Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-01-2009, 20:44   #21
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Trochu mě zaráží že se pozastavujete víc nad podružnou částí mého příspěvku než nad tou důležitou které se týká celá tato debata
Další vysvětlení tedy k nepodstatné: Rozhodně jsem se nechtěla nikoho dotknout, nebo naznačit že se chovatel dostatečně nezajímá. Moje poznámka byla spíš myšlena tak, že chovatel by měl být ten na koho se s případným problémem nejdříve obrátit. Že se do debaty vložil jsem nazaregistrovala.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 29-01-2009, 22:48   #22
Tisethor
Junior Member
 
Tisethor's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Mladá Boleslav
Posts: 28
Send a message via ICQ to Tisethor Send a message via MSN to Tisethor Send a message via Yahoo to Tisethor Send a message via Skype™ to Tisethor
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Trochu mě zaráží že se pozastavujete víc nad podružnou částí mého příspěvku .
Možná proto, že jsme tu jedna velká rodina.
Nechme to být, prostě jsme se jen špatně pochopili, v tom kdo co chtěl a nechtěl říct, či jak to mělo vyznět.
Taháním kožichu jsme už prošli, jenže ho to vytočilo ještě víc. Začne vrčet a kousat. Tak jsme si ho dali hezky na lopatky, ale moc se mu to nelíbilo. Tím nechci říci, že by pak přestal, ba naopak.
Na to že mu jsou dva měsíce si někdy dost dovoluje (ale tak myslím, nejsme určo jediní), to mi je jasné. Příjde mi, jak když něco utneme a už to přestane dělat, tak se najde věc jiná.
Hmm, asi nezbyde nic jiného než pokračovat v tahání kožíšku nebo chytnutím za tu jeho roztomilou tlamičku.
Jinak díky.
Tisethor jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 09:21   #23
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Wow a to jsem si myslela, že je Balt předrzlý zmetek... No, to co tu popisuješ bych si od psa líbit nenechala, jen by to zkusil a už by byl napomenut. Samozřejmě, že Balt občas taky přestřelí, ale toho většinou stačí okřiknout a dá pokoj. Na dvouměsíční štěně mi příjde přeci jen trochu moc ofrklý... Ale nejsem chovatel, ani zkušený majitel, Balthasar je moje první ČsV, a ačkoli jsme měli spoustu velkých psů, ČV jsou silná individua a je k nim potřeba úplně jiný přístup... Myslím, že každý člověk má nějakou představu co a jak se svým psem, než přijde jeho první ČV a kompletně mu překope plány.
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 09:36   #24
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Ahoj,

Tak jako jeden z chovatelů O tom překopání celýho systému výchovy psů víme svoje, to jsi trefila Irisdane Říkali jsem každýmu, že ČV není normální pes Becky byla taky taková, ale ne tolik to je fakt. Musíš najít místo, který mu bude silně nepříjemný aby to nebral tak, že zkoušíš co vydrží...byl takovej od mala, nedal se. Nicméně pokud toto fungovat nebude, hodně silnej tón hlasu by mohl pomoci taky. Nesmí to být ale zařvání, že by z něj měl panickou hrůzu.
Pokud je na Tobě takhle závislej (jako každý ČV nějak je), tak to zkus vyloučením ze smečky. Nevšímej si ho, nehraj si s ním, třeba ho nech i někde mimo Vás a hraj si s tím psem na kterýho vyjel atd. Vím, že toto nejde aplikovat ve všech situacích, ale je to taky recept...pak ho milosrdně přijmi zpět. Řekl bych, že toto pomůže nejvíc. Musíš mu dát vědět, že není chtěno aby takhle žárlil.
Jak jsem ale už napsal, sleduj to, ono s věkem od dost věcí upouští...

Ahoj, Ondra.
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 10:23   #25
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

No, já ať svého psa sleduji jak chci, od ničeho neupouští, všech svých zvyků se drží zuby nehty.Jako například, že když ráno chodím do práce,venčím ho v pět ráno, od jisté doby mě KAŽDÉ ráno chodí budit v pět a chce ven ( o volnu je to na roztrhání na cucky). S tím okřiknutím to u našeho vlčete taky nebylo tak snadné, když jsem to zkusila poprvé (okřiknout ho) kouknul na mě pohledem "na koho to ječíš, ty hysterko" a s ledovým klidem sobě vlastním opustil místo, ze kterého jsem ho zrovna nemohla vyhnat. A jeho reakce na to je stále stejná. Nemůžu si stěžovat, poslechne (občas), neutíká (relativně), honí zatím jenom holuby (pokud není v okolí něco zajímavějšího) , ale jsou chvilky, kdy lituju toho, že jsem neposlechla maminku a nepořídila jsem si nějakého kapesního pinče (což Baltovi s radostí opakuju, když mě vytočí. Nevěřili byste, jak uražený výraz umí nasadit)
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 11:46   #26
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Irisdane-s tím vstáváním je to přesný,my máme nastaveno mezi šestou a půl sedmou,když se čuba začne mlít,tak vím,že za chvíli zazvoní budík.víkend nevíkend. Na čévéčka IMHO neplatí žádné řvaní ani třepání za kožich,nad to sou povznesený a pošlou vás někam pod ocas.někdy je to těžké,ale stačí zachovat klidnou hlavu,mít "duševní" převahu,jakože tohle vás nemůže rozhodit a prohodit k psiskovi něco arogantním tónem,jako aby se nepos....,pokud třeba vrčí.Nebo mi čuba nepřijde na přivolání a nemá stopku,tak ji se slovy "trhi si" nechám venku,jak mi to teď předvedla u Rudy Desenského na free sobotě. s tou žárlivostí se taky doporučuje a dle mých známých i osvědčuje,hladit protistranu co nejvíc,ať se malej staví třeba na hlavu.mít čévéčko je jako mít kurz sebeovládání,který trvá nejmín 10 let. Furt se učím....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 14:27   #27
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
...mít čévéčko je jako mít kurz sebeovládání,který trvá nejmín 10 let. Furt se učím....
Jo, to je přesné! Docela se mi to hodí ale občas už je to fakt na nerva:-/. Máte někdo typ, jak zamezit (podle mne) hysterickému skákání na vše a štěkání při odchodu z místnosti? Okřiknutí nefunguje,vrčení taky ne, kožich taky ne a tlama taky ne. Pochvala, když je hodná taky ne
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 14:33   #28
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

já si jí nevšímám,ona nebejvá v jiný místnosti často,akorát někdy chceme s přítelem chvilku pro sebe,tak u toho jako bejt nemusí a když ji zavřem na chodbě,tak vyvádí,ale já si jí nevšímám,prostě nedělám nic.když jí pouštím potom dovnitř, tak se snažím vystihnout moment,kdy je zticha,jako aby si nemyslela,že si tím pištěním něco vymohla.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 18:11   #29
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Tak tak, nevšímat si jich je nejlepší.ono je to časem přejde. Ačkoliv je to pokoušení trpělivosti nás i sousedů... Ale Ti mají zase staforda, takže jsme si kvit, taky to není žádné zlatíčko Balthasar se vcelku rychle odnaučil dělat věci, po kterých jsem ho začala absolutně ignorovat (skákání při vítání, vrčení, když jsme se s přítelem doma objali apod.)
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 18:23   #30
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by Irisdane View Post
Tak tak, nevšímat si jich je nejlepší.ono je to časem přejde. Balthasar se vcelku rychle odnaučil dělat věci, po kterých jsem ho začala absolutně ignorovat (skákání při vítání, vrčení, když jsme se s přítelem doma objali apod.)
...jo, třeba to skákání při vítání jsme zvládli docela rychle..ale na ty dveře a ostatní nábytek skáče i v mé nepřítomnosti-je to slyšet (i přes vchodové dveře)..tak nevím, jestli to ignorovat, nebo chválit přes dveře-když je klid..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 18:30   #31
Irisdane
Junior Member
 
Irisdane's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Karlovy Vary
Posts: 34
Send a message via ICQ to Irisdane
Default

Uznám, že s tímhle jsem si taky nevěděla rady, ale Balt to prostě časem přestal dělat... Teď akorát občas skočí na zeď nebo na dveře, když odcházíme nebo když nejsme doma,ale na nábytek už naštěstí nehopsá.
Irisdane jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 19:29   #32
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

když odcházím jako poslední,tak ji někdy slyším,jak skáče a buší packama na dveře,stěnu vedle dveří máme celou omlácenou až na beton.já se teda snažím se s ní neloučit ani nevítat,ted je s ní přítel doma,protože nepracuje,tak až bude,tak jsem zvědavá,jak bude vyvádět,musím si to nepřipouštět a neřešit to. když jsme doma,může kromě kuchynské linky a PC stolu všude,na křeslo,pohovku i konferenční stoleček,my ho nepoužíváme,tak at si tam je.KDyž je sama,má k dispozici jen chodbu a ložnici a s postelí umí pravé divy,krásně ji rozhrabe,roztahá,co se dá,hlavně ,že se zlatíčko zabaví psi si rádi vynucují pozornost a třeba okřikování je taky pozornost a je jim fuk,že negativní
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 20:55   #33
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Jo, když odcházím, taky se s ní neloučím. Jen vše zabezpečím, v rámci možností..někdy jí dám něco navíc-na zabavení (třeba ucho, nebo hračku-na kterou se tvářím, že je děsně zajímavá) a jdu. Když přijdu..tak napřed projdu pokoj..pokud je vše v pořádku (tedy hlavně suchá postel) tak ji co nejvíc pochválím..ale to už se dloooooouho nestalo. Teď taky když vejdu, spíš kouká a čeká co bude..Byt není můj, takže total demolice nesmí nastat:-(
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 23:36   #34
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Tisethor View Post
Taháním kožichu jsme už prošli, jenže ho to vytočilo ještě víc. Začne vrčet a kousat. Tak jsme si ho dali hezky na lopatky, ale moc se mu to nelíbilo. Tím nechci říci, že by pak přestal, ba naopak.
Na to že mu jsou dva měsíce si někdy dost dovoluje (ale tak myslím, nejsme určo jediní), to mi je jasné. Příjde mi, jak když něco utneme a už to přestane dělat, tak se najde věc jiná.
Hmm, asi nezbyde nic jiného než pokračovat v tahání kožíšku nebo chytnutím za tu jeho roztomilou tlamičku.
Jinak díky.
Nevím jak chápeš pojem tahání za kožich. Když si štěně přidržíš za kůži na tvářích a přiměřeným tónem hlasu ho uměrníš, pochopí. Trest ale musí přijít okamžitě po prohřešku. Musí být rychlý, nemá význam psa nějak dlouho deptat. Stejně si ale nepamatuju, že bych někou situaci se svými štěňaty musela v tomto věku takhle násilně řešit. Příjde mi to dost brzy.Házet dvouměsíční štěně na záda je hodně drsné a jsem přesvědčená, že vůbec nerozumí. S touto metodou se u nás roztrhl pytel po odvysílání jednoho pořadu s R.Desenským. Těměř na každé čévéčkářské akci se najde někdo kdo tímto způsobem "usměrňuje" ještě víc vzdorující psisko.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 23:51   #35
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Nevím jak chápeš pojem tahání za kožich. Když si štěně přidržíš za kůži na tvářích a přiměřeným tónem hlasu ho uměrníš, pochopí. Trest ale musí přijít okamžitě po prohřešku. Musí být rychlý, nemá význam psa nějak dlouho deptat. Stejně si ale nepamatuju, že bych někou situaci se svými štěňaty musela v tomto věku takhle násilně řešit. Příjde mi to dost brzy.Házet dvouměsíční štěně na záda je hodně drsné a jsem přesvědčená, že vůbec nerozumí. S touto metodou se u nás roztrhl pytel po odvysílání jednoho pořadu s R.Desenským. Těměř na každé čévéčkářské akci se najde někdo kdo tímto způsobem "usměrňuje" ještě víc vzdorující psisko.
...a nějaké alternativy? Pokud štěně dělá vyloženě něco co nemá a na nic nereaguje-nic na něj neplatí? Taky se mi to nelíbí, ale na Sofi dost často nic jiného nefunguje. Neříkám, že hned to obracení na záda..ale třeba chycení za tlamu. To je jediné, co na ni platí (- uklidní se), když selže nějaké okřiknutí, snaha o odvedení pozornosti apod. ..když je příliš rozjívená..
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2009, 09:02   #36
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

jen podotýkám,když se už daniela zmínila o tom pořádu Rudy Desenského. Bylo to tam dost neštastně použito,ruda psy běžně na záda nevalí ani je nekouše. když už musí sáhnout k takové metodě,jako je "na záda",tak je to většinou pes,který mu už jde po krku a určitě ne proto,aby se pomazlil.viděla jsem jaké psy tam na převýchovu má nebo měl. o tom obracení na záda u štěnat,nebo kde to není nutné se vyjádřil zhruba slovy,že proč zbytečně ukazovat trumfové karty. Jenže bohužel lidi si z pořadu odnesli to,že desenský kouše psy,proto je už o hodně opatrnější při kontaktu s médii, a dost si rozmyslí jaké informace vypustí na veřejnost,aby si to zase někdo nevyložil po svém...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2009, 11:10   #37
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
...a nějaké alternativy? Pokud štěně dělá vyloženě něco co nemá a na nic nereaguje-nic na něj neplatí? Taky se mi to nelíbí, ale na Sofi dost často nic jiného nefunguje. Neříkám, že hned to obracení na záda..ale třeba chycení za tlamu. To je jediné, co na ni platí (- uklidní se), když selže nějaké okřiknutí, snaha o odvedení pozornosti apod. ..když je příliš rozjívená..
Chycení za tlamu je psu naprosto srozumitelný signál. Je založený na vnitrosmečkové komunikaci. Otáčení na záda sice také, ale podívej se na nějaký dokument z života vlků. Vlk který se otáčí na záda tak činí v drtivé většině případů sám, protože uznává přirozenou autoritu vlka, kterému se tímto maximálně koří.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 31-01-2009 at 11:16.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2009, 11:11   #38
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
jen podotýkám,když se už daniela zmínila o tom pořádu Rudy Desenského. Bylo to tam dost neštastně použito,ruda psy běžně na záda nevalí ani je nekouše. když už musí sáhnout k takové metodě,jako je "na záda",tak je to většinou pes,který mu už jde po krku a určitě ne proto,aby se pomazlil.viděla jsem jaké psy tam na převýchovu má nebo měl. o tom obracení na záda u štěnat,nebo kde to není nutné se vyjádřil zhruba slovy,že proč zbytečně ukazovat trumfové karty. Jenže bohužel lidi si z pořadu odnesli to,že desenský kouše psy,proto je už o hodně opatrnější při kontaktu s médii, a dost si rozmyslí jaké informace vypustí na veřejnost,aby si to zase někdo nevyložil po svém...
Ale jo s tím souhlasím. Psi u Rudy jsou většinou trochu jiná sorta než ti o kterých je tady řeč. Přesto tomu otáčení moc neholduju. Když se nepovede jednat rychle a šikovně, je výsledek horší než lepší. Málokterá ženská má na to povalit stejně těžkého psa jako je sama ve vteřině na lopatky.
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 31-01-2009 at 13:13.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2009, 11:45   #39
yzengrin
Member
 
yzengrin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: CZ
Posts: 543
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Chycení za tlamu je psu naprosto srozumitelný signál. Je založený na vnitrosmečkové komunikaci. Otáčení na záda sice také, ale podívej se na nějaký dokument z života vlků. Vlk který se otáčí na záda tak činí v drtivé většině případů sám, protože uznává přirozenou autoritu vlka, kterému se tímto maximálně koří.
Jj, takže ta tlama je v pořádku. Ok. Díky
yzengrin jest offline   Reply With Quote
Old 31-01-2009, 14:39   #40
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by yzengrin View Post
Jj, takže ta tlama je v pořádku. Ok. Díky
Jj
Malá ukázka jak se "tváří" pes přirozeně podřízený svému pánu.
http://picasaweb.google.com/smecka13/TajgaAliasMicinkaAliasTulenVAkci#
__________________
Daniela


Last edited by CDaniela; 31-01-2009 at 14:46.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org