Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-11-2011, 10:22   #21
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Z drugiej strony sprawdź czy ta karma jest OK dla tak młodych psów jak Baszti.
A czym powinna się różnić karma dla szczeniąt i dla psów dorosłych?

Powiem szczerze, że trochę wątpię w to co piszą niektórzy producenci. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to tylko zagrywki marketingowe Wystarczy popatrzeć na Royal Cannin czy Eukanubę. Każda popularna rasa ma dedykowaną sobie karmę. Poza tym jest rozróżnienie na karmy na sierść, żęby, wiek i wielkości itd, itd... Czy takie podziały nie są jednak robione trochę na siłę?

Osobiście skłaniam się ku filozofii niektórych firm, że skoro szczenięta wilków jedzą to samo co rodzice to nie ma co kombinować z psimi szczeniakami. Jeżeli karma jest dobrze zbilansowana, składniki są wysokiej jakości to chyba nie ma przeciwwskazań, zeby podawać ją szczeniakowi czy młodemu psu? Oczywiście, jak wybieram karmę, której producent wdrożył podział to kupuję taką dla szczeniąt ras dużych, ale gdy np kupuję Taste of the wild, której producent takiego podziału nie wprowdzaił to sobie tym głowy nie zaprzątam.

Dodam, że suplementuję wapń i dodatkowo codziennie podaję kości z chrząstkami.
Aha, warto chyba też kontrolwać, żeby pies nie rósł zbyt szybko (karmy dla szczeniat ras dużych często mają obniżoną kaloryczność), ale chyba akurat mojej suce to nie grozi
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 10:36   #22
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Dodam, że suplementuję wapń i dodatkowo codziennie podaję kości z chrząstkami.
Aha, warto chyba też kontrolwać, żeby pies nie rósł zbyt szybko (karmy dla szczeniat ras dużych często mają obniżoną kaloryczność), ale chyba akurat mojej suce to nie grozi
Dlaczego suplementujesz wapń?
W jaki sposób kontrolujesz, żeby pies nie rósł za szybko?
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 11:41   #23
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Suplementuję, ponieważ tak mi doradzili weterynarze (konsultowałam się w tej kwestii z dwoma). Obie Panie powiedziały, że w niewielkich ilościach nie zaszkodzi a może chronić przed niedoborami w okresie wzrostu. Myślisz, że niepotrzebnie? Zastanawiałam się czy to ma sens, ale nie chciałam być mądrzejsza od kury...

A odnośnie wzrostu / wielkości - ja w zasadzie nie kontroluję
Miałam na myśli bardziej pilnowanie, żeby nie był za gruby co jest chyba istotne zwłaszcza w okresie wzrostu. To chyba jest szczególnie niebezpieczne dla stawów.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 11:51   #24
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Suplementuję, ponieważ tak mi doradzili weterynarze (konsultowałam się w tej kwestii z dwoma). Obie Panie powiedziały, że w niewielkich ilościach nie zaszkodzi a może chronić przed niedoborami w okresie wzrostu. Myślisz, że niepotrzebnie? Zastanawiałam się czy to ma sens, ale nie chciałam być mądrzejsza od kury...
Oczywiście jak też nie chcę być mądrzejsza od kury i nie wiem, czy Rybka to potwierdzi, ale czytałam kiedyś, że suplementowanie wapniem to coś w rodzaju "starej szkoły", które może przynieść więcej złego niż dobrego. Z wapniem ponoć trzeba BARDZO ostrożnie i w celu ochrony stawów obecnie zaleca się raczej suplementowanie glukozaminą w połączeniu z chondroityną a nie wapniem.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 12:19   #25
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Niestety to co piszesz potwierdza moje wątpliwości...

To piszcie kto co wie, może wydzielimy temat i dojdziemy do jakiś sensownych wniosków a ja dzięki temu oszczedzę psie stawy

Sporo będzie teraz szczeniaków, więc myślę, ze innym też sie taka wiedza przyda.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 13:33   #26
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by Palpatine View Post
Jak ja bym chciał doczekać dni, gdzie mój sierściuch nie będzie chciał zjeść karmy ...naprawdę. Myślę, że byłoby to mniej uciążliwe niż siedzenie pod miską i stukanie w nią pazurami.
Pozatym zgadzam się z Narvaną - zgłodnieje to zje. Albo zapraszam do Nas, Bies zobaczy jak pochłania się 400gr karmy w 8 sek to może mu się zmieni.
LOL, mam dokładnie to samo Dodatkowo, muszę gnoja pilnować, żeby się gruby nie robił. A teraz strasznie ciężko - zima się zbliża, mały skomle, że chce jeść coraz częściej. Jest już 2 miesiąc na diecie, a żebra czuć ledwo co. Musze mu wymyślać jakieś zapychacze w postaci marchewek i brokułów, żeby dał mi spokój. Wilczy apetyt jak nic
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 13:39   #27
jaskier
Junior Member
 
jaskier's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Warszawa
Posts: 242
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Niestety to co piszesz potwierdza moje wątpliwości...

To piszcie kto co wie, może wydzielimy temat i dojdziemy do jakiś sensownych wniosków a ja dzięki temu oszczedzę psie stawy
Ja wyczytałem w ynternecie, że dieta zbyt bogata w wapń, często wymieniana jest, jako jedna z przyczyn późniejszych problemów ze stawami. Kup małej glukozaminkę - taką w niebieskim opakowaniu, 90 tabletek. Jest tania i starcza na długo. Ostrożności nigdy za wiele A glukozamina nie zaszkodzi. Ewentualnie możesz nagotować kurzych łapek. Ale z tabletkami mniejszy kłopot
__________________
Kuba

Pies: Absynt Wilk z Baśni (Jaskier)
jaskier jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 14:07   #28
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
suplementowanie wapniem to coś w rodzaju "starej szkoły", które może przynieść więcej złego niż dobrego. Z wapniem ponoć trzeba BARDZO ostrożnie i w celu ochrony stawów obecnie zaleca się raczej suplementowanie glukozaminą w połączeniu z chondroityną a nie wapniem.
Potwierdzam!
Duża ilość wapnia w diecie może spowodować przedwczesne zamknięcie chrząstek wzrostu w nasadach kości długich (stąd powiązane te dwa pytania- myślałam, że celowo w ten sposób chcesz opóźnić lub zatrzymać wzrost psa). Chrząstki szybciej wysycają się solami wapnia i zwyczajnie kostnieją.
A jak dodasz do karmy glukozaminę i chondroitynę to chrząstki będą zdrowe, elastyczne i będą budowały kość tak jak powinny.
Jeżeli połączymy to ze szczupłą linią młodego psa, stawy nie będą przeciążone i mamy duże szanse na zdrowe stawy i prawidłowo rozwinięty kościec w przyszłości

P.S. nie oznacza to, że wapno jest BE w ogóle. Są stany (bardzo kiepska dieta), w których mamy do czynienia z niedoborami i wtedy koniecznie trzeba takowe zasupementować. Ale tu jest ważny też stosunek wapnia do fosforu bo jedno wchłania się w ścisłej korelacji z drugim.
Objawem niedoboru wapnia jest najczęściej lizanie ścian, dziwne powykrzywiane łapki i skłonność do złamań.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 14:20   #29
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

My mamy szczescie Urcio zre kiedy chce ale wciaz szczuplutki, najwyrazniej jeszcze ma to wyczucie co do zarcia. Choc zmieniaja mu sie preferencje, bo od jakiegos miesiaca nie chce juz samej suchej karmy zrec i musimy mu zalewac sama woda, lub taka z mieskiem czy tez jakas zupka. A kiedys to namoknietej ruszyc nie chcial bo przeciez bylo ble.
Jesli chodzi o suplementy to dajemy mu wlasnie preparat z glukozamina i jakies witaminki, wszystko jest wymieszane z zarciem.
Z Urem jest problem bo mlody sie drapie jak popaprany i wciac badamy co to jest, najprawdopodobniej alergia , wiec bardzo szybko przeszlismy z karmy szczeniecej na dla doroslych, wlasnie ze wzgledow alergicznych, takze delikatesik dostaje kaczke- wiec tym bardziej pilnowalam zeby dostawal te suplementy.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 14:28   #30
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Podaję Megavit. 100g zawiera:
wit. A - 20000 j.m.,
wit. D3 - 2000 j.m.,
wapń 20g,
fosfor – 15g

Na szczęście Baszti nie wykazuje objawów niedoboru. Megavit sprzedał mi weterynarz. Pytałam wtedy o karmienie i powiedziałam, że podaję suchą karmę + Can vit (zielony, skład w 1 hk: Wapń 305g, Fosfor 100g , Magnez 2g, Cynk 20mg, Żelazo 240mg, Mangan 20mg, Miedź 6mg, Kobalt 6mg, Jod 6mg, wit. A 225000 j.m., wit. D3 22500 j.m., wit. E 2250 j.m., wit. K 60mg, wit. B1 200mg, wit. B2 200mg, wit. B5 1200mg, wit. B6 40mg, wit. B12 1000mg, wit. C 2500mg, wit. PP 2000mg, kwas foliowy 1mg, biotyna 5g, cholina 500mg, lizyna 50mg, siarczan glukozaminy 6000mg). Weterynarz powiedziała, że glukozamina i chondroityna jak najbardziej, ale dla dorosłych i starszych psów. Dla szczeniąt bardziej istotny miał być właśnie wapń... Poleciła zamiast Can vitu podawać preparat Megavit (skład jak wyżej).

Oczywiście nie chce ryzykować i przedobrzyć więc od dziś wapń pójdzie w odstawkę.

Last edited by dorotka_z; 30-11-2011 at 14:30.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 18:17   #31
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

My tez dajemy ten Megavit i do tego srodek z glukozamina wszystko z zalecenia weterynarza. Biorac pod uwage ze Uro nie ma karmy dla szczeniakow tez uwazam ze to dobry pomysl. Zawsze jednak wyslucham bardziej doswiadczonych i rozwaze inne opcje.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 19:07   #32
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

tanio wychodzi kupic preparat dla koni w kilka osob (ok. 1/20 dawki wiec na bardzo dlugo wystarcza). niektore maja dawkowanie dla psow na opakowaniu
http://www.equi-point.pl/finish-line...acturers_id=16
albo z kw. hialuronowym
http://www.equi-point.pl/finish-line...acturers_id=16
i chyba najbardziej znana firma produkujaca suplementy na stawy dla koni, ludzi i psow
http://cortaflex.pl/ konskie tej firmy podaje wielu psiarzy.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 20:32   #33
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

ja suplementowalam w pierwszym roku (i troche dluzej) glukozamine z chondroityna. Wapn dostalismy w lecznicy, ale poczytalam co nieco o jego "dobroczynnym " wplywie na kosci wilczakow, i nieotwarte wstawilam gleboko do szafy. Jak sie przyznalam potem Bisenikowi, ze nie daje - pochwalil
Mam wrazenie, ze niektorzy weterynarze (pewnie raczej ci nieobeznani z tematem wilczak) przepisuja preparaty z wapniem "z automatu"

Wracajac do sprawy karmy - Bies byl zawsze karmopożeraczem, w te wakacje mu sie zmienilo. Ale w momencie jak przeszlismy na mokre, czyli na prawdziwe jedzenie, nie w granulkach - wciaga jak odkurzacz
anula jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 21:00   #34
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

W sumie ten Megavit nam sie juz konczy, czyli co ogolna rada nie kupowac nowego opakowania i zostac tylko przy tabletkach z glukozamina (wyczytalam ze wspominane tabletki tez maja chondroityne i kwas hialuronowy)?
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 21:42   #35
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

fajnie gdyby mialy jeszcze msm. ja preparaty na stawy dawalam do 12 m-ca, teraz robie kuracje kilkutygodniowe jak mam dostep do tanich/darmowych preparatow
Anula wapnia przy gotowej karmie albo BARFie nie podaje sie zadnej rasie i nie wiem dlaczego niektorzy weci kaza dawac... moze to jakas inna szkola? Przy gotowanym bez nabialu, kosci to moze sie podaje.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 22:09   #36
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

To msm z tego co sie orientuje jest tez w karmie, bo ostatnio przerzucamy sie na jagniecine (bo nasze duze ja jedza) i tam jest ten skladnik. A teraz spojrzalam i cos widze ze nie ma naszej karmy w sklepie, ale jak cos to przerzucimy sie na lososia tam tez jest ten skladnik. Jefta a polecasz cos z tym msm? Czy w karmie wystarczy?
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 22:41   #37
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by Narvana View Post
A tam zal, glod do dupy zajrzy, to zje
Jak mi zajrzy, to też pewnie zjem cokolwiek niekoniecznie ze smakiem i radością dla mnie karma, którą sam daję, jest swego rodzaju łatwizną. Kupuję, pożywienie jest zbilansowane, itp. co nie oznacza, że dla mojej suki smaczne. O "naturalności" nie wspominając.
Kompromisem i egoizmem jest to, że próbuję dogodzić suce "żywieniowo", bo miło patrzeć jak je z apetytem i jej smakuje - a że mało rzeczy "gotowych", które jej smakują to tym bardziej Uśmiech pań na straganie u których się zaopatruję też bezcenny od kiedy wiedzą, że to nie dla mnie, bo od wielu lat mięsa nie jadam, tylko dla mego...psa
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 23:18   #38
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

U nas w domu strażnikiem "smaków" jest Roman, twierdzi, że pies jak człowiek i swoje smaki ma, a te się z czasem zmieniają
Jak Chey rozpoczął dietę pobabeszjową to w mig zamówiłam specjalne puszki - przecież niuniuś nie może jeść samej karmy przez miesiąc!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 30-11-2011, 23:32   #39
jefta
Call Me Sexy Srdcervac
 
jefta's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Wroclaw
Posts: 1,233
Send a message via Skype™ to jefta Send Message via Gadu Gadu to jefta
Default

Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
To msm z tego co sie orientuje jest tez w karmie, bo ostatnio przerzucamy sie na jagniecine (bo nasze duze ja jedza) i tam jest ten skladnik. A teraz spojrzalam i cos widze ze nie ma naszej karmy w sklepie, ale jak cos to przerzucimy sie na lososia tam tez jest ten skladnik. Jefta a polecasz cos z tym msm? Czy w karmie wystarczy?
zalezy ile tego w karmie jest pewnie tyle co nic znajac producentow. ja to mam w kg. paczkach (czysty methylsulfonylmethan), wiec moge wyslac troche.
__________________
jefta jest offline   Reply With Quote
Old 01-12-2011, 12:20   #40
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Quote:
Originally Posted by Wonderfull Wolf ES View Post
Jak mi zajrzy, to też pewnie zjem cokolwiek niekoniecznie ze smakiem i radością
Przyznaje Ci racje. Dlatego warto szukac karmy, ktora psu pasuje. My taka mamy i jestesmy zadowoleni. Pies je suchy, plus mieso i inne produkty.
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org