Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Výchova & charakter

Výchova & charakter Jak se postarat o štěně, jak ho socializovat, nejčastější problémy s ČSV a jak je řešit...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-02-2011, 13:02   #1
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default Přivolání

Ráda bych zjistila jak dobře nebo špatně jsou s přivoláním ostatní majitelé vlkošedých.Arwen byly nedávno tři roky,přivolání se o dost zlepšilo,ale nikdy nebylo stoprocentní. Třeba když vyběhne za zvěří nemám šanci,musela bych ji vidět dřív a to se většinou neděje. Učili jsme přivolání na stopovačce,ale to se nám taky neosvědčilo,stalo se,že mi prostě zdrhla i s ní,protože mi podjela pod nohou a to jsem měla akorát strach,že se někde zamotá a budu ji muset hledat.Včera jsem zjistila,že náš velký problém je žrádlo. Na procházce po náplavce u železničního mostu našla prázdnou konzervu,asi od nějaké paštiky.Na povel stůj nebo ke mě vubec nereagovala,jala se ji vylizovat a když mě viděla přicházet,tak poodběhla. No,asi si umíte představit,jak jsem byla naštvaná.Když už jsem to zkusila po několikáte,tak jsem po ní hodila vodítko,ona se lekla,hodila balanc a spadla do Vltavy. Je tam dost vysoký břeh a není kde vylézt.Takže začala záchranná akce. Naštěstí spadla blízko poloshnilých loděk,na které jsem vlezla já,vytáhla ji na lodku a potom na břeh.Tvářila se dost schlíple a potom poslouchala dobře.Ale je hloupý,že to s tím přivoláním v situaci,kdy to potřebuju nefunguje.Asi to s autoritou není nijak slavné. Ted na výletě jsem ji od koně odvolala jen tak,že jsem běžela na opačnou stranu.A takový to,já teď čmuchám a tak nepřijdu se nám taky stává.Jak jste upevňovali přivolání vy? Elektriku určitě používat nechci,myslím,že na to nejsem dost zkušená,abych to ještě víc nepodělala....Na pamlsky samozřejmě funguje nejlíp...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 18:03   #2
De.Lorche
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Louny
Posts: 26
Default

My na procházkách většinou necháváme 4m vodítko zapnutý (neříkám, že ho nikdy nepustím bez vodítka, jen v místech, kde je větší frekvence lidiček s pejsky ho raději nechám) a Anubí si ho tahá za sebou a já mám větší šanci kdyby něco, naštěstí za zvěří jen popoběhne a pak jen čučí a zavolám ho zpět.
Jinak když se začmuchá, tak si čmuchá a na mě má času dost :-(, když se k němu vydám, že chytnu vodítko a doladím přivolání, okamžitě vyběhne předsedne a nasadí výraz, tak jsem tady, honem mě pochval, jsem šikovnej.... Jak jsou na obzoru pejsci, to je jiná, když jsou dál tak přijde, když jsou 20m a blíž tak je to 50 na 50.... Takže musím mít očiska na šťopkách. Trénujeme, snažíme se - tak snad se to bude lepšit (doufám)
De.Lorche jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 18:27   #3
BrunhoferovaV
Junior Member
 
BrunhoferovaV's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Praha 10
Posts: 52
Send a message via ICQ to BrunhoferovaV
Default přivolání

Lucko my dobře :-D
BTW pokud řekneš ke mě a pak hodíš vodítko, tak se nediv, že nepřijde :-D
BrunhoferovaV jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 19:09   #4
Vlkodlak
Junior Member
 
Vlkodlak's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Třeboň
Posts: 207
Default

Na procházce, když nikde nikdo a nic zajímavého, tak perfektní-s ukázkovým předsednutím a výrazem NO (fanatickou aportérku celkem spolehlivě přivolám na klacek). Jak se někde něco děje-pán s baterkou, pracující geodet, policejní hlídka, nebo jakýkoliv podezřelý potenciálně nebezpečný zvuk tak "počkej, já musím prověřit, zda to není nebezpečné" strunule stojí a čumí tam. Od nalezené mršiny "Počkej, jen si to dojim. Ty jako fakt chceš abych přišla hned? No tak teda jo, ale vemu si ten hnus sebou (a z huby jí kouká bažantí noha). Od jiného psa "ani náhodou!!!". A mezi lidma to raději nezkoušim a je na vodítku, protože jí lidi zajímaji, běží se na ně podívat a pak zjistí, že se lidí vlastně bojí, naježí se jí pruh na zádech, že vypadá jako divoké prase, začne vrčet a obíhat v půlkruzích-v takové situaci zatím neodvolatelná-bohužel tohle se dost špatně trénuje neb není dostatek dobrovolníků, které by neznala.
Vlkodlak jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 20:41   #5
Beruska
Junior Member
 
Beruska's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 47
Send a message via ICQ to Beruska Send a message via Skype™ to Beruska
Default

Tak my s privolanim valcily taky docela dlouho - osvedcila se klasika - 10m voditko (kdyz vysirala a delala, ze neni slyset), a pak spousta mnam pamlsku (nastesti je docela zrava). Nikdy se do lonzky nezamotala - ani kdyz se honila se psy v lese. Pak jsme se dostaly do faze, kdy na 10 m lonzce reagovala na 100% (neprislapovala jsem ji), ale bez lonzky...ou ou. Brenna je hodne vychytrala.
Tak jsem se snazila hodne zapracovat na spolecnem vztahu - byt vzdy dusledna (hlavne v jinych povelech - sedni, lehni, zustan), a kdyz ji volam, tak vymyslet nejakou zabavu. Trvalo to dlouho, ale postupne jsme to nejak zlomily, a ted uz funguje bezvadne. Skoro jako plysak Takze nevzdavat, courat s lonzkou a ono to casem.... pujde...snad...
Jo - a s hazenim voditka/kovoveho obojku to funguje (na takove to neni slyset) - ale musis mit dobrou musku - takze pro me nepouzitelne
Beruska jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 21:25   #6
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Tak ja to voditko hodila po povelu a asi dvouvterinove pauze,ona vi,co "Ke me" znamena,akorat na to kaslala. Ale uznavam,ze to asi nebyl nejlepsi napad.
NIcmene mam dnes za sebou prvni a doufam,ze posledni dil serialu" Jak se clovek a pes navzajem hledaji v lese". Chodime obcas na Zbraslav,na Zavist.Vetsinou na vecer,ja rada chodim po tme.Nechala jsem ji pobihat kolem,delala sice velka kolecka,ale porad se privolavala sama.No a najednou vidim bezet jakasi tri zvirata,sveho psa nikoliv a od te doby jsem o ni hodinu a pul nevedela. Po ctvrt hodine,to uz se setmelo jsem zacala byt neklidna a po pul uz jsem regulerne propadla panice vcetne placeMa sklony si v takovyhle pripadech malovat vsechno v co nejcernejsich barvach,takze s tim,ze budu celou noc behat po hradisti a hledat ji jsem se smirila.Ale taky me mrazilo z toho,ze ji treba nenajdu a vzpomnela jsem si na ztracenou Ajsu a vsechny ostatni psy.Ten les neni velky,asi jsme se motaly nejak v kruhu a nevedely o sobe.Piskala jsem jako beze smyslu a volala ji.Takze jsem usla misto planovanych 6ti km asi 10.Nastesti jsem se s ni na nejake pesince potkala.Ja jsem totiz lezla i po takovych ruznych strzich,takze jsem si jeste mohla zlomit nohu a byl by to opravdu adrenalinovy zazitek...
Jinak 10metrovou lonz jsem na ni tahala taky i se zaslapavanim. Ale pravidlo u toho plati,ze by s tim nemel pes zdrhnout,jinak je to jeho vitezstvi,ale je to hodne o postrehu a ten jaksi nemam....No,hlavne se musim umet v takovych situacich,kdy nechce prijit,uklidnit.Ale ja si to reknu a stejne mi adrenalin vyjede jako rtut teplomeru....Njn,neni vzdycky posviceni
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 12-02-2011, 22:11   #7
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

I já občas něco hodím, oni ví co "ke mně" znamená takže také házím co mám po ruce, většinou se lekne uskočí a hned příjde - chvíli jsem nosila plastovou krabičku od léků plnou kamínků. Oni slyší a ví, že mají přijít, jen jsem potřebovala nějak přerušit onen zajímavější vjem :-) Taky máme stopovačku - malá začala lovit, neposlouchat, nevímat, má 10 m, já držím konec vodítka a pokud vidí srnu, nebo jiný zajímavý vjem řeknu ji jasně "Aileen - NE nesmíš - ke mně", klidně jí to zopakuji, ale pokud se rozběhne nechám ji dokud není u konce, pak cuknutí a opět "Ne nesmíš - ke mně" . pokud jí takto přeruším vjem je ihned u nohy, sice není extra jak soustředěná pořád čučí kam to ono odběhlo, ale pokoušíme se to nějak dopilovat, nejhorší je, že oni ví kdy jsou a kdy ne na stopovačce, ale snad nám to také pomůže.
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 13:02   #8
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Doporučuji řešit přivolání na cvičáku s dobrým výcvikářem. Jakýmikoliv diskuzemi na webu se přivolání nezlepší. Psa chce vidět v reálu a na jeho reakce reagovat okamžitě, což v žádné diskuzi nikdo nemůže udělat.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 14:06   #9
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

N.o jo,ale reakce na cvicaku nejsou reakce v realnem zivote. Aspon ja to tak vnimam.Myslim,ze je dost psu,nejen CV,kteri maji na cvicaku perfektni poslusnost,ale mimo uz to moc nefunguje. Nebo se tam da nacvicit privolani od mrsiny nebo zvere? A druhak,ja proste nejsem cvicakovsky typ a nebavi me tam chodit.Myslim,ze musi byt i jina cesta,jak na privolani a myslim,ze ten klic je vzajemny vztah.A je to prace hlavne na sobe,pes je slusnej kopirak cloveka...
Jeste mimo privolani. Me treba fascinuji takovi lidi,co maji nejakeho toho vorecha a ten se pohybuje naprosto volne ve meste,u silnic a oni to vubec neresi,ze se muze neco stat.Ja bych si to teda neriskla.Proste cube zas tak neduveruju,ze by mi do ty silnice neskocila za kockou trebas.
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 17:29   #10
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
N.o jo,ale reakce na cvicaku nejsou reakce v realnem zivote.
No to je právě to, co zřejmě nechápeš. ! Správný "cvičák" to není jen chození se psem u nohy na place. To je právě nácvik i běžných situací, ke kterým může dojít. Proto jsem napsal "s dobrým výcvikářem".
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 17:47   #11
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

No,nepresvedcil jsi me,ze by cvicak tohle vyresil,ale mozna,ze az uvidim dobreho vycvikare na vlastni oci,tak zmenim nazor
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 17:49   #12
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Můžeš ty dobré výcvikáře jmenovat, abychom věděli kam jít? Já mám zatím z většiny cvičáků kam jsem se byl podívat pocit, že když už tam ČVčko znaj, tak je to pro ně exot do kotce a když už proti nim nic nemají, tak nedělají rozdíly... je to prostě normální pes a musí makat stejným stylem jako třeba RTW. Rád bych třeba někam v Praze nebo okolí na cvičák chodil, ale mám asi dost vysoký nároky... no ale co ti výcvikáři kterým se dá věřit?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 18:26   #13
Tyna
Junior Member
 
Tyna's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Jihlava
Posts: 88
Send a message via Skype™ to Tyna
Default

Já bych napsala jen k tomu cvičáku - ono taky jen se dojít podívat, jak se cvičí ti moc neřekne. U nás se taky cvičí klasicky, řadovka, individuál, když někdo potřebuje... problémy se řeší za pochodu, někdo s něčím přijde, tak se řeší. A možnost je řešit kdekoli, ne jen na place, záleží na času a chuti, ale dotyčný se musí jaksi ZMÍNIT, co by si představoval, a ne jen pozorovat a kritizovat
__________________
Martina
Tyna jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 18:49   #14
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Když se dojdeš podívat, řekne ti to myslím dost když to srovnáš s tím, co chceš a co nechceš třeba ještě předtím než začneš zbytečně tlačit na svýho psa. To ale samozřejmě musíš vědět co chceš a když má někdo prvního psa, tak většinou ani neví co s ním hodlá nebo nehodlá na cvičáku dělat, chce prostě cvičit protože třeba tady na WD se na to dost klade důraz, že by to tak mělo bejt.
Ale tady třeba svůj dotaz blíž specifikuju. Když budu potřebovat pomoct s přivoláním, za kým jít?
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 18:55   #15
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker View Post
Můžeš ty dobré výcvikáře jmenovat, abychom věděli kam jít?
Co takhle zkusit zajít k Heleně Hubáčkové. Například.
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 18:59   #16
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

A další? Kdybysme všichni měli chodit k Heleně, tak nebude stíhat klubový stránky tuplem
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 19:46   #17
Stela
Junior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Smrček
Posts: 255
Send a message via ICQ to Stela
Default

Pro mě je jednoznačně nejlepším výcvikářem co se týče ČSV Karel Cviček z Frýdlantu - Nikdy mi nikdo lépe neporadil. Také poslední letní tábor byl naprostá paráda.
Takže poradit od výcvikáře fajn, ale stejně si to člověk musí vyřešit v terénu sám.
Myslím, že ale toto téma není o cvičáku. A asi vím o co majitelce Arwen šlo. Jelikož se sama podotýkám s takovým problémem u své mladé fenky, který nenacvičím jinde než při každodenní procházce v terénu. Jelikož srnce, zajíce na cvičáku nevypustím, samozřejm pominu, že by výcvikář chodil na procházky do lesa se mnou. Podle mě se jendá o rady jak různě majitelé učili své psi přivolání od extrémních situací a jedná se o typy, rady, vychytávky, nikoliv rady výcvikáře - já u své starší fenky zkoušela z nouze i elektronický obojek, na přerušení vjemu, ale od toho jsme rychle upustili - hlavně když já byla na hřbetu koně, jelikož věděla, že nejsem tak rychle na zemi. Na procházkách se nám osvědčila stopovačka a hlavně pak VĚK, od tří let se zklidnila a zvěř ji nezajímá. Chce to čas a trpělivost. Malá byla skvělá na cvičák chodila od dvou měsíců, přivolání skvělé, dokonce mi nosila i aport už jako štěně, ale začla první puberta 9 měsíců a konec. Spouta zajímavého kromě povelů. Podle mě musíme část tohoto období přežít - teď je to v 15-ti měsících někde mezi :-)))) Jen chci podotknout, že nemířm ke zkouškám chci aby měla základní poslušnost a mohla běhat volně - takže nácvik povelů se nám zůžil na jeden "Ke mně" .:-)
Tak hlavně pevné nervy. :-)
Stela jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 20:02   #18
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Tak my jsme teda z druhé strany republiky, na cvičák chodíme, teď již né moc pravidelně, odvolání od psa jsme tam trénovali, to poslechne, ale jakmile se rozběhne za zvěří tak nepomůže nic. Po důkladné rozmluvě s místním myslivcem, který mne varoval že daňci, kterých je tady hodně, před psem neutečou ale nechají ho přiblížit a ukopou ho, jsem se rozhodla pro elektronický obojek, 99% procházek po lese a pastvinách chodím s kočárkem tak jsem stopovačku zavrhla. A teď si říkám, že jsem mohla ten obojek pořídit dřív, výboj jsem použila asi jen 2x, právě při útěku za zvěří a od té doby ho mám vypnutý, stačí jen zvukový signál a Amee spozorní, řekla bych že si uvědomí že i když jsem daleko jsem vlastně blízko. Koukala jsem že se vyrábí i bez výboje jen s pípnutím.
K tomu cvičáku ........... i když jsem se bavila s vedoucím a nejstaršíma členama, měli zkušenosti s vlčounama, pár jich tam chodilo. Hlavně ti nejstarší měli zkušenosti z vojny a vyprávěli veselé historky s "Fkama", říkali jim mutanti, že se prý báli kýchnutí atd. Zpět k cvičáku - vedoucí vždy upozornil cvičitele jak na vlčouna, hlavně né tvrdý dril jako u NO, jak na obrany atd. Byla jsem však velice zklamaná při přípravě na zkoušky, kdy se na mne každý vybodl a připravoval si své psy a věnoval se majitelům psů ze své CHS, možná jsem si to moc brala, ale jako nováček, který měl nastoupit na první zkoušku jsem čekala více pozornosti. Vedoucí mi pouze řekl že mám zkusit ZMko že ZZO je pro vlčouna nevhodná.
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 20:35   #19
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

jj,jak psala Stela, o cvicak mi vubec nejde,spis chci vedet,jak to vypada u ostatnich vlcounu v realu. Clovek vzdycky rad slysi,ze v tom neni sam,ze jo? K tomu el.obojku. Kdyz nam cuba doma jeste vyla,tak jsem ji ze zoufalstvi poridila protistekaci obojek na impulsy,nejdriv zvukovy.Nahravali jsme ji,ale ten zvukovy signal jsme nikdy neslyseli,i kdyz jsme ji ho montovali na hrtan podle navodu,ale ona ma tak chlupaty krk,ze si myslim ze to ten pristroj vubec nezaznamenal..Ale prej to nefunguje proti vyti,i kdyz vyrobce tvrdi,ze ano.
No,asi ji budu muset strcit zpatky na stopovacku,ale to uz je ponekolikaty a diky me neduslednosti mam obavy,ze ne naposledy
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 20:49   #20
LenkaR
Junior Member
 
LenkaR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 54
Send a message via ICQ to LenkaR Send a message via Skype™ to LenkaR
Default

Jen ještě zkušenost, trochu mimo téma:
Není ele. obojek jako obojek, psala jsem do Dtestu jestli je nechtějí testovat, protože se dneska prodávájí na aukru za pár stovek, při přečtení hodnocení jsem se zhrozila, lidé nadávají, že probíjejí, nebo že jsou účinné na pár metrů. Z Dtestu mi přišla odpoveď že to pro ně není zajímavé téma, že to lidé nepotřebují a v dalším čísle vyšel test 3D televizorů, tak to asi lidé potřebují více....
My jsme ho jednu dobu na noc nesundávali a Amee má asi alergii na ty kovové hroty, takže pod nima měla puchýře, tak doporučuji sundávat i když v návodu píšou něco jiného. Máme D Control 400.

Last edited by LenkaR; 13-02-2011 at 20:51.
LenkaR jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org