Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-05-2004, 00:54   #1
Ali
Junior Member
 
Ali's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Québec
Posts: 8
Default Hlazeni psa bez povoleni majitele. Jak se k tomu stavite?

Tento problém je az neuveritelne casty. Vyjdete si do ulic na prochazku se svym psem a najednou koukate pribehne dite a zacne si ho hladit. Dalsi v doprovodu rodicu mijejici se s Vami se otoci a hladi psa ze zadu. Dva dospeli se priblizi s vykrikem "jé to je krasny pes...." skloni se k nemu a hladi ho aniz Vam by venovali sebemensi pohled a kdyz je napomenete, jeste se na Vas osopi. " No Vy jste ale nejaka namyslena, vdyt ten pes je hodny". Jak se zachovate v techto pripadech?
Ali jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2004, 07:16   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Hlazeni psa bez povoleni majitele. Jak se k tomu stavite

To, co popisuješ, Ali, je strašlivé. A je to klasická ukázka naprostého nedostatku výchovy dětí. Nechci, aby to znělo jako "... jó, to my když jsme byli malí ..." ale skutečně, nás už od dětských let vždy rodiče, školka i škola učila, že v prvním případě nesmíme hladit cizí psy a když, tak jen s dovolením majitele.
Dneska je taková "akčnější" doba a tak možná rodiče touží po tom, aby se dítě fyzicky se psem utkalo . Ale vážně. Mně je úplně jedno, co mi kdo řekne. Prostě mé psy si nikdo bez mého svolení nepohladí a když se o to pokusí, tak ho "ženu svinským krokem". A je mi úplně jedno, že jsem třeba označen za hulváta. Radši jsem hulvát, než abych měl případné problémy s pokousaným nebo poškrábaným dítětem. Naopak, pokud lidé přijdou a zeptají se, tak speciálně náš mladý Dany si nechá od dětí hodně líbit a tak si ho můžou hladit a mazlit se s ním.
Dobrou obranou proti těmhle natvrdlým rodičům a jejich dětem je i to, když řekneš, že pes má služební výcvik (policejní). To pak většinou napřažené ruce se rychle stáhnou zpět.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2004, 17:55   #3
Ali
Junior Member
 
Ali's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Québec
Posts: 8
Default

Presne to jsem chtela vystihnout. Myslim, ze tento problém neni jen v nekterych zemich, ale posledni dobou se stava celosvetovy. Tady je snad vic markantnejsi. Poslednich 20 let tady stale vice propaguji svobodu nebo lepe receno "svobodny zivot". Vlada povoli kde co.Ted povolili napr. svatbu teplousu (promin tento vyraz, ja si nevzpominam jak se to jinak rekne) a na druhou stranu Te omezuji tak, ze by ses mohl citit jak v concetraku. Dotahli to s tou jejich svobodou tak daleko, ze nedavno museli vyhlasit zakon na to, ze "deti musi ve skolach VYKAT rodicum...!" Tohle by mela byt prece samozrejmost. Bohuzel i generace lidi mezi 20 a 50 lety, tedy alespon velka polovina z teto tridy, je v tomto smeru absolutne nevychovana. Jak potom rodice maji vest sve deti ke spravnému vztahu at uz s jakym koliv zviretem, kdyz sami nevedi jak by se meli chovat! A nedej buh, aby pes pokousal nejaké dite! Nejen, ze se do majitele obuji media, ale rodice vylozene vyuziji pripadu, aby se dostali k penezum. Dokazou byt tak neomaleni, ze nezadaji jen umernou castku ke zraneni, ale od tisicu az nekdy do milionu dolaru. Proto je v zajmu kazdeho majitele at uz jakého koli psa vzit veskera opatreni, aby k nicemu nedoslo. Ja to ted resim pro jistotu kosikem, ale presto, kdyz mi nekdo zacne hladit psa bez meho povoleni, prisne ho napomenu. A je mi jedno co si mysli. U starnich nebo lidi kolem 40 az 60 let to resim prakticky dvema vetami: "Vy nevite, ze se pes bez povoleni mesmi hladit? Na to jak jste stary uz byste mohl mit rozum!" Vetsinou to staci a mam okamzite pokoj. Nekdy sice utrousi peprnou poznamku na muj ucet, ale to jen vyvola muj usmev.
Nechci hazet vsechny lidi do jednoho pytle. Jsou zde i deti, které jsou v tomto smeru vychovany. Prijdou a zeptaji se, zda si smeji psa pohladit. Monkey ma deti rad a tak od tech, kteri se zeptaji ho rada necham hladit. Naopak, je to i soucasti socializace, ale musim nad tim mit kontrolu. Kdyz naopak ma z neceho strach a nekdo ho hladi bez meho vedomi, snadno muze dojit k urazu.
Nechci tvrdit, ze skola ma napravovat chyby rodicu, ale kdyz rodice nejsou odpovedni a nedokazou radne vychovat své deti, alespon ve skolach by meli zintezivnit vyuku o zviratech a vztahu k nim. Osobne jsem pro to, ze kdyz dite se nechova v souladu se spolecnosti a verejnosti at uz jde cokoli, vandalismus, trestny cin nebo tyrani zvirat (i to se tady deje), meli by se trestat rodice.
Ted zrovna byl v televizi porad, vlastne diskuse se starostou jednoho okresu, kde uz si nevi rady s vandalismem zpusobenym detmi. Na 20 000 obyvatel maji jen jedno policejni auto a tak si deti delaji vylozene co chteji. Rozbité vylohy u obchodu, auta, vytlucena okna v rodinnych domcich atd. Starosta navrhl zakon, ze deti nebudou smet bez doprovodu dospelich zustat venku po destaté hodine vecer. Jinak pokuta 100 dolaru a mel bys videt jak do nej sijou. Omezovani osobni svobody, rodice si stezuji, ze budou muset jezdit pro své deti, kdyz jsou na nejaké party atd... A nejvic si ztezuji prave ti, kteri nejvic nechavaji své deti bez dohledu litat venku dlouho do noci. Snadno je mozne z toho vyvodit, ze jim nejde o jejich dite, ale predevsim o vlastni klid a pohodu. A proto se starostou naprosto souhlasim. Kdyz nejsou odpovedni at plati! Proc by si mel stale vsechny skody hradit majitel?
Ali jest offline   Reply With Quote
Old 11-05-2004, 18:47   #4
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Ali soucitim s tebou. V Cechach se mi to az tak casto nestavalo, aby se mi nekdo vrhal na psa, ale tady v Belgii uz se mi to stalo nekolikrat. Specialne deti se pririti s krikem: "pes, pes" a vrhnou se na Ciru a zacnou ji hladit. Rodice nereaguji, ale kdyby se pes ohnal, to by bylo revu. Ovsem odnesla bych to ja. Musim rict, ze i presto, ze vim, ze Cira je k detem desne tolerantni, maximalne jim olizne oblicej, tak me to hrozne stve. Vetsinou se snazim takovym momentum vyhnout, nekolikrat jsem i presla na jiny chodnik, kdyz jsem videla bandu rozjivenych deti, pripravenych se vrhnout na psa, jen jak se k nim priblizime. Mam za to, ze rodice tuto situace casto velmi podcenuji. Tady jsou psi, alespon podle meho postrehu, takovi jakoby "umeli". Tj. chovaji se vicemene flegmaticky, jsou totalne pratelsti ke kazdemu a ke vsemu a je jim proste vsechno fuk. Lide s tim zrejme pocitaji a nechaji deti, aby radily. Az pak ty deti narazi na nejakeho mene flegmatickeho psa, pambu jim pomahej a doktor at to dokaze sesit dohromady.
Na druhou stranu, pokud se me nekdo zepta, jestli je muj pes hodny a muze si ho pohladit, beze vseho jim to dovolim. Detem i dospelym, protoze to dela dobrou reklamu psovi i me, ze je vychovany a necha na sebe sahnout.
Nejvetsi legrace je, ze kdybych (tak jak to rika Pavel) tem lidem nejdriv rekla, ze pes ma sluzebni (policejni) vycvik, a pak jim nabidla, at si ho pohladi .. tak by to asi nikdo neudelal. Tady maji lidi predstavu, ze kdyz se pes uci kousat na rukav, je zly a to porad a na kazdeho. Takze lepsi je nechat lidi psa pohladit a pak jim rict, no a vidite, jak je hodny, a to ma policejni vycvik! To jsou pak soky ..
Mirka
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2005, 04:51   #5
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

Zdravím všechny.
Myslím si, že tu bylo napsáno snad vše potřebné, ale nedá mi to, abych se nepodělil o svůj zážitek.
Když jsem se jednou vracel se psem domů, tak se na zastávce nachomýtl jeden ožrala, který si chtěl moji fenku pohladit. Když jsem mu to nedovolil, tak se chtěl hned rvát. To ovšem neměl dělat. Jednu ode mne koupil a pokračoval jsem v cestě domů. Doma jsem sbalil ještě další 2 moje pesany a šel jsem je venčit s úmyslem si zrovna zajít do obchodu. Tam jsem pesany odložil a šel nakupovat. Upozorňuji, že pesani měli náhubky, ale nebyli uvázáni. Když jsem stál ve frontě u pokladny, ozval se z venku řev. Nákup nenákup, vyběhl jsem ven. Naskytl se mi nádherný pohled. Moji pesani byli na místě, ale místo, aby leželi, ak seděli a zuřivě štěkali na člověka, který byl na 2 kroky od nich. Byl sehnutý, jak je chtěl pohladit, ale bál se pohnout. Málem si nadělal do kalhot. Řvali jeho kamarádi, aby vůbec sehnali majitele. Poznal jsem v něm člověka ze zastávky. Naštěstí si už na nic nevzpomínal. Uklidnil jsem pesany a šel dokončit nákup. Potom už byl klid.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2005, 08:26   #6
wami
Junior Member
 
wami's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Stonava
Posts: 35
Send a message via ICQ to wami
Default

No, a treba prave muj velkej sedmiletej ctvrtvlk lidi moc nemusi... Sice zatim pokazdy ustal, kdyz se na nej dite vrhlo (venku nosi kos az na vandry vlastne skoro porad), ale bylo videt, ze ma nervy tesne pred rupnutim. Nic by neudelal, jen by dite odstrcil - odstouchl hlavou se sevrenymi zuby (a s kosem!) a sel pryc. Ale asi si kazdy dovede predstavit reakci hysterickeho rodice, ze pes chtel zautocit...

Pokud tedy muzu, mivam psa na volno a pak nedojde k tomu, ze by se na nej deti vrhaly, protoze se jim sam vyhne. Kdyz je na voditku a ja setkani nestihnu zabranit, servu rodice, kolikrat i taky hnusne.

Z druhe strany i ten velkej pes, ktery lidi nemusi, kdyz ja chci, to proste vydrzi a necha se pohladit. A kdyz pak vidime decko, co se slusne zepta ale trochu se boji, tak v pritomnosti rodice dovolim, aby si psa pohladil. Deny proste ztuhne a necha se pohladit, a jde se dal.

Horsi je to se stenetem - toho si hladi kazdy kdy chce a jak chce. Malymu to nevadi, je na lidi zatim (5 mesicu) vysazenej, proste je muze... Ale i tak radeji rodice servavam, pokud se decko na stene vrhne bez dovoleni.

(Ono je pak nejlepsi, kdyz mam ve meste oba. To uz si troufne malokdo a mame klid.)
wami jest offline   Reply With Quote
Old 27-05-2005, 12:14   #7
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

My řešíme s naším Odinem (stáří 4,5 měsíce) trochu opačný problém. Odina totiž zajímají děti kolem. Pokud si ho chce někdo pohladit, může se pominout radostí a chtěl by si hned hrát. To ho pak musím krotit a hlídat, aby nechtěně do někoho nešťouhnul. Naštěstí je rozumný a celkem poslouchá.

Nedá mi to, abych se nepodělil o jednu příhodu, která taky podle mě velmi dobře popisuje chování ostatních vůči psům na procházce. Šli jsme po ulici (mezi rodinnými domy) a Odin se u jedněch vrátek zastavil. Vrtěl ocasem a díval se na nějakou starší paní, jak vyšla z domu a jde po zahrádce k brance. Odin byl na volno, tak jsem paní upozornil, že za vrátky je pes (stál jsem tak 4 m od něj). Paní vůbec nezareagovala (ani kývnutím hlavy nedala najevo, že mě slyšela), přišla k vrátků a se slovy "Tumáš pejsku" vysypala přes plot na chodník hrnec kostí. Nestihl jsem říct ani slovo a už byla zase pryč. Nezbylo mi než odvolat Odina, zapamatovat si dům s poznámkou, že kolem už radši chodit nebudu a odejít.
Smutné, ale bohužel pravdivé a myslím, že ne ojedinělé.

Zdeněk "Ghost" Havlík
Ghost jest offline   Reply With Quote
Old 13-06-2005, 23:50   #8
David+Geron
Junior Member
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2
Default Hlazení

[Mně se posledních pět let stává jedině to, že kvůli mým psům (ač na vodítku) lidé přecházejí na druhou stranu ulice. Když se se mnou někdo dá do řeči ohledně plemene, většinou nemá potřebu po získaných informacích psy muchlovat, a protože mám dva dospělé čs.vlčáky, děti se k nim dvakrát nehrnou.

Byl bych ale skoro rád, panika dětí a rodičů, když vidí psa nad 60cm výšky, je vidět stále častěji.

WAMI: Co je to čtvrtvlk? Nemyslíš snad Denyho, kterého jsi měla ve Šlapanicích na dog-trekkingu? Ten nádherný pes, německý ovčák, křížený maximálně s malinoisem, podle chování velmi sebevědomý (rozmazlený v raném období?) ale mezi lidmi bez projevů plachosti či netýkavosti? Mám za sebou státnice z genetiky a etologie, díky kterým jsem se naučil identifikovat křížence vlka do třetí generace - tvůj Deny je anatomicky idálním velkým psem, má kvalitní srst a pěknou suchou hlavu...ale i když by to znělo tajemně, není to kříženec vlka...

David
David+Geron jest offline   Reply With Quote
Old 14-06-2005, 16:50   #9
Ghost
Junior Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Praha-Východ
Posts: 74
Default

Jedna perlička z dnešního rána. Šel jsem s Odinem (má 5 měsíců) po polní cestě podél rodinných domků a vidím, že za plotem stojí u vrat nějaká paní a dívá se na mě. Odin běhal navolno, tak jsem ho přivolal a posadil k noze. Stál jsem asi 15 metrů od ní. Paní se tvářila, že chce jít ven, ale bojí se. U nohou jí stál malý voříšek a vrtěl ocasem. Místo pozdravu na mě paní vyjela, že spěchá do práce a že si mám jít cvičit psa jinam. Bála se totiž otevřít vrata a vyjet autem, protože můj pes by mohl pokousat jejího voříška. Když jsem jí řekl, že se psem čekám, až vyjde ven a odjede, tvářila se divně. Po upozornění, že se nemá čeho bát, protože můj pes je štěně (navíc spokojeně seděl u nohy) a když si ohlídá, aby její pes neutekl ven, se urazila.

Poslední dobou zjišťuji, že potkávám dvě vyhraněné skupiny lidí.
1. skupina čevečka miluje a rozplývá se nad nimi (poznají, že se nejedná o NO)
2. skupina se na ně dívá skrz prsty, protože jsou to velcí a divně se tvářící psi s pichlavýma očima

Ghost
Ghost jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org