Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Różne

Różne O wszystkim co jest związane z CzW

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-05-2011, 13:22   #1
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default wikipedia

Szukam ostatnio inspiracji żeby znaleźć imię dla psa i zawędrowałam na stronę wikipedii. Pod hasłem "wilk" znalazłam następujący opis krzyzowek wilka z psem:

"Wilk i pies mają tak dużo wspólnego materiału genetycznego, że mogą się bez problemu krzyżować. Krzyżówki takie powstają w warunkach naturalnych pomiędzy wilkami i zdziczałymi psami (głównie w przypadku rozbicia watah i braku możliwości prokreacji w ramach gatunku), oraz w hodowlach psów – prowokowane przez człowieka. Powstałe osobniki, zwane hybrydami lub wolfdogami (zobacz: Saarlooswolfhond i czechosłowacki wilczak) cechują się wysoką potrzebą dominacji, terytorializmem i chęcią do polowań. Trzymane w domach jako domowe pupile, wolfdogi stanowią duże zagrożenie dla ludzi, którzy hodują je niewłaściwie. Źle hodowane mogą wziąć małe zwierzęta lub nawet dzieci za potencjalną ofiarę, a dorosłych ludzi i inne psy potraktować jako konkurentów. Są to psy z charakterem i mają duże wymagania względem właściciela i otoczenia. Zwierzęta te odczuwają typowo wilczą chęć do znakowania swego terenu moczem, kopania i niszczenia przedmiotów. Półwilki bywają hodowane dla potrzeb rynku nielegalnych psich walk. Niektóre rasy jak na przykład czechosłowacki wilczak były hodowane na potrzeby wojska, jako pies patrolujący granice czy chroniący obiekty. Nie sprawdziły się jednak w tej roli, z uwagi na występującą w tej rasie ekstremalnie silną więź z opiekunem – co przy częstej rotacji kadr w wojsku zmuszało do niemalże rozpoczynania szkolenia od nowa[16]. W wyniku krzyżowania się z psami u wilków powstała ciemna okrywa włosowa[17]. Nie została wyeliminowana przez dobór naturalny, lecz częstotliwość jej występowania stale rośnie. Prawdopodobnie ma to związek ze zmniejszaniem się habitatu arktycznego, co spowodowane jest ocieplaniem się klimatu. Drapieżniki o jasnym umaszczeniu występują rzadko poza obszarem tundry, ponieważ ich futro nie zapewnia im tam kamuflażu"

Szczególnie mrożąca krew w żyłach jest informacja o polowaniu na dzieci... Tak sie zastanawiam czy nie napisac z prosba o jakas korektę, bo chyba nie jest to do konca obiektywny opis...
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 14:07   #2
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Szczególnie mrożąca krew w żyłach jest informacja o polowaniu na dzieci... Tak sie zastanawiam czy nie napisac z prosba o jakas korektę, bo chyba nie jest to do konca obiektywny opis...
Ten opis dotyczy wg mnie hybryd, nie psów naszej rasy, choć oczywiście odnośnik do stron dot. wilczaków może być mylący.
Czy ten opis oddaje wiernie prawdę odnośnie hybryd, nie jestem w stanie ocenić, bo nigdy się z żadnym ich przedstawicielem nie zetknęłam.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 14:24   #3
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Taka jest już specyfika wikipedii. Różne bzdury można znaleźć, informacje często nie są rzetelne. I zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci powie, że to nieodpowiedzialne trzymać wilka jako pupila domowego. Machasz ręką i idziesz dalej
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 14:51   #4
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Szczególnie mrożąca krew w żyłach jest informacja o polowaniu na dzieci... Tak sie zastanawiam czy nie napisac z prosba o jakas korektę, bo chyba nie jest to do konca obiektywny opis...
Caly ten tekst to jeden wileki misz masz... Generalnie chodzi tam o wolfdogi - jedynie dorzucono wstawki o wilczakach...

Polowanie na dzieci to jest dosyc czesto spotykane u hybryd, ale nie u RAS wilczakow.

"Półwilki bywają hodowane dla potrzeb rynku nielegalnych psich walk." bzdura - wilki i ich mieszance sa slabymi psami do walk... Uzywaja ich idioci od ras pasterskich i niektorych chartow cwiczac "instynkt" ich psow... Ale wilki/wolfdogi maja tam sluzyc za ofiary.

"W wyniku krzyżowania się z psami u wilków powstała ciemna okrywa włosowa" - chodzi o czarne wilki amerykanskie...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 19:03   #5
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

Czy czasem wiki nadal nie jest tworzona przez uzytkownikow? Jesli tak, to masz odpowiedz na rzetelnosc tej encyklopedii
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 21:15   #6
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
Czy czasem wiki nadal nie jest tworzona przez uzytkownikow? Jesli tak, to masz odpowiedz na rzetelnosc tej encyklopedii
I tak i nie W przypadku wilczaków czy wolfdogów niespecjalnie jest się do czego odwołać i zweryfikować, a społeczność wikipedystów opiera się na dostępnych źródłach. Stara się rzetelnie weryfikować artykuły, ale musi dysponować jakąś obiektywną wiedzą. Owszem, czynnik ludzki odgrywa tu rolę, sama niedawno stoczyłam bój o kilka definicji i miałam do czynienia właśnie z tą trudną materią . Fajnie, że stoją na straży wiarygodności zawartości, ale mając np. dziś do przejrzenia 16 tys artykułów, siłą rzeczy zostawiają te niesprawdzone. Więc racja, że wikiedia nie równa się encyklopedii Zawsze warto sprawdzić.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 21:41   #7
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

swojego czasu dlugo wisiala informacja, ze ja jestem krolem Gdyni tak dla zabawy wpadlismy z kolega na pomysl umieszczenia takiego artykulu, o dziwo wisial ponad 2 miesiace sami usunelismy, zeby nie bylo z tego niepotrzebnych komplikacji kiedys tam
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 21:45   #8
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Eeeeeeeeeeeeee no ja bym zostawiła ;D
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 21:45   #9
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

W sumie zaluje troche, bylby na pokaz rzetelnosci tego serwisu
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 22:32   #10
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Pozostawienie takiego wpisu nie świadczyłoby źle o serwisie, tylko o Tobie. Tylko osoba niepoważna może być zadowolona z tego, że nabazgrała "Tu byłem!" na świeżo otynkowanym murze - a wpisywanie głupot do Wikipedii to sieciowy ekwiwalent tego rodzaju radosnej tfurczości.

Wikipedia to naprawdę całkiem przyzwoite źródło - zaskakująco przyzwoite, biorąc pod uwagę sposób, w jaki jest redagowana. A że trzeba do niej podchodzić z pewną ostrożnością? To i dobrze - przyzwyczajenie do weryfikowania informacji w innych źródłach to doskonały nawyk, który przyda się i czytelnikom "analogowych" książek.
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 22:35   #11
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

nie zrozumiales/las tego, dlaczego zamiescilem tam ten wpis - wlasnie po to, by pokazac, ze wiki jest malo wiarygodnym zrodlem... chyba, ze dla gimnazjalistow/licealistow, ktorym nie chce sie siedziec w ksiazkach i ida na latwizne.
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:13   #12
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
nie zrozumiales/las tego, dlaczego zamiescilem tam ten wpis - wlasnie po to, by pokazac, ze wiki jest malo wiarygodnym zrodlem...
Pokazałeś tylko tyle, że jesteś wiki-trolem.

Wikipedia to super sprawa. Po prostu do znalezionych tam informacji trzeba podchodzić z rezerwą. Zdarza się, że ktoś w dobrej wierze zamieści głupoty, bo nie do końca zna temat lub przepisuje informacje skrótowo.
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:15   #13
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Rzecz w tym, że niczego tak naprawdę nie udowadniasz - bo to, że do Wikipedii potencjalnie można wpisać każdą głupotę wynika z samej jej natury, więc po co wyważać otwarte drzwi? A żeby powiedzieć coś więcej o jej wartości, jeden wpis nie wystarczy.

Ja korzystam z Wikipedii regularnie *przy pracy*, bo to jest świetne narzędzie dla tłumacza. Oczywiście wszystko wymaga dalszej weryfikacji, ale do wstępnych poszukiwań słownictwa jest niezastąpiona. I właśnie w taki sposób należy ją postrzegać - jako pierwsze, wstępne źródło. I w tym sensie okazuje się całkiem przyzwoita. Oczywiście to nie Britannica - ale też nie każda papierowa publikacja jest na tym samym poziomie, co Britannica, więc przeciwstawianie Wikipedii książkom jest IMHO trochę sztuczne. W książkach też można znaleźć wiele głupot, naprawdę.
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:25   #14
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Pokazałeś tylko tyle, że jesteś wiki-trolem.

Wikipedia to super sprawa. Po prostu do znalezionych tam informacji trzeba podchodzić z rezerwą. Zdarza się, że ktoś w dobrej wierze zamieści głupoty, bo nie do końca zna temat lub przepisuje informacje skrótowo.
No Ty chyba raczysz zartowac...
Po pierwsze - zart ow zrobiony byl bardzo dawno temu, po drugie - nie nazywaj mnie wiki-trolem, po trzecie - od x-lat tam nie zagladam, bo informacje tam zamieszczone moga okazac sie nieprawdziwe, tak jak pierwszy post to pokazal.
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:38   #15
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

Quote:
Originally Posted by jaskier View Post
Taka jest już specyfika wikipedii. Różne bzdury można znaleźć, informacje często nie są rzetelne. I zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci powie, że to nieodpowiedzialne trzymać wilka jako pupila domowego. Machasz ręką i idziesz dalej
I jeszcze to - no przepraszam bardzo, czy Ty czasem nie napisales, ze wiki to super sprawa? Pozdrawiam
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:47   #16
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
I jeszcze to - no przepraszam bardzo, czy Ty czasem nie napisales, ze wiki to super sprawa? Pozdrawiam
to się nie wyklucza, ja rozumiem z tych wypowiedzi, że są i info rzetelne i takie nie bardzo, a jedne i drugie trzeba sprawdzać, ale dają jakiś kierunek poszukiwań itd. Osobiście z wikipedii nie korzystam, ale z zadumą obserwuję jak dzisiaj nerwowo na forum come on!!!!!
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:52   #17
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

A pewnie, ze trzeba sprawdzac, tyle tylko, ze niewiele osob faktycznie to sprawdza w innych zrodlach. A powolywanie sie na wiki jako jedyne zrodlo, jak robia niektorzy, (co na szczescie w tym temacie sie jeszcze nie wpisali ) to wg mnie kpina...
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.

Last edited by God Of War; 17-05-2011 at 23:54.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:56   #18
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
A pewnie, ze trzeba sprawdzac, tyle tylko, ze niewiele osob faktycznie to sprawdza w innych zrodlach. A powolywanie sie na wiki jako jedyne zrodlo, jak robia niektorzy, co na szczescie w tym temacie sie jeszcze nie wpisali to wg mnie kpina...

Wiesz no ludzie różnie mają i ok - mają do tego prawo. nie wiem czy kpina, czy nie kpina zależy od tego co faktycznie się dalej z tą wiedzą robi i jaką ma się potrzebę. W naturze ludzkiej leży oszczędność energii a tutaj nikt chyba nie pisał, że wikipedia to wyrocznia
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 17-05-2011, 23:58   #19
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by God Of War View Post
I jeszcze to - no przepraszam bardzo, czy Ty czasem nie napisales, ze wiki to super sprawa? Pozdrawiam
Poczułeś się urażony tym trolem i teraz próbujesz się odegrać. Daj już spokój, ok?

Wikipedia jako inicjatywa jest moim zdaniem świetna. Nie znajdziesz na świecie innego tak obszernego źródła informacji. I nie powstało by ono w inny sposób niż na zasadzie wiki, czyli każdy użytkownik może tworzyć treść, ze wszystkimi zaletami i wadami takiego systemu. Nie każdy użytkownik jest kompetentny, nie każdy podchodzi obiektywnie do tematu itp. Dlatego korzystając w wikipedii trzeba zachować dystans, rozumieć w jaki sposób powstają artykuły i traktować je jedynie jako punkt wyjścia, kiedy chcemy zgłębić jakiś temat. Comprende?
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 18-05-2011, 00:03   #20
God Of War
Kawał ch*ja
 
God Of War's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Gdynia/Stargard
Posts: 455
Send a message via Skype™ to God Of War
Default

I teraz piszesz z sensem. Owszem, trzeba do tego podchodzic z dystansem. Ale ile osob korzystajacych z tego serwisu szuka w innych zrodlach? 10%? 20%?
I po raz kolejny - nie nazywaj mnie trolem.
__________________
Czarna Helena hoduje bluszcza, sadzi begonie w donice, tylko na stadion nikt jej nie wpuszcza, bo się jej boją kibice. Czarna Helena ma dużo wdzięku, i innych zalet ma parę: wianek na głowie, badylek w ręku, a przed nią bieży owczarek.
God Of War jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org