Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Zdraví a výživa

Zdraví a výživa Jak krmit vlčáka, informace o psích krmivech, jak vakcinovat a co dělat, když pes onemocní...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-06-2011, 23:42   #1
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default Psi pach

Mozna se mi budete smat, resim to i na jinem foru, ale zajimal by me nazor majitelu vlcaku. Arwen zacala asi tak 3 tydny zpet hrozne pachnout psovinou. Zarazi me to,protoze za cely svuj dosavadni zivot nikdy nesmrdela, pokud se nevyvalela v hnusu. Je to velmi intenzivni syreckovy pach psa a vcera jsem ji musela vzit anitalergennim samponem, ale stejne me dnes po prichodu z prace malem porazilo, jak tim byl nasycen cely byt. Tak by me zajimalo jestli to neavizuje nejaky zdravotni problem, pripadne jak ji toho zbavit. Koupat psa casto samponem urcite nechci a hlavne to nic neresi.Je to bytak, tak bych byla rada, aby se to vyresilo k vseobecne spokojenosti vsech obyvatel.Diky za nazory....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 09:27   #2
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Ahoj Mellorn, zkus prověřit (u veterináře) případný zánět análních žlázek. Ten se obvykle projevuje podobným zápachem.

Hela
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 10:32   #3
saschia
Member
 
saschia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Bratislava
Posts: 936
Send a message via Skype™ to saschia
Default

Jojo, tiez ma napadli tie zlazy, ak aj nie zapalene, tak preplnene.
__________________
Saschia
(Sasa Zahradnikova)
http://www.chiens-loup-tchecoslovaqu...ei-et-damon.ws
saschia jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 10:38   #4
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Nejpravdepodobnejsi je asi to, co napsala Helena. Jinak to muze byt i dieteticky problem, v jehoz dusledku je spatna kvalita srsti, na ktere pak ulpivaji necistoty, a ty pak zacnou smrdet (vzhledem k tomu ze se problem objevil nahle tak to ale timto asi nebude). Caste koupani samponem to neresi, spis to muze zhorsit. Jeste me napada, ze by to mohlo byt take zpusobeno napadenim parazity. Jak napsala Helena, k urceni priciny bude asi potreba dukladna prohlidka u veterinare.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 11:01   #5
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

na zlazkach jsme byli v kvetnu pri ockovani, doktor ji je vyprazdnoval, tak plne by je mit nemela, nekde jsem cetla, ze se zlazkami a zanetem maji hlavne problem psi do 15 kg, ti vetsi udajne zridka a preventivni vyprazdnovani se nedoporucuje. Ale asi tam mozna zajdu.Srst ma peknou. Pry to muze byt i tim, ze jak je casto mokra, tak protoze nelina a ma jeste podsadu, tak nestaci uschnout a zapari se,cimz vnikne ten pach. Budu objednavat trimovaci hrabicky z Barona a zkusim ji poradne vycesat, hreben je k nicemu, skoro nic nevycesu.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 11:09   #6
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

"Preventivní" vyprazdňování se opravdu nedoporučuje - jednak je zbytečné (u zdravého psa se anální žlázky naplní opět cca za 1-2 týdny a k odchodu sekretu dochází přirozeně při kálení, obsah žlázek se tak sám udržuje na správné "plné" úrovni). Za druhé toto "preventivní" vyprazdňování nezřídka vede právě k zánětům, protože dojde k nějakému drobnému pohmoždění, poranění a na problém je zaděláno.

Jinak mokrá zapařená srst je rovněž spolehlivým zdrojem nelibých pachů - ani tuto možnost bych tedy nezavrhovala (i když mi to moc nejde dohromady s tím opětovným rychlým nástupem zápachu po vykoupání šampónem - to by pak už ukazovalo spíš na kožní problém. Osobně ale sázím spíš na ty análky...).

Tak uvidíš...
__________________


Last edited by Helenasotis; 09-06-2011 at 11:14.
Helenasotis jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 11:32   #7
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

ona byla koupana samponem po prochazce a myslim,ze neuschnula poradne, jeste o pul jedenacte vecer byla vlhka, tak se zaparit uplne klidne mohla. Ale k tomu vetovi pujdu pristi tyden urcite,pro klid sve duse....zanet zlazek je teda neco jineho nez preplnene zlazky,kdyz pes casto "sankuje" a musi se rucne vyprazdnit?
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 12:33   #8
Jazzinka
Junior Member
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 74
Default

Kamarádka má křííženku NOxSH (zhruba 30 kg) a té se anální žlázky zanášejí pořád, chodí s tím k vetovi tak 1x za 4-6 týdnů :-(. Zároveň bojují s tím, že se fence neuvolňují chlupy na zadku a pak se zapařují, takže právě taky dost smrdí (zrovna teď je to nejhorší). Zkoušeli už snad všechno, od vyčesávání trimovacími hřebeny/furminátorem přes různé šampony po doplňky stravy (pupalkový olej, řasy..) a nic nepomáhá. Každopádně taky doporučuji navštívit veta.
Jazzinka jest offline   Reply With Quote
Old 09-06-2011, 19:23   #9
jerabekj
Junior Member
 
jerabekj's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prague, Czech Republic
Posts: 229
Send a message via ICQ to jerabekj Send a message via MSN to jerabekj Send a message via Skype™ to jerabekj
Default

Ahoj Mellorn,
co se týká ostrého pachu, sázím také na žlázky - zapařená srst nesmrdí po syrečkách, jen zvýrazní vlastní pach kůže a srsti který je u ČSV v normální míře spíš příjemný. Můj táta se kdysi vyjádřil "Jéé, on vůbec nesmrdí, voní jako vydělaná kožešina" :-). Žlázky se dokážou zanést poměrně rychle - jakou má stolici? Pokud nekálí pevné bobky, může se asi tekutina ze žlázek hůř vytlačovat a hromadit se. Agyrovi se taky hromadila, ale vymačkávali jsme tak 4x za život. Naproti tomu Dakouš si často vyloženě odstříkne v průběhu kálení nebo s posledním bobkem. Když mu byl asi rok, koukali jsme na TV a on spal na podlaze vedle nás. Najednou strašnej smrad a pod nim vyloženě louže. Chudák se vzbudil a byl z toho úplně aut a snažil se to po sobě uklidit. Jak vstávál a točil se dokola aby zjistil co se stalo, tak se v tom vyválel a ještě to rozšlapal :-). Nejdřív jsem si myslel že je to moč, ale pak mi vzhledem k barvě a konzistenci došlo, že je to tekutina ze žlázek - chudák si odstříknul ze spaní.

Doporučuju čubu očichat "od hlavy až k patě" včetně zvednutí ocasu a o očichání zadku. Pokud jsou to žlázky, bude tam ten pach nejintenzivnější. Jinak ČSV i NO mají žlázky uložené poměrně dost hluboko a nemusí se podařit je manuálně zcela vyprázdnit. Pamatuju si, jak když můj vet poprvé vymačával Agyra, prohlásil že je má skoro prázdný a vzápětí měl celou ruku důkladně zlitou :-). Jinak je to věc, která se musí užívat s rozumem, ale páníček to může zvládnout i sám, když má ochotnýho veta jako já, kterej ho to naučí. Někdy to jde zvenku, zabořením prstů v okolí řitního otvoru, v horčím případě je nutná rukavice a mačkat zevnitř ... ale to jen tak naokraj.
jerabekj jest offline   Reply With Quote
Old 10-06-2011, 02:47   #10
Dayen
Not so Junior Member
 
Dayen's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Brno
Posts: 202
Default

K vetovi a žlázky teď pořádně vymáčknout...
Další možné projevy: sáňkování (vození se po zadku), vykousávání srsti u ocasu.
__________________
In wildness is the preservation of the world...
So seek the wolf in thyself
www.wolfdog.name
Dayen jest offline   Reply With Quote
Old 10-06-2011, 07:54   #11
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

jj, k vetovi pujdem, cichala jsem jestli to nebude intenzivni pod ocasem,ale tahle mista jsou v klidu,tam nic. Jde to ze srsti. A vcera se nekoupala v rece,jen smacela nozky a dneska je mokra jen z travy a zda se mi, ze to je lepsi. diky vsem.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 10-06-2011, 11:31   #12
pato_garzik
Junior Member
 
pato_garzik's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Bratislava
Posts: 71
Send a message via Skype™ to pato_garzik
Default

A nemohla sa vyvalat v nejakej zdochline? Staci mys alebo krtko, najvyssi level je asi scipla ryba (teda z beznych zdochlin - pytlik s macacim pieskom neprekona nic). Oni to vedia uplne bleskovo a cielavedome - najprv omrknut teren a potom tak mimochodom sa prasknut o zem - clovek si ani nevsimne a psisko zrazu smrdi - casom sa to vyvetra a ked sa namoci tak ten puch znova vylezie.

Last edited by pato_garzik; 10-06-2011 at 11:34.
pato_garzik jest offline   Reply With Quote
Old 10-06-2011, 12:11   #13
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

zdechlinovy a lejnovy smrad poznam, ten je jiny, i kdyz taky tezko odstranitelny, tohle je takovy typicky zapareny pes...No uvidime. Jinak mas pravdu, ze v tom, kde se ihned v necem vyvalet jsou fakt dobri Ale Arwen ted konske hromadky a hromadky hnoje spis znackuje a lidska lejna papa.Ale pred rokem jsem si nevsimla na vylete, ze kousek vedle auta je takove lidske dilo a ta to vzala teda od podlahy. Postroj, obojek a pes tak hrozne smrdel, ze jsem s ni musela k rybniku, kde ji drhla piskem, ona se oklepavala, takze ja mela hnede nohy taky.Mela jsem takovy sprej na srst proti hmyzu s cajovnikem, nicmene v tehle kombinaci to bylo jeste horsi a pritel nam sdelil, ze mame jit obe 3 metry za nim....
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2011, 17:10   #14
Helis
Junior Member
 
Helis's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Radomyšl, Kostelní 4, 387 31
Posts: 21
Default

Předem se omlouvám za "přiživení" se na vláknu, ale nechci kvůli malému dotazu začínat nové a se srstí to má společné... Firouš si posledních několik dní drbe čumák o zem. A to takovým způsobem, že začíná mít lysá místa na bradě a v přední části pysků. Nevíte někdo jaké by to mohlo mít příčiny? Posledních několik dní je tady na jihu Čech veliké dusno a on je vzhledem k létnímu období stále hustě osrstěn, tak zda by to nemohlo mít souvislost...
Helis jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2011, 17:16   #15
Pouliche
Bolt Grey Střípek snů
 
Pouliche's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Děčín
Posts: 93
Send a message via Skype™ to Pouliche
Default

Quote:
Originally Posted by Helis View Post
Předem se omlouvám za "přiživení" se na vláknu, ale nechci kvůli malému dotazu začínat nové a se srstí to má společné... Firouš si posledních několik dní drbe čumák o zem. A to takovým způsobem, že začíná mít lysá místa na bradě a v přední části pysků. Nevíte někdo jaké by to mohlo mít příčiny? Posledních několik dní je tady na jihu Čech veliké dusno a on je vzhledem k létnímu období stále hustě osrstěn, tak zda by to nemohlo mít souvislost...
S tím by bylo lepší jít k veterináři. Mohl by mít i kožní parazity... :-/
Pouliche jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org