Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-08-2005, 23:32   #1
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default Už si nevím rady... strach z výstřelů

Cherry je báječná. Mám ji už 4roky a jsem si stoprocentně jista, že tohle plemeno je jedinečné. I přesto, že jsou chvíle, které nejsou zrovna jednoduché.
Však k mému problému. Poslední dva roky, a to bych chtěla zdůraznit, protože předtím to bylo v pohodě, má Cherry strach z výstřelů, ohňostrojů. V té chvíli je úplně vynervená a je schopna utéct. A nejsem si jista, že by se vrátila. Snažím se slavnostem vyvarovávat a na Silvestra ji brát mimo město, ale nechci pomýšlet, co by se stalo, kdyby v té chvíli nebyla doma nebo na vodítku.

Nemáte s tím někdo zkušenosti. Poraďte, jak vycvičit nebo vysvětlit psovi,že se nic neděje.

PS: Kvůli střílení jsme i přestaly chodit na cvičák a vzdaly zkoušky.
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 14-08-2005, 20:26   #2
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Máme taky střelbu, nejhorší jsou rakety co se na nebi "rozprsknou" - celkově moc čumí na nebe, co se tam děje. Neberu jí přímo na Silvestra ven (i když jednou taky byla, chtěla za mamkou, tak jsem jí pustila ven, s tím, že měla dveře do baráku otevřené, odbíhala, ale občas se vracela), ale když už se k něčemu takovému dostaneme, prostě dělám, že se nic neděje, snažím se chovat klidně, ani jí nechválím (jen za dobře provedené povely - sedni, lehni), ani jí netrestám. Je fakt, že v tom prvním stádiu nevnímá ani pamlsky, ani hračku, jen mě.
Kupodivu se nebojí bouřek a i v obrovském vichru (a spadlém stromu vedle nás) byla schopná fungovat a poslouchat.
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2005, 15:50   #3
StanoK
Junior Member
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 4
Default Už si nevím rady...

Quote:
Originally Posted by Marinette
Cherry je báječná. Mám ji už 4roky a jsem si stoprocentně jista, že tohle plemeno je jedinečné. I přesto, že jsou chvíle, které nejsou zrovna jednoduché.
Však k mému problému. Poslední dva roky, a to bych chtěla zdůraznit, protože předtím to bylo v pohodě, má Cherry strach z výstřelů, ohňostrojů. V té chvíli je úplně vynervená a je schopna utéct. A nejsem si jista, že by se vrátila. Snažím se slavnostem vyvarovávat a na Silvestra ji brát mimo město, ale nechci pomýšlet, co by se stalo, kdyby v té chvíli nebyla doma nebo na vodítku.

Nemáte s tím někdo zkušenosti. Poraďte, jak vycvičit nebo vysvětlit psovi,že se nic neděje.

PS: Kvůli střílení jsme i přestaly chodit na cvičák a vzdaly zkoušky.

Nemuze mit nahodou nejakou spojitost s nejakym negativnim zazitkem ktery si spojila se strelbou ?
Nekdy staci pomerne malo a problem je na svete.
StanoK jest offline   Reply With Quote
Old 16-08-2005, 18:22   #4
Marinette
Junior Member
 
Join Date: Jun 2004
Location: Plzeň
Posts: 41
Send a message via ICQ to Marinette
Default

Je možné, že to má spojené s nějakým špatným zážitkem. Je pravda, že od stejné doby taky nesnáší děti ve věku 7-10 let. Mám takovou jednu teorii. Oni totiž kolem plotu takoví kluci chodí a to i s bouchacíma pistolkama. Ono to sice moc velký rámus neudělá, ale docela to bolí.
Je to sice jenom moje teorie a že si z mého psa nějací puberťáci dělali terč asi nedokážu, ale mohl by to být ten problém.

Hlavní otázka však zůstává, jak v ní strach, který už bohužel je, odbourat.

Marinette
Marinette jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2005, 08:46   #5
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Ahoj,

nevím jestli chodíte na cvičák, kde se nácvik na střelbu provádí. Tam je možnost psa na zvuk střelby připravit.

Já štěně zvykám tak, když se cvičí střelba, beru jsem psa někam na plac a hraju si s ním (klidně ve vzdálenosti 50 nebo 100 metrů od výstřelu). Postupně podle reakce psa chodíme blíž a v současnosti už je při výstřelu v pohodě přivázaný na úvazu a ani nezvedne hlavu, aby se podíval, co se děje.

Na našem cvičáku se u psů, kteří se bojí výstřelu, jako jedna z možností používá třeba nácvik střelby přes zvuk biče. Figurant práská bičem a pokud pes reaguje jistě, spojí práskání biče s výstřelem. Nejde to samozřejmě hned ale postupně. Ve výsledku si pes uvědomí, že se vlastně nic mimořádného neděje.

Asi hodně záleží na povaze konkrétního psa, zkus se poradit přímo s výcvikářem.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 23-08-2005, 12:58   #6
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já střílím při venčení na poli. Psi se honí a lítají kolem. Když jsou prckové dál, střílím. Nejdřív se dívají co se děje. Ale vidí dospělé psy, kteří nereagují, tak se honí dál. Postupně střílím i když jsou blíž. Tohle mi funguje, naši psi reakci na střelbu nemají. Stojí to jen startovací pistoli a občas krabičku poplašňáků.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2007, 11:29   #7
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

můžeš zkusit jeden osvědčený postup ale ne u všech psů funguje.

nahraj si ohňostroj nebo střelbu na cd nebo kazetu
když budete doma, jen tak sedět pouštej tu nahrávku nejdřív potichu a tvař se jako by nic , až ji budeš krmit trochu to zesil, podle reakce postupně den po dni zesiluj zvuk-když přestane reagovat tak zesílit, až se dostanete na maximální hranici a tvoje cherry bude klidná

některému psu to trvá chvilku některému třeba týden ale funguje to
budu ráda když pak dáš vědět jak se to osvědčilo
hodně štěstí
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2007, 15:02   #8
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

No, tak to musíš čekat rok do dalšího ohňostroje
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2007, 19:35   #9
Jats
Junior Member
 
Jats's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Šumice Brno venkov
Posts: 139
Send a message via ICQ to Jats Send a message via Skype™ to Jats
Default

stačí si stáhnout z netu ohňostroj nebo střelbu
Jats jest offline   Reply With Quote
Old 14-01-2007, 13:22   #10
sedma
Junior Member
 
Join Date: Aug 2006
Location: Handlová
Posts: 2
Send a message via ICQ to sedma
Default

Naša Area je na streľbu cvičená a od malička ani len necukla, keď sme boli na cvičáku a otec (poľovník) vystrelil zo zbrane...až som sa tomu čudovala. Ale čo sa dialo na Silvestra u nás doma, tak to som ešte nevidela...ten strach v jej očiach...
sedma jest offline   Reply With Quote
Old 14-01-2007, 17:41   #11
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Doporučuji způsob Hanky. Můj pes reakci nemá, naopak na ohňostroj rád kouká (obzvlášť rachejtle, co se rozprsknou, se mu líbí). Kamarádky kříženka z útulku naopak děsně hysterčila. Tak jsme je na silvestra večer vytáhli na horách ven a nechali je lítat spolu. Pomalu to začínalo bouchat (díky horám spíš dál), fenka vždycky ztuhla, ale když viděla, že Dandy si z toho nic nedělá a dál jí vybízí ke hře, uklidnila se. O půlnoci už byla v baráku úplně v klidu a letos se už byla dívat na silvestr s námi a vypadalo to, že se tím docela baví - na rachejtle štěkala, ale nijak necouvala, spíš to brala jako hru.
Není nutný čekat na další rok, rachejtle určitě ještě seženete
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 15-01-2007, 10:56   #12
Hartman
Junior Member
 
Join Date: Aug 2005
Location: Velké Přílepy
Posts: 16
Default

Když byly našemu štěňátku asi 3-4 měsíce, musel jít manžel na střelby (na přezkoušení v práci). Vzali jsme pejska a já s ním čekala před branou na parkovišti. Když to začalo bouchat, zpozorněl a když toho bylo víc popadl vepřové ouško a opatrně vlezl do auta. V té době strašně nerad jezdil a zvracel, ale přece jen mu to tam přišlo bezpečnější.

Zkuste fenku naložit a jet se k nějaké střelnici podívat. Jen tak s ní chvilku posedět v autě.
Hartman jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org