Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-04-2010, 07:25   #41
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Nebo nemám jen dobře vycvičený zrak? Kdy je ještě oko jantar a kdy už ne?
Je to velice subjektivní hodnocení. Před lety, když jsem ještě byl ve výboru jsem navrhoval, aby se barva oka posuzovala podle vzorníku barev. Ten běžně používají tiskárny, grafická studia apod. Prostě by se vedle oka postupně dávaly kartičky s různým odstínem od žluté po hnědou a přesně by se tak mohlo určit, která barva to je. Můj návrh byl tehdy odmítnut tehdejší poradkyní chovu Ing. Soukupovou jako úplný nesmysl. Takže se dodnes posuzuje "od oka" a tím pádem naprosto rozdílně.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 07:42   #42
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Je to velice subjektivní hodnocení. Před lety, když jsem ještě byl ve výboru jsem navrhoval, aby se barva oka posuzovala podle vzorníku barev. Ten běžně používají tiskárny, grafická studia apod. Prostě by se vedle oka postupně dávaly kartičky s různým odstínem od žluté po hnědou a přesně by se tak mohlo určit, která barva to je. Můj návrh byl tehdy odmítnut tehdejší poradkyní chovu Ing. Soukupovou jako úplný nesmysl. Takže se dodnes posuzuje "od oka" a tím pádem naprosto rozdílně.
o tomto sme sa bavili pred dvoma rokmi v Hronci a Slováci vraj mali vzorkovník, niečo ako sú tie oči čo sa dávajú do preparovaných zvierat. z nich bola vytvorená stupnica odtieňov žltých až hnedých očí a podľa toho sa posudzovalo. vzorkovníka sa však dopátrať je už asi nemožné.
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 09:53   #43
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Je to velice subjektivní hodnocení. Před lety, když jsem ještě byl ve výboru jsem navrhoval, aby se barva oka posuzovala podle vzorníku barev. Ten běžně používají tiskárny, grafická studia apod. Prostě by se vedle oka postupně dávaly kartičky s různým odstínem od žluté po hnědou a přesně by se tak mohlo určit, která barva to je. Můj návrh byl tehdy odmítnut tehdejší poradkyní chovu Ing. Soukupovou jako úplný nesmysl. Takže se dodnes posuzuje "od oka" a tím pádem naprosto rozdílně.

Hanuško, Hanuško přestaň plácat nesmysly!

Poradců chovu bylo vždy více, p. Maková např. a hlavním poradcem chovu za " mne " byl pan Hartl a pak ho vystřídal Jindra Jedlička. " Klubovými " rozhodčími posuzující bonitace byli taktéž tito páni, včetně mne a Aničky Šimáčkové.

Nevzpomínám si na podrobnosti, ale pokud by měl tvůj nápad hlavu a patu a byl užitečný, byl by jistě výše zmiňovanými osobami, Klubem či konferencí přijat!

Ale jistě, já mohu samozřejmě i za sopečný mrak na Evropou!

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/

Last edited by Monika; 21-04-2010 at 10:06.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:03   #44
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Barva oka je standardem popisována u ČSV jako jantar.
Barva jantaru se však pohybuje od žluté až po poměrně sytě medovou.

Dohady kolem posuzování barvy oka byly vždy, každopádně by oko mělo u ČSV vždy působit " světlým " dojmem.
Světle hnědé oko stále nesnižuje hodnocení.
Známku snižuje oko tmavě hnědé a černé.

Např. u SAV je oko standardem popsáno jako vysloveně žluté, což je jiná charakteristika, než u ČSV.
Krátký výklad standardu od pana Hartla je zde: http://zmolu.vlcak.cz/cs/csv/posuzovani_exterieru.aspx

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:20   #45
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by Bára View Post
Mě dnes zaujaly u ČV oči....jaké by měly být, žluté? Vždycky jsem si myslela, že takové hnědooranžové, jako jantar.

Co nechápu, to je třeba hodnocení očí Tajgy (Srdcerváči) jako světle hnědé...přitom mi připadá, že oči má jantarové a její potomci mají oči podobné a takové hodnocení nemají. To samé Drak Lupus Bohemia Genao - hnědé nebo ne?

Nebo nemám jen dobře vycvičený zrak? Kdy je ještě oko jantar a kdy už ne?
Už to napsala Daniela - barva očí podle standardu je jantarová. Problém je, že jantar jako takový může být úplně světlý až do žluta, ale i skoro hnědý. Takže ta definice je dost nejasná - jaký jantar? Já (z legrace) tvrdím, že by mělo být napsáno raději barva plzeňské dvanáctky - ta je stálá a každému jasná .

Jinak hodnocení barvy oka je velmi subjektivní záležitost a samozřejmě záleží i na světle, v jakém se posuzuje. Požadavky na žlutou až světle žlutou barvu jsou podle mého názoru typickým příkladem přehánění plemenných znaků.

Karel S.

Last edited by alexa; 21-04-2010 at 10:23.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:33   #46
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Nevzpomínám si na podrobnosti, ale pokud by měl tvůj nápad hlavu a patu a byl užitečný, byl by jistě výše zmiňovanými osobami, Klubem či konferencí přijat!
Navrhoval jsem to tehdy na schůzi českého výboru, takže ani paní Maková ani Jindra Jedlička s tím neměli nic společného, natož konference.

Quote:
Originally Posted by Monika View Post
Ale jistě, já mohu samozřejmě i za sopečný mrak na Evropou!
Ne, jistě, Ty nikdy za nic nemůžeš. Za žalobu a stížnosti na Klub, za šíření Mutar, za trestní oznámení, prostě za nic. To jen vždy náhodou lidé kolem Tebe to podávají, ale Ty nejsi nikdy pod ničím podepsaná, takže jistě za nic nemůžeš.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:37   #47
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by alexa View Post
Už to napsala Daniela - barva očí podle standardu je jantarová. Problém je, že jantar jako takový může být úplně světlý až do žluta, ale i skoro hnědý. Takže ta definice je dost nejasná - jaký jantar? Já (z legrace) tvrdím, že by mělo být napsáno raději barva plzeňské dvanáctky - ta je stálá a každému jasná .
Taky si myslím, že by se definice barvy oka ve standardu měla upřesnit.

Když to zaženeme do extrému, tak já mám doma několik jantarů tmavě zelených...

Plzeňská dvanáctka je dobrá, ale po pravdě, při trendu jakým se vyvíjí kvalita piva poté, co pivovary skupují mamutí firmy, nevím, jestli je to výhledově spolehlivý ukazatel.

Jinak si v praxi neumím moc dobře představit, jak by se k oku psa přikládal nějaký vzorník. Stačí, když se má pes nechat změřit a bývá to slušný cirkus. A ještě, když mu budete něčím šermovat u očí...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:40   #48
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Jinak si v praxi neumím moc dobře představit, jak by se k oku psa přikládal nějaký vzorník. Stačí, když se má pes nechat změřit a bývá to slušný cirkus. A ještě, když mu budete něčím šermovat u očí...
Já si zas myslím, že pes který dělá cirkus u měření by měl být odložen, dokud ho majitel na bonitaci nepřipraví.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:41   #49
leila
http://www.tobrok.sk
 
leila's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Nitra - Mojmírovce, Slovakia
Posts: 550
Default

skôr si myslím, že nie prikladať vzorkovník, ale ten tam mať s tým, že toto je ten odtieň, ak by mal niekto námietky...
__________________
www.tobrok.sk
leila jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:50   #50
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Quote:
Originally Posted by skvost12345 View Post
Ak sa mozem niekoho spytat, je dovod na vyradenie z bonitacie, napr. dlhe usi?

Taktiez by ma zaujimalo, je plne v kompetencii chovatela, aby si vybral pre svoju fenku psa podla svojho vkusu?
Dlouhé uši (v bonitačním kódu označené F2) nejsou rozhodně důvodem k vyřazení z chovu (to bylo asi myšleno, nikoliv vyřazení z bonitace), pouze výsledné hodnocení nebude P1 výborný ale P3 velmi dobrý. Délka ucha by neměla být větší než max. 1/6 kohoutkové výšky - pokud je to víc, pak je to F2.

V ČR je chov řízený, pokud se nepletu na Slovensku také. Krycího psa chovateli pro jeho fenu navrhne chovatelská komise. Chovatel samozřejmě může výběr s chovatelskou komisí i konzultovat a svoje návrhy chovatelské komisi přednést. Pokud chovatelská komise s navrženým psem nesouhlasí, měla by chovateli zdůvodnit proč. Některá krytí jsou vyloženě zakázaná, a to s ohledem na zdraví nebo blízkou příbuznost. Je nutno brát v úvahu, že chovatelská komise krytí plánuje s určitým cílem a s ohledem na celkový stav a rozložení populace, tzn. v šírším kontextu celého plemene (ne jen jestli se mi ten pes líbí nebo ne). K čemu bude, že se např. narodí krásná štěňata, jejichž "krve" ale budeme mít v populaci tolik, že jejich uplatnění v dalším chovu bude značně omezené? Dál je také potřeba rozlišovat mezi hodnotou psa fenotypovou a genotypovou - velmi zjednodušeně řečeno, v exteriéru trošku horší pes mnohdy může dávat lepší štěňata než pes, který byl hodnocen lépe.... atd. atd. Bylo by to opravdu na dlouhé psaní.

Obecně se dá říct, že "zkušenější" chovatelé kteří už trošku ví "vocogo" (mají alespoň základní přehled o populaci a plánují i trošku dopředu) si vybírají psa a konzultují ho s chovatelskou komisí nebo výběr nechají na chovatelské komisi a pak se ptají na důvody výběru, předpokládané klady a zápory navrženého spojení atd. Pro začínající chovatele je ale lepší nechat výběr na chovatelské komisi. Pes který se Ti líbí může být pro Tvoji fenu třeba naprosto nevhodný. Výběr jen "podle vkusu" by nebylo zrovna to nejmoudřejší řešení...

Karel S.
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:50   #51
Monika
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 346
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Navrhoval jsem to tehdy na schůzi českého výboru, takže ani paní Maková ani Jindra Jedlička s tím neměli nic společného, natož konference.

Ne, jistě, Ty nikdy za nic nemůžeš. Za žalobu a stížnosti na Klub, za šíření Mutar, za trestní oznámení, prostě za nic. To jen vždy náhodou lidé kolem Tebe to podávají, ale Ty nejsi nikdy pod ničím podepsaná, takže jistě za nic nemůžeš.
Nech toho " kňourání " Je to fakt trapné.

Pokud jsi si chtěl něco prosadit, mohl jsi třeba rozdávat papírky se svým návrhem a mě " tu hroznou Soukupovou" jsi klidně mohl obejít.
Členů výboru je 6!!! A poradci by mě přehlasovali, kdyby chtěli a slovo pana Hartla je a bylo víc, než mé.

Za žalobu na Klub jen těžko mohu, pokud jsem ji nepodepsala.
Za " zápis Mutar " jen těžko mohu, pokud můj podpis nestačil k jejich zapsání!
" Registry " nechovám, nejsem majitelem F1 a nikdo v ČR do registru nezapisuje, pokud ti není známo.

Za trestní oznámení mohu, neb Ty jsi mi e - schránku po léta vykrádal!

Já si teda připadám dospělá a za své činy odpovědná.
Myslíš si, že lidi jsou stádo ovcí? To znáš z vlastní zkušenosti??

Monika
__________________
http://zmolu.vlcak.cz/

Last edited by Monika; 21-04-2010 at 10:55.
Monika jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:51   #52
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Já si zas myslím, že pes který dělá cirkus u měření by měl být odložen, dokud ho majitel na bonitaci nepřipraví.
S tím souhlasím, ale má to háček. Nebylo by totiž skoro koho bonitovat.

Quote:
Originally Posted by leila View Post
skôr si myslím, že nie prikladať vzorkovník, ale ten tam mať s tým, že toto je ten odtieň, ak by mal niekto námietky...
To by asi šlo. Poptám se u preparátorů zvířat, jestli nemají pár vyřazených očí...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 10:56   #53
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel View Post
Já si zas myslím, že pes který dělá cirkus u měření by měl být odložen, dokud ho majitel na bonitaci nepřipraví.
To se taky dobře říká. Arya byla mockrát v roudnici na měření. Pravidelně ji něčím otravuju, ale při nácviku které ho se účastnila se za nic na světě nechtěla nechat změřit. Na svodu zas byla perfektní a ani se nehla. Jak mi tedy vsvětlíš že i přes nácviky je schopná se nenechat změřit?
A že si někd připadám jak debil, co všechno na ní zkouším. Už prudím i krejčovským metrem. Ale nechci nic zanedbat

Last edited by sdivokoukrvi; 21-04-2010 at 10:59.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 11:35   #54
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Quote:
Jak mi tedy vsvětlíš že i přes nácviky je schopná se nenechat změřit?
Jednoduše, naši miláčci maj přece hold vlastní názor a když se jim někdo nebo něco znelíbí tak to daj najevo třeba tím že se nechtěj nechat změřit Naše "malá" mi ho taky předvedla, ale pro změnu při svodu. Docela mě samotnou tím zaskočila a rozhodně nemá cenu pak někomu vysvětlovat jak a kým a čím jsi jí trénovala na měření. Kor když psů je tam jinech fura a času málo.. Stejně ti nikdo neuvěří.
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 11:47   #55
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
Jednoduše, naši miláčci maj přece hold vlastní názor a když se jim někdo nebo něco znelíbí tak to daj najevo třeba tím že se nechtěj nechat změřit Naše "malá" mi ho taky předvedla, ale pro změnu při svodu. Docela mě samotnou tím zaskočila a rozhodně nemá cenu pak někomu vysvětlovat jak a kým a čím jsi jí trénovala na měření. Kor když psů je tam jinech fura a času málo.. Stejně ti nikdo neuvěří.
No právě na to narážím, jak někdo může říct o někom, že to netrénovali. Copak ti naši společníci nemaj vlastní hlavu. Proto se mi zdá ftipný, když někdo napíše, že pes dělal bordel= nebyl připravenej.

Last edited by sdivokoukrvi; 21-04-2010 at 11:56.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:03   #56
Janiz
Junior Member
 
Janiz's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 237
Default

Quote:
Proto se mi zdá ftipný, když někdo napíše, že pes dělal bordel= nebyl připravenej.
To neřeš. Taky proto půjdeme na bonitaci co nejpozději, aby ta "hlava" zatím ustoupila co nejvíc do pozadí.. A taky požádám o předvedení přítele protože ten je na ty řeči okolo pramálo citlivý, za to já si to beru až moc! Naštěstí už to absolvuju po druhé, takže mě to neodradí, ale po prvé málem odradilo. Ale hold si to vykládám asi nějak špatně, jak už mi pár lidí naznačilo..
Janiz jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:05   #57
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Quote:
Originally Posted by Alissea View Post
... pes dělal bordel= nebyl připravenej.
Zase na druhou stranu uznej, že není zrovna fajn pocit, když máš měřit třeba přední nohu (tzn. musíš se k němu sklonit) psovi, který má náhubek, drží ho čtyři lidi, škrtí se na řetězu, oči mu lezou z důlků a stejně se snaží nejen zdrhnout, ale hlavně při tom co nejvíc lidí kousnout. A přitom se jinak chová ke všem lidem i psům přátelsky, takže vyhodit ho od bonitace kvůli povaze by nebylo objektivně zrovna fér. Navíc když ho třeba potřebuješ kvůli krvi...
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:09   #58
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Janiz View Post
To neřeš. Taky proto půjdeme na bonitaci co nejpozději, aby ta "hlava" zatím ustoupila co nejvíc do pozadí.. A taky požádám o předvedení přítele protože ten je na ty řeči okolo pramálo citlivý, za to já si to beru až moc! Naštěstí už to absolvuju po druhé, takže mě to neodradí, ale po prvé málem odradilo. Ale hold si to vykládám asi nějak špatně, jak už mi pár lidí naznačilo..
Jo taky takovýhle věci špatně nesu. V sobotu jdem na výstavu a mám z toho trauma, jak kdyby šlo o kdo ví co. Asi ji taky bude předvádět přítel. Ten takovýhle věci vůbec neřeší. Výstavy jsou podle něj zbytečný, stejně jako byl svod, nebo zkoušky.
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:12   #59
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Janiz, pokud má někdo hloupou poznámku, tak reaguj hned, i kdyby to byl samotný pánbůh. Je mi jasné, že občas to určitě někomu ulítne, jak třeba: tedy ten pes je tlustej jak prase. Což je třeba pravda, ale je lepší "lépe volit slova", protože to je něčí miláček a je samozřejmě nejkrásnější na světě . A komise (rozhodčí, poradce,....)si to aspoň uvědomí v tu chvíli a příště se pohlídají.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 21-04-2010, 12:12   #60
sdivokoukrvi
Member
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 674
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Zase na druhou stranu uznej, že není zrovna fajn pocit, když máš měřit třeba přední nohu (tzn. musíš se k němu sklonit) psovi, který má náhubek, drží ho čtyři lidi, škrtí se na řetězu, oči mu lezou z důlků a stejně se snaží nejen zdrhnout, ale hlavně při tom co nejvíc lidí kousnout. A přitom se jinak chová ke všem lidem i psům přátelsky, takže vyhodit ho od bonitace kvůli povaze by nebylo objektivně zrovna fér. Navíc když ho třeba potřebuješ kvůli krvi...
Jo vím na co narážíš, to není dobrý, taky se mi to zdálo šílený. Pes by to měl mít vyzkoušený předem, ale ani to neznamená, že to ten pes zvládne s úplným klidem. Sama Aryu občas prudím krejčovským metrem, ale nejsem si 100% jistá že se jednou bonitace povede bez problémů. Stejně tak mě v sobotu překvapilo že se nechala změřit bez jdinýho odporu a chovala se jako by se nic nedělo. Minule mi skákala do všech stran a to to bylo na tom samém místě, s tím samým měřidlem
sdivokoukrvi jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org