Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-02-2008, 18:57   #1
Lenis
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 7
Question dva psi spolu

Zdravím všechny příznivce a chovatele čv,
mohl by někdo sdělit svou zkušenost s chovem dvou psů. Vím, že nejlepší varianta je asi pes a fenka. Ale pokud někdo nechce fenku, je lepší mít samotného psa nebo dva psy? Myslím, zda mezi nimi nebude docházet k častým šarvátkám a bojům o vedoucí pozici. Nebo by si už na počátku mezi sebou určili, kdo je na vyšší hierarchické pozici a oba by to respektovali?
A vydrželi by tito dva psi spolu v jednom kotci (samozřejmě dostatečne velkém, jde mi spíš o soužití...)?

Vím, že na můj dotaz se asi nedá jednoznačně odpovědět. Každý pes je jedinečný a nedá se říct, jak se dva jedinci budou snášet.
Ale kdyby by někdo poradil, jak se snesou dva psi a jak se budou k sobě chovat, byla bych moc ráda


Díky
Lenis jest offline   Reply With Quote
Old 16-02-2008, 20:26   #2
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Dva psi jsou v každém případě lepší kombinace než dvě feny. Psi si to taky vyříkávají, ale těch "zásadních" bojů je poněkud méně než u fenek, které mají furt něco. U fenek se ta hierarchie mění častěji i tím, že hárají a každá hárající chce být momentálně u psa oblíbená a výše než ta druhá, či druhé. Mám starého psa, momentálně 13let, po celý život VELMI dominantního a mlaďase, který by rád, aby si místa prohodili. Ale pořád nemá šanci. No a holek tu mám pár, jsou to šňafandy. Stačí, aby pár dní neběhaly spolu a už mají pocit, že si potřebují něco dovyjasnit, protože co kdyby se za těch pár dní něco změnilo )) Ale je fakt, že holky se dovedou servat opravdu řádně. nejvíce v období, kdy některá hárá. Prostě jako u lidí, zas tak se nelišíme
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 20-02-2008, 18:30   #3
Tipsy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 20
Default

A pripojim sa k otazke a ked mate uz doma fenku, ale inej rasy a chcete fenku CV?
Tipsy jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 09:17   #4
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Ahoj mám doma fenku naháče a čsv Affinity z Holštejna, fotky máme v galerii, holky se normálně kamarádí, pokud si malá nebrání kus žvanvce,měla jsem i malou fenku pinče, ta sice affi moc nemusela ale nikdy nebyl problém.navíc moje affi nemá konflikt s žádnými psi ani fenami, jen sousedovic fena ji nemusí protože tam chvíli bydlela a ohrožovala její vládu ve smečce. myslím že se nemusíš bát.
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 12:18   #5
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Nechci být skeptik ani nepřející šťoural, ale myslím, že relevantní jsou zkušenosti majitelů tak tříletých a starších zvířat.
Dělat závěry o soužití ČSV s dalšími jedinci stejného druhu a pohlaví na základě vlastní zkušenosti s jedním zvířetem, kterému je sotva rok, je poněkud předčasné a může být pro dalšího nezkušeného člověka velmi zavádějící.

Ke změnám chování velmi často dochází s pubertou - dokonce až na jejím konci, což může být také ve dvou letech. Vím o fenách, které "otočily" o 180o a začaly mít potřebu "zardousit" každého psa v dosahu. Můj vlastní pes-samec žijící od štěněte s křížencem NO, který jej v podstatě vychovával, ve 2,5 letech najednou začal mít neskutečnou potřebu staršího, ale o dost menšího psa neustále uzurpovat a vynucovat si jeho projevy podřízenosti. Skončilo to až otevřenými rvačkami, které byly na pořadu každého dne a psi v podstatě nemohli být nechání spolu bez dozoru. Samozřejmě jsem nehodlala situaci řešit tím, že si to psi vypořádají mezi sebou a bude. Starší a menší pes by to také mohl ošklivě odnést díky velikostnímu a váhovému rozdílu. Pejsci, byť zpočátku druhové jako hrom, museli být zkrátka jednou pro vždy rozděleni.

Takže pozor na předčasné závěry. Navíc co se týká ČSV, tak zde rozhodně platí, že co pes, to osobnost, takže srovnávání a vynášení obecných závěrů je o to ošidnější.
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 12:48   #6
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

Heleno,
to já chápu, proto jsem uvedla jméno affi aby se případně každý podíval co je to za psa, když to s ní třískalo tak tady nebyl problém, když opbě hárali tak taky ne. Byl tu dotaz na názor a zkušenost tak jsem napsala situaci u nás.
__________________

www.toulavyraj.estranky.cz ... o naší smečce
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 13:12   #7
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

To, že píšeš svou zkušenost, je v pořádku Větička v závěru "myslím že se nemusíš bát." už ale podle mě v pořádku, jako odpověď na dotazy tohoto typu, není (proto jsem reagovala).

Opravdu nechci být za škarohlída, ale asi je můj postoj způsoben také tím, že vím až příliš o spoustě psů, které majitelé dávali pryč nebo z nich byli minimálně velmi zklamáni a těžce řešili výchovné a výcvikové problémy jen proto, že nebyli dostatečně pravdivě informováni chovatelem či jinými majiteli ČSV o povaze a vlastnostech tohoto plemene.
Ano, také vím o psech, kteří jsou relativně mírumilovní, doma v podstatě nic nezničili, nikdy se nesnažili utíkat nebo nějakým zázrakem téměř neloví. Ale osobně je považuji v rámci plemene spíš za výjimku a jsem toho názoru, že budoucí majitel ČSV by měl být připraven spíš na ty nejhorší varianty. Má pak možnost se zavčasu připravit na jejich řešení a v tom lepším případě bude jen příjemně překvapen, že jeho pes dobře třetinu věcí, před kterými byl varován, neprovádí.

Vím totiž také o lidech, na které jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí naložila vše, co o plemeni lze říct, včetně těch nejhorších vlastností. Přesto pro ně "srážka s realitou" byla poněkud rozčarováním a zjištěním, že žít s ČSV je ještě o něčem jiném, než poslouchat "humorné" historky o převržených lednicích či dvouhodinových naháněčkách psa kolem paneláku

Zdánlivě jsem asi už někde hodně jinde - ale podle mě je to všechno, co se tu v posledních vláknech probíralo, o jednom a tom samém - Jaký vlastně ČSV je a na co se mám s jeho příchodem domů připravit?

Přeji každému toho nejhodnějšího vlčáka a novým zájemcům zodpovědné rozhodování
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 13:16   #8
Tipsy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 20
Default

Mne je jasne, ze podla jedneho nemozem posudzovat vsetkych psov a feny, praveze som cakala na viacere skusenosti chovatelov a majitelov a som vdacna za kazdu odpoved, ale akosi mam pocit, ze tu sa velmi tazko doluju informacie a ked niekto odpovie na prispevok, tak ostatni to beru ako vybavenu vec. Chvilami ma clovek pocit, ze toto forum je "mrtve", alebo, ze nechcete prezradit viac ludom, co este CVcko nemali, alebo ich nejakym sposobom odradit, ci vystrasit, nech si urcite rozmyslia, ci ho chcu. Som tiez psickarka uz niekolko rokov, myslim si, ze by som nemala problem s CVckom, ale niekedy kedze som este sa nebavila osobne s majitelom a nevidela psa na zivo (nemyslim vystavy), tak niekedy tiez ostanem "vylakana" ci na takeho psa mam, lebo myty su teda rozne.
Tiez je tu vela clankov aj na nete, co som si samozrejme precitala a popozerala som vela stranok chovatelov a majitelov, ale stale mi chyba bud online kontakt alebo osobny.
Tipsy jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 14:36   #9
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default Soužití

Mám čtyřletého psa ČSV. Jeho soužití s ostatními pány psy se ze začátků neobejde bez pár rvaček, ale jde mu vysvětlit, že si dovolovat nebude. Alespoň venku. V bytě jsem to zatím nezkoušela. Štěňata před cizími psy brání.
Pak mám dvě feny trpasličího špice. Jedna je dospělá, druhé bude rok (pro ty co neznají, jsou to pejsci o váze 2kg). A teď malinkou vlčačku od Heleny.
Žije se nám dobře, ale jisté problémy tu jsou a do budoucna budou. S mladší špickou vychází Dayen skvěle, hrají si, ale začíná si na ni dovolovat takže musím od začítku hlídat, aby to rostoucí Dayen, která si neuvědomuje svoji sílu, nepřehnala.
Ze starší špicky má Dayen respekt. Ta totiž šéfuje celé smečce. Otázkou je, jak to bude vypadat, až bude Dayen dospívat. Domnívám se, že se pokusí starší špicce vedení vzít a ta si to nenechá líbit. Budu muset "číhat" a smečku nějak vhodně rozsoudit.
Přítel si teď bere štěně, psa ČSV. Fenu nechtěl. Takže jsem zvědavá, jak spolu budou otec a syn vycházet za rok nebo dva.
Neříkám že je to bez obav, nějaké konflikty jistě budou. Ale nemyslím si, že je to nezvládnutelné - tedy, PRO MNE. Jak je na tom každý, to musí nejlíp vědět sám.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 15:05   #10
Tipsy
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 20
Default

A Dayen, to mas vsetko v byte? Ci som nieco zle pochopila.
Tipsy jest offline   Reply With Quote
Old 21-02-2008, 16:42   #11
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default RE:

Quote:
Originally Posted by Tipsy View Post
A Dayen, to mas vsetko v byte? Ci som nieco zle pochopila.
Máme rodinný domek se zahradou, všichni psi jsou uvnitř a mají přístup všude.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2008, 16:46   #12
Lenis
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 7
Default

Takže čv většinou nebere ostatni psy jako kamarády, ale vždy se snaží mít navrch a stát se vůdcem smečky? Totiž chceme si pořídit psa čv a někdo přišel s návrhem pořídit mu menšího "kamaráda" třeba z útulku, aby nebyl přes den, když budeme v práci, sám a nenudil se....Zatím si vše ještě rozmýšlíme. Ale podle mého názoru to není moc dobrý nápad. Bojím se, že čv stejně bude nespokojený, když bude sám doma a "kamaráda" převálcuje ve všech oblastech...Tak snad někdo poradí. Díky :-)
Lenis jest offline   Reply With Quote
Old 22-02-2008, 19:26   #13
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

To je na dlouhé psaní. Odkud jsi? Jestli se ti chce přijet do Kadaně, tak tě ráda uvidím, poradím, uvidíš psy, feny, štěňata, důchodce i puberťáky.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 23-02-2008, 21:21   #14
Lenis
Junior Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 7
Default

Díky!! Ráda bych, ale z Chrudimi je to přeci jenom docela daleko...No, ale třeba si někdy uděláme výlet do Kadaně :-) Uvidíme. Každopádně děkuju.
Lenis jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org