Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Videos & photo stories

Videos & photo stories Foto i video blogi....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-02-2012, 20:27   #1
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default Jaki wybrać aparat do fotografowania wilczaka?

Jaki aparat polecacie do fotografowania wilczaka? Widzę tu mnóstwo fajnych fotek, a mnie nie udaje się uchwycić najlepszych momentów, bo choć zdąrzę pstryknąć, to zdjęcie robi się za późno.
Oprócz szybkości robienia zdjęć ważne jest dla mnie, aby aparat nie stanowił obciążenia na spacerach, nie był za duży ani na ciężki. Chodzi o to, by był poręczny i by go można zabierać na spacery po bezdrożach bez dodatkowego obciążania się sprzętem, i prosty w obsłudze, bo ostatni, jakiego uzywałam, choć niby miał być prosty, to jednak przestawianie na tryb w ruchu wymagało wchodzenie głęboko w menu aparatu, który na dodatek po chwili niepstrykania wyłączał się, a potem gdy nadarzyła się okazja do zdjęcia i chciałam zrobić fotkę musiałam go znów włączać i ustawiać wszyskto na nowo, przez co moment nie mógł być uchwycony. Strasznie mnie to irytuje, że zawsze się spóźniam na najciekawsze momenty, bo albo wyłączony, albo trzeba ustawiać, albo pstryknę, ale tak długo dobiera sobie parametry, że po pstryknięciu psów już dawno mnie ma w tym miejscu, które chciałam uchwycić... Będę wdzięczna za sugestie.
maria jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 20:51   #2
Elentia
Junior Member
 
Elentia's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Rataje /Wrocław
Posts: 137
Default

Ooo fajny temat, mnie też zawsze interesowało jakie aparaty posiadają właściciele tych cudownych zdjęć dodawanych na WD. Zawsze pięknie uchwycone wiczaki w ruchu Bardzo możliwe, że oprócz sprzętu trzeba mieć umeijętności robienia zdjęć, tzw. talent, dobre oko itd. ale pewnie dobrym sprzętem można sobie mocno pomóc. Tak więc temat podnoszę
Elentia jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 20:52   #3
Gipson
Junior Member
 
Gipson's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Warszawa
Posts: 385
Send Message via Gadu Gadu to Gipson
Default

Quote:
Originally Posted by maria View Post
Jaki aparat polecacie do fotografowania wilczaka? Widzę tu mnóstwo fajnych fotek, a mnie nie udaje się uchwycić najlepszych momentów, bo choć zdąrzę pstryknąć, to zdjęcie robi się za późno.
Oprócz szybkości robienia zdjęć ważne jest dla mnie, aby aparat nie stanowił obciążenia na spacerach, nie był za duży ani na ciężki. Chodzi o to, by był poręczny i by go można zabierać na spacery po bezdrożach bez dodatkowego obciążania się sprzętem, i prosty w obsłudze, bo ostatni, jakiego uzywałam, choć niby miał być prosty, to jednak przestawianie na tryb w ruchu wymagało wchodzenie głęboko w menu aparatu, który na dodatek po chwili niepstrykania wyłączał się, a potem gdy nadarzyła się okazja do zdjęcia i chciałam zrobić fotkę musiałam go znów włączać i ustawiać wszyskto na nowo, przez co moment nie mógł być uchwycony. Strasznie mnie to irytuje, że zawsze się spóźniam na najciekawsze momenty, bo albo wyłączony, albo trzeba ustawiać, albo pstryknę, ale tak długo dobiera sobie parametry, że po pstryknięciu psów już dawno mnie ma w tym miejscu, które chciałam uchwycić... Będę wdzięczna za sugestie.
Pozwolę sobie przytoczyć jeden dowcip, któey kiedyś zaszłyszałem... juz nie pamiętam od kogo... żart my dear - oczywiście pamiętam

"dziewczyna zaprosiła chłopaka na randke, chłopak był pasjonatem fotografii i chcąc podzielić się swą pasją przyniósł do lubej kilka albumów ze zdjęciami. Wpólnie oglądali zdjęcia, jedno po drugim i dziewczyna w pewnym momencie mówi do chłopaka: Jakie piękne robisz zdjęcia, musisz mieć bardzo dobry aparat.... Chłopak nie odpowiedział.
Po obejrzeniu zdjęć dziewczyna dumnie przyniosła na stół własnoręcznie zrobiony obiad... chłopak zjadł i mówi: bardzo dobry obiad mi zrobiłaś... musisz mnieć bardzo dobre garnki..."
__________________
Larson Dar Wilka
Gipson jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 20:56   #4
Gipson
Junior Member
 
Gipson's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Warszawa
Posts: 385
Send Message via Gadu Gadu to Gipson
Default

Quote:
Originally Posted by Elentia View Post
Ooo fajny temat, mnie też zawsze interesowało jakie aparaty posiadają właściciele tych cudownych zdjęć dodawanych na WD. Zawsze pięknie uchwycone wiczaki w ruchu Bardzo możliwe, że oprócz sprzętu trzeba mieć umeijętności robienia zdjęć, tzw. talent, dobre oko itd. ale pewnie dobrym sprzętem można sobie mocno pomóc. Tak więc temat podnoszę
Jeśli chodzi o mnie i poprzedniego posta to wspomagam się małowygodnym do noszenia aparatem, wymagającym oddzielnego plecaka i jeszcze cięższym obiektywem, który bynajmniej nie jest przedłużeniem mojej męskości (gdyby miał być to przy wyborze zwracałbym uwagę na ogniskową a nie na jasność... niestety musiałem patrzyć na cenę ) a pozwala mi na robienie dużych przybliżeń co w przypadku bawiących się w pewnej odległości wilczaków jest wygodne.

wspomnę, że umiejętności mam raczej nie za duże...

PS. Agnieszka, Ty przecież widziałaś nasze aparaty....
__________________
Larson Dar Wilka

Last edited by Gipson; 06-02-2012 at 20:58.
Gipson jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:00   #5
Konrad:)
Member
 
Konrad:)'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Warszawa
Posts: 747
Send a message via Skype™ to Konrad:)
Default

Mario,
w tym wątku znajdziesz trochę informacji.

http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=10654
__________________
Eury z Peronówki
http://eury.zperonowki.com/
Konrad:) jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:11   #6
Gipson
Junior Member
 
Gipson's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Warszawa
Posts: 385
Send Message via Gadu Gadu to Gipson
Default

Quote:
Originally Posted by maria View Post
Oprócz szybkości robienia zdjęć ważne jest dla mnie, aby aparat nie stanowił obciążenia na spacerach, nie był za duży ani na ciężki. Chodzi o to, by był poręczny i by go można zabierać na spacery po bezdrożach bez dodatkowego obciążania się sprzętem, i prosty w obsłudze, .
Osobiście jakoś nie ciężko mi zaufać słowom rekalmy SONY "lustrzana w aparacie kompaktowym" ale mam znajomych, kórzy są zadowoleni z tego wynalazku... Jest to małe, pozęczne i nie ciężkie z tego co słyszałem to dobre jakościowo...
A mozwa o Sony Nex, jak dokupisz tele to może spełnić Twoje oczekiwania. Nie wiem jak z prostotą w obsłudze... moze ktos moze sie podzielić wrażeniami....
Body: http://www.ceneo.pl/14519743
Teleobiektyw: http://www.ceneo.pl/14211811
__________________
Larson Dar Wilka
Gipson jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:17   #7
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Gipson, znam też inne powiedzenie: "złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy" :P ale jak napisała Elentia, sprzętem można sobie pomóc, i o to mi chodzi, a nie o stanie się artystką tytułu posiadanego sprzętu, bo to niemożliwe. Mój przedostatni aparat spełniał moje oczekiwania, fotki z czasu jego użytkowania są ok, ale po upadku pękł w nim ważny element, który uniemożliwia mi zabieranie go z sobą, a kupienie takiego samego jest niemożliwe, bo nie jest już produkowany. Nowy choć miał dawać więcej możliwości zupełnie się nie sprawdził. Na podstawie tego, że w ciągu ostatnich 3 lat używałam 2 aparatów, i jeden był wygodny do robienia zdjęć w ruchu, a drugi zupełnie się do tego nie nadawał, sądzę to samo co Elentia - że sprzętem można sobie pomóc.
maria jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:24   #8
Elentia
Junior Member
 
Elentia's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Rataje /Wrocław
Posts: 137
Default

Quote:
Originally Posted by Gipson View Post
Jeśli chodzi o mnie i poprzedniego posta to wspomagam się małowygodnym do noszenia aparatem, wymagającym oddzielnego plecaka i jeszcze cięższym obiektywem, który bynajmniej nie jest przedłużeniem mojej męskości (gdyby miał być to przy wyborze zwracałbym uwagę na ogniskową a nie na jasność... niestety musiałem patrzyć na cenę ) a pozwala mi na robienie dużych przybliżeń co w przypadku bawiących się w pewnej odległości wilczaków jest wygodne.

wspomnę, że umiejętności mam raczej nie za duże...

PS. Agnieszka, Ty przecież widziałaś nasze aparaty....
Bo ja tam o aparatach myślałam

ja mam kompakta Canona Powershot G7 i uchwycenie psa w ruchu graniczy z cudem ;P a to też miała być wg rekam "lustarzanka w kompakcie...." ma nawet opcję robienia zdjęć zwierzaków, z miernym efektem. No ale z tego wniosek że jestem beznadziejnym fotografem i nic mi już nie pomoże

Last edited by Elentia; 06-02-2012 at 21:28.
Elentia jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:30   #9
Gipson
Junior Member
 
Gipson's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Warszawa
Posts: 385
Send Message via Gadu Gadu to Gipson
Default

Quote:
Originally Posted by maria View Post
Gipson, znam też inne powiedzenie: "złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy" :P .
Nie odbieraj, że się czepiam... po prostu od razu po Twoim zapytaniu przyszedł mi do głowy ten właśnie dowcip.
Nie znam się na specjalnie na fotografii, nie używam "małpek", w kolejnych postach przedstawiłem swój punkt widzenia.

My mamy Nikona D80 i kilka obiektywów, w dobrą pogodę najlepiej sprawdza się 70-300, który niestety jest bardzo ciemny a nowy i jasny, który bardzo bym chciał to niestety bardzo wysoki koszt więc cieszę sięz tego co mam.
Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni choć ma już swoje lata (jak na aktualny postęp technologiczny) i np. nie robi filmów Full HD. Jednak taki aparat nijak pasuje do Twoich oczekiwań, bo jak pisalem wcześniej jest duży i cięzki...
__________________
Larson Dar Wilka
Gipson jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:33   #10
Gipson
Junior Member
 
Gipson's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Warszawa
Posts: 385
Send Message via Gadu Gadu to Gipson
Default

Quote:
Originally Posted by Elentia View Post
No ale z tego wniosek że jestem beznadziejnym fotografem i nic mi już nie pomoże
A tam nie pomoże... nauczyłaś się rozbierać ziemniaka na częsci pierwsze to i z fotografią dasz sobie rade
__________________
Larson Dar Wilka
Gipson jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 21:35   #11
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Quote:
Originally Posted by Gipson View Post
A mozwa o Sony Nex, jak dokupisz tele to może spełnić Twoje oczekiwania. Nie wiem jak z prostotą w obsłudze... moze ktos moze sie podzielić wrażeniami....
Body: http://www.ceneo.pl/14519743
Teleobiektyw: http://www.ceneo.pl/14211811
no własnie nad nim zaczełam się kiedyś zastanawiać, sugerując się jedynie reklamą na NatGeo, z racji braku swojego zdania zaczełam się sugerować obietnicami reklam, ale dotychczas się nie zdecydowałam.

Konrad, dzięki za link, własnie czytam.

Gipson, nie dopieram do siebie tego co napisałeś ale dla przykładu dodam fotki porównujące zdjęcia w ruchu starym i nowym aparatem, aby unaocznić, że jednak sprzęt ma jakiś wpływ na jakość, tym bardziej jest on ważny, gdy brakuje umiejętności...

fotka w ruchu robiona starym:
http://dervla.pxd.pl/gallery/pic705/...3157451080.jpg

przykład fotki robionej nowym:
http://dervla.pxd.pl/gallery/pic273/...5918170162.jpg

Last edited by maria; 06-02-2012 at 22:21.
maria jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 22:48   #12
anula
czuły barbarzyńca
 
anula's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: miastowieś S-łomianki
Posts: 1,859
Default

Pawel na przyklad chodzi na nasze psacery z walizką, ale efekty są zaj.....e
anula jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 22:58   #13
DanielZ
Wilczasty : Foto
 
DanielZ's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź/Wielka Wieś
Posts: 900
Send a message via Skype™ to DanielZ Send Message via Gadu Gadu to DanielZ
Default

Nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek ale po przeczytaniu postów polecam bezlusterkowca.
Osobiście po przerobieniu Canonów i Nikonów kupiłem Pentaxa
DanielZ jest offline   Reply With Quote
Old 06-02-2012, 23:49   #14
Wonderfull Wolf ES
Senior Member
 
Wonderfull Wolf ES's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Warszawa
Posts: 1,337
Default

Quote:
Originally Posted by anula View Post
Pawel na przyklad chodzi na nasze psacery z walizką
Tam zaraz z walizką, walizunią co najwyżej

Ja też bym stawiał w wyborze na jasność obiektywu.

Maria, a tym nowym nie robiłaś przypadkiem na auto?? a poza tym te małpki to się bardziej do statyki jeśli już nadają - przynajmniej ja mam takie zdanie
Wonderfull Wolf ES jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 00:14   #15
maria
Junior Member
 
maria's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 170
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek
Daniel, wiem, dlatego powinnam sformułować inaczej mój pierwszy post.

Powinien brzmieć tak:
Po utracie mojego kochanego aparatu straciłam całkowicie umiejętność robienia zdjęć kolejnym aparatem, pomóżcie mi wybrać kolejny.

Wonderfull, tak, to było na automacie, bo jak pisałam, przy braku aktywności wyłączał się, gdy chciałam zrobić szybko fotkę, zamiast pstrykać, musiałam czekać na włączenie się, a wtedy nie było czasu na ustawienia tylko pstrykałam od razu, póki sytuacja istniała, bo ustawienie zajmowało za dużo czasu, a pierwotne ustawienia resetowały się po wyłączeniu. To co widać na 2 fotce to nie jest sytuacja którą chciałam uwiecznić, ale sytuacja, którą uchwycił aparat. W opisie funkcji aparatu podobno była funkcja robienia klatka po klatce, ale jakoś tego nie znalazłam, a gdybym nawet znalazła, to przez to jego oszczędzanie baterii zapewne i tak bym z niej nie zdąrzyła skorzystać.
maria jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 09:46   #16
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Dodam może taką małą uwagę;
Jasne, że najlepsze zdjęcia wychodzą tym, co na spacery udają się z całym plecakiem bądź walizką i pewnie, że można by Marii i/lub innym polecić coś na kształt powiedzmy Canona 5D Mark ze szkłem 70 - 200 mm, f2.8. Ten sprzęt NA PEWNO ma szansę sfotografować biegające wilczaki i to niekoniecznie przy najlepszej pogodzie, ale po pierwsze tutaj nie zostaje spełnione kryterium poręczności, a po drugie nie oszukujmy się; tym też trzeba potrafić robić zdjęcia, żeby coś z tego wyszło. Sama inwestycja jeszcze niczego nie załatwia.
Z drugiej strony Mario nie wiem, czy jest w ogóle coś takiego na rynku, co mogłabyś wyciągnąć z torebki i bez grzebania w "bebechach" - pach robisz zdjęcie i wychodzi świetnie. Niestety szybko poruszające się obiekty nie są najłatwiejsze do fotografowania, zwłaszcza w trudniejszych warunkach pogodowych, a ich "ziemne" kolory też nie pomagają i wg mnie cudów po wielu dostępnych na rynku "automatach" nie można oczekiwać.
Chyba że wymyślono coś, o czym nie wiem, a ktoś już przetestował.
Grin jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 11:05   #17
dorotka_z
Member
 
dorotka_z's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Warszawa
Posts: 620
Default

Ja się na aparatach i fotografii nie znam. Mam tylko małpkę (nawet nie wiem jaką). Ale ze zdjęciami w ruchu radzimy sobie używając opcji zdjęć seryjnych. Robimy tak zdjęcia na nartach. Niestety jest dużo zdjęć do kasowania, ale jest też szansa, że uda się uchwycić ciekawy moment.
dorotka_z jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 11:17   #18
Faolan
Junior Member
 
Faolan's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Warszawa
Posts: 81
Default

Quote:
Originally Posted by DanielZ View Post
Nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek
Mhm - to zrób proszę zdjęcie palcem...

IMHO ten bon mot jest w necie zdecydowanie nadużywany. Oczywiście, że nawet najlepszym sprzętem można robić kiepskie fotki - a z drugiej strony dobry fotograf nawet z "małpki" jakąś iskrę zdoła wykrzesać. Ale to nie znaczy, że każdym aparatem, w każdych warunkach, można uzyskać *dobre technicznie* fotografie. Wystarczy zresztą spojrzeć na te najlepsze - czym były robione?

Maria - a masz w tym nowym aparacie możliwość ustawienia *częściowej* automatyki? Tzn. ty narzucasz czas naświetlania, a sprzęt dba o resztę?
Faolan jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 11:50   #19
Joanna
Tmave Zlo
 
Joanna's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Kopana k/W-wy
Posts: 1,196
Send a message via Skype™ to Joanna
Default

Ja teraz walczę z Alphą - nabyłam jej Tamrona 70-200 F 2:8. Balans bieli dobry (lubię ciepłe zdjęcia więc nie wychodzę z trybu "pochmurno" i "cien". Wszystko byłoby super, gdyby zaraza ostrzyła tak, jak moja poprzednia Alpha. Ta ma jakieś dziwne tryby. Szeroki, w którym ostrzy jak jej wygodnie - najczęściej na trawkę za biegnącym wilczakiem. Punktowy - ostrzy w środek kadru ale trafienie w TEN punkt jest dla mnie niemożliwe - zawsze wypada na grzbiecie lub ogonie biegnącego psa. Koszmar. Lokalny - podobnie jak punktowy tylko mogę sobie wybrać, gdzie on wypada w kadrze. Problemy, niestety, pozostają.

Pomogło zejście z automatycznego ISO - lepiej sobie radzę, jak ma wbite ISO 800 i nie kombinuje sama.

Nie bardzo pomaga manewrowanie przysłoną - staram się tak najmarniej 6 trzymać przy czasie 400 na biegnących psach.

Macie jakieś pomysły?

PS
Zestaw nie jest torebkowy ale da się z nim śmigać 2 h na mrozie bez bólu kręgosłupa. Oczywiście krótki obiektyw, lampa zewnętrzna i statyw zostają w domu.
__________________
Joanna jest offline   Reply With Quote
Old 07-02-2012, 13:27   #20
Grin
Wilkokłak
 
Grin's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Katowice
Posts: 2,220
Default

Joanna; a czy w Twojej Alphie nie ma czegoś takiego jak Continuous Focus? (Nie wiem co prawda, jak to się zwie w Alphach); w Canonach zdaje się AI, w naszym byłym Olku chyba CF. Chodzi o to (nie wdając się w szczegóły), że w tym trybie aparat "przewiduje", gdzie za moment będzie ruchomy obiekt i koryguje ostrość na bieżąco, a nie w oparciu o jakiś wcześniej wyznaczony jeden punkt. Co prawda jak to się sprawdza w praktyce, musiałabym zapytać Jacka, ale jeśli coś takiego jest, na pewno warto spróbować.
Co do ISO; na pewno warto kombinować z wyższymi wartościami. Przy ISO 800 raczej nie ma jeszcze ryzyka ziarna, a często nawet przy sporo wyższych wartościach (w zależności od sprzętu). Co do przysłony; znowu musiałabym zapytać Jacka (ewentualnie później się skoryguję ), ale wydaje mi się, że przy obiektach w ruchu mniejsze ryzyko braku ostrości jest wtedy, gdy się ją bardziej przymknie (czyli wartości gdzieś tak ok. 8 lub więcej ), ale wtedy znowu potrzeba więcej światła; a więc może więcej ISO lub/i modły o słoneczko).
Grin jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org