Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-12-2008, 19:57   #1
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default Kousání za běhu

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Druhého vlčáka si pořídím ,až bude teroristka trochu rozumnější a ovladatelnější,teď je to naprostá příšera,má znovu kousací období,na které nic nezabírá. zatím jsem teda nepřišla,jak na ni,aby se mi nezakusovala za běhu do ruky apod. Tak příští rok asi.Teda pokud mě nepřipraví do té doby o rozum....
Jen k tomu kousání za běhu, mellorn, zarazit co nejdřív. Pořádně škubnout vodítkem, nebo nějak opravdu důrazně dát najevo, že tohle teda ne. Jinak toho za a) nenechá a za b) to může rozšířit na ostatní lidi. Jasně jí sděl, že tohle se do rámce hry nevejde, jinak si zaděláváš na průšvih.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 20:19   #2
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Jen k tomu kousání za běhu, mellorn, zarazit co nejdřív. Pořádně škubnout vodítkem, nebo nějak opravdu důrazně dát najevo, že tohle teda ne. Jinak toho za a) nenechá a za b) to může rozšířit na ostatní lidi. Jasně jí sděl, že tohle se do rámce hry nevejde, jinak si zaděláváš na průšvih.

začala to dělat nedávno,dřív tak divoká nebyla.začínám být skoro bezradná,když jsem v klidu nepomáhá to,chytnu jí čumák nepomáhá to. před chvíli jsem jí venku hnusně řekla,jestli si dělá prdel,tak toho nechala,ale musela jsem to udělat asi 5x,než toho zanechala úplně,furt to zkoušela. nevím,kde se to v ní bere.Já v tom vidím hru,ale máš pravdu,že se to může vymnknout kontrole.v té chvíli co po mě skáče mi přijde smyslů zbavená
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 20:33   #3
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Zkouší, kde máš hranice. Bacha na to. Neříká se mi to snadno, ale musíš na ni být v tu chvíli fakt hnusná. Koušeš? - Konec hraní, jde se domů, nemluvím s tebou a nechci tě. Musíš jí dát sežrat, že ty jsi tady ta alfa a ona je ta nula. Čím dřív, tím líp.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 21:32   #4
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

no jo no,možná,že se jedná vyjasnování hiearchických pozic. Ještě se o tom pobavím s Rudou,jak na ni na mršku.Ted tady leží a tváří se jako že nic.Hrály jsme si s bramborou,ale někam nám zapadla.Zrovna v tomhle období si neumím představit mít doma takové hyeny dvě.

Last edited by mellorn; 30-12-2008 at 22:03.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 21:42   #5
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

To určitě ne. Měla bys z bytu kůlničku - rovnou i s dřívím. Schválně pak dej vědět, co ti Ruda poradí. Docela by mě zajímalo, jestli uvažujeme podobně...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 21:54   #6
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

mellorn
Normálně si hraje a je rozjívená. Dělají to všechna štěňata když mají radost ze života. Jestli ti to vadí tak jí prostě okřikni a dej jí na jevo, že se ti takové chování nelíbí (třeba stisknutím tlamy) pořípadně její zájem přesměruj jiným směrem.
Nemyslím si ale že by si tímto způsobem vyjasňovala postavení ve smečce, je prostě divoká.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 22:24   #7
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Možná zatím nejde o boj o pozici, ale rozhodně to bude horší, pokud se jí to včas nezatrhne. Nejsem zastáncem žádného týrání, ale důslednost je podle mého názoru dost důležitá. Co povolíš jednou, to budeš trpět na furt.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 22:30   #8
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

mě by jako nevadilo,kdyby to bylo ze hry/teeda nemusela by to bát taková divočina )někdy jí taky jakože uhýbám a škádlím ji, ale ráda bych,aby registrovala,že je konec hry je opravdu konec a ne "já tě ještě 5x kousnu a potom mě to možná přestane bavit ", o to mi spíš jde,usměrnit ji.zatím je ale "hluchá".přes tvrdost na to jít nechci,to by našemu vztahu moc nepomohlo.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 22:33   #9
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Tvrdost ne, chraň bůh, ale trvej si na svým. Ona má dělat, co chceš ty a ne že ty budeš skákat a ona pískat.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 22:36   #10
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Možná zatím nejde o boj o pozici, ale rozhodně to bude horší, pokud se jí to včas nezatrhne. Nejsem zastáncem žádného týrání, ale důslednost je podle mého názoru dost důležitá. Co povolíš jednou, to budeš trpět na furt.
Horší to být může hlavně z důvodu, že to bude čím dál víc bolet. Toto je projev drsnější hry a rozjívenosti, jak jsem psala. Do debaty jsem se vložila hlavně kvůli tomu, že takové chování není nutné řešit s psím "psychologem".
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 30-12-2008, 23:02   #11
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Netvrdím, že je to něco patologického. Jen si myslím, že víc hlav víc ví a každá zkušenost (i cizí) se může hodit. To, že je Ruda shodou okolností psí psycholog, s tím nesouvisí.
A podle mě to může být horší taky v tom ohledu, že do okruhu svých "hraček" zahrne i cizí lidi. A prostě když si panička něco nepřeje, tak to pes prostě nemá dělat. Vím o čem mluvím, protože jsem některé podobné věci u Dráčete prošvihla a dalo (nebo dává) mi dost práce to dohnat.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 31-12-2008, 06:46   #12
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Quote:
Originally Posted by CDaniela View Post
Horší to být může hlavně z důvodu, že to bude čím dál víc bolet. Toto je projev drsnější hry a rozjívenosti, jak jsem psala. Do debaty jsem se vložila hlavně kvůli tomu, že takové chování není nutné řešit s psím "psychologem".
psí psycholog je můj kamarád,dost často tam jezdíme,takže se zeptám,protože mě to zajímá,jak by to řešil on.Takový problém,že by to byla nenapravitelná delikventka a musel by to řešit za každou cenu odborník v tom zase nevidímAle jsme trochu OT myslím....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 31-12-2008, 11:02   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
psí psycholog je můj kamarád,dost často tam jezdíme,takže se zeptám,protože mě to zajímá,jak by to řešil on.Takový problém,že by to byla nenapravitelná delikventka a musel by to řešit za každou cenu odborník v tom zase nevidímAle jsme trochu OT myslím....
Vždyť se zeptej, já jen píšu, že je to běžný projev vlčákovského chování ke kterému v určitém věku dospějě každý pes. Kdybys měla smečku, viděla bys, jak si tímto způsobem mezi sebou psi hrají. Jde většinou o vyjádření radosti z pohybu, rozrušení z nadcházející procházky atd. Dovolí si to i štěňata či mladí psi k dospělcům z čehož lze usuzovat, že nejde o žádný projev dominance ale jen divokou hravost. Vím, že nás ta jejich hravost často bolí.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 31-12-2008, 15:25   #14
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Mellorn, já osbně bych hlavně nechodila za psím psychologem vůbec... Ale to je můj názor.

Každopádně co se týká chování Tvé fenky - souhlas s Danielou ohledně příčin. Ale - nabídla jsi také své fence jinou alternativu hry? Naučila jsi ji už jako malou hrát si s Tebou pomocí hraček - tedy aby zuby používala na hračky a nikoli na Tebe? Zakazovat umí (skoro) každý, nabídnout ale náhradní alternativu už málokdo.
Ona si opravdu potřebuje hrát a pořádně se vyblbnout, vybít nadbytečnou energii. A měla by si hrát především s Tebou - ne jen s jinými psy. Vždyť právě společná hra prohlubuje vzájemný vztah, upevňuje postavení jednotilivých jedinců ve smečce, rozvíjí vzájemnou komunkaci atd. Otázka tedy je, zda jste se naučily hrát si spolu tak, aby Vám to oběma vyhovovalo.
Pokud budeš v takovém případě jen zakazovat či následně trestat za kousance, k ničemu dobrému to nepovede.

Nehledejte vždy chybu na staně psa - obvykle se nachází na té opačné straně vodítka. A když se nad sebou poctivě zamyslíte, zjistíte, že většina "problémů" s Vaším psem pramení z toho, že mu pořádně nerozumíte a nejste schopni mu nabídnout adekvátní uspokojení jeho potřeb...
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 31-12-2008, 15:50   #15
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Odmalička si hrajeme kontaktně,smí mě kousat,ale snažila jsem se naučit ji,aby to dělala malinko,po bytě se honíme,nechám ji jako něco ukořistit a pak ji chytám,to nás baví.nebo koulím kaštany,brambory,které loví.Nebo se přetahujeme o hadr,prostěradlo.....S tím skákáním a kousáním, bych ji chtěla naučit,jen to,aby znala míru,kdy to už je nepříjemné,a na to snažím přijít,jak jí to nejlíp naznačit,aby to pro ni bylo srozumitelné.Já chápu,že je divoká.A protože takovým "drsným" způsobem to začala dělat vcelku nedávno,tak mě to zarazilo a možná trochu znepokojilo,jestli nedělám něco špatně,nebo co se to v ní děje....Pro ni existuje nejlepší hra se psy,když je může hryzat a skákat po nich.A každej pes to taky neustojí. Nikdy jsem ji netrestala a zákazové povely typu "nesmíš" nebo "fuj" nepoužívám vůbec.
Jen na okraj...jsem ráda,že rudu desenského znám,on mě naučil o psech mnohem víc,než leckteré pochybné knihy o výchově,kterých jsem přečetla spoustu,než jsem si ji pořídila. A vím,jak mu psi fungujou,takže to mám ověřené z první ruky....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 22-01-2009, 20:30   #16
jacklack
Junior Member
 
jacklack's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Dvůr králové n/l
Posts: 16
Send a message via ICQ to jacklack Send a message via Skype™ to jacklack
Default

naše minulá fenka vyrůstala s dcerou a supr,doporučuji
jacklack jest offline   Reply With Quote
Old 27-01-2009, 21:29   #17
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Pro: mellorn
Taky si s Dakoušem hraju kontaktně nechám se kousat a na oplátku koušu jeho a ani jeden ještě neznáme tu správnou míru. Já mám tupý zuby a tak musim zabrat víc a to pak kvičí a nebo mu chytnu packu a kousnu ho do ní. To ale jen když to přežene. Zpočátku jsem říkal fuj, když to přehnal, ale teď spíš zakvičim a nebo houknu JAU a většinou mne pustí. Základem je v tu chvíli od něj vstát a nevšímat si ho, jinak ho to provokuje k další hře a ona to opravdu je jen taková drsná hra - jak jsem měl možnost vidět ho při hře se stejně starými, ale i staršími štěňaty. Zakladem jak jsem po natrženem víčku zjistil je, hlidat si obličej :-). Jinak když běžíme, občas si taky vyskočí a kousne - roztrhl mi tak bundu. To ho vždycky okřiknu a hlavně zastavim, dam mu "sedni" pochvalim ho a běžíme dál. Občas ho ale takhle vyprovokuju schvalne, necham ho chytit mne za ruku, chvilku se s nim pretahuju a pak mu reknu "dost" a ruku mu vytrhnu a nevsimam si ho a nebo to kombinuju s povelem "sedni".
Mimochodem, nekdy kdyz to prezene doma, proste mu nacpu do tlamy misto ruky hracku a budto si hrajem s ni a nebo se urazene vykasle na ruku i na hracku
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 13:43   #18
Ekkaia
Junior Member
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8
Default

Taky jsme prosli divocejsim obdobim, kdy pri venceni z niceho nic zacal vlcoun skakat a kousat, ani jsme se nemuseli davat do behu kontaktne si sice hrajem, ale precijen to musi mit sve meze kdyz se rekne dost tak to plati.. byl v tu chvili tak rozjiveny a mimo sebe, ze neslo ani odvest pozornost jinam ani "rozcvicit" na zradlo.. Pomohla az voda - parkrat jsem sebou na vychazku vzala malou petku nebo stricku a kdyz zacal, tak ho trochu zkropila a problem byl behem par dni vyresen.. (pro jistotu jeste doplnim, ze zadnou hruzu z vody jsme tim nevypestovali )


Helena
Ekkaia jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 15:06   #19
Feli
Junior Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default

Ahoj,
tak takové hryzání a skákání má náš sedmiměsíční zloduch také v oblibě. Ráda bych jen pochopila proč to dělá. Asi to bude taky divoch a drsoň jako fenka, o které byla řeč, je to holt vlk..
Někdy je třeba celý den hodný, celkem plní povely (zatim umí sedni a ke mě), nechá si prohlídnout zuby, obvykle neprotestuje a nechá si vzít kost...Ale na vycházce mu "cvakne v hlavě" a začne kousat do rukou a skáče. Někdy proto, že chce sežrat igeliťák, co našel na zemi, někdy proto, že se zaplete do vodítka a chci mu ho narovnat, někdy bez zjevného důvodu, prostě jen tak...Vážně se snažím odvézt jeho pozornost, dát mu něco do tlamky, nebo mu stisku papulu, až kvíkne, nadávám mu...ale on toho nenechává. Když dám v takové chvíli povel sedni, tak v 60% případů si sedne, ale pak vstane a hryže a skáče dál. Zkrátka nechá toho, když sám uzná...Někdy když hryže, tak mě to i celkem bolí a mám pak menší modřiny. Když tak silně kouše a bolí mě to, upadám do beznaděje Hryzací nálady má tak třikrát až pětkrát za týden, ale stačí to na modřiny a prohryzané rukávy...

Zkusím trik s vodou, snad se ďáblík uklidní, jinak bude chodit ven s náhubkem nebo už nevim jak to řešit...
Feli jest offline   Reply With Quote
Old 02-02-2009, 16:22   #20
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

většinou,když si na ni postěžuju,tak to přestane dělat. teda dělá to,ale už to není taková zběsilost,že se zakusuje nebo skáče za běhu,ale skáče pořád,někdy mín někdy víc. S tou vodou to není IMHO nejštastnější řešení.já se tak nějak snažím to vlčí chování pochopit a postupovat aspoň trošku podobně jak by to udělali vlci,pokud to jde.ještě jsem neviděla,že by se mezi sebou stříkali vodou já se hlavně nesmím nechat vytočit,to je potom její vítězství a řešit to v klidu,stisknutím čumáku nebo zasyčením /tsssss.../ale někdy to ve mě vibruje a mám chuť jí plesknout,ale nikdy jsem to naštěstí neudělala.doufám,že to věkem opravdu přejde.na modřiny jsem zvyklá,ani mi to nepřijde,kdyby mě chtěla opravdu hryznout,tak bych to poznala,má v zubech takovou sílu,když ji vidím překusovat kosti, že překousnutí prstu by pro ni musela být hračka...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org