Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Żywienie i zdrowie

Żywienie i zdrowie Czym żywić wilczaka, informacje o karmach i pomysły na smakołyki, jak szczepić i co robić, gdy pies zachoruje....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-12-2010, 19:37   #1
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default Hodowanie słonia

Hmmm...
Mam pytanie: czy 38 kilo w wieku 9,5 mies. u samca powinno byc niepokojące? Bies przez ostatnie 3-4 tygodnie mial stosunkowo malo ruchu - najpierw babeszjoza, potem rozwalona lapa. Nie daje mu porcji żarcia wiekszych niz zwykle, ani nie wygląda (jeszcze) na tucznika, ale wczoraj u weta wlazł przypadkiem na wagę i mnie zmroziło - może powinien przejść na dietę Dukana
Zywotne jest bydlę i w zasadzie mógłby bez końca na dworzu, na śniegu, na zimnie...
Jeszcze co najmniej tydzien bedzie nosil opatrunek (szwy), musze wiec pilnowac, zeby sobie tego nie ściągał, nie moczył, itd itp. Jednym słowem chce go mieć pod kontrolą, co wiąże się z nieco mniejszą dawką ruchu niż zazwyczaj. Czy ograniczyć mu żarcie (wcale nie będzie szczęśliwy ), czy moze olac opatrunek i wyganiac go na dwór czesciej?
Żebra mu nie sterczą, futra dostał zimowego, co go dodatkowo pogrubia, wiec troche się boję, że go zapasłam
Czy ktoś z Was odchudzal swojego burasa? Nie twierdzę, ze moj juz tego potrzebuje, ale wole sie przygotowac na najgorsze...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 07-12-2010, 19:58   #2
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

No ja tam Garude zawsze staralam sie utuczyc i troche sie udalo, bo waga zrobila sie wieksza (pochwale sie, a co tam, wczoraj u weta bylo 25,8kg ), ale po niej nie widac...
Jak pod ta kupa siersci czujesz zebra, to jest ok. Tzn. zeby nie bylo, ze mocno dotykasz i szukasz tych zeber, tylko raczej tak jakbys glaskala.
Jesli ma nadal nie tak z lapa, osobiscie wolalabym ograniczyc jedzenie, niz zwiekszac dawke ruchu.
Niech sie wszystko dobrze zagoi najpierw
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 07:46   #3
Marcin L.
Junior Member
 
Marcin L.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Wlkp.
Posts: 168
Default

to chyba w znacznym stopniu zależy od budowy. Barina jako roczna suka miała prawie 36 kg i to latem kiedy jest cały czas w ruchu. Baliśmy się o dysplazję z taką wagą, ale po prześwietleniu okazało się, że wszystko jest ok więc nie było podstaw do niepokoju.
Marcin L. jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 10:00   #4
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Marcin L. View Post
to chyba w znacznym stopniu zależy od budowy. Barina jako roczna suka miała prawie 36 kg i to latem kiedy jest cały czas w ruchu. Baliśmy się o dysplazję z taką wagą, ale po prześwietleniu okazało się, że wszystko jest ok więc nie było podstaw do niepokoju.
On jest dosyc duzy, więc zdziwilabym sie, gdyby przy swoim wzroscie wazyl 25 kilo. Nie wiem, czy dobrze mierzylam go w kłębie, ale wyszło mi 70 cm... Słoń, nie pies.

BTW – w ktorym momencie pies osiaga swoj docelowy rozmiar? W jakim wieku? Myślę o wzroście oczywiście, bo masa mieśniowa to jeszcze przed nami chyba...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 10:19   #5
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
BTW – w ktorym momencie pies osiaga swoj docelowy rozmiar? W jakim wieku? Myślę o wzroście oczywiście, bo masa mieśniowa to jeszcze przed nami chyba...
Jest to kwestia lini z jakiej pies pochodzi oraz osobnicza , są psy które osiągają swój maksymalny wzrost w wieku już 8,9 miesięcy , a są psy które kończą wzrost po roku.
Garo w wieku 9 miesięcy ważył około 40 kg, Geirrod w tym wieku przekroczył 35kg.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 10:25   #6
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Jest to kwestia lini z jakiej pies pochodzi oraz osobnicza , są psy które osiągają swój maksymalny wzrost w wieku już 8,9 miesięcy , a są psy które kończą wzrost po roku.
Garo w wieku 9 miesięcy ważył około 40 kg, Geirrod w tym wieku przekroczył 35kg.
Dziekuje za informacje - troche mnie to uspokaja. Jesli pisane mu być Pudzianem, to na pewno nie będzie Małyszem , choćbym jajko zniosła.

Pozostaje mi go nie przekarmiac i dbać o stawy (co zreszta robię caly czas)
anula jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 12:39   #7
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Szybki wzrost i duża masa w młodym wieku - jeśli ktoś będzie miał podobne przypuszczenia że jego pies rośnie zbyt szybko należy wykonać badania krwi pod kątem fosforu i wapnia i jeśli będzie to możliwe przesłanie wyników do mnie na priva.
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 12:43   #8
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Szybki wzrost i duża masa w młodym wieku - jeśli ktoś będzie miał podobne przypuszczenia że jego pies rośnie zbyt szybko należy wykonać badania krwi pod kątem fosforu i wapnia i jeśli będzie to możliwe przesłanie wyników do mnie na priva.
Wyniki psiur ma w normie, na szczescie.

Co sie dzieje, jesli te normy sa zachwiane? Pytam z ciekawosci...
anula jest offline   Reply With Quote
Old 08-12-2010, 14:31   #9
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Szybki wzrost i duża masa w młodym wieku - jeśli ktoś będzie miał podobne przypuszczenia że jego pies rośnie zbyt szybko należy wykonać badania krwi pod kątem fosforu i wapnia i jeśli będzie to możliwe przesłanie wyników do mnie na priva.
Odpowiedz juz wyslalam na priv, ale ponawiam moje pytanie:
Co sie dzieje, jesli wartosci wapnia i fosforu sa zachwiane?
anula jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 09:23   #10
fraxinia
Junior Member
 
fraxinia's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 223
Default

Bardzo proszę doświadczonych hodowców o odpowiedź: Ulvar waży 27,5 kg, czy to nie ZA DUŻO jak na bejbika, który nie skończył nawet 5 miesięcy? Czy wilczak może urosnąć za duży? Może ktoś wie jak rozwijał się jego tatuś MILO? Zdjęcia słoniątka tutaj: http://ulvarlupusek.blogspot.com/
fraxinia jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 09:57   #11
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by fraxinia View Post
Bardzo proszę doświadczonych hodowców o odpowiedź: Ulvar waży 27,5 kg, czy to nie ZA DUŻO jak na bejbika, który nie skończył nawet 5 miesięcy? Czy wilczak może urosnąć za duży? Może ktoś wie jak rozwijał się jego tatuś MILO? Zdjęcia słoniątka tutaj: http://ulvarlupusek.blogspot.com/
Na spaślaka nie wygląda...
Nie jestem zbyt doświadczona, ale pamiętam, ze mniej wiecej w tym samym wieku Bies rosl i przybieral na wadze dosc intensywnie. W okolicy 10. miesiaca na szczescie przystopowal. Teraz przy wysokosci ok 70 cm (mierzone przy scianie ) wazy 38-39 (15 miesiecy). Taka wage utrzymuje wlasnie od mniej wiecej 10 miesiaca zycia. Do 40 nie dobił (jeszcze). Żebra pod reką wyczuwam.
Tez sie balam, ze za szybko rosnie... Ale juz mi przeszlo.
anula jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 10:11   #12
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by fraxinia View Post
Bardzo proszę doświadczonych hodowców o odpowiedź: Ulvar waży 27,5 kg, czy to nie ZA DUŻO jak na bejbika, który nie skończył nawet 5 miesięcy? Czy wilczak może urosnąć za duży? Może ktoś wie jak rozwijał się jego tatuś MILO? Zdjęcia słoniątka tutaj: http://ulvarlupusek.blogspot.com/
Ja wiem jak jest z malusia - bo to wysokie suczysko i na dodatek Dakowiec.... A Ulvar idzie chyba w ta "linie".
Psy od Daka sa konkretne - lubia sie zaokralac, gdy dorastaja i "wrzucaja sporo na wage". Wiec podrastajacy szczeniak potrafi wazyc na serio ladnie... "Wyciagaja sie" dopiero z wiekiem - wtedy nabieraja linii...

Wiec patrzac na zdjecie (i jesli czuc zeberka) to nie ma co sie martwic/interesowac waga - Ulvar wyglada tak jak powinien...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 10:25   #13
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Popatrz na najbliższą rodzinę w tym samym wieku:
mamusia:

brat mamusi Camio:

drugi brat mamusi Cheitan:


ta sama krew Może kolejny "kucyk" rośnie?
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 12:11   #14
Gia
K-Lee Family
 
Gia's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Location: Wrocław
Posts: 2,400
Send a message via Skype™ to Gia Send Message via Gadu Gadu to Gia
Default

nic to... Kucyka to my widziałyśmy z Agą w weekend w Czechach...
Piesek w młodzieży, duuuuużo powyżej 70 cm wzrostu - poejrzewam, że ok. 75 może mieć nawet. Jego tylna łapa miała z 15 cm szerokości, przednia jeszcze więcej. Myślałyśmy, że to może weteran, a tu młodziak... On przypominał chyba bardziej bernardyna niż wilczaka, wielkością łap, grubością ogona i wielkością głowy Byłyśmy, mówiąc delikatnie - w szoku Myślę, że ważył spokojnie z 50 kg - ma ok 14 miesięcy.
__________________

Gia, K-lee Vornja z Peronówki & Gran Rosa Amiga Atropa Bella Donna...
Gia jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 12:19   #15
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Gia View Post
nic to... Kucyka to my widziałyśmy z Agą w weekend w Czechach...
Piesek w młodzieży, duuuuużo powyżej 70 cm wzrostu - poejrzewam, że ok. 75 może mieć nawet. Jego tylna łapa miała z 15 cm szerokości, przednia jeszcze więcej. Myślałyśmy, że to może weteran, a tu młodziak... On przypominał chyba bardziej bernardyna niż wilczaka, wielkością łap, grubością ogona i wielkością głowy Byłyśmy, mówiąc delikatnie - w szoku Myślę, że ważył spokojnie z 50 kg - ma ok 14 miesięcy.
To niestety wina przerasowienia, spowodowana tym, ze zdarzaja hodowcy, ktorzy hoduja na mase/wielkosc zapominajac o wszystkim innym - ze zdrowiem i wzorcem na czele....
A samo porownanie dobre - tez widzialam wilczaki, ktore blizej maja budowa, ruchem i aktywnoscia do bernardyna niz do wilka, czy chocby owczarka... Dlatego mowi sie, ze sa wilczaki w typie "molosowatym".... o praktycznie zerowej zawartosci wilczaka w wilczaku....

Nawiasem mowiac - takie psy tez zyja tyle co molosy... A na wytrzymalosciowkach pokladaja sie ze zmeczenia po 10km....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 12:39   #16
fraxinia
Junior Member
 
fraxinia's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 223
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Popatrz na najbliższą rodzinę w tym samym wieku:
mamusia:


ta sama krew Może kolejny "kucyk" rośnie?
Rzeczywiście skóra zdarta z mamusi!


Chyba więc jednak nie jest mutantem, ten mój "konik"
fraxinia jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 14:39   #17
fraxinia
Junior Member
 
fraxinia's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 223
Default

Quote:
Originally Posted by z Peronówki View Post
Ja wiem jak jest z malusia - bo to wysokie suczysko i na dodatek Dakowiec.... A Ulvar idzie chyba w ta "linie".
Psy od Daka sa konkretne - lubia sie zaokralac, gdy dorastaja i "wrzucaja sporo na wage". Wiec podrastajacy szczeniak potrafi wazyc na serio ladnie... "Wyciagaja sie" dopiero z wiekiem - wtedy nabieraja linii...

Wiec patrzac na zdjecie (i jesli czuc zeberka) to nie ma co sie martwic/interesowac waga - Ulvar wyglada tak jak powinien...
To ja się jeszcze zapytam w jakim wieku, mniej więcej, powinien się wyciągnąc i nabarć linii? Żeberka czuć, kręgosłup też, ale brzuszek to ma słonik okrąglutki i proporcje jeszcze dzidziusiowate.
Pytam, bo wszystkie wilczaki w wieku Ulvarka, jakie widziałam (co prawda wiele ich nie było) wyglądały jak miniaturki dużych. On wyglądał przy nich jak brzydkie kaczątko
fraxinia jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 15:15   #18
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

oj cierpliwości jeszcze ze 3-3,5 roku. Wtedy będzie dorosły samiec, że ho ho!
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 18:10   #19
avgrunn
Senior Member
 
avgrunn's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Trójmiasto
Posts: 1,756
Default

Ja sobie tlumacze ze to jak z ludzmi, kazdy dorasta inaczej, jednym szybko sie rosnie inni potrzebuja czasu zeby wystrzelic. Moj Uro zre jak slon a chudy jak patyk. Dzis wszedl nam w firmie na wage i niecale 18 kg. Z ta jego sierscia tak nie widac ale, jak wczoraj sie w jeziorze pomoczyl to sie az przerazilam jego chudymi i dlugimi nozkami i tym malym zadkiem. Chcialabym zeby tyci przytyl, ale skoro sam jeszcze nie wrzuci swojej malej pupiny do samochodu to lepiej dla moich plecow ze wazy tak malo.
avgrunn jest offline   Reply With Quote
Old 23-05-2011, 23:23   #20
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

Lepiej, ze jest chudy niz gruby. To plus dla jego stawow! A na przytycie ma czas
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org