Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-02-2007, 00:35   #1
Pavlik
Junior Member
 
Pavlik's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 3
Default Pro mě mazel, ale jinak.....

Ahoj,
mám 3 letého psa ČVčko (jak jinak). Pro nejbližší členy rodiny je to strašnej mazel. Pro mě osobně nejlepší kámoš a nechá si odemě líbit naprosto všechno, ale jakmile by ho chtěl pohladit někdo jinej nebo se ke mě nějakým rychlým nebo neobvyklím způsobem přiblížil vystartoval by poněm a to ani nemluvím o psech. Prosím o radu, jak ho přimět k tomu, aby byl víc společenský.
Děkuju Pavel
Pavlik jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2007, 10:13   #2
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Ahoj, mala som podobny problem so svojou predchadzajucou sukou.

Prvym problemom, a podla mna lahsie odstranitelnym, je pochopenie rychlych pohybov ako utoku... Psovi treba "vysvetlit", ze to tak nie je. Najlepsie zacat od ludi ktorych pozna, potom ludi ktorych pozna menej... Podavat si s nimi ruky, tvarit sa uvolnene, nechat psa na volno s nahubkom, chvalit, kedykolvek to strpi a netrestat, ak ta chrani... To ze ta chrani je dobre, treba ale aby pochopil, v ktorych situaciach je potrebne aby to robil... Musi si proste zvyknut ze stretavanie cudzich ludi je NORMALNA vec, ktoru si nemusi vsimat.

Druha vec je startovanie po psoch. U psov je to casto problem, Helena v jednom z minulych for pisala ako tento problem riesit.

Posledna je ze neznasa ked sa ho cudzi ludia dotykaju... Kedze v ramci rodiny je to maznak, problemom nebude to ze nema rad dotyky, ale to ze ich nema rad od cudzich... Moj dojem je ze im nedoveruje (preto aj ta nadmerna ochrana teba pre nimi). Zase je potrebne aby pochopil ze vacsina ludi je v pohode a netreba sa ich bat. Cize kedykolvek mas dojem ze niekto by chcel pohladkat tvojho psa, radostne na to psa upozornis. Najlepsie zacat so znamymi ludmi, ktori ta poznaju a s ktorymi si mozes situaciu vopred pripravit. Mozes si pred ludmi pripadat ako blbec, ale na to si zvyknes. Je dlezite aby ty si bol pre psa prikladom ako jednat. Ked si ty v pohode, bude aj pes. Ked si ty ostrazity (lebo sa bojis ze pes vystartuje), bude aj pes ostrazity (lebo si mysli ze ti ludia su nebezpecni).

Ak vies dobre po anglicky, odporucila by som ti precitat si navody na riesenie problemov so psami na tejto adrese: http://www.webtrail.com/petbehavior/case.html
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2007, 14:44   #3
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Já si myslím, že to nedělá z nedůvěry, ale naopak s přílišné sebedůvěry . Sama mám něco podobného doma
Nevím, kde vyrůstal, jestli chodil často mezi hodně lidí a "cvaklo" mu až když dospěl nebo jestli vyrůstal někde na samotě u lesa. Pokud chodil od malička mezi lidi, tak bych napadání lidí tedy řešila poslušností a tvrdým usměrněním psa. To, že se nenechá pohladit by mi tedy nevadilo. Proč by si měl cizí člověk hladit mého psa ? A způsob řešení, jak navrhuje Saschia mi přijde u dominantního psa nepoužitelný. Mě se naopak osvědčilo, aby lidi přistoupili ke psu naprosto suverénně a bez nějakých kudrlinek ho pohladili po hřbetě (přes hlavu ne !). Pes opravdu dobře vycítí rozpoložení páníčka i cizího člověka, takže oba musí být naprosto v pohodě. Pokud je to dominantní pes, tak bych s "hlazením" začala od ženských, ty psi snáší mnohem lépe - není to pro ně konkurence. Ale nejlepší by bylo jít s někým na procházku, psa si nevšímat ("cizí" člověk) a časem pokročit v kontaktu dál.
Rocco je dominatní drsoněk - jinak než s ocasem kolmo vzhůru nejde (po 5 km už občas ano
) . VYrostl na vysokoškolských kolejích a v davu lidí s ním opravdu žádný problém nemám - v tramvaji a ve vlaku ho v pohodě překračují, protože si s oblibou lehne doprostřed nejfrekventovanější uličky . Ano, občas si na volno vybere někoho, kdo se mu nezdá, ale stačí " co děláš ?" nebo "já tě vidím" a toho člověka bude ignorovat. BTW na lidi má opravdu čuch a když se mu někdo cizí líbí, tak se nechá i pohladit a já bezpečně vím, že to je OK člověk (vyzkoušeno praxí - opačné extrémy platí také) .
Co se týká agrese ke psům, bylo to tu již diskutováno. Tady nic jiného než poslušnost fungovat nebude.
Jsou mu 3 roky - v 5 letech to bude lepší, pokud se budeš snažit
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2007, 15:00   #4
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Quote:
Originally Posted by rocco
To, že se nenechá pohladit by mi tedy nevadilo. Proč by si měl cizí člověk hladit mého psa ?
Moja predosla suka bola podobna. Ovsem parkrat sa mi stalo ze sa mi ju niekto pokusil pohladit bez predosleho upozornenia, bez opytania a zozadu. Ked niekoho pes chmatne je neskoro vysvetlovat, ze to bol nespravny pristup cloveka, ze ten pes mal plne pravo sa branit... Na to malokto pocuva, vzdy je na vine pes... A nepotrebujeme predsa robit zle meno CVckam.

To ze pes vyrazi na kazdeho, kto sa rychlejsie priblizi k jeho panovi, je takzvana "overprotectivness" a zle sa s tym existuje. Normalny clovek nepotrebuje okolo seba neustale bodyguarda. Nevravim ze poslusnost nie je potrebna, ale potrebne je aj uvolnenie, sledovanie reakcii majitela a spravanie sa podla toho. CVcka su velmi inteligentne, velmi dobre vedia konat intuitivne, ale ked je intuicia narusena, mozu narobit dost sarapatu. Ako v tom vtipe ze chlapik si vytriasal kamienok z topanky a iny myslel ze ho trasie prud a zlomil mu pri zachranovani ruku...

Quote:
Originally Posted by rocco
]Mě se naopak osvědčilo, aby lidi přistoupili ke psu naprosto suverénně a bez nějakých kudrlinek ho pohladili po hřbetě
Nikde nehovorim o nesuverenite. Ale ked sa suverenne priblizis k psovi ktory ti nedoveruje a ktory ma pocit ze on musi chranit svoju svorku, bude z toho asi mela. Pes musi citit z pana, ze on vie aka je situacia a ma ju pod kontrolou. A u CVciek to znamena, ze pan naozaj musi vediet aka je situacia a mat ju pod kontrolou.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2007, 16:26   #5
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

ANo, v zásadě souhlasím.

Těžko něco řešit, když toho psa neznáme - něco jiného je jestli se tak chová z nejistoty nebo z přílišné sebedůvěry. Protože se nedá udělat univerzální řešení. A na ČSV stejně univerzální řešení neexistují
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2007, 22:01   #6
Pavlik
Junior Member
 
Pavlik's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 3
Default

JJ. Děkuju za příspěvky.
Toran vyrůstá ve vesnici kousek od Kolína, každej den jsme na louce, ale je fakt, že mezi lidi ( jako do třeba do města) jdeme málo kdy. Dneska jsme tam vyrazili a kupodivu byl v pohodě. Zkusim to postupný zvykání co popisuje Saschia. Jinak Rocco s tou poslušností máš pravdu. V případě kontaktu se psem, který zvědavej a nebo dominatní, je to většinou mazec.

Díky moc
Pavel
Pavlik jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org