Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Sport & trénink

Sport & trénink Českoslovenští vlčáci jako pracovní psi - jak cvičit, jak učit nové prvky, informace o soutěžích a zkouškách a výcvikových seminářích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-11-2006, 10:27   #1
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default Štěkání

Ahoj všichni
Možná mi tu někdo poradí... Učím svoji fenku štěkat. Nepředstavitelný problém je z ní dostat opravdu štěk
Píská, kňučí, vše jen ne zaštěkat. Zkoušel jsem pamlsky všeho druhu, přivázat ji ke stromu a dráždit ji. Nic naplat.
Chci se zeptat jestli někdo z Vás nemá nějaký "osvědčený recept"

Děkují Ondra A Becky :P
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 10:58   #2
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default No

Já Ti mohu jen poradit to, co se povedlo mně s naší čubou - trvalo to tři roky, než poprvně vyštěkala, bylo to na rómského spoluobčana, který ji vylekal a strašně smrděl, tak jsem ji začal vodit ostatníma psama, co mám do Chanova (bydlel jsem v té době v Mostu) a za čas to perfektně zabralo! Štěkala parádně! Ale chápu, že tento způsob se asi líbit tady nebude....Ale nám to velmi pomohlo. A když jsem ještě podal rómovi kus masa, nebylo co řešit! Jinak rasově nesnášenlivá není, oproti mému dalšímu NO. Je skvělé, že si to v hlavě dokázala srovnat....
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 11:14   #3
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Tak tomu vcelku rozumím. Ale jsem z Černé Hory a nějaké takové spoluobčany u nás nemáme. Musel bych s ní do Brna.
Budu muset najít něco na co štěká. Ale už fakt nevím co.
Štěká vždy večer když jde kolem výběhu pes. To ale zase nechci povzbuzovat, aby se v ní neprobudila nesnášenlivoct vůči psům. Už tak je dost sebevědomá
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 11:36   #4
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

A co takhle na cvicaku na figuranta? To taky nesteka? Me to zabralo u Ciry, kdyz se divala na obrany a stekala na figuranta, tak jsem ji u toho vzdycky rikala stekej, stekej a chvalila ji. No a jednou ji to konecne docvaklo a na povel stekej skutecne stekla. Nasledovala mohutna pochvala a od te doby uz to celkem slo. Kdyz nestekala, stacilo nekoho pozadat, aby se na ni "divne" podival a stekala hned. Nasledky v podobe toho, ze by rvala na kazdeho cloveka co potkame, to rozhodne nezanechalo.
Nic jineho nam do te doby nezabralo - zradlo, odchazeni od psa, drazdeni.. nic. CSV jsou kazdy jiny a u kazdeho zabira trochu neco jineho. Musis najit to "neco", na co bude stekat zrovna ten tvuj.
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 11:36   #5
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default No jo no

Quote:
Originally Posted by Trepifajxl
Tak tomu vcelku rozumím. Ale jsem z Černé Hory a nějaké takové spoluobčany u nás nemáme. Musel bych s ní do Brna.
Budu muset najít něco na co štěká. Ale už fakt nevím co.
Štěká vždy večer když jde kolem výběhu pes. To ale zase nechci povzbuzovat, aby se v ní neprobudila nesnášenlivoct vůči psům. Už tak je dost sebevědomá

Naše zase před rokem začala štěkat na zvonek...A na psy taky..I když ji v tom podporuju, problém v tom nevidím.... Je to jen otázkou majitele psa. Když pes pochopí - štěkat ano, napadat ne, tak není problém ji v tom podporovat.... Takto moje zkušenost... Obecně je ale štěkáním problém... Kór u čvček Ale buď v klidu. u spousty zkoušek Ti bez štěkání a aportu (pokud nemá) proleze....
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 13:05   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: No jo no

Quote:
Originally Posted by Romano
Ale buď v klidu. u spousty zkoušek Ti bez štěkání a aportu (pokud nemá) proleze....
No tak to bych netvrdil. Štěkání na povel je velice důležitý cvik, který není samoúčelný. S dobře zvládnutým štěkáním na povel je jednodušší např. nácvik revíru. Podle mých zkušeností se naučí štěkat každé čévéčko ale chce to někdy až neskutečnou trpělivost a důslednost. A jak píše Mirka, především najít něco, na co pes štěkáním reaguje (a každý na něco reaguje).

Hodně trpělivosti
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 13:15   #7
Jana_Schubertova
stín vlka
 
Jana_Schubertova's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vlčnov
Posts: 56
Send a message via ICQ to Jana_Schubertova
Default

Ahoj, problém je to skutečně častý, mně se na cvičáku smáli, že přece Mrazivé ticho štěkat nemůže, prý mám němého psa . Nicméně už štěkáme téměř kdykoliv, stačí říct, začala štěkat až teprve když jsem její misku s jejím žrádlem dala slepicím, poté miska putovala k Bonie, pak jsme chvíli štěkali jenom přes plot, kdy já jsem byla u slepic ona venku, další fáze bylo štěkání na syrové slepičí vajíčko a teď i na cvičáku (nebo kdekoli jinde) na piškot. Jenom zadarmo ani kuře nehrabe
Jana_Schubertova jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 14:09   #8
Jirda
Junior Member
 
Jirda's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Brno
Posts: 72
Send a message via ICQ to Jirda
Default

Tak Vás všechny zdravím. Můj Ramon (ČSV) si velice rychle zvykl na štěkání, i když neštěká na povel. Pomohla mu moje smečka NO v práci při hlídání. Jakmile se na stavbě někdo vyskytne, hned ho vyštěká. Když je velká stavba, velice mi vyhovuje jeho velký rádius pobytu. V noci však štěká i na kočky.
__________________
Zdeněk
Jirda jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 14:25   #9
Romano
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 28
Default Re: No jo no

Quote:
Originally Posted by Pavel
Quote:
Originally Posted by Romano
Ale buď v klidu. u spousty zkoušek Ti bez štěkání a aportu (pokud nemá) proleze....
No tak to bych netvrdil. Štěkání na povel je velice důležitý cvik, který není samoúčelný. S dobře zvládnutým štěkáním na povel je jednodušší např. nácvik revíru. Podle mých zkušeností se naučí štěkat každé čévéčko ale chce to někdy až neskutečnou trpělivost a důslednost. A jak píše Mirka, především najít něco, na co pes štěkáním reaguje (a každý na něco reaguje).

Hodně trpělivosti
A ježíš! Další kdo slovíčkaří! Já jsem řekl, že u spousty zkoušek proleze, neřekl jsem, že to není důležité. Když tedy slovíčkaříte pane Hanuško, tak tedy fajn!

U ZOP, ZPU1, ZZO, ZM, ZPS1, ZPS2, SPT1,2,3, BH, IPO FH v pohodě proleze i bez štěkání na povel! Pokud zmákne aspoň náznak aportu a nebude mít rozhodčího, který u aportu bude prudit, tak proleze v pohodě....Mám takový pocit, že i ZVV1 to jde, ale tím si již nejsem tak jistý..... Mně to opravdu přijde jako zpousta zkoušek! Kdyby je se svým čvčkem dokázal, tak je to u mně King!
Jinak souhlasím - štěkání je pro toho, kdo chce se psem skládat zkoušky VELMI důležitý cvik, bez kterého se u těžších zkoušek neobejde...
Romano jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 14:50   #10
borislav
Junior Member
 
borislav's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Nitra
Posts: 84
Default

Ahoj,
u nás zaberá vrtačka, strunová kosačka, vysavač, skrátka všetko čo vrčí a dostane sa blízko k nemu.
A pokiaľ za štekanie budem považovať aj tie vysoké tóny pripomínajúce brechot priškrteného rujného srnca, alebo vykastrovaného lišiaka čo vydáva spolu s kamarátmi iných rás na ulici, tak mu štekanie ide. Nie však na môj povel.
borislav
borislav jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 15:12   #11
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Díky Vám všem za rady, vyzkouším vše. Asi ta sekačka by šla. Na ni štěká ) Nebo s ní budu u toho plotu čekat na procházející psy )
Zkoušky chceme dělat, ale zatím nemíříme moc vysoko. uvidíme časem. :P
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 15:43   #12
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Ahoj všichni! Mám asi jinou odrůdu čsv, Alf štěká kdykoliv si vzpomenu a to již od malička, jako vše zabrala metoda osvědčená - chceš masíčko - štěkej. Teď reaguje perfektně na povel a dva až tři štěky ze sebe vydá bleskurychle, odměňuji už pouze míčkem nebo kousnutím si do kůže!!! Kdyby to šlo tak snadno i ostatní......
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 17:42   #13
Mirkawolf
Member
 
Mirkawolf's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Brussels
Posts: 556
Send a message via ICQ to Mirkawolf Send a message via Skype™ to Mirkawolf
Default

Jo, tuhle odrudu mam taky doma. Alina odmalicka ochotne steka za zradlo. Intenzita stekani se u ni lisi podle kvality odmeny - jde-li o obycejny pamlsek, tak steka chabe a nekdy i jen cvaka naprazdno Ale vecer, kdyz vi, ze steka o plnou misku, tak to steka tak ze se tresou tabulky v oknech Cira nechape.. ale stekne teda taky, ji to jidlo je vetsinou ukradene, proto to s ni bylo tak tezke
__________________
:: :: :: Cira & Ali & Tulip :: :: ::
http://vlcisen.mirkawolf.com
Mirkawolf jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 21:16   #14
Hanka
Senior Member
 
Hanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Kadaň
Posts: 1,622
Send a message via ICQ to Hanka Send a message via Skype™ to Hanka
Default

Já bych byla ráda i za pokvikávání, ono to časem pomalu přejde ve štěknutí. Taky na to přijde, neboj. Ale bude to déle trvat. Já bych určitě chválila i za kvikot
Ale je jasný, že sám od sebe určitě štěká na kde co, viď? Jen jak to spojit, aby to dělal i na povel.
Hanka jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 21:46   #15
Jenik
Junior Member
 
Jenik's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Praha
Posts: 97
Send a message via ICQ to Jenik Send a message via AIM to Jenik Send a message via MSN to Jenik Send a message via Yahoo to Jenik
Default Zkoušky a štěkání

Pavle, ale ono opravdu na to, abys prošel zkouškama, tak se rozhodčí nezblázní, když pes neštěkne. Těch zkoušek, co tam Romano napsal není zas tak málo, ale máš pravdu, že to je potřeba, hlavně když chceš jít výše....Ale je to fakt těžká práce a co vím, tak všichni výcvikáři i jiní odborníci to doporučují pilovat již od útlého dětství....
Jenik jest offline   Reply With Quote
Old 02-11-2006, 21:50   #16
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Zkoušky a štěkání

Quote:
Originally Posted by Jenik
Ale je to fakt těžká práce a co vím, tak všichni výcvikáři i jiní odborníci to doporučují pilovat již od útlého dětství....
Samozřejmě, že od dětství. To ale přece spoustu dalších věcí. Pokud si někdo pořizuje pracovní plemeno a chce s ním cvičit, tak musí se psem pracovat už od nejútlejšího mládí. Vzpomenout si v 6 letech psa, že bych s ním vlastně chtěl cvičit je sice chvályhodné ale je už trochu pozdě na nějaké výkony ...
Pavel jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2006, 09:11   #17
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Quote:
Originally Posted by Hanka
Já bych byla ráda i za pokvikávání, ono to časem pomalu přejde ve štěknutí. Taky na to přijde, neboj. Ale bude to déle trvat. Já bych určitě chválila i za kvikot
Ale je jasný, že sám od sebe určitě štěká na kde co, viď? Jen jak to spojit, aby to dělal i na povel.

Asi tak nějak Hanko Asi s ní budu muset čekat ve výběhu u plotu až půjde kolem pes a pak je to fakt doslova rachot Kviká dost, tak zkusím i to.
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2006, 10:13   #18
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Myslím, že naučit psa štěkat na povel přes štěkání na psa přes plot nepřinese kýžené ovoce. Pes bude sice přes plot štěkat ale na tvoje povely reagovat nebude, tedy pokud nebude poblíž pes na kterého se rozštěká. Musíš nalézt podnět, který vyvoláš ty kdy se pes soustředí na tebe. Ten který zabere pak opakovat a výsledek se ukáže.
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2006, 10:15   #19
artus
Junior Member
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 91
Default

Jen bych ještě doplnil, že štěkání na psy je nežádoucí a to ho přeci učit nebudeš?
Dan
artus jest offline   Reply With Quote
Old 03-11-2006, 10:21   #20
Trepifajxl
Junior Member
 
Trepifajxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Černá Hora
Posts: 28
Default

Quote:
Originally Posted by artus
Jen bych ještě doplnil, že štěkání na psy je nežádoucí a to ho přeci učit nebudeš?
Dan
To jsem říkal. Ale musím ji přece dát najevo co od ní chci. A když neštěká na pamlsek atd. tak co mám dělat?
Trepifajxl jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org