Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2011, 10:55   #61
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Samozřejmě, že nějaké základní znalosti je třeba načerpat, ale k tomu by přece měl být především chovatel, od kterého si psa pořizuji.
A jsou kupodivu i tací, co načerpávají znalosti ještě než si psa pořídí, ba dokonce ještě než si vyberou chovatele - první možnost kdy je potřeba jiný zdroj informací než chovatel. Druhá např. když můj chovatel krmí granulemi, o krmení syrovým masem prakticky nic neví a tudiž mi asi těžko poradí. a našli by se určitě i další situace kdy chovatel je jaksi mimo hru.
Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
No právě. Když mají problém a tabulky, které jsou sestaveny na základě konkrétních vyšetření konkrétního jedince. Obecné tabulky prostě obecně nefungují.
souhlas nicméně pro obecnou představu je obecná tabulka zcela dostačující.
Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Proboha, přece když si kupuju psa, tak mám dopředu předsatvu, co a kolik sežere. A především - nemusím se s ničím babrat, kompletní informace mi podá chovatel mého psa. Nebo je to snad jinak ?
Bohužel jsou i tací, že tu představu nemají. a opět - chovatel nemusí být zastánce krmení syrovým masem. To budu krmit granule jen proto že je krmí můj chovatel? A samozřejmě můžeme opět zdůraznit jak TAKOVÉMU majiteli, který nic neví bychom přece štěně NIKDY nedali.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 11:44   #62
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Dopředu si můžeš zjišťovat, co chceš, ale realita se od teorie značně liší. Každý pes má jinou potřebu, žije v jiných podmínách, je jinak zatěžován a navíc nejprve roste a pak stárne. Takže složení stravy a její množství se mění takřka denně. Takže teorie je jen takový koníček, jako když si někdo rád čte detektivky nebo verneovky. Krmit je třeba podle potřeb psa a k tomu je potřeba mu alespoň trochu rozumět. Nikoliv mít vystudovanou veterinu nebo nějaké kynologické kurzy, ale prostě s ním souznít.
Pochopitelně něco jiného je, když má pes problémy. Pak nastupují testy a přesná dieta. Ale to je úplně jiná kapitola.

Proč to podávám takhle ? Protože se poměrně často setkávám s lidmi, kteří mají nastudovanou literaturu, internet, mají za sebou semináře a kurzy (samozřejmě placené) a když sledujete, jak se chovají ke svému psovi a on k nim, tak ti dva si navzájem vůbec nerozumí. Ale o teorii mohou přednášet (a mnohdy také přednáší).
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 11:44   #63
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Předchozí pes měl cukrovku, krmila jsem ho tedy výhradně veterinární dietou (granule), které výrazně pomohly snížit dávku inzulinu. Vyzkoušeli jsme různé krmení, ale jedinné, co opravdu dobře fenka snášela, byla jen jedna značka a tou jsme krmili mnoho let, dokud nám neodešla. S krmením výhradně syrovým nemám žádnou zkušenost, pouze s kombinací (maso na přilepšenou). Mám představu o tom, kolik toho pes sežere v granulích, bohužel to, že můj vlčák sežere asi 450g granulí za den neznamená, že mu bude stačit tolik masa. Maso není až tak snadno energeticky měřitelné a asi nejsem ten typ, který by odhadl citem, že zrovna dnes bude Branovi stačit tady ten kus a půl jabka k tomu.
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 14:07   #64
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Souhlasím s Elsia&Benjamin. Taky nemám psa a ten co jsme ho měli (jako rodina) předtím (pár let zpátky) byl krmen zbytky. Když umřel bylo mi 13 a opravdu nevím kolik čeho dostával. Chcu si kupovat psa pro sebe a musím uznat, že momentálně z fleku bych ani nevěděla kolik toho ten pes za den sní, tak si myslím, že by se mi ty tabulky mohly hodit už jen proto abych měla základní představu. Nikdo tady nemluvil o striktním dodržování.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 16:26   #65
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Anathema View Post
Maso není až tak snadno energeticky měřitelné a asi nejsem ten typ, který by odhadl citem, že zrovna dnes bude Branovi stačit tady ten kus a půl jabka k tomu.
Myslim, že zas na druhou stranu není potřeba dělat z toho kovbojku kvůli jednomu dni. Spíš bych se orientoval na to, co by asi měl ten pes sežrat minimálně za týden a podle toho jak vypadá, tak to pak případně přeskládat v dalším období. Ikdyž já to mám celkem jednoduchý Granulí dostane kolik milostivě sežere a masa tolik, aby neměl tendenci si to zahrabávat. Díky tomu, že není moc žravej, tak taky nekrmím úplně každý den, ale občas jednou za den a půl, někdy jeden den vynechám. Ale ve výsledku kdybych to všechno třeba za měsíc sečet a vydělil počtem dní, tak mi přijde, že je to celkem ono.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 17:10   #66
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Ikdyž já to mám celkem jednoduchý Granulí dostane kolik milostivě sežere a masa tolik, aby neměl tendenci si to zahrabávat.
Opět budu rejpal. Nevím zda bych brala v potaz doporučení, nebo názory na krmení přirozenou stravou (ať neprovokuju ještě BARFem) někoho, kdo kombinuje pravidelně granule a syrové maso.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 17:11   #67
Anathema
Junior Member
 
Anathema's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Brno
Posts: 96
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Myslim, že zas na druhou stranu není potřeba dělat z toho kovbojku kvůli jednomu dni. Spíš bych se orientoval na to, co by asi měl ten pes sežrat minimálně za týden a podle toho jak vypadá, tak to pak případně přeskládat v dalším období. Ikdyž já to mám celkem jednoduchý Granulí dostane kolik milostivě sežere a masa tolik, aby neměl tendenci si to zahrabávat. Díky tomu, že není moc žravej, tak taky nekrmím úplně každý den, ale občas jednou za den a půl, někdy jeden den vynechám. Ale ve výsledku kdybych to všechno třeba za měsíc sečet a vydělil počtem dní, tak mi přijde, že je to celkem ono.
No jo, ale Branovi je teď čerstvých 9 měsíců, je ve vývinu a každá chyba v krmení v tomto věku se pak může projevit na zdraví. U plně vyvinutého dospělého psa bych to neřešila tolik, jako u prtěte (ne, že by Bran byl až takové prtě)
__________________
www.bran.estranky.cz
Anathema jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 20:38   #68
Tyger
Junior Member
 
Tyger's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Praha
Posts: 185
Default

já myslím, že krmení masem zas opravdu není taková věda, jak z toho někteří dělají. Taky mám svého prvního psa a od začátku jsem sa rozhodla, že ho chci krmit přirozenou stravou a ne granulema (hlavně když jsem si sečetla, že maso mně vyjde levněji než kvalitní granule). Jo, knížku o BARFu jsem si jakž-takž přečetla a to jen aby jsem se dověděla, co všechno pes může a co ne (to značí vlastně skoro vše co jím denne já). A nějaké tabulky? Neměla jsem kuchyňskou váhu, tak jsem se na to vykašlala úplně a krmila (až do teď od oka, myslím, že to není až takovej problém i pro ty, kdo psa nikdy předtím neměli). Hayaakim nikdy nebyl tlustej a když jse mi zdalo, že se mu přestávají při pohybu rýsovat žebra, prostě jsem ubrala. Když byl malej dostával hodně zeleniny a ovoce, mléčne výrobky téměř každej den, maso hlavně kuřecí a kosti. Jo, první týden-dva jsem taky byla z toho dost na nervy, stresovala a nevěděla jsem přesně co a kolik mu dávat, psala chovatelce... Hodně mi pomohl tady wolfdog a lidé, kteří mi příp. řekli, že tolik g masa na den se jim zdá hodně a pod. Pak stačilo už jen Hayaaka sledovat, trochu se s ním "sžít" (jak psal Pavel) a pak to už šlo samo. Někdy stačí použít obyčejný selský rozum, představit si, že ani vlci (s kterými se tady mnohí ohánějí) nežerou podle tabulek (jako žádnej zdravej tvor) a každej den přesnou dávku toho a toho. Takhle přesne to vyměřovat mi příjde jako šílenost. Důležité je, aby měl pes z dlouhodoběho hlediska vyrovnanou stravu, dostatek všeho, co by měl dostat, Prostě kombinovat a zkoušet určitou pestrost. Není potřeba všechno pravidelně cpát do každýho jedla. Není to experimentování, stačí mít alespoň základní znalosti a určitej cit nebo prostě zdravej rozum, co psovi dávat a kolik. Na to člověk opravdu nemusí mít nastudované všechny BARF příručky a tabulky a nevím co ještě. Myslím, že je to jen další střeštěnost dnešní doby...
Tyger jest offline   Reply With Quote
Old 03-09-2011, 22:48   #69
Saerithra
Junior Member
 
Saerithra's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96
Default

Na druhou stranu možná lepší studující blázen než člověk, který si koupí psa jen, protože se mu líbí a pak se neumí postarat aspoň já si to myslím.
Saerithra jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2011, 02:16   #70
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by Elsia&Benjamin View Post
Opět budu rejpal. Nevím zda bych brala v potaz doporučení, nebo názory na krmení přirozenou stravou (ať neprovokuju ještě BARFem) někoho, kdo kombinuje pravidelně granule a syrové maso.
Znám takových lidí dost a pokud jsou to granule, který k masu prostě pasujou tak v tom nevidím problém. Navíc už i štěně jsem dostal s tím, že žere oboje stejně jako jeho matka a ta s tím taky problém nemá. Jenom jsem časem musel vyměnit granule za jiné, které i k tomu masu sedí víc. Navíc jak psala Anathema... měl jsem strach, abych na něco v jídelníčku nezapomněl a granule beru tak jakože by tam mělo být všechno, proto ikdyž jich moji psi nedostávaj tolik jakoby dostávali kdybych krmil jenom jimi, tak z nich maj všeho co potřebujou aspoň trochu.

Quote:
No jo, ale Branovi je teď čerstvých 9 měsíců, je ve vývinu a každá chyba v krmení v tomto věku se pak může projevit na zdraví. U plně vyvinutého dospělého psa bych to neřešila tolik, jako u prtěte (ne, že by Bran byl až takové prtě)
Jasně, aletím co jsem psal, jsem nechtěl říct, že je jedno co vynecháš, ale že pokud něco nedostane třeba týden, tak se svět nezboří když toho další týden dostane víc. Znám i takový, co krmí třeba jen maso a chondroprotektiva a maj taky hezký a zdravý psy. Určitě je lepší to nepodcenit, ale bojí se toho většina z nás a patrně se to zlepšuje až s počtem odchovaných psů.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2011, 09:28   #71
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Souhlas, myslím si prostě, že lepší teoretizovat, studovat tabulky, shánět informace a možná z toho dělat tak trochu i vědu, než někde něco z neznalosti v dobré víře pos**t. Neříkám, že by měl a má tohohle dělat každej, ale jsou mezi námi tací, co radši budou krmit na základě tabulky (říkám na základě, nikoli PŘESNĚ podle ní) a budou klidný a nebudou hysterčit, že něco krmí špatně. Vám co si vystačíte s citem pro věc to budiž přáno a klobouk dolu. Sama už taky krmím podle citu, ale pročteno toho mám teda docela hodně. Dnes už podel citu namíchám směs a odvažuju už jen denní dávky a to ještě plus mínus 50g.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2011, 09:29   #72
malkovicz
Junior Member
 
malkovicz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Potštejn
Posts: 90
Default

Tak se musím podělit o novinky krmíme syrovým masem teprve 3 den a hned po prvním dnu průjem pryč a jen pěkně tvrdý bobek 3krát za den takže super a mám z toho hroznou radost Takže granule už Besta v životě nedostane jen škoda že jsme na tuto stravu nepřešli mnohem dřív ušetřil bych Bestě hodně řídké stolice Jinak zatím krmíme jen rýže 200g kuřecí křídla 250g + střídavě nastrouhaná zeleninka,olivový olej,tvaroh,jogurt nebo žloutek z vajíčka. Je zajímavé že Besta nejdřív sežere rýži a až potom masíčko (myslel jsem že to bude obráceně asi má předky z Číny ) a hlavně se na žrádlo těší úplně jinak než když dostávala granule když jí nesu misku s žrádlem tak kolem mě tancuje olizuje se a je hrozně šťastná. Jo když jsem dával granule tak to se tak nehrnula Krmíme dvakrát deně a taky si myslím že držet se tabulek je blbost jen tak přibližně a ne je striktně dodržovat. Dávku budu upravovat podle toho jak bude vitížena a podle selskýho rozumu. Na závěr chci jen napsat že není lepší pocit než dát psovi to po čem je šťastný a to co mu chutná takže za mě můžu krmení syrovou stravou jen doporučit i když jsem z toho měl takový obavy. Jinak chci všem poděkovat za rady a připomínky hodně mi to pomohlo v rozhodování Díky všem
__________________
http://besta.websnadno.cz/
malkovicz jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2011, 10:24   #73
Elsia&Benjamin
Junior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Písty - Budyně nad Ohří
Posts: 124
Default

Tak velká radost, je super slyšet, že to zase u jednoho pejska, pardon - vlčí dámy - funguje.. Bestě přejeme spoustu výbornýho masíčka k papání a hromadu skvělejch kostiček na kousání - jen co se k nim prokrmíte.
Elsia&Benjamin jest offline   Reply With Quote
Old 04-09-2011, 12:10   #74
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Quote:
Originally Posted by malkovicz View Post
Tak se musím podělit o novinky krmíme syrovým masem teprve 3 den a hned po prvním dnu průjem pryč a jen pěkně tvrdý bobek 3krát za den takže super a mám z toho hroznou radost Takže granule už Besta v životě nedostane jen škoda že jsme na tuto stravu nepřešli mnohem dřív ušetřil bych Bestě hodně řídké stolice Jinak zatím krmíme jen rýže 200g kuřecí křídla 250g + střídavě nastrouhaná zeleninka,olivový olej,tvaroh,jogurt nebo žloutek z vajíčka. Je zajímavé že Besta nejdřív sežere rýži a až potom masíčko (myslel jsem že to bude obráceně asi má předky z Číny ) a hlavně se na žrádlo těší úplně jinak než když dostávala granule když jí nesu misku s žrádlem tak kolem mě tancuje olizuje se a je hrozně šťastná. Jo když jsem dával granule tak to se tak nehrnula Krmíme dvakrát deně a taky si myslím že držet se tabulek je blbost jen tak přibližně a ne je striktně dodržovat. Dávku budu upravovat podle toho jak bude vitížena a podle selskýho rozumu. Na závěr chci jen napsat že není lepší pocit než dát psovi to po čem je šťastný a to co mu chutná takže za mě můžu krmení syrovou stravou jen doporučit i když jsem z toho měl takový obavy. Jinak chci všem poděkovat za rady a připomínky hodně mi to pomohlo v rozhodování Díky všem
To je super, ať vám to vydrží
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org