Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Standard plemene a bonitace

Standard plemene a bonitace Jak by měl vypadat typický vlčák, poměřování a komentáře ke standardu plemene, informace o bonitacích a svodech...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-10-2004, 19:32   #1
Dia
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 13
Default Zkouška povahy na svodech a bonitacích

Zkouška povahy u svodu a bonitace


Při podzimní bonitaci Československých vlčáků 2.října 2004 v Hostivicích mě opět zarazily reakce zvířat při zkouškách povah u štěňat i dospělých psů.Tentokrát jsem viděla chování všech psů velmi zblízka a podrobně.Při zkoušce nápřahu nejedno štěně zjevně nechápalo proč má zaútočit na člena komise v civilním obleku, s kterým před malou chvílí navázalo přátelský kontakt.
Majitelé štěňátek se snaží vychovat bezproblémová zvířata.Správnou socializaci jim každý chovatel klade důrazně na srdce .Vúči lidem se má mladý i dospělý pes chovat přátelsky a nenapadat. Kousání se cvičí za pomoci figuranta pouze na cvičácích. Tady má figurant své pomůcky jako je oblek, rukáv,pešek atd.Při kousání se tak pes naučí orientovat na ně .Vychováváme tak dobré sportovní psi s kvalitní povahou.Budemeli u svodu trvat na zkoušce povahy měl by ji proto zde zde provést právě figurant.
Na bonitaci by lépe vyhovovala zkouška chování ve skupině osob za různých podmínek. Například u bonitace BO tvoří skupina osob kruh,který se postupně zužuje kolem psa a psovoda.Jeden člen skupiny následně psa pohladí a skupina se rozejde.Někomu by se toto zdálo být jednoduché ale doporučuji si vyzkoušet. Není to opravdu až tak snadné,když si uvědomíme,že pes i psovod jsou v cizím prostředí.a své tu sehrává nemalou úlohu i nervozita přenášená z psovoda na psa.Uvádím toto pouze pro -příklad protože bonitaci belgičanů znám.
Po této části by následoval samostatně útok figuranta na psa u kolíku a zkouška reakce na nárazový zvuk (střelbu).
Budou mě zajímat Vaše osobní názory a připomínky na toto téma
Dia jest offline   Reply With Quote
Old 08-10-2004, 07:55   #2
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default

Proč zarazilo? Vždyť když vás někdo bude chtít napadnout, tak si taky nebude brát figurantský oblek. Navíc myslím, že figurant u bonitace si bere oblek pro svojí bezpečnost a né, aby upozornil psa na to co se bude dít. Vím, že moje fena štěká na figuranta v obleku aniž by něco dělal, za to bez obleku člověku "dovolí" mnohem víc věcí.
Jestli chcete srovnávat bonitaci (resp. zkoušku povahy) s BO tak mrkněte s jakými výsledky jsou psy do chovu... O čem je zkouška povahy (podle někoho složitější = lepší), když tam projde pes s jakýmkoliv výsledkem?
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 08-10-2004, 15:00   #3
Dragosani
Junior Member
 
Dragosani's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 22
Default

Zdravim a pozdravuju :!)
Priklanim se k nazoru, ze kdyz zkouska povahy tak se vsim vsudy, takze figurant v obleku,obusek...
Dnesni doba se priklani ke sportovnimu pojeti obran(mozna za par let budeme radi, jestli se ve
zkusebnich radech bude vyskytovat oddil "C").Hafani jsou vedeni k tomu,aby si zafixovali toho "supaka"
v tech hadrech, s tim obuchem a s necim v ruce, proste sportaci..., chceme, aby byl pes ovladatelny a zaroven
se dokazal ubranit utoku figuranta, nebo dokazal zabranit jeho uteku, ale to jsem zase nekde jinde.
Podle meho je videt na prvni pohled pri zkousce povah, kdo se psem chodi na cvicak, jestlize pes uvidi figuranta
je mu jasne co se bude dit...s toho se odviji dalsi, jestlize pes rad "kouse" tak tezko bude navazovat s
figurantem po jejo predchazejicim utoku kontakt( nacvik obran se ukoncuje vyhrou psa, tudis pes
si odnasi korist,proste si odnasi toho "supaka"=rukav v morde-vyhral), nemyslim si, ze podrbani za usima je ted to spravne orechove,ale je to jen muj nazor.
__________________
Dragosani
Dragosani jest offline   Reply With Quote
Old 08-10-2004, 21:33   #4
Neny
Junior Member
 
Neny's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Mìlník
Posts: 21
Default

Taky si myslím, že tam spousta psů nepochopila důvod proč zaútočit a podle mě by se tento projev neměl vůbec brát na zřetel, hlavní je přeci až o bonitaci ta zkouška povahy, zda-li se pes bojí výstřelu či samotného figuranta...
Neny jest offline   Reply With Quote
Old 08-10-2004, 22:24   #5
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Slíbil jsem Hance, že se zatím do debaty nebudu vměšovat, přestože můj osobní názor se s jejím víceméně rozchází a nechám diskutovat jiné.
Nicméně, zkuste se zamyslet nad podstatou věci. Co to vůbec je zkouška povahy a k čemu by měla sloužit ? Kde má svůj původ a proč ji vůbec děláme ? Možná že odpovědi na podobné otázky posunou debatu trochu jinam.
Ale je to jen můj skromný názor.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 09-10-2004, 18:56   #6
Dia
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 13
Default

Bonitace se v současné době rovná zkoušce.Příprava psů se provádí na cvičácích.Nikdo nechceme,aby náš miláček na zkoušce vybouchl ale naopak prošel se ctí.Jedná se víceméně o dryl. Opakujeme a opakujeme to co nás čeká.Někomu nácvik trvá měsíc a někomu rok.Je proto otázka jak se nakonec projeví skutečná povaha zvířete a jak pravdivý bude kod.
Vývoj obran je opravdu ve hvězdách.Snad nás nečekají zatarasené cvičáky a nadšení ochránci zvířat,kteří musí ubližované pejsky chránit
Bohužel jsem se snažila již párkrát o vysvětlování marně. Odpovídám tímto i na otázku belgičáků.Osobně to,že prošel není známka kvalitní povahy.Lišku musím osobně vidět a ne jen při kousání,vyrovnanost u nich se prokazuje stejně těžko jaku u vlčáků.
Dia jest offline   Reply With Quote
Old 10-10-2004, 21:35   #7
Edenseveru
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Location: Liberec
Posts: 185
Default

Ahoj,
já to,že se pes připravuje na bonitaci-považuji za normální.
Vem to zas z druhý stránky i jiné pracovní plemena jsou připravována na bonitaci. Prošlo mě rukama pár dobrmanů,tedy přípravou na bonitaci a teď připravuji svojí ovčandu a všem to přijde normální a samozřejmé.
Kdyby hafuša na to neměl není co připravovat.
A podobné to je u čévéček,už tím že pes byl schopen projít zdárně přípravou na bonitaci-vlastně prokázal ,že je schopen se učit a zdokonalovat se=tedy být pracovní.
Pa Lucka

ps: Láďo, Chitunka má další zkoušku a příští týden jdem na zkoušku dospělosti!! Drž nám palce!
Edenseveru jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2004, 16:41   #8
HankaB
Junior Member
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 7
Default

Všechny zdravím.

Máme také ČV, byli jsme na bonitaci v roce 2002. Předesílám, že nejsem zkušený chovatel ani cvičitel pejsků. Zkouška povahy tímto způsobem mi nepřipadá příliš vhodná, protože jak bylo uvedeno, každý odpovědný majitel se snaží u svého pejska projevy útočnosti nebo agresivity tlumit nebo úpně potlačovat, což považuji za správné a rozumné.
Jak uvádí Pavel, na ulici se útočník nebude převlékat do vaťáku ani si nevezme rukáv jako na cvičáku. To je pravda. Znovu předesílám, že nejsem zkušený chovatel. Připadá m i ale, hlavně v současném tažení proti všem psům, které pořádají naši ničeho lepšího neschopní politici a v současné hysterii, kterou pomáhají udržovat sdělovací prostředky, že není vhodné toto plemeno učit kousat ani na cvičáku. Protože v současném právním řádu a prostředí tím, že pes v obraně někoho kousne, odsuzuju sebe a hlavně jeho k velkým problémům,které mohou končit i jeho utracením. A za to mi něco takového fakt nestojí.

Moje holka neměla nikdy agresivní sklony a nikdy nebyla cvičena na obranu ani jinak. Přesto mě i moje děti účinně bránila proti útočníkovi
(duševně nemocnému agresivnímu člověku). Na základě těchto zkušeností si myslím, že každý pes se narodí se zubatou tlamou a umí ji účinně používat i bez našeho výcviku a pokud má ke svým lidem - smečce správný vzah, bude je bránit i bez výcviku.

Hanka
HankaB jest offline   Reply With Quote
Old 12-10-2004, 20:41   #9
Neny
Junior Member
 
Neny's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Mìlník
Posts: 21
Default

Ne že by mi vadilo, že by náhodou naše fenka někoho pokousala, ale pro všechny případy mám pojistku která mi zahrnuje i pejska, takže pokud někoho pokouše, vím ,že pojišťovna mi do 5mil Kč hradí škody...
Neny jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2004, 12:21   #10
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Zdravím všechny,

chtěla bych jen krátce zareagovat na příspěvek od Hanky. Nejsem taky žádný zkušený cvičitel pejsků. Na cvičák chodíme jen něco přes rok. Nejdříve s ovčákem a teď nám k tomu přibyl i vlčák. Chtěla bych jen říct, že cvičit s pejskem obranu není vůbec na škodu. Člověk se daleko víc naučí zvládat psa, když se na nás vůbec nesoustředí. A pejsek se naučí na povel přestat útočit. Ať už je to rukáv, nebo pešek nebo chlap s klackem. Chci si být jistá, že jsem schopná takového psa zastavit opravdu na jeden povel a proto je třeba to cvičit. Nikdy nevíte, co se na vycházce může přihodit...

Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2004, 19:00   #11
Dia
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 13
Default

Jedná se mi hlavně o vyjasnění zkoušek povah.Neodsuzuji vůbec přípravu na bonitaci.Naopak tím,že je zvíře schopné se dobře připravit svědčí o jeho cvičitelnosti a dokazuje to,pracovní zařazení vlčáků. Vadí mi ale chaos při teto zkoušce. Štěně projeví povahu již při příchodu a měření.Sama bych v tomto věku nápřah vynechala.U bonitace se mi jedná hlavně o správné rozdělení kolíku a navazování kontaktu.Nemůžeme chtít oboje kombinovat .V běžném životě je to trochu jinak.Na vrozené instinkty Gudiho a Dinky se můžu při strážní službě kdykoli spolehnout.To jak dokáží odhadnout situace mě dodnes udivuje a po pravdě jim závidím.
Dia jest offline   Reply With Quote
Old 13-10-2004, 20:33   #12
Neny
Junior Member
 
Neny's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Mìlník
Posts: 21
Default

Máš pravdu Dio, to co dokážou vlčáci poznat za tmy a rozeznají cokoliv, to je vždy fascinující ...
Neny jest offline   Reply With Quote
Old 14-10-2004, 13:25   #13
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

To,že se zvíře na bonitaci musí připravit beru jako samozřejmost.Reakce na výstřel a napadení se dá do určité míry ovlivnit nácvikem ale chování při pokusu o navázaní kontaktu o povaze psa vypovídá daleko víc.Je to věc,která se dá nácvikem daleko hůře ovlivnit (u nedůvěřivců téměř vůbec).Můj názor je,že právě ta část zkoušky,kdy se figurant snaží navázat kontakt, je pro posouzení povahy důležitá.To zda to psům mate hlavu či ne je věc jiná.
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2005, 16:16   #14
octopus8
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3
Default "zkoušky"povahy na svodu a bonitaci

Všechny zdravím.
Byla jsem se v sobotu podívat v Roudnici nad Labem na svod a bonitaci ČV. Vím, že ČV je považováno za pracovní plemeno. Součástí svodu i bonitace byla „zkouška povahy“, kde je pes hodnocen podle toho, jestli je nebo není schopen neustoupit před figurantem nebo na něj případně zaútočit. Majitelé ČV mi vysvětlili, že psy na tuto „zkoušku“ připravují na cvičáku, dělají obrany. V souvislosti s tím, jaké je dnes postavení psů a jejich majitelů ve společnosti mi připadá, že tím, že psa toto učím, zadělávám sobě na velké problémy a psovi přímo na utracení. Protože naše nynější zákony psovi upírají právo na to, aby se bránil jakékoli agresi a jeho majiteli právo na obranu zdraví i majetku. Jaká je tedy praktická využitelnost této „zkoušky“? Nebylo by lepší vymyslet nějakou jinou formu ke zjištění, jestli má pes pevné nervy? Jaká je v dnešní době praktická využitelnost „obran“? Mezi lidmi a ostatními „pejskaři“ mají dnes ČV pověst agresivních a nespolehlivých, těžko ovladatelných psů.

Zajímal by mě Váš názor, díky.
octopus8 jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2005, 18:03   #15
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default zkoušky

To je v dnešní době velmi citlivá otázka. Kdo chce se psy (nejen s čsv) skládat nějaké zkoušky, tak by je měl obrany učit. Je ale pravděpodobné, že naučenou obranu v praktickém životě ani nevyužije. Je to asi na kždém majiteli. Někdo chodí pravidelně na cvičák, jeho pes má naučeno, jak se k figurantovi chovat. Někdo jde na cvičák jen před bonitací, aby psa naučil "správné" reakci na figuranta (kterou pes může po bonitaci klidně zapomenout) a někdo reakci na figuranta netrénuje vůbec. I takové pejsky jste mohl ( anonyme?) na bonitaci vidět. A bylo to velmi zřetelné, do které kategorie ten který pes patří. Otázkou je, jaký způsob do budoucna vymyslet? Ten stávající? Nebo nějaký úplně jiný, který odpovídá době? Těžko říct. Kolik je lidí, tolik může být rozličných názorů. Jde o to, aby s daným návrhem či řešením souhlasilo co nejvíce lidí, protože všem se zavděčit nedá. Ale blíží se mimořádná konference. Pokud jste členem klubu, můžete dát návrh, který se na konferenci projedná a třeba schválí.
Ale stejně bych ráda věděla, komu vlastně odepisuji. Nerada bych si psala s anonymem. To jsem ještě nikdy neudělala. Teď je to vyjímka.
Hanka
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2005, 19:49   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: "zkoušky"povahy na svodu a bonitaci

Quote:
Originally Posted by octopus8
Součástí svodu i bonitace byla „zkouška povahy“, kde je pes hodnocen podle toho, jestli je nebo není schopen neustoupit před figurantem nebo na něj případně zaútočit.
To je velký omyl. Povaha psa není hodnocena pouze podle této části bonitace ale jako komplex jeho chování po celou dobu bonitace. Bonitační řád jasně říká : "... Bonitační komise sleduje chování předvedeného jedince po celou dobu bonitace ... zkouška povahy se provádí se psem uvázaným ke kolíku. Bonitační komise sleduje po celou dobu chování psa, srovnává jej s poznatky chování při předchozí činnosti a stanoví příslušný kód povahy...".

Quote:
Originally Posted by octopus8
Majitelé ČV mi vysvětlili, že psy na tuto „zkoušku“ připravují na cvičáku, dělají obrany.
Mohu Vás upozornit, že majitelů ČsV, kteří chodí na cvičáky a pravidelně se psem cvičí je, vzhledem k celkové velikosti populace, poměrně málo. Bohužel.

Quote:
Originally Posted by octopus8
V souvislosti s tím, jaké je dnes postavení psů a jejich majitelů ve společnosti mi připadá, že tím, že psa toto učím, zadělávám sobě na velké problémy a psovi přímo na utracení.
Opak je pravdou. Ze všech dosavadních šetření a statistik jasně vyplývá, že psi, kteří prošli alespoň základním výcvikem (včetně obran) se na počtu napadení lidí podílejí zcela mizivým procentem (lépe řečeno číslem v desetinách procenta). Pes, který prošel skutečným výcvikem obran a má složené i třeba nejvyšší obranářské zkoušky není pro své okolí nebezpečným na rozdíl od velkého počtu rozmazlených "domácích mazlíčků", kteří nejen že svého majitele neposlouchají ale naopak vyžadují aby on poslouchal je.

Quote:
Originally Posted by octopus8
Protože naše nynější zákony psovi upírají právo na to, aby se bránil jakékoli agresi a jeho majiteli právo na obranu zdraví i majetku.
Vážený "octopusi8" (také bych rád věděl s kým mám tu čest), nevím kde jste na tohle tvrzení přišla ? Můžete mi říci jeden jediný případ, kdy majitel i bylo bráněno v obraně proti agresi ? Pokud na mně někdo namíří zbraň a já na něj pošlu psa, který mu ukousne hlavu , budu s největší pravděpodobností osvobozen. Samozřejmě, pokud mi bude kluk trhat v mém sadu jablka a já ho nechám roztrhat smečkou psů, tak asi půjdu za mříže. Ale to neplatí jen u nás ale v celém civilizovaném světě.
Máte ale pravdu v tom, že u nás je hranice mezi oprávněným použitím prostředků pro obranu a jejich použitím neoprávněným velice nejasná. A většina případů obrany není tak extrémním případem, jako ty dva výše uvedené. Ale obecně z toho vyvozovat, že u nás se nelze bránit agresi, je nesmysl.

Quote:
Originally Posted by octopus8
Jaká je tedy praktická využitelnost této „zkoušky“?
Praktická využitelnost ? Nevím kolik je Vám let a zda máte děti ale má fena zachránila mou dceru 2x před přepadením opilcem, když s ní byla na procházce. Stačilo, když vycenila zuby a zaštěkala, nebylo potřeba aby ho kousla ...
A jiný případ ? Možná by Vám mohli vyprávět lidé, kterým byli psi ukradeni z kotců na cvičáku nebo když byli na chvíli uvázáni před obchodem.
Zkouška povahy není o tom aby pes bezhlavě útočil na každého cizího člověka (a jak jste mohla vidět ani to tak neprobíhalo - pes se pouze bránil, když na něj figurant zaútočil). Pes, který je skutečně agresivní a bezdůvodně útočí, musí a je bez milosti z chovu vyřazen. Zkouška povahy je o tom, zda pes je psychicky stabilní a má normální reakce. Nevím, zda Vy, když by Vás někdo přepadl, se nebudete snažit alespoň minimálně bránit ?

Quote:
Originally Posted by octopus8
Nebylo by lepší vymyslet nějakou jinou formu ke zjištění, jestli má pes pevné nervy?
Vymýšlely už se různé jiné způsoby ale u nich lze chování psa v konkrétní situaci ještě snadněji nacvičit, než u zkoušky "u kolíku". Zkouška povahy nemá prověřit, co pes umí ale jako má skutečnou povahu a proto situace musí být pro psa co nejextrémnější. Protože stejně jako všichni ostatní živí tvorové (člověka nevyjímaje), svou skutečnou tvář ukáže pouze v ve skutečně extrémně krizové situaci.

Quote:
Originally Posted by octopus8
Jaká je v dnešní době praktická využitelnost „obran“?
Obrany jsou dvojí. Prvním typem jsou obrany praktické, kdy je pes využíván pro činnosti, ke kterým byl vyšlechtěn (ano skutečně drtivá většina psů nebyla šlechtěna jako domácí mazlíčci ale k práci). To jsou psi policejní, armádní ale např i psi, se kterými soukromé osoby hlídají majetek firem a společností.
Druhým typem jsou obrany tzv. "sportovní", kdy už psu nejde vůbec o kousání do člověka ale o ukořistění ochranného rukávu. V tomto případě je název "obrana" jen symbolický.
Upozorňuji opět, že psi, kteří prošli skutečným výcvikem, nejsou svému okolí nebezpeční, protože jsou pod plnou kontrolou svého majitele.

Quote:
Originally Posted by octopus8
Mezi lidmi a ostatními „pejskaři“ mají dnes ČV pověst agresivních a nespolehlivých, těžko ovladatelných psů.
Nevím kde tuto pověst mají ? Částečně je pravda, že mají pověst hůře cvičitelných psů (nezaměňovat s "těžko ovladatelných"). Je to ale dáno tím, že v minulých letech šel chov ČsV cestou extenzivního chovu, bez nutnosti udržování pracovních vloh. A tak dnes ČsV je na cvičácích jako šafránu (i když poslední dobou se situace mírně lepší).
Samozřejmě, že i v populaci ČsV, jako u každého plemene, se najdou jedinci agresivní. Ale větším problémem je spíše právě špatná socializace a absence jakéhokoliv výcviku. Takoví psi jsou plaší, bázliví, nesebevědomí a jsou skutečně nebezpeční, protože útočí ze strachu.

Doporučoval bych Vám, přečíst si nějakou literaturu o chování psů a jejich výcviku. Především tam najdete odpovědi na své otázky.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 18-04-2005, 23:30   #17
octopus8
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3
Default

Děkuji za odpověď. Jmenuju se Věra, je mi už dost let.

Pavle, na základě případů z tisku v poslední doby s Vámi nesouhlasím, že psovi ani majiteli zákon umožňuje aktivní obranu. Holka vlezla do objektu hlídaného psy, kluk přelezl zděný plot a chtěl něco ukrást - oba je kousl pes a majitel měl problémy. Kamarád si odskočil něco koupit a nechal svého NO v autě. Někdo rozbil okénko, chtěl auto vykrást, pes ho kousl a kamarád chodil po výslechách několik týdnů. Před lety jsem se na Silvestra ubránila útoku opilce a musela jsem svědecky doložit, že mě ten pán nehctěl jenom pozvat na skleničku. A tak se dá ještě dlouho pokračovat.
Můj pes, který v životě obranu neviděl, mě také chtěl bránit, když si myslel, že je to třeba.
Znám hodně lidí, kteří mají psy ovladatelné a poslušné a na cvičák nechodili. Myslím, že to je o tom, kdo svého psa vychovává a učí ho poslušnosti a kdo ne, a't z lenosti nebo z neznalosti. Na druhou stranu jsou lidi, kteří se psem obrany cvičí, i když nemají poslušnost.
O výcviku psů jsem toho přečetla dost a připadá mi, že se to ještě úplně nevymanilo ze stylu Svazarmu, o psí etologii a o individuálním přístupu k psovi jsem tam toho moc nenašla. Pokud takové knihy jsou, mohl byste mi prosím napsat jejich název? Děkuji. Přiznám, že nejsem zkušený pejskař, ale mám dost bohaté zkušenosti s výchovou problémových koní.

Prostě mi připadá, že v současných poměrech je pro psa i majitele výhodnější psovi vysvětlovat, že se do člověka za žádných okolností nekouše.

U koní je žádoucí ovladatelnost a poslušnost za každých okolností - střelba, hudba, dav lidí, všemožný rámus a tak. U pejsků mi to připadá také hodně důležité. Asi bych tu povahu testovala nějakým takovýmhle nástrojem. Ale to je jenom můj nézor. A pak by neměla Nova o čem vysílat.

Děkuju, Věra
octopus8 jest offline   Reply With Quote
Old 19-04-2005, 00:48   #18
Simona
Junior Member
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 14
Default

Quote:
Originally Posted by octopus8
Prostě mi připadá, že v současných poměrech je pro psa i majitele výhodnější psovi vysvětlovat, že se do člověka za žádných okolností nekouše.

U koní je žádoucí ovladatelnost a poslušnost za každých okolností - střelba, hudba, dav lidí, všemožný rámus a tak. U pejsků mi to připadá také hodně důležité. Asi bych tu povahu testovala nějakým takovýmhle nástrojem.

Ale pokud byste naučila psa nekousnout za žádnou cenu, jak by pak dopadlo to "zvaní na skleničku"?

A jak chcete prověřovat zkoušku povahy? Chozením po městě v davu? Bylo by to skutečně přínosné, pokud by každý měl stejné podmínky. Byly by hodně zvýhodněni městští psi. Ale budiž. Jen Vám garantuji, že s dobře zvládnutou poslušností a důkladným cvičením se dá i naprosto nevyrovnaný pes naučit klidnému chování v modelové situaci. Chce to jen citlivý a důslený přístup a vědět jak na to.

Ale garantuji vám, že nejméně naučitelné jsou podle mne právě tyto útoky, které se provádějí nyní. Psi ze cvičáku jsou v jisté výhodě. Ale pokud v psovi tato reakce není, není z čeho brát. Možná pak zvládne tuto zkoušku provedenou známou osobou. Nikdo ale nemá na to, aby to cvičil se 100 lidmi do úplného zvládnutí. Ve chvíli, kdy se pes seznámí, bát se přestane. A tento test byste okamžitě museli zkoušet s někým jiným - pokud prostě pes z nějakého důvodu nebrání, na bonitaci se to pravděpodobně zjistí, i kdyby jste se přetrhli.

...ale je to jen názor
Simona jest offline   Reply With Quote
Old 19-04-2005, 06:43   #19
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Věro, díky za alespoň základní představení,

Quote:
Originally Posted by octopus8
Holka vlezla do objektu hlídaného psy, kluk přelezl zděný plot a chtěl něco ukrást - oba je kousl pes a majitel měl problémy. Kamarád si odskočil něco koupit a nechal svého NO v autě. Někdo rozbil okénko, chtěl auto vykrást, pes ho kousl a kamarád chodil po výslechách několik týdnů. Před lety jsem se na Silvestra ubránila útoku opilce a musela jsem svědecky doložit, že mě ten pán nehctěl jenom pozvat na skleničku. A tak se dá ještě dlouho pokračovat.
Moment, tady si asi nerozumíme nebo si pleteme pojmy. Nepsala jste, že o problémech majitelů psů ale o tom, že nám zákon neumožňuje se bránit. Samozřejmě, že v každé takové extrémní situaci bude muset majitel psa vysvětlovat věci na policii a půjde třeba i k soudu. Ale nepříjemnosti jsou jedna věc a odsouzení je věc druhá. Když do mne někdo narazí autem, tak taky budu mít nepříjemnosti ale neznamená to přece, že zákon mne považuje za viníka ... Navíc, v duchu toho, co zmínila Simona, je mi milejší, že budu chodit po výsleších na policii, než kdybych ležel zmlácen na ulici a můj pes by útočníka ještě olízal ...

Quote:
Originally Posted by octopus8
Na druhou stranu jsou lidi, kteří se psem obrany cvičí, i když nemají poslušnost.
Čekal jsem od počátku tento argument . Prosím, mluvíme tady o skutečném výcviku, tzn. o výcviku, který vedou lidé zkušení a profesionální. Žádný skutečný výcvikář Vás nepustí do opravdového výcviku obran, pokud pes nebude mít poslušnost. Bohužel, dnes se objevují lidé, kteří se za výcvikáře jen vydávají a cvičí "na kšeft" a je jim úplně jedno jak a jaké to může mít důsledky. Ale opět je to stejná situace, jako v jiných oblastech. Auto si taky můžu dát opravit do dobrého značkového servisu, kde mi ho opraví nebo k nějakému "šmudlovi" do garáže, který na něm udělá více škody, než užitku. Ale oba mají živnostenský list na opravy aut ...

Quote:
Originally Posted by octopus8
O výcviku psů jsem toho přečetla dost a připadá mi, že se to ještě úplně nevymanilo ze stylu Svazarmu,
Opět si nepleťme pojmy. Svazarm byl "Svaz pro spolupráci s armádou" a jeho výcvik také tak byl koncipován a směřovat spíše k praktickému využití psa (tak, jak to dneska např. dělá SKS TART). Dnes se na cvičácích vesměs cvičí čistá sportovní kynologie. Nicméně samozřejmě založením ČKS se nevypařili původní výcvikáři a z Marsu nespadli zcela noví. Takže je pochopitelné, že mnohdy jde výcvik ještě tak trochu starou cestou. Ale musím přiznat, že poměrně často jezdím i na jiné cvičáky po republice a jen velmi zřídka jsem viděl něco podobného.

Quote:
Originally Posted by octopus8
o psí etologii a o individuálním přístupu k psovi jsem tam toho moc nenašla. Pokud takové knihy jsou, mohl byste mi prosím napsat jejich název? Děkuji.
Perfektní knížky vydala DONA. Vydala, dle mého názoru, i knihu, kterou by měl znát nazpaměť každý majitel psa - Řeč psů od Rogera Abrantese.

Quote:
Originally Posted by octopus8
Prostě mi připadá, že v současných poměrech je pro psa i majitele výhodnější psovi vysvětlovat, že se do člověka za žádných okolností nekouše.
Lidem, kteří takto smýšlejí, doporučuji jako společníka spíše kočku nebo morče ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 19-04-2005, 08:55   #20
octopus8
Junior Member
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3
Default

Pro Simonu, ten útok od opilce by dopadl stejně, protože se to stalo po cestě z práce, pes u toho nebyl. Mojí přitěžující okolností bylo, že trochu umím bojové umění. Naštěstí u toho byli lidi, co čekali na autobus a svědčili v můj prospěch.
A na to, jak by se měla testova povaha psa já žádné návrhy nemám, to byl právě smysl mojí otázky.
Pavle, děkuju za odpověď a za tu knihu.

s pozdravem Věra
octopus8 jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org