Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Hodowla

Hodowla Informacje o hodowli, selekcji hodowlanej i miotach....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-11-2006, 01:20   #21
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Ještě jeden dotaz Margo.
Kdy poprvé a kdy naposledy jsi byla na nějaké akci pořádané italským C.C.L.C, že o italských psech a chovatelích tak zasvěceně mluvíš?
Myslíš, že fotky a informace z doslechu jsou postačující na slohová cvičení o italském chovu ČSV??

Ode mne jsi kdysi koupila dvě feny, na kterých jsi postavila svůj chov a o mé osobě dnes mluvíš taky jen s pohrdáním. Kde bereš to sebevědomí a drzost? Dnes lituji, že jsem tě vůbec pustila k sobě domů, ...asi by jsi byla někde jinde...
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 01:23   #22
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by rocco
ocividne nevis, co je pribuzenska plemenitba....to s tvymi % v tomto pripade vubec nesouvisi.
Wiem, wiem... powinnam swiatlym sladem pocytowac fragmenty madrych ksiazek.... Ew pokopiowac ich czesci i wcisnac jako wlasne...

Quote:
Originally Posted by rocco
Jiste Karel udelal to same, ale taky si to pekne vyskemral....
??? Nie zartuj. Z tego co wiem to mial blogoslawienstwo szych z komisji hodowlanej i nie bylo to przypadkowe krycie... Widze, ze genetyka nie kazdego dotyczy tak samo... Zreszta nie chodzi o Karla, ale o inne takie mioty... wiec nie o "wypadek przy pracy", ale o trafiajaca sie praktyke...

Quote:
Originally Posted by rocco
Jen poznamka - ja proti tomu vrhu nemam nic, jen ten zpusob.... vsem by se melo merit stejnym metrem - a vse nebylo tak, jak to prezentujes....
? Jak sie wyspisz to napisz... chetnie dowiem sie czegos nowego....

Quote:
Originally Posted by Monika
V pojmech a dojmech kolem příbuzenské máš chaoz a genetika není matematika, ale to by jsi už taky mohla vědět.
Ale wpadlam... zapomialam, ze mam do czynienia z JEDYNYMI i WYBRANYMI i wielce SWIATLYMI osobami, ktorych slowo jest jak marmur... Wobec ktorych nie mozna watpic, czy negowac ich slow... Bo sa NIEOMYLNE i WSZECHWIEDZACE. Powinnam raczej zaprezentowac pare metnych regulek, pogadac, powiedziec "Pan Hartl tez tak mysli" i zadowolona z siebie zakonczyc rozmowe... Wtedy byloby OK...

Nie Moniko, genetyka to nie matematyka, ale jestem szalenie ciekawa jak udowodnisz, ze genetyka z matematyka nic wspolnego nie ma...

Quote:
Originally Posted by Monika
Jestli je pes na svodu P1 a nebo P3 nikoho nezajímá, kromě tebe
Wybacz, ale albo nie wiesz o czym jest mowa, albo nie doczytujesz postow do konca (ew. niezbyt dokladnie). Skoro pytanie bylo czy Eligo jest P1 czy P3 to odpowiedz powinna brzmiec P1 albo P3. To tez nie matematyka. To logika. "ale to by jsi už taky mohla vědět"...

Quote:
Originally Posted by Monika
Zajímá nás však např Oc...atd atd..konkrétní odchylky od standardu, nedostatky či vady....nikoliv výsledná známka. Ta má pro chovnou hodnotu jedince význam asi tak jako "výborná "z jakékoliv výstavy.
Oj, nie motaj... Skoro pytanie (BARDZO proste) brzmi: "co za P ma Eligo?" to odpowiedz tez jest prosta.. i poematy w tym KONKRETNYM miejscu o powodach, znaczeniu w hodowli, wadach, odchylkach i ew. plamach na sloncu sa tu nie na miejscu, bo z tematem nie maja NIC wspolnego. Tzn na zdrowy rozsadek...

Quote:
Originally Posted by Monika
Pro ty kdo nečetli diskusi kolem Eliga:
To jest jedna strona. Ja znam zdanie sedziny, ktora bonitacje przeprowadzala i to co JEST faktem. Z pania Matusincova jeszcze rozmawiamy, ale prawda jest taka, ze po raz kolejny mamy "NIKT NIC NIE WIE" Wybacz, ale z czyms takim jak przypadek z Roudnicy jeszcze sie w zadnym kraju przeprowadzajacym oficjalne bonitacje nie spotkalam.. I mam nadzieje, ze i tam razem sie to wyjasni...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 01:55   #23
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Monika
Kdy poprvé a kdy naposledy jsi byla na nějaké akci pořádané italským C.C.L.C, že o italských psech a chovatelích tak zasvěceně mluvíš?
Myslíš, že fotky a informace z doslechu jsou postačující na slohová cvičení o italském chovu ČSV??
Moniko, nie zartuj... czyzby za granice wyjezdzaly tylko najgorsze psy z Wloch? Tylko te najbardziej strachliwe? Najgorzej wyszkolone? Moze rzeczywiscie sa w IT jakies ukryte perly o ktorych NIKT NIC NIE WIE.. oprocz Ciebie...
Nie, informacje mam z pierwszej reki... lub raczej z pierwszych rak.... ...wiarygodnych rak...

Quote:
Originally Posted by Monika
Ode mne jsi kdysi koupila dvě feny, na kterých jsi postavila svůj chov a o mé osobě dnes mluvíš taky jen s pohrdáním.
Niestety "Jak Kuba Bogu..."
Zobacz, ze wszystko nie zaczelo sie od jakiejs konkurencji, zlosci na zly wynik, czy cos podobnego... Zaczelo sie od Pavla... bylismy z Przemkiem celem atakow TYLKO dlatego, ze smialismy sie z nim przyjaznic... Atakowano nas, nasza strone Wolfdoga i wszystko co robilismy. Dlaczego? Bo nikogo nie interesowalo, ze chcemy zrobic cos dla NASZEJ rasy. Nie interesowalo, ze wszystko robimy jako hobby, ze nie interesuja nas uklady i ukladziki, ze jedyne co chcemy robic to gromadzic informacje i udostepniac je innym. Nie - to sie nie liczylo. Jedyne co bylo wazne to to, ze panu H. mowimy po imieniu. I to wystarczylo, abysmy stali sie celem atakow rownie ostrych jak on sam... A to tylko dlatego, ze nie zgodzilismy sie na cenzurowanie Wolfdoga i wymazywanie informacji politycznie niepoprawnych... Tych, ktore nie pasowaly Bardzo Waznym Personom.... Wiec nie mow mi prosze, ze to Ty czujesz sie urazona... Bo to MY zostalismy pozbawiedzi zludzen, ze najwazniejsze co sie liczy to intencje...
Teraz czasy sie mienily, zmienily sie osoby przy wladzy. Dla nas to zmiany na lepsze (lub o WIELE lepsze), bo zycie stalo sie prostsze. Ale tez nie interesuja mnie te male prywatne piekielka. Robimy teraz co robimy wedlug zasady - psy szczekaja, karawana jedzie dalej...

Quote:
Originally Posted by Monika
Kde bereš to sebevědomí a drzost? Dnes lituji, že jsem tě vůbec pustila k sobě domů, ...asi by jsi byla někde jinde...
Gdybym wiedziala, ze kupujac psa z Molu podpisuje sie cyrograf, ktory nakazuje "zawsze i we wszystkim przytakiwac hodowcy" to rzeczywiscie pewnie poszlabym gdzie indziej... Bo takie puste, bezmyslne przytakiwanie to nie dla mnie...
Widze, ze niektorym osobom to pasuje, ale wybacz, bo patrzac na poziom wypowiedzi niektorych nowych wlascicieli psow na czeskim forum to niedlugo zaczne chyba zglaszac Jolke i Belke na wystawy w Czechach bez podawania przydomka. Bo ktos jeszcze pomysli, ze tez sie zaliczam do tej grupki malo wychowanych krzykaczy, ktorzy tak dostaja skrzydel w internecie... I nie chodzi o slowa i argumenty. Chodzi o najzwyczajniejszy POZIOM wypowiedzi...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 09:37   #24
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

Nooo taaak, "piekne" tu jiest. sproboje krotko i na temat.

1. prawa hodowlane ma kazdy kraj. teras na Litwie mami nowe regulaminy. Pies i suka moga byc hodowlane, kiedy maja minimum 2 wystawy, HD, ED (poznej i PRA (trwa legalizowane weterinara do tych spraw)).
ALE wilczaki beda mieli bonitacje, test psichicny i bieg-oczywiscie bez przymusu-bo tego nie mozemi robic na liudziach, ale nasze litwiny rozumieja, jak wazne jiest robienie wszystkiego, co tylko mozna, dla dobra rasy.
2. Bonitacia i P. no przepraszam bardzo....ale nie ktore czeske psy moga miec tylko!!! P3 albo nawet P5 ale maja P1.
i jak to stalo sie ze jakies "paskudstwo" (przepraszam, kazdemu swoj pies jiest najpieknejszy, ale tu gadami, o dobro dla rasy) moze miec P1 z takimi wadami jak nie prawidlowy typ, glowa i wiele wencej. A dla tego ze... ktos kogos zna i podobne "perelka".
3.o reproduktorach z tego samego POWODU ja nie widze ani jiedego pieknego psa (oproc nie kotrych starych i kilka mlodych) reproduktora w CR. bo patrzys na kod-pies jiest ladny, wedlug kodu, a zerkas na fotki albo widzis jiego w reality-
3. Nie tylko pani Monika jiest genetykem-ja tez mam prawo im nazywa cie i tez mialam i szkolenie i egzaminy i moj zawod i praca jiest zwiazana z genetyka i hodowla i weterynaria. to myszle ze ja tez cos wiem o hodowlie i psach.
4. no hystoria z MUTARA-to jiest wstyd dla calej rasy, a jiescze wiekszy styd, kiedy taki mix wygrywa na wystawe-jakos wsystko zapomnieli sedzia i organizatory-i reguly FCI i CMKU i psow rodowodowych. czy przypomnic je?
5. wloskie psy...smutno na niektorych superowych psach i patrziec, jak gadaliszmi posle swiatowej-lepej juz FCI zrobili nowa rase-Wloski wilczak (tak samo jak jiest Duzy pies japonski), bo tam juz niema wilczaka-nie prawidlowa szata, kolor, format, a psychyka tych nie ktorych, a niesione wadliwe geny jak dlugowlososc....ech...
Smutno patrzec, jak nie ktorze dla forsy i nie wiem jakich abcii chca zniszczyc tak piekna rase.
(pamietam swoje uczucie, z ringu saarloosow w Poznaniu-smutno bylo i chcialo sie plakac- w tych psach juz nie zostalo ani wilka ani nawet dumnosci psiego-tam tylko cien i nic wencej ) i jiesli tak pojdzie w nie ktorych linijach wilczakow, mozemi gloszno zaciec krzyciec ze koniec-nasza rasa umiera.
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 12:19   #25
Rona
Distinguished Member
 
Rona's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Kraków
Posts: 3,509
Default

Czytam, czytam i jako osoba w pewnym sensie spoza klanu (nie mam psa z Peronówki i na razie nie zapowiada się, żebym miała mieć) oczy przecieram ze zdumienia

Niepolskie piekiełko, obok polskie piekiełko, w lecie też było polskie piekiełko...

No cóż, wygląda na to, że wszędzie można znaleźć pewny określony gatunek ludzi, który bardzo źle znosi czyjeś sukcesy. Czyjaś radość i duma tak ich w oczy kłują, że nie mogą się powstrzymać od zgryźliwości, złośliwości, plotek, szyderstwa, szukania dziury w całym.... a najsmutniejsze jest to, że innych osądzają swoją miarą przypisując im swoje niskie pobudki i chore emocje i ambicje. Bardzo to smutne, a nawet powiedziałabym ze na dłuższą metę - żałosne.

Margo, Przemku, płacicie teraz bardzo specyficzną cenę za sukcesy w Poznaniu, Nitrze, itp., za wielką determinację, cierpliwość i miłość do czeweczków.

Pewnie i tak o tym wiecie, ale myślę, że powinno być napisane na forum czarno na białym - wielu jest ludzi (i to niekoniecznie wśród tych, którym sprzedaliście szczeniaki) którzy Was szanują, lubią i doceniają waszą pracę - na szczęście nie wszyscy są zawistnikami!!!

I pomyśleć, że wystarczyłoby zacząć przegrywać wystawy, przyklejać psom ogony pod brzuchem, itp. a od razu skończyłyby się ataki!
Rona jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 12:54   #26
secki
Head like a hole
 
secki's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: 3miasto
Posts: 162
Default

Quote:
Originally Posted by igienator
I brawo dla Ciebie. Za ludzką postawę wobec piesków, za wkłąd w rozwój rasy, i wreszcie za utarcie nosa Czechom, którzy myślą że ludzię są równi i równiejsi.
* Niepotrzebne skreślić
Ja bym jednak zastapil Chechow ludzmi, tak ogolnie, bo ktos gotow pomyslec, ze wszyscy Czesi dziela ludzi na rownych i rowniejszych.
A inny przy innej okazji, ze Polacy to zlodzieje i pijacy.

Pelen optymizmu, dobrej woli, unikajacy schematow i sterotypow
Slawek
secki jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 12:55   #27
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Margo,Margo

nebo spise Magor? (to je ceska kokosova tycinka:-)) Co slovo, to perla!:-) Myslel jsem, ze je tady jen par blbcu na tema genetiky, ale bohuzel ty snad nezkonkurencne vedes!
Napis sem jeste jednou tu svou perlu o Mutarach - proc si byla proti tomu, aby se pustila do chovu vlcice? Protoze je bila a dle Tveho nazoru budou timto krizenim vznikat bili ceskoslovensti vlcaci! A napis to tak, jak jsi to rekla pred Dr. Ing. Nadou Sebkovou!
Kdyz uz jsem blbej a nebylo mi z hury dano, tak aspon to nedavam tak najevo, abych nevypadal jako idiot vsem!
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:03   #28
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Re: Margo,Margo

MUTARA od jakich psow? i jakiego wilka-
Pan sam nie wie o co gada.!!!

Wilczaki sa od jakiego wilka i jakiego psa?
prosze napisac od jakiego wilka i potem pogadami co t i gdzie bylo grane.


Pani Dr.Ing.vet doc. & judge Daiva Rimaityte

p.s. dopoki czlowiek nie dostaje pozwolenie na "ty" i jiesli jiest wychowany pise Pani, albo choc by Ty. A Pan pozwolenie na to ma?

Quote:
Originally Posted by Romano
nebo spise Magor? (to je ceska kokosova tycinka:-)) Co slovo, to perla!:-) Myslel jsem, ze je tady jen par blbcu na tema genetiky, ale bohuzel ty snad nezkonkurencne vedes!
Napis sem jeste jednou tu svou perlu o Mutarach - proc si byla proti tomu, aby se pustila do chovu vlcice? Protoze je bila a dle Tveho nazoru budou timto krizenim vznikat bili ceskoslovensti vlcaci! A napis to tak, jak jsi to rekla pred Dr. Ing. Nadou Sebkovou!
Kdyz uz jsem blbej a nebylo mi z hury dano, tak aspon to nedavam tak najevo, abych nevypadal jako idiot vsem!
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:21   #29
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Aha

Tak tedy slecna Margo (pani nebude, protoze takovou dylinu si nikdo nevezme).....
Wolfin - ja tady chci jen ukazat, ze slecna Margo bohuzel o genetice vubec nic nevi, snazi se tu poucovat a nema o danem problemu prehled. Mutaru jsem sem dal proto, nebot je to ukazkovy pripad neznalosti geneticke problematiky. Psat o tom tady nemusim, Bylo to tady vicekrat propirano, navic o tom psala v minulosti Monika a Rocco. Takze opakovat nema smysl. A posledni vec -dle meho nazoru standard je standard a mel by se dodrzovat dle zeme puvodu a vzniku. Nebo si myslite, ze by v Nemecku proslo, kdyby si CR upravila standard a podminky chovu dle sveho?
Mate v Polsku bordel a treba system posuzovani DKK (viz Simbieda) je uplne nekde jinde nez v Evrope. Jestlize je pro vas dulezita zkouska na 40 km, jste blazni, i mi dva psi NO to ubehnou v pohode. Ma dve CVCka to zmaknou tak....Tak o cem to je? O cem je u vas chov? Aby se ta zvirata bala? Aby se reklo... - no jo, to je cvcko, to je posera, boji se to projit vratama od chliva......Jen systematickou praci lidi, do ktere slecna Margo nepatri se da z plemene udelat plemeno s dobrym zvukem. A to v soucasne dobe se relativne darilo. Ale podotykam, ze diky polske strane to rozhodne nebude!

A specielne pro Margo : Na rozdil od Evy nebo Moniky jsem genetiku nestudoval na skole, ale prakticky a soukrome. S jejich nazory se ztotoznuji a ve vetsine pripadu s nimi bez vyhrad souhlasim! Pokud jdes proti Monice a Eve nebo panu Hartlovi, jdes naprosto spatnou cestou!

tez se velmi omlouvam za cestinu, ale verim, ze mi rozumite...Jsme prece slovane...:-)
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:23   #30
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Omluva

A jeste se tedy omluvim za to "TY" Vite my kynologove si bezne rikame "TY".....Pokud o to nestojite, fajn, budeme si vykat, ale ja se rozhodne za kynologa povazuji......

Takze vazena slecno Margo, pardon!Omlouvam se!
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:27   #31
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default

kto ma wekszy burdel? polaci czy teras czechy iz za nie ktorych przekretow?
a na moje pytanie nie odpowies?
prosze napisa jakie wilki sa w CSV i jakie w Mutara?
czy bedzies tylko pokazywac ze wszystko wies, ale tak na prawde nic nie wies?
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:32   #32
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Re: Omluva

kynologi, nie kynologi ale jiest jakies wychowane i elegantnosc, co i w ringu rozmawias ze sedzia-"ei ty, das mnie CAC? czy nie das? "

widze ze oproc nie ktorych Czechow, jak Pavel i jiescze kilka cala reszta to buraki z wsi.
Quote:
Originally Posted by Romano
A jeste se tedy omluvim za to "TY" Vite my kynologove si bezne rikame "TY".....Pokud o to nestojite, fajn, budeme si vykat, ale ja se rozhodne za kynologa povazuji......

Takze vazena slecno Margo, pardon!Omlouvam se!
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:38   #33
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Tak tedy:-)

Vlk je zvire s ohromnou prizpusobivosti - souhlasite?
Vlk ma barvu srsti, velikost podle prirodnich podminek - souhlasite?Odlisna je srst v lete a odlisna je v zime....-souhlasite?
Pri slechteni CSV byl vyuzit vlk evropsky - souhlasite?
Lupina je vlk polarni - souhlasite?Oba dva vlci patri do stejne celedi, maji stejnou genetickou vybavu.......souhlasite?

Bila barva u srsti je recesivni, cerna barva je dominantni - taky se souhlasi?

TZN. ze pri kryti vzdy cerna barva "prekryje" bilou - souhlasite?

Muze se stat, ze se z techto krizencu narodi bile zvire, ale to se muze stat i u csv....


Pokud ne, budu rad, kdyz mne nekdo opravi..Zejmena cekam na sve "favoritky":-) Moniku a Rocca:-)
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:40   #34
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Re: Omluva

Quote:
Originally Posted by wolfin
kynologi, nie kynologi ale jiest jakies wychowane i elegantnosc, co i w ringu rozmawias ze sedzia-"ei ty, das mnie CAC? czy nie das? "

widze ze oproc nie ktorych Czechow, jak Pavel i jiescze kilka cala reszta to buraki z wsi.
Quote:
Originally Posted by Romano
A jeste se tedy omluvim za to "TY" Vite my kynologove si bezne rikame "TY".....Pokud o to nestojite, fajn, budeme si vykat, ale ja se rozhodne za kynologa povazuji......

Takze vazena slecno Margo, pardon!Omlouvam se!
Dle mne je kynolog clovek, co psy chova, rozmnozuje, cvici, dela dobrou povest plemeni......Nebudu zde rozepisovat sve uspechy, stejne je to jedno.....
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 13:45   #35
wolfin
Moderator
 
wolfin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Where the wolf lives
Posts: 6,095
Send a message via ICQ to wolfin Send a message via Skype™ to wolfin
Default Re: Tak tedy:-)

O TO I CHODZI ze JIEST ROZNICA

wilk polarny albo kanadyjski jiest inny niz wilk europejski ili karpatski.
sam lepej poczyatja jakie roznicy miedzy ich sa. potem znowu pogadami, poniewasz widze ze malo znas o gatunkach i wariacjach wilkow.
Quote:
Originally Posted by Romano
Vlk je zvire s ohromnou prizpusobivosti - souhlasite?
Vlk ma barvu srsti, velikost podle prirodnich podminek - souhlasite?Odlisna je srst v lete a odlisna je v zime....-souhlasite?
Pri slechteni CSV byl vyuzit vlk evropsky - souhlasite?
Lupina je vlk polarni - souhlasite?Oba dva vlci patri do stejne celedi, maji stejnou genetickou vybavu.......souhlasite?

Bila barva u srsti je recesivni, cerna barva je dominantni - taky se souhlasi?

TZN. ze pri kryti vzdy cerna barva "prekryje" bilou - souhlasite?

Muze se stat, ze se z techto krizencu narodi bile zvire, ale to se muze stat i u csv....


Pokud ne, budu rad, kdyz mne nekdo opravi..Zejmena cekam na sve "favoritky":-) Moniku a Rocca:-)
__________________
wolfin jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 14:04   #36
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

No, tak jsem chtela rozebrat podrobne Margo demagogie, ale jak to sleduji nema to cenu - Margo opravdu nevis co je pribuzenska plemenitba (dnes lituji, ze jsem vam tenkrat vysvetlovala, jak se pocita COI - dnes jsem se mohla dobre bavit ...) a tve informace ze zdroju jedna pani povidala -opravdu veris vsemu, co ti kdo nabulikuje (to je narazka na vrh Kanyco)?
Koukam, ze jsi chytila Pavlovu nemoc,bohuzel. Jeste nedavno se s tebou dalo normalne bavit, ale od te doby, co mnozis CSV a jsi presvedcena jen o sve pravde, tak uz to opravdu nejde. Nebudu to tady rozebirat po netu (silna po netu jsi tak akorat ty, ale v realu je to ponekud jine), ale tesim se na to az se nekde potkame,tesim se na ty argumenty - ja nemam cas to tu rozebirat slovo od slova, ale je videt, ze ti co berou jako zdroj informaci pouze tvoje teorie, tak maji ponekud omezeny soubor informaci. Prevzala jsi Pavluv slovnik, ze je nekdo Buh a nejchytrejsi - ne Margo, jen vyjadruji odlisny nazor od tveho.
Mutary - tak za prve - proc to tady Margo vubec vytahla ? kdyz to nemelo s tematem nic spolecneho ? - za druhe - to chtel (a chce) pan Hartl !!!!!!!!!!!! A ten snad ma nejvice co mluvit do CSV.
Vlk je vlk - Canis lupus - poddruhy jsou bezvyznamne cleneni. A rika vam neco selekce ? Wolfin, kdyz ty genetice tak rozumis (neznam te osobne), tak neprejimej slepe informace od lidi, kteri genetice nerozumi a vymitaji certa dablem.
BTW. uz jste videli B Matary ?
Timto tady koncim (no nikdy nerikej nikdy), protoze Margo tu opravdu argumentuje ponekud podivne a zlostne (proti me nic konkretniho nema, tak odkazuje na me zname, coz je opravdu smesne ).
Proste kazdy je presvedcen, ze chova ty nejlepsi CSV - a tak by to asi melo byt - jen ten nazor ostatnich uz bude odlisny.... perte se a zerte se.
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 14:54   #37
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Tak BTW - Powinnam napisac
"LUDZIE ZOSTAWCIE ROMANO! NIE KARMCIE INTERNETOWEGO TROLLA"


a kolege zabanowac juz dawniej (po skargach na czeskim forum), ale prawda jest taka, ze jego wypowiedzi wspaniale opisuja poziom na jakim porusza sie pewna grupa ludzi i poziom merytoryczny prowadzonej przez nich dyskusji...

Ale wracam do samego Romano: pozwol, ze przetlumacze na polski Twoje wypowiedz, bo przyznam, ze same pokazuja o czym wlasnie pisalam....

Quote:
Originally Posted by Romano
Tytul: Margo, Margo

lub raczej Magor? [tu male tlumaczenie: to taka czeska gra slow. Magor to "oszolom"] Co slowo to perla!:-) Myslalem, ze jest tutal tylko kilku glupkow jesli chodzi o genetyke, ale niestety ty bezkonkurencyjnie przewodzisz!
Napisz jeszcze jedna swoja perle o Mutarach - dlaczego bylas przeciwko temu, aby do hodowli dopuszczono wilczyce? Dlatego, ze jest biala i wedlug Twojego zdania w tym krzyzowaniu beda pojawiac sie biale czechoslowackie wilczaki! A napis to tak, jak mowilas przed Dr. Ing. Nadou Sebkovou!
Jesli juz jestem glupkiem i nie bylo mi odgornie dane, to jednak nie pokazuje tego publicznie, abym przy wszystkich nie wyszedl na idiote!
Nie zartuj... Samo Twoje wstawiennictwo za Mutarami jasno oznacza, ze brak Tobie podstaw genetyki, ale i najogolniejszej wiedzy na temat tej rasy, jej powstania i samego celu hodowlanego. Pozostaje wiec Tobie klepac stare, wytarte regulki jakimi raczyla nas wczesniej partyjka Mutarowa i jej guru... Piszesz o czyms przy czym nie byles, o czy nie masz pojecia. O czym mowilam przed Nadou Sebkovou? Predzej powinno byc "O czym pisalas na forum klubu". Tego niestety nie dam rady zacytowac, bo Eva w ramach czystek politycznych usunela ze starego forum klubowego wszystkie tematy, ktore starej wladzy nie byly na reke. Usunela tez moje posty.... Zapytaj wiec kolezanek, moze maja wersje zapasowe tego co pokasowaly... Niektore posty byly doprawdy interesujace. I gwarantuje Tobie , ze BARDZO pouczajace... Czasem zanim sie cos napisze, lepiej tez cos przeczytac...
Co do reszty to daruj sobie. To juz nie raz przerabialismy... Jakos za Mutarami nie wstawil sie zaden klub rasy.... Oficjalne protesty wyszly z Klubu Czeskiego i Slowackiego. Wszyscy sa ociemniali, ze nie widza tego dobra plynacego z uzycia Mutar w tej rasie? Nikt nie zna sie na rasie tylko jedna malutka grupa skladajaca sie z 2 hodowcow i kilku wlascicieli majacych zwykle pierwszego wilczaka w zyciu? Dlaczego nie bylo poparcia dla tego projektu ze strony gwaranta rasy przy FCI, czyli ze Slowacji? Tam tez nikt nie ma pojecia o rasie? Dlaczego we wlasnym klubie wiekszosc byla przeciwko projektowi? Oj, chyba rzeczywiscie swiat roji sie od 'nieukow' i 'przyglupow' tak jak wypisujesz. No poza malenka enklawa, czyli Wasza grupka...

Quote:
Originally Posted by Romano
Tak tedy slecna Margo (pani nebude, protoze takovou dylinu si nikdo nevezme).....
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
Tak wiec panno Margo (pania nie bedziesz, bo nikt nie weznie sobie takiej ....)
Quote:
Originally Posted by Romano
Wolfin - ja tady chci jen ukazat, ze slecna Margo bohuzel o genetice vubec nic nevi, snazi se tu poucovat a nema o danem problemu prehled. Mutaru jsem sem dal proto, nebot je to ukazkovy pripad neznalosti geneticke problematiky. Psat o tom tady nemusim, Bylo to tady vicekrat propirano, navic o tom psala v minulosti Monika a Rocco. Takze opakovat nema smysl. A posledni vec -dle meho nazoru standard je standard a mel by se dodrzovat dle zeme puvodu a vzniku. Nebo si myslite, ze by v Nemecku proslo, kdyby si CR upravila standard a podminky chovu dle sveho?
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
Wolfin - chce jedynie pokazac, ze panna Margo niestety o genetyce nic nie wie, a stara sie pouczac, a nie ma o danym problemie rozeznania. Mutary dalem dlatego, bo jest to wzorcowy przyklad nieznajomosci genetyki. Nie musze o tym tu pisac, bo bylo to wiecej razy przerabiane, dodatkowo pisala o tym w przeszlosci Monika i Rocco. Wiec nie ma sensu tego powtarzac. I ostatnie rzecz - wedlug mojego zdania wzorzec jest wzorcem i powinni sie go dotrzymywac wedlug kraju pochodzenia i powstania. Czy moze sobie myslicie, ze w Niemczech by to przeszlo, gdyby CZ poprawila wzorzec i warunki wedlug siebie?
Trudno Daivo sie tu nie zgodzic z panem Romano, prawda. Rzeczywiscie osoby, ktore Mutary wymyslily najlepiej pokazaly, ze majac nawet zajecia na studiach o genetyce mogly w tej tematyce nie miec przerobionych nawet podstaw...
Zgadzam sie, ze wzorzec jest wzorcem.... A Romano radze go PRZECZYTAC i ZROZUMIEC o tym, o czym mowi... Co do warunkow i wzorca - zapomina, ze BYL ON POPRAWIANY. I to nie raz. A Niemcy musieli sie dostosowac...i dostosowali... Tak dziala kynologia i zasady FCI...

Quote:
Originally Posted by Romano
Mate v Polsku bordel a treba system posuzovani DKK (viz Simbieda) je uplne nekde jinde nez v Evrope.
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
Macie w Polsku burdel a i system oceny HD (patrz Siembieda) jest calkiem inny niz gdzie indziej w Europie
Ponownie Romano klapiesz cos co slyszales, ale o czym nie masz pojecia. Mowisz, ze nasz system oceny jest zly... Na jakiej podstawie? Wiesz, Twoja kolezanka jakies kilka lat temu mowila na KONFERENCJI klubu (wiec calkiem oficjalnie), ze to wloskiego systemu oceniania HD nie mozna brac powaznie, bo wyniki HD z Wloch sa srednio 2 stopnie lepsze niz te czeskie (dlatego tez dorosle psy ze zlymi czeskimi wynikami tak czesto byly sprzedawane do Wloch, gdzie je ponownie przeswietlano i reklamowano jako "cenne i zdrowe importy"). Zreszta sama to wykorzystala, bo wynik jej wlasnego suczyska poprawil sie nawet o 3 stopnie w stosunku do wyniku czeskiego i z czeskiego D(3/3) stalo sie wloskie B(0/1). I Ty mowisz, ze MY mamy burdel? A razem z towarzystwem wychwalasz system wloski... Coz za ostry przypadek hipokryzji...

Quote:
Originally Posted by Romano
Jestlize je pro vas dulezita zkouska na 40 km, jste blazni, i mi dva psi NO to ubehnou v pohode. Ma dve CVCka to zmaknou tak....Tak o cem to je?
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
Jesli jest dla was wazny egzamin na 40 km, jestescie smieszni, i moje dwa psy ONy przebiegna to bez problemu. Mam dwa wilczaki i takze dadza rade... wiec na co to?
Wiesz, gadac kazdy moze.... Najpierw zaprezentuj prosze PAPIEREKI (czyt DOWODY), ze te Twoje ONy i CzW to ubiegly a potem mozesz pisac, ze dadza rade... Bo niestety zbyt czesto jest tak, ze krowa, ktora duzo ryczy malo mleka daje...

Quote:
Originally Posted by Romano
O cem je u vas chov? Aby se ta zvirata bala? Aby se reklo... - no jo, to je cvcko, to je posera, boji se to projit vratama od chliva......Jen systematickou praci lidi, do ktere slecna Margo nepatri se da z plemene udelat plemeno s dobrym zvukem. A to v soucasne dobe se relativne darilo. Ale podotykam, ze diky polske strane to rozhodne nebude!
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
O co idzie u Was w hodowli? Aby sie psy baly? Aby sie mowilo... - no tak, to sa wilczaki, to sa strachajly, boja sie przejsc przez drzwi od chlewu... Jedynie systematyczna praca ludzi, do ktorych panna Margo nie nalezy da rade zrobic z rasy rase o dobrej opinii. A to sie w obecnym czasie relatywnie dobrze udawalo. Ale podkreslam, ze dzieki polskiej stronie tak na pewno nie bedzie!
O czym Ty piszesz? Ponownie pleciesz i mocisz. Wiesz o czym mowa? Co bylo tu pisane? O czym byla mowa? Widac, ze albo nie zapoznales sie z tematem, albo predzej mamy kolejnego mowce w stylu "NIE MA POJECIA O CZYM ROZMAWIAMY, ALE WEDLUG MNIE NIE MACIE O TYM POJECIA I SIE MYLICIE"...

Quote:
Originally Posted by Romano
A specielne pro Margo : Na rozdil od Evy nebo Moniky jsem genetiku nestudoval na skole, ale prakticky a soukrome. S jejich nazory se ztotoznuji a ve vetsine pripadu s nimi bez vyhrad souhlasim! Pokud jdes proti Monice a Eve nebo panu Hartlovi, jdes naprosto spatnou cestou!
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
I specjalnie do Margo: w odroznieniu od Evy lub Moniki nie studiowalem genetyki w szkole, ale praktycznie i prywatnie. Z ich opinia sie indetnyfikuje i w wiekszosci przypadkow bez zastrzezen zgadzam! Jesli idziesz przeciw Monice i Evie lub panu Hartlowi, idziesz w zlym kierunku!
Wiesz co - zastanawiam sie, czy czasem ktos nie prowadzi prania mozgu. Bo skad bierzesz tu Hartla? Napisal tu cos? Po co go do tego mieszasz? Dziwnie przypomina to katolickie krucjaty, ktore mordowaly z iminiem Boga na flagach...

Quote:
Originally Posted by Romano
tez se velmi omlouvam za cestinu, ale verim, ze mi rozumite...Jsme prece slovane...:-)
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
tez przepraszam za jezyk czeski, ale wierze, ze mnie rozumiecie... Jestesmy przeciez Slowianami...

i kolejny post:

Quote:
Originally Posted by Romano
Vlk je zvire s ohromnou prizpusobivosti - souhlasite?
Vlk ma barvu srsti, velikost podle prirodnich podminek - souhlasite?
Odlisna je srst v lete a odlisna je v zime....-souhlasite?
Pri slechteni CSV byl vyuzit vlk evropsky - souhlasite?
Lupina je vlk polarni - souhlasite?
Oba dva vlci patri do stejne celedi, maji stejnou genetickou vybavu.......souhlasite?

Bila barva u srsti je recesivni, cerna barva je dominantni - taky se souhlasi?

TZN. ze pri kryti vzdy cerna barva "prekryje" bilou - souhlasite?

Muze se stat, ze se z techto krizencu narodi bile zvire, ale to se muze stat i u csv....


Pokud ne, budu rad, kdyz mne nekdo opravi..Zejmena cekam na sve "favoritky":-) Moniku a Rocca:-)
tlumaczenie
Quote:
Originally Posted by Romano
Wilk jest zwierzeciem z ogromna roznorodnoscia - zgadzacie sie?
Wilk ma barwe siersci, wielkosc dostosowana do srodowiska - zgadzacie sie?
Inna jest siersc w lecie, inna w zimie - zgadzacie sie?
Przy wytworzeniu CzW byl uzyty wilk europejski - zgadzacie sie?
Lupina jest wilkiem polarnym - zgadzacie sie?
Oba wilki naleza do tego samego gatunku, maja ten sam genetyczny kolor... zgadzacie sie?

Biala barwa siersci jest recesywna, czarna barwa jest dominujaca - tez sie zgadzacie?

TZN ze przy kryciu zawsze czarna barwa "pokryje" biala - zgadzacie sie?

Muze sie stac, ze z tych krzyzowek narodzi sie biale zwierze, ale to moze sie stac i u CzW....

Jesli nie, bede wdzieczy, jesli mnie ktos poprawi... Oczywiscie czekam na swoje "faworytki":-) Monike i Rocca:-)
"ZGADZACIE SIE?" Nie zartuj, ten kto sie zgodzi to tak jakby podniosl reke i oficjalnie powiedzial "Tez jestem laikiem nie majacym najmniejszego pojecia o genetyce i wilczakach!"
Tu juz nie chodzi o brak informacji o genetyce, ale jak mozesz pisac o tym slowie nie majac PODSTAW. NAJBARDZIEJ PODSTAWOWYCH PODSTAW. I jesli TWOJA wiedza POKRAWA SIE z wiedza Moniki i Evy to biada im, oj biada...

Wedlug Ciebie do wilczakow mozemy uzyc kazdego wilka, bo to ten sam gatunek???? Czyli do wilczaka mozemy domieszac nawet chihuahua'e? Bo to pies i to pies... a wilczak od chihuahua'y rozni sie GENETYCZNIE o WIELE MNIEJ niz wilk europejski od arktycznego.

Co to za bajeczki o czarnym kolorze i bialym? Wedlug Ciebie Lupina jest biala? Bo taka jest fotka? To ponownie brak podstaw na temat GENETYKI. GENETYCZNIE Lupina BIALA nie jest. Tlumaczenie byloby w Twoim przypadku ZBYT zawile, wiec uzyje obrazeczkow...

To jest Lupina:

to TEZ jest Lupina

i to TEZ jest Lupina

..BIALA Lupina jak piszesz... I to by bylo tyle na temat Twojej znajomosci tematu 'Mutara', calego zagadnienia i genetyki...

Co do dziedziczenia kolorow to zerknij sobie na temat "Unikalne geny wilkow arktycznych powodujace zmiany koloru z wielkiem (czarny wilk moze sie z wiekiem zmienic nawet w wilka bialego) niespotykane u wilkow Europejskich".

... i Ty probujesz pisac o genetyce i tym, ze ktos sie nie zna... Wybacz, ale to zalosne...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 17:15   #38
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Eva w ramach czystek politycznych usunela ze starego forum klubowego wszystkie tematy, ktore starej wladzy nie byly na reke. Usunela tez moje posty.... Zapytaj wiec kolezanek, moze maja wersje zapasowe tego co pokasowaly... Niektore posty byly doprawdy interesujace. I gwarantuje Tobie , ze BARDZO pouczajace... Czasem zanim sie cos napisze, lepiej tez cos przeczytac...
Zase lež jako věž Margo, spatne jste smirovali

Quote:
Originally Posted by Margo
Wedlug Ciebie do wilczakow mozemy uzyc kazdego wilka, bo to ten sam gatunek???? Czyli do wilczaka mozemy domieszac nawet chihuahua'e? Bo to pies i to pies... a wilczak od chihuahua'y rozni sie GENETYCZNIE o WIELE MNIEJ niz wilk europejski od arktycznego.
A mas pro to nejake dukazy ? Jsi si tim naprosto jista ? Kdy a kde jsi na toto tema delala vyzkum ? Necham se poucit x čivavy a wlcaka odchovava ch.st.Kanyco :0))))

Quote:
Originally Posted by Margo
Co to za bajeczki o czarnym kolorze i bialym? Wedlug Ciebie Lupina jest biala?
Ja tedy nevim presne, kdo tak strasne resil bilou barvu Lupiny, ale nekdo to desne resil .... - a me to moc bavilo cist :0)))

ALE TED VAZNE : BYLA TO PREDEVSIM PRACE A PŘÁNÍ PANA HARTLA ZAPSANI MUTAR, takze co tu vlastne resite ? CSV nemaji uzavrenou plemennou knihu a nikdy mit nebudou. A pan Hartl ma nejvetsi zasluhu na "vasich" vlcacich....

NEMA SMYSL TU DISKUTOVAT, KDYZ JE LIDEM S ODLISNYM NAZOREM ZAMEZEN PRISTUP - ANO JE TO SOUKROMY SERVER A MUZETE SI TU HLASAT CO CHCETE , KDYZ TEM POLOPRAVDAM A ZARUCENYM INFORMACIM CHCETE VERIT.

POLOPRAVDA JE HORSI NEZ LEZ !

Margo, vycitas nekomu, ze nebyl nekde pritomen u nejake udalosti - jsi si tim tak jista ???? - a ty jsi byla u kryti DataxGejsa nebo u vypisovani kryciho listu pro Hladika nebo u udalosti kolem kryti Barci a Olivera - pekne jsi je popsala, ale ta pravda se tam jen obcas mihla (ja byla u dvou techto "kauz" osobne pritomna a videla bych to jinak...)
Opravdu se tesim na osobni setkani, treba pochopis par veci, ktere jsem myslela jinak nez ty jsi je tu prezentovala....
S necim s tebou souhlasim, s necim muzu polemizovat a neco je naprosta lez.
A ja nejsem takovy grafoman jako ty a opravdu nerada delam zbytecne veci, jako je psat do nekonecnych diskusi na netu ... Je zajimave, kam se tato diskuse od jedne nevinne odpovedi dostala :0)))) Akorat, ze ted uz to nikdo nedohleda, protoze to bylo rozdeleno....ale niepolskie piekielka je moc hezke....
Snad uz se udrzim sem nic nenapsat
rocco jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 18:38   #39
igienator
The Grim Reaper
 
igienator's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Łódź
Posts: 316
Default

mr. Romano Italiano - skąd żeś sie pan urwał, z kosmosu? Znaczy z pańską wiedzą o genetyce? Według en.wiki co dla mnie jest dobrym wyznacznikiem, to tych różnych wilków jest sporo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf#Su...es_of_the_wolf
Wynika z tego że w zasadzie pies to też canis lupus i możnaby go używać. A i chciałem napomknąć że jeśli idzie o róznice w genach to mój serdeczny kolega ze studiów, Chutu Mwebe Junior z Afryki genetycznie rózni się ode mnie o wiele mniej niż nawet dwa wilki oddalone o siebie ledwie o 1000 km, więc często żyjące na obszarze tej samej puszczy. Niemniej jednak zewnętrzne róznice są dużo wyraźniejsze. No ale do rzeczy. Po co ja to pisze? A no po to żeby panu szanownemu uświadomić, że jednak wilk arktyczny od wilka europejskiego może być genetycznie odległy o dajmy na to 4 miliony lat nawarstwiania się mutacji i różnicowania DNA. Teraz weśmy naszego psa domowego. Pierwsze hominidy zaczeły brać sobie jeszcze dzikie wilki do towarzystwa 400tys lat temu, ale to była raczej symbioza a nie udomowienie. Pierwsze próby domowienia wilków to około 80tys lat. Na obszarze właśnie europy, dodam, jak wskazuje zapis kopalny. Znacznie mniejsza róznica między chichuahua czy yorkiem, a wilkiem szarym niż między jednym wilkiem a drugim. A jednak nikt nie poprawia nam eksterieru wilczaków yorkami Ehh przepraszam że się wtrąciłem w tę waszą genetyczną wojenkę ale kiedyś interesowałem się archeologią i chciałem się pochwalić, co zapamiętałem.
__________________
igienator jest offline   Reply With Quote
Old 23-11-2006, 19:34   #40
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default Zajímavá diskuze

Dobrý den,

zdravím všechny....Diskuze se vyvinula zajímavě, jen je velká škoda, že se asi bez jednoho z hlavních aktérů potáhne dál. Jsou tady dva názory, a asi ani jeden nebude přesný a pravdivý. Ale to se už asi nedozvíme. Ono totiž ustřihnout někoho zrovinka v době, kdy se začne tady něco rozebírat co má hlavu a patu trošku zavání něčím, čemu se říká strach z polemiky....
Chápu Margo, že jsi naštvaná, faktem je, že Romano mohl vybrat jiný tón, a chápu, že Tě urazil, ale způsob, jak si to vyřídit tady určitě byl jiný. Kdybys to přešla, vyhrála bys! A jeho argumenty by byly vniveč, protože se neuměl chovat. Ale obávám se, že takto spadneš dost dolů. Vím, že to je váš server soukromě placený, ale věř, že ani navážky do své chovatelky, byť máš proti ní hodně výhrad a jak tady vidím ji nenávidíš, Ti popularitu nepřidají. Jen tímto jsem chtěl říci, že prohlašovat o své chovatelce něco špatného je neetické, protože máš od ní feny (opravdu krásné mimochodem), a tím, že schazuješ jí jako chovatelku, schazuješ vlastně sebe sama a svá zvířata. A to si myslím, že je škoda.

Tato diskuze už bohužel nepřinese nic nového, protože autor druhého názoru už nic nenapíše....Škoda...

Možná byste mohli udělat ještě jednu věc...Takové varování, že když bude takto člověk pokračovat, že ho odstřihnete...Bylo by to docela fér....
Jenik jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org