Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-02-2011, 18:58   #101
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Quote:
szarość z dodatkami olchy


przypuszczalnie chodziło o OCHRĘ, no ale to trzeba byłoby wiedzieć, co to znaczy
(choćby po to, aby prawidłowo skopiować czyjąś wypowiedź)
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。

Last edited by Gaga; 28-02-2011 at 19:00.
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011, 00:10   #102
Mistrali
Junior Member
 
Mistrali's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Chorzów
Posts: 285
Default

Ira.s nie rozumie po prostu że nikt tu nie negował tego że wilczak ma być szary. Oczywiście że ma być i pewnie ( chociaż nie wypowiadam się jako hodowca ) ma to być kolor przeważający. Wszyscy tutaj starali się wytłumaczyć że wilczak nie może jednak być tylko i wyłącznie szary. Wzorcowy wilczak powinien mieć ryże, jasnobrązowe itp. odcienie w sierści, na szarym tle. Ale wilczak, który jest tylko i wyłącznie szary i nie da się doszukać na nim ani trochę innych kolorów powinien zejść z obniżoną oceną ( nie dyskwalifikacją ). Takie jest moje zdanie, poprawcie mnie jeśli się mylę.
__________________
''FLECTERE SI NEQUEO SUPEROS, ACHERONTA MOVEBO''
Mistrali jest offline   Reply With Quote
Old 03-03-2011, 20:35   #103
ira.s
Junior Member
 
ira.s's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 95
Default

Quote:
Originally Posted by Mistrali View Post
...poprawcie mnie jeśli się mylę.
Nie poprawili pewnie dlatego, że cała ich tutejsza batalia o "złote gacie" rozgrywała się właśnie o to, iż oni najchętniej to by praktycznie wszelkie szarości z umaszczenia wilczaków wyeliminowali (gdyby oczywiście tylko mieli realny wpływ na sam wzorzec, który dotychczas jedynie po szarlatańsku naginają do własnych quasi-hodowlanych potrzeb), dlatego też z takim uporem maniaka gloryfikowali tutaj "jedynie słuszne" "ryżyki" (nawiasem mówiąc Ci pseudospece nie potrafią nawet odnieś się do barwy przekroju olchy, gdyż poza czubek nosa ich własny wzrok nawet nie sięga), bezpodstawnie przy tym negując typowo odwilczaste "szaraki" (i to tylko dlatego, że sami mają we własnych hodowlach antywzorcowe "rudzielce", na tle umaszczenia wolnożyjących wilków jawią się bardziej jako lisie "rude kity").
ira.s jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2011, 08:43   #104
MagdaW
Junior Member
 
MagdaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Wasilków
Posts: 368
Default

Robię porządki w zdjęciach i natrafiłam na 3 które fajnie obrazują jak zmienia się kolor Wilczaka podczas otrzepywania się





MagdaW jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2011, 20:40   #105
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by MagdaW View Post
Robię porządki w zdjęciach i natrafiłam na 3 które fajnie obrazują jak zmienia się kolor Wilczaka podczas otrzepywania się
Faktycznie świetne fotki!!!!
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 15-06-2011, 14:20   #106
Konrad:)
Member
 
Konrad:)'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Warszawa
Posts: 747
Send a message via Skype™ to Konrad:)
Default

Jakie kolory mają "pierwowzory" można obejrzeć m.in. tu:
http://www.przyrodapolski.org/foto/84/
__________________
Eury z Peronówki
http://eury.zperonowki.com/
Konrad:) jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 18:48   #107
Lupusek
Junior Member
 
Lupusek's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Masuria
Posts: 488
Send a message via Skype™ to Lupusek
Default

Jak zwykle na wszystko znajdzie się sposób.
I tak oto wszyscy właściciele wilczaków niezadowoleni z koloru sierści swojego psa, będą sobie mogli go POFARBOWAĆ. Na rynku pojawiły się szampony koloryzujące dla piesków!!!

Każdy znajdzie coś dla siebie - Ci, którzy wolą ciemniejsze wilczaki: http://sklep.vittles.pl/124,grau-gac...owy-250ml.html ,
i Ci, którzy chcieliby mieć jaśniejsze psy: http://sklep.vittles.pl/123,grau-gac...ly-250-ml.html

Czego to ludzie nie wymyślą...

Już widzę te przygotowania przed wystawą

No i po co był ten cały spór o kolor wilczaka... Kolor wilczak będzie miał taki, na jaki przefarbuje go jego właściciel!!!
__________________
Lupusek jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 20:17   #108
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Co to jest olejek norkowy?
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 21:57   #109
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Co to jest olejek norkowy?
Wolisz nie wiedziec
anula jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:04   #110
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Quote:
Originally Posted by Grin View Post
Co to jest olejek norkowy?
To jest to co Gia produkuje???? - hehe żartuję norka to nie fretka znaczy - nie wiem.........


ale fakt olejek uwielbiany jest przez właścicieli "długowłosych" - przynajmniej tych co ja znam...
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:12   #111
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Służy jako odzywka do włosów (psich), natłuszcza i takie tam
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:30   #112
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Służy jako odzywka do włosów (psich), natłuszcza i takie tam
No tak, tego można się domyślić, ale z czego toto się robi?
Nie mówcie mi, że ludzie aż tak zgłupieli, błagam...
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:44   #113
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

"Olej Norkowy jest pozyskiwany podczas garbowania skóry norek. Jest bardzo płynny, topi się w temperaturze 18oC"
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:47   #114
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
"Olej Norkowy jest pozyskiwany podczas garbowania skóry norek. Jest bardzo płynny, topi się w temperaturze 18oC"
mowilam, ze wolisz nie wiedziec
anula jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 22:52   #115
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Ale drążyła i się dowiedziała..teraz musi coś z tą wiedzą zrobić;/ Sorry Grin...
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 23:55   #116
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Quote:
Originally Posted by Gaga View Post
Ale drążyła i się dowiedziała..teraz musi coś z tą wiedzą zrobić;/ Sorry Grin...
Moje podejrzenia się sprawdziły. Rasa ludzka musi upaść (o ile już tego nie zrobiła)...
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 10-12-2011, 21:29   #117
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Quote:
Originally Posted by Z LASÓW LOTHLORIEN View Post
...wilczak czechosłowacki powinien wyglądać jak wilk karpacki od którego się wywodzi, czego tu można nie zrozumieć, mając zdjęcia za pomoc? ech
przyglądając się wilkom ze zdjęć i wilczakom stwierdzam, że mało są one do siebie podobne. żaden wilczak nie ma tak małych uszu, żaden nie ma tak zwężonej kufy, a już w gestości sierści zimą trudno się doszukać jakich kolwiek podobieństw między wilkiem i wilczakiem. widać w wilczakach dużo z wilka, gdy się im lepiej przyjrzeć, ale moim zdaniem na pierwszy rzut oka, bez rozważania cech anatomicznych i behawioralnych, poprostu różnią się bardzo wyglądem i w większości przypadków po pierwszym rzucie oka na psa trzeba się doszukiwać wilka w wilczaku, jeśli założyć, że wzorcem są wilki z dołączonych do tego topiku zdjęć.
ja tam sobie upraszczam sprawę - jak sama nazwa gatunku wskazuje - wilk szary, a nie rudy czy płowy, a o wilku karpackim nigdy nie słyszałam, poza czytaniem historii tworzenia rasy czechosłowacki wilczak i rozmowach na forum. nigdzie, gdzie piszą o podgatunkach wilka nie spotkałam sie z podgatunkiem wilka karpackiego, a na naszym terenie podobno żyje podgatunek wilk euroazjatycki, a nie karpacki. nie znalazłam żadnych informacji o odmianach wilka euroazjatyckiego. jesli ktoś ma jakieś info to proszę podrzucić link.
w Polsce widziałam tylko jednego bardzo szarego wilczaka, który nie miał domieszki płowego koloru, ale widziałam go tylko w porze zimowej, niewiem jak wyglada latem.
Edytuję, ponieważ doszłam własnie do wniosku, po dalszych próbach dotarcia do rozszyfrowania tego, co to jest wilk karpacki, że pisząc o wilku karpackim wprowadza się czytelników w błąd, dając do zrozumienia, ze jest to jakaś usystematyzowana jednostka, odmienny podgatunek wilka. To ciągłe podkreslanie, że wilczak ma byc podobny do wilka karpackiego jedynie, nie ma w sumie żadnego uzasadnienia, zakładając, że "wilki karpackie" to populacja wilków euroazjatyckich, które żyją w Karpatach, a więc równie dobrze wilkami karpackimi mogą być wilki rosyjskie, które osiedlą się w Karpatach, bo "wilk karpacki" to nazwa nie podgatunku czy odmiany, a nazwa populacji, czyli grupy osobników tego samego gatunku (wilk), występujących na danym terenie (Karpaty). Zgodzę się, że wilczak ma być zatem podobny do wilków z populacji karpackiej, gdyż w populacji wystepują korelacje genetyczne, fenotypowe, behawioralne, itp jednak określenie "wilk karpacki" i takie odnoszenie się z tym w każdej publikacji tworzy wrażenie istnienia szczególnego podgatunku, co osoby niezorientowane w temacie wprowadza w błąd, jak na przykład mnie. Posługujemy się fotkami w celu okreslenia jak ma wyglądać wilczak, pokazując wilki z populacji karpackiej, jednak nadal z nich nie wiem czym różnią się wilki z populacji karpackiej od innych populacji wilków euroazjatyckich. Kolorem? wzrostem? długością ucha? kufy? itp itp
Wg mnie każdy wilk z fotek w załączonym linku wygląda inaczej i nie widzę jakiś szczególnych współnych elementów, które charakteryzowałyby tę konkretnę populację i odróżniały ją od innych populacji. Nie twierdze, ze ich nie ma, ja ich poprostu nie widzę, a jesli widzicie, to będę wdzięczna za wskazanie ich. myślę, że to budzi tyle tych sporów o wygląd, bo kazdy wie, że wilczak ma być podobny do populacji karpackiej, a mało kto wie czym sie ona charakteryzuje, czym odróżnia się od innych populacji. ja niewiem, a na fotkach z linku, chyba Konrada, każdy wilk wyglada dla mnie inaczej, nie widzę cech wspólnych tylko dla tej danej populacji. bez sensu dyskutowac o tym jak co ma wygladać, gdy nie wiemy jak co ma wyglądac... a może populacja wilka karpackiego nie ma wcale żadnych fenotypowych cech wspólnych? wtedy już zupełnie nie będziemy mogli mówić, ze wilczak ma wyglądać podobnie do wilka karpackiego, jeśli każdy wygląda inaczej.... jesli ktoś ma dostęp do fachowej literatury może nam wskaże cechy tej populacji, wówczas napewno uniknie się wielu sporów na forum w kwestiach wyglądu, a szczególnie wzrostu i koloru wilków, gdyż te wzbudzały najwięcej emocji ostatnimi czasy.

Ps. coś znalazłam w temacie wyglądu i koloru, wygląd strona 3, o kolorze str 2, tylko niewiem, czy to o wilku euroazjatyckim ogólnie, czy opis tworzony na podstawie populacji karpackiej http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf...anis_lupus.pdf
Wzorzec wilaczaka nie jest aż tak precyzyjnie określony, z dopasowaniem koloru do każdej części ciała, a więc odbiegajace od wilczego jest dopuszczalne jednak ??? To już chyba nie ma nad czym dyskutować, skoro wilczak nie musi mieć umaszczenia jak wilk, a jedynie zbliżony do niego kolor, maskę i plamkę na ogonie Choć napewno hodowcy mają wieksze ambicje i nie ograniczaja się do zachowania wzorca, zwracając większą uwagę na prawdziwe umaszczenie wilków.

Last edited by maria; 11-12-2011 at 04:38.
maria jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org