, raz mi jeden z nich chcel zastrelit psa priamo na Stedry den, pricom som psa mal pri nohe. Mam s nimi taku skusenost, ze najmenej 70% z nich su alkoholici, ktori sa staraju len o plnu chladnicku svojej rodiny a na polovne povinnosti (vakcinacia proti besnote napr.) uplne kaslu. Poznam pripad, ked polovnik postrelil srnu, a aby usetril na nabojoch, presiel ju, ked lezala na zemi, autom. Cest skutocnym polovnikom, ale mam pocit, ze aspon u nas na Slovensku dostane polovny listok za flasku kazdy.
smilex jest offline   Reply With Quote
Old 17-10-2005, 11:51   #9
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Wami napisal pravdu „na blbca narazis vsade“. Plati to nielen v Cechach, Morave, Sliezsku a Slovensku ...( povodna vlast CSV). Najma citovana skupina ludi bola trnom v oku uz davno. Patrim k strednej vekovej kategorii a za mojich cias bolo treba okrem flase aj cervenu knizku a krstneho otca. Bez cervenej  to mal u nas ozaj iba malokto. Tie casy su uz nastastie prec, vladnu zas peniaze. K zdravemu jadru, co je urcite vacsina ( podotykam ze z mojho pohladu –smilex!- ) sa pomaly pridava aj nova krv, ale kastovnictvu a nevrazivosti kvitnu ruze aj teraz. Citat mojho profesora zo strednej na polovnictve: „Nestastim je ked dutu ruru nabitu ostrym ovlada duta hlava“ koniec citatu, hovori za vsetko. Poznam vsak aj mladych polovnikov, ktori to beru za spravny koniec. Jedneho co dokonca ma okrem inych aj 2 r. CSV.
Jeho hodnotenie : Na strelbu si zvykol, stopu nepusti, na farbu sa prisaje ako kliest, vietor chyti ovela skor a spravne, potichu hlasi a ovlada vynikajuco mimiku tvare. Len s kolektivnou polovackou a aportom malej zveri su este problemy a do nory sa neda pouzit. Trpezlivostou pri nore vsak schova aj jazvecika. Ked sa nezmesti tak to vyhrabe.
On ma takisto tazke srdce na niektorych „ psickarov „. Ucit stopovat velkeho nezvladnuteho psa zamerne na volno na horucej stope zajaca ci srny, ci trenovat postreh a rychlost psa na krdli jarabic je silna kava pre kazdeho rozumneho cloveka, stetinaca zeleného ci vlkosiveho to je jedno.
Odporucam takisto zistit casy, kedy je povolene lovit zver vyskytujucu sa vo vasom okoli, registrovat pohyb polovnikov a intenzitu strelby a najma v case –den- kolektivnych polovaciek radsej zostat doma. Kolektiv dodava silu aj u nich. V znamom prostredi sa to da. Dostat sa do honu kde to uz svisti, hoci nechtiac, nie je zabava. Aj ked zakernejsi su ti zasiti na posede. Mimo takehoto obdobia su v terene vacsinou skalni.
Problemy je treba riesit podla konkretnej situacie a hlavne rozpravat sa a konat ako ludia co maju radi seba navzajom a prirodu. Ved nas spaja aj spolocny priatel – pes. (Teraz s odstupom casu sa mi pise lahko, vsak, ale vid moj prvy prispevok bod 1 NO). Dufam, ze aj ja a moj dominantny a este uplne nezvladnuty CSV narazime uz iba na takych.
To iste zelam aj ja vam.

borislav
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2005, 09:55   #10
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ahoj!
Urcite ste si vsimli, ze sme uprostred kolektivnych polovaciek (u nas zatial bez pernatej). Varovanim je uz aj vzdialena strelba. Ozbrojene kolektivy sa presuvaju pomerne rychle a ani na vacsinu psov neposobi blizka kanonada dobre. Takisto je mozne castejsie najst zranenu, alebo uhynutu zver, ktoru v kolektivnom osiali stetinaci nedohladali. Nas pes ju s velkou chutou svojimi citlivymi zmyslami najde a tazko sa vysvetluje cloveku s nabitou puskou, ktory na vas oboch mieri, ze ide o uhynuty, alebo zraneny kus, ked psovi z papule trci len kusok peria alebo srsti. Obvinenie z pytliactva a s tym spojene sankcie su velmi neprijemne. Horsie je vsak kvoli hlubokemu nedoruzemni prist o svojho kamarata.
borislav
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 20-06-2007, 09:58   #11
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Angry Myslivci

ahoj,po dlhsej prestavke:v priebehu 2tyzdnov som nasiel 3 slepacie vajicka pohodene pri hradzi. Rozdiel je len v tom, ze na jednom konci je mala voskova bodka. Moze to byt vitaminova bomba( alebo skutocna otrava. Pri poslednom naleze sme stretli par "polovnikov" na vyjazde, nereagovali ani na pozdrav. Okolie nalezu - trava a burina bolo silne orosene rannou rosou, ale vajce bolo suche. Sliepku, ktora by tam taketo vajce zniesla CSV nezacitil.Je to len nasa specialita ( okolie Nitry ), alebo sa nieco podobne vyskytuje aj inde?Michal
borislav jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org