Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Chov

Chov Informace o chovu, výběru, odchovech....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-03-2004, 10:59   #1
Blue-Wolf-One
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3
Default štěňata a odběr

Ahoj!Nejsem zatím chovatelem,ale rád bych se jím stal.Je to asi hloupá otázka,ale štěňata jsou k odběru za peníze nebo volně?A jestli ano tak v jakém rozmezí se pohybuje jejich cena?
Blue-Wolf-One jest offline   Reply With Quote
Old 24-03-2004, 12:48   #2
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: štěňata a odběr

Quote:
Originally Posted by Blue-Wolf-One
Ahoj!Nejsem zatím chovatelem,ale rád bych se jím stal.Je to asi hloupá otázka,ale štěňata jsou k odběru za peníze nebo volně?A jestli ano tak v jakém rozmezí se pohybuje jejich cena?
Od štěňat zadarmo bych dal rychle ruce pryč. Stejně tak od podezřele levných štěňat. Chovatelství je časově a finančně náročná činnost a tak alespoň příjem z prodeje štěňat by chovateli měl alespoň část těchto nákladů pokrýt. Nikdy je nepokryje celé, to mi potvrdí každý poctivý chovatel.
Běžná cena štěňat v ČR se pohybuje mezi 7.000-9.000 Kč. Cena pod 5.000 Kč je už podezřele nízká a nedoporučoval bych z takového chovu štěně kupovat. Chovatel se zřejmě z nějakých důvodů nemůže štěňat zbavit a tak je dává levně. Tyto důvody mohou být různé. Pokud mám zkušenost, nejčastěji to bývá problematická povaha štěňat nebo špatné zkušenosti s chovatelem (samozřejmě podobný chovatel tvrdí něco jiného). V zájmu objektivity musím říci, že mnohdy mají s prodejem štěňat problémy i chovatelé poctiví, jen začínající. Ale i tady je to mnohdy vina chovatele, který si neuvědomuje, že chov není jen nakrytí feny a porod, ale i propagace vlastního chovu a starost o vyhledání dobrých majitelů pro svá budoucí štěňata.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 25-03-2004, 09:11   #3
Blue-Wolf-One
Junior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3
Default

U mě je problém že sem jen student střední školy, ale stejně děkuji za odpověd.Budu si prostě muset počkat.
Blue-Wolf-One jest offline   Reply With Quote
Old 25-03-2004, 10:34   #4
Garfield
Guest
 
Posts: n/a
Default

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to s cenou štěňat po "kvalitnějších" rodičích?
Např. Když je matka štěňat šampionkou, která získala mnoho titulů a krycí pes dobře předává svůj geofond. A také je-li RTG obou rodičů negativní.
Dále by mě zajímalo jak je to s cenou štěňat v jiných státech? Velice se mi líbí plánovaný vrh Merry Bell z Molu Es a Darka Trenčan, ale mám obavy, že cena spojená s náklady na cestou by byli mnohem vyšší?

Děkuji za odpověď.
Garf
  Reply With Quote
Old 25-03-2004, 14:50   #5
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by garfield
ale mám obavy, že cena spojená s náklady na cestou by byli mnohem vyšší?
To pravda - cena za štěňátko byla by vyšší než v Czechach. Cena ČsV v Polsku to 1800 ZL (ted je to ~12.500 Kč) + cesta.
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2004, 08:49   #6
Garfield
Guest
 
Posts: n/a
Default

Ahoj Margo,
moc děkuji za odpověď. Zdaleka to není tak strašné, jak jsem čekal. Budu nad tím přemýšlet.
Přeji všem hezký víkend.
Garf

Ps.: A jak je to tedy s cenami "kvalitních" štěňat u nás? Opravdu se i ty pohybují do těch 9 tis.? Ve výběru štěněte to pro mě není moc důležité. Chtěl bych jen rozlišit chovatele, kteří produkují štěňata a ty kteří je opravdu chovají.
  Reply With Quote
Old 26-03-2004, 19:25   #7
oblivion
Junior Member
 
oblivion's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Plzeň
Posts: 86
Send a message via ICQ to oblivion
Default

garfe, určitě jsou tu povolanější než já, ale:

- prý je jistější úspěch se štěnětem po rodičích šampionů než po šampionech samotných

- pokud rodiče "dobře předávají svůj genofond", je to často proto, že pocházejí z užší příbuzenské plemenitby (obvykle zaměřené na exteriér), čímž se jednak snižuje vitalita jedince a naopak zvyšuje riziko dědičných chorob, především těch, které k projevu potřebují kumulaci genetických predispozic na prahovou hodnotu

- rtg rodičů ještě neříkají vše, důležité jsou i výsledky prarodičů, které jistě ne bezdůvodně mají vliv na zařazení vnuků do chovných tříd.. u dkk totiž, podobně jako u oligodoncie, lze laicky vysledovat určité přeskakování generací (projev ob-generaci), nejspíše vyštěpením..


jen mi není jasné, jak chceš podle ceny rozlišit chov a produkci? není cena spíš určována poptávkou, kdy mají "značková" štěňata určitou výhodu? nebo v některých zemích je nižší konkurence.. co třeba takové štěně cane corso za 50 tisíc nebo yorkshira za 20 tisíc, myslíš že jsou "chovanější" než vlčáci?

lepší je osobní návštěva u chovatele, nebo hned několika, pro srovnání..
(i když ani podmínky odchovu ještě nic neříkají o budoucnosti štěňat..)

zdraví: charlie + josefína e.s.
oblivion jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2004, 09:07   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by oblivion
- prý je jistější úspěch se štěnětem po rodičích šampionů než po šampionech samotných
O tom by se mohla vést velice dlouhá polemika. Já osobně si myslím, že člověk, který si vybírá psa podle toho jestli z něj bude šampion či nikoliv, by si měl nejlépe koupit psa plyšového . Otázkou totiž je, zda udělený titul šampiona (předpokládám, že mluvíme o šampionovi krásy - tzn. výstavních oceněních) vždy zaručuje skutečnou kvalitu. Příkladů, kdy pes má na bonitaci (což by měla být nejobjektivnější metoda posouzení jeho souladu se standardem) známku horší než P1 a přesto se stane šampionem, je mnoho. A pro ty, kteří by chtěli jména, mám jedno a to dokonce zcela extrémní případ.
Můj nebohý kamarád Hokýsek (Hoky z Molu Es) měl bonitační kód A66,5 D5 E1,8 I8 Ob R2 P14 (těžká hlava, oči světle hnědé kulaté, krátké nadprstí, hrubý typ). Přesto byl držitelem titulu šampión (šampión Polska). Takže z tohoto pohledu si myslím je zcela zcestné kvalitu štěňat posuzovat.
Je mnoho důležitějších hledisek, podle kterých lze vybrat štěně. Titul šampióna krásy je to poslední, co by mělo seriózního zájemce zajímat.

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2004, 13:08   #9
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Pavel
Já osobně si myslím, že člověk, který si vybírá psa podle toho jestli z něj bude šampion či nikoliv, by si měl nejlépe koupit psa plyšového.
Žádný chovatel ne zaruči, že ze štěňátka bude v budoucnosti šampion. Ale pravděpodobnost, že štěně bude "typicke" je větší, jestli i rodiče to "typičtí" představitelé plemene...

Quote:
Originally Posted by Pavel
Otázkou totiž je, zda udělený titul šampiona (předpokládám, že mluvíme o šampionovi krásy - tzn. výstavních oceněních) vždy zaručuje skutečnou kvalitu. Příkladů, kdy pes má na bonitaci (což by měla být nejobjektivnější metoda posouzení jeho souladu se standardem) známku horší než P1 a přesto se stane šampionem, je mnoho.
Bonitace "měla být nejobjektivnější" - ale to, že pes má P1 ještě ne znamena, že nemá vad. Každý z nas zná psi, które na bonitace obdrželi P1, ale ne jsou bez vad (maji časem hrube vady), ktere na vystavach obvykle obdržeji hodnocení "velmi dobra". Nic není dokonalé, bonitace také ne. Pro mnie mnohem víc objektivní je hodnocení z několik vystav klubovych a specjalek, kde posuzuji odborníci z Čech a Slovenska, než jen hodnocení z bonitace...

Quote:
Originally Posted by Pavel
A pro ty, kteří by chtěli jména, mám jedno a to dokonce zcela extrémní případ. Můj nebohý kamarád Hokýsek (Hoky z Molu Es) měl bonitační kód A66,5 D5 E1,8 I8 Ob R2 P14 (těžká hlava, oči světle hnědé kulaté, krátké nadprstí, hrubý typ). Přesto byl držitelem titulu šampión (šampión Polska). Takže z tohoto pohledu si myslím je zcela zcestné kvalitu štěňat posuzovat.
Dostat titul šampióna v země, kde každý týden jsou 2-3 vystavy, na ktere kdysi jezdili 3 ČsV, to opravdu žádný výkon. Ale dostat dobré hodnocení z klubovky, nebo specjalky to je něco jiného.... Kolik CACu měl Hoky z vystav v Čechach, nebo na Slovensku...?

Quote:
Originally Posted by Pavel
Je mnoho důležitějších hledisek, podle kterých lze vybrat štěně. Titul šampióna krásy je to poslední, co by mělo seriózního zájemce zajímat.
Titul šampióna (Čech nebo Slovenska) je velmi důležitý - "typický" ČsV to pes, který je po všech stránkách v souladu se standardem, tak povahu, jak v exteriéru.
Psála o tom Nada:
"Je obrovská chyba odděleně od sebe šlechtit dvě populace – na exteriér (výstavní linie) a na výkon (pracovní linie). Exteriér musí být vždy funkční povahy a není-li krása a výkon spolu v souladu, ztrácejí "krásná" zvířata bez odpovídajícího pracovního uplatnění svůj smysl." Dodatečně: ČsV z dobrou povahu, ale který vypadá jako NO také není "typický" ČsV...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2004, 13:51   #10
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Vybrat si v dnešní době vrh,který by splňoval nároky jak na budoucí vynikající exteriér ,tak na povahu a z toho se odvíjející cvičitelnost je velice těžké.Často jde pouze o "exteriérové spojení",ale zkoušky ve většině případů tyto zvířata nemají.Vrhů zaměřených na povahu a cvičitelnost je podstatně méně. Asi by si měl každý zájemce o štěně uvědomit,co je pro něj "to důležité" a podle toho vybírat.
Šedivák
CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2004, 18:34   #11
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Margo
Žádný chovatel ne zaruči, že ze štěňátka bude v budoucnosti šampion. Ale pravděpodobnost, že štěně bude "typicke" je větší, jestli i rodiče to "typičtí" představitelé plemene...

Titul šampióna (Čech nebo Slovenska) je velmi důležitý - "typický" ČsV to pes, který je po všech stránkách v souladu se standardem, tak povahu, jak v exteriéru.
Margo, nepochopila jsi mne zcela přesně . Tady byla debata o šampiónech obecně, nemluvili jsme o hodnotě šampionátů jednotlivých zemí. Určitě šampión ČR je hodnotnější, než např. šampión Polska, vzhledem ke konkurenci na výstavách a zkušenostem rozhodčích.
To samé jako s šampionáty, je i se zkouškami. Je legrační považovat za "pracovního" psa, se zkouškou ZVP nebo VZ (vytrvalostní zkouška - běh na 20, 40 km popř. delší trať) nebo se zkouškami ZZO nebo ZOP. I tady je třeba rozlišovat, jakou zkoušku má pes složenu. Samozřejmě ale díky za každého ČsV, který má složenu jakoukoliv zkoušku z výkonu

Pavel
Pavel jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org