Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-03-2012, 21:36   #1
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default Jak karmic przy braku ruchu

Witam
mam pytania:
- Jaka powinna byc wielkosc dziennych racji zywnosciowych dla doroslego, dwuletniego psa, ktory przez co najmiej 3 tygodnie musi sie oszczedzac z powodu unieruchomienia łapy? Czy normalne porcje mu zmniejszac, czy nie?
- Czy podczas zlamania kosci zmieniac diete - np dawac wiecej twarogu, albocuś?
- Ile czasu po zdjeciu gipsu pies powinien byc oszczedzany na spacerach? T.zn. po jakim czasie mozna mu pozwolic na swobodne bieganie po polu na przyklad?
Nie mam takich doswiadczen, a na forum Zdrowie i Żywienie nie znalazłam nic na ten temat...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2012, 20:13   #2
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Pisałaś swego czasu, że będziesz pytać jakiegos spradzonego weta. Ciekawa jestem co powiedział, jak karmić rekonwalescenta?
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 11-04-2012, 20:25   #3
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by dorotka_z View Post
Pisałaś swego czasu, że będziesz pytać jakiegos spradzonego weta. Ciekawa jestem co powiedział, jak karmić rekonwalescenta?
Nie dal zadnych wytycznych co do karmienia - kazal zbadac Ca i P, ew. na podstawie wynikow dawac preparaty z wapniem. Nie mam jeszcze wynikow, na razie daje pol dawki Ca (doroslemu chyba nie zaszkodzi) i Arthrix plus (najwyzej nadmiar wysika). No i, co nie jest latwe, ograniczam zarcie
dwa razy dziennie mniejsze porcje, twarozek z warzywkami i olejem na jedno danie, miesko na drugie
dżizas, to strasznie upierdliwe...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2012, 08:40   #4
orlos
Junior Member
 
orlos's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Gdynia / Olsztyn
Posts: 114
Default

Połowa dawki Ca nie zaszkodzi na pewno. Cała też raczej by nie zaszkodziła (organizm przyswoi tyle ile potrzebuje a resztę wydali, tak jak jest to np. z witaminami)

Co do ruchu "po" - wydaje mi się, że nie ma żadnych przeciwskazań (z tego co mnie uczono, to kość w miejscu zrośnięcia jest kilka razy mocniejsza niż kość "oryginalna" ) więc można dać mu kilka dni "okresu przejściowego" na lince by się chłopak przyzwyczaił, że łapka juz nie jest usztywniona, a potem hulaj dusza

(zaznaczam, że nie jestem lekarzem i nie ponosze odpowiedzialności za moje rady ;P )

Last edited by orlos; 12-04-2012 at 08:42. Reason: literówki
orlos jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2012, 10:53   #5
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Kość w miejscu złamania tworzy bliznę, która potem wysyca się solami wapnia. Taka nowa kość potem musi się przebudować w zależności od rozłożenia obciążeń. Dlatego ważne jest aby pies SPOKOJNIE chodził i stawiał łapę. Wtedy kość może się prawidłowo przebudować i wzmocnić tam, gdzie potrzebuje.
Ani kompletny brak ruchu ani "hulaj dusza" nie są dobrymi rozwiązaniami.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2012, 11:55   #6
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Rybka View Post
Kość w miejscu złamania tworzy bliznę, która potem wysyca się solami wapnia. Taka nowa kość potem musi się przebudować w zależności od rozłożenia obciążeń. Dlatego ważne jest aby pies SPOKOJNIE chodził i stawiał łapę. Wtedy kość może się prawidłowo przebudować i wzmocnić tam, gdzie potrzebuje.
Ani kompletny brak ruchu ani "hulaj dusza" nie są dobrymi rozwiązaniami.
Dzieki, Rybka, za odpowiedz. Sterna tez mowil, zeby oszczedzac lape przez jakis czas po zdjeciu gipsu.
Powiedz przy okazji, jesli wiesz, czy jesli pies od czasu do czasu opiera sie na tej zagipsowanej lapie, to dobrze, czy zle? Jak mial krotszy gips, to podwijal ją i kicał na trzech, teraz ma dluższy i nie mogac jej zgiąć chodzi wolniej niekiedy podpierając sie gipsem... Obawiam sie, czy jej zbytnio nie obciaza.
anula jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2012, 15:06   #7
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default

Pies powinien jak najszybciej zacząć lekko opierać taką łapę. To taki impuls z podłoża do kończyny, który jest potrzebny do prawidłowego zrastania. Nie może jej tylko przeciążać.
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote
Old 12-04-2012, 16:18   #8
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

ufff, to dobrze. czyli robi tak, jak trzeba

senkju
anula jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org