Go Back   Wolfdog.org forum > Česky > Různé

Různé Vše o československých vlčácích...

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-01-2009, 16:12   #1
Mikistos
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default Dotaz - jak začít se štěnětem ČsV

Dobrý den,

můžete mi poradit jak začít se štěnětem ČsV. Máme zahradu, má přípravený kotec i boudu. Nevím jestli v těchto mrazech mu nějak neublíží být hned venku. Myslíte, že ho mam hned dát do své boudy, nebo ho zatím nechat doma a počkat až se oteplí.

Můžete mi poradit podle čeho si vybrat to " správné " štěně ( to, že ho nekoupím od překupníků nebo bz PP je mi jasné ). Ale jaké mohou být indicie něčeho špatného u štěňat ( např. jestli je více či méně aktivní nebo tak ). Nebo víte o někom kdo právě má k dispozici štěně - fenku ?

Posledních pár dnů jsem četl spoustu příspěvků ze světa ČsV. Z několika článků jsem pochopil určitý rozkol mezi jádrem klubu ČsV a některými chovateli. Působí to na mě dojmem toho, že je určitá uzavřená skupina lidí, kterým nejde tolik o klub jako takový, ale spíše o svoje zájmy. Důvod proč se ptám je ten, že přesně takové to bylo v místě kam jsem chodil na cvičák ( nebudu říkat kam, protože to prostě mohla být i moje chyba, že jsem neby schopný najít ty správné lidi ). Chodil jsem tam se svým NO ( který před několika týdny zemřel ve věkou 8 let na přetočení sleziny a žaludku ) a ze začátku to bylo fajn. Bohužel tam byla uzavřená skupina lidí, kteří ho i provozovali. Byl to první pes s PP a chtěl jsem s ním opravdu pracovat. Problém byl, že jsem prostě nevěděl jak na to. Myslel jsem, že cvičík bude to pravé místo, kde mě naučí pracovat se psem a mě to třeba tak chytne že budu jezdit i na výstavy a tak. Skutečnost byla taková, že když na to teď vzpomínám nikdy mi tam nikdo neporadil jak mohu mého psa něco naučit ( občas se stalo, že jsem tam přije v 8.00 do 9,30 se sedělo v klubovně a čekalo kdo se ujme organizace výcviku a 10.00 se na půl hodiny " vyběhlo " ven a udělalo se pár cviků. Po čase jsem z toho ztratil zájem o dění kolem cvičáků a výstav.
Když jsem posledních pár dnů četl spoustu příspěvků zjistil jsem, že to není takové všude. Zase jsem začal uvažovat o tom, že bych se se svým budoucím novým psem začal zůčastňovat i nějakých akcí. Články ve kterých se evideňtně rozpor mezi vedeník klubu ČsV a skupinou chovatelů na mě působí dost negativně a trochu mam strach, že pokud člověk nebude znát ty lidi na správném místě může se ne různé akce jezdit jenom dívat. Proto bych se chtěl zeptat jaká je skutečnost ?
Víte v příbramském okrese o nějakém dobrém cvičáku, kde by mi pomohli pracovat se psem ( slyšel jsem, že v březnici je vyhlášený cvičák )?

Děkuji za odpovědi
Mikistos jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 17:24   #2
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default štěně

Ahoj, mám taky štěně, nemám moc zkušeností, ale aspoň něco ti snad poradit můžu. Nějaké informace bys měl obdržet i od chovatele, který ti štěně prodá. Jinak už znám pár lidí, kteří ochotně poradí, když bys potřeboval. Hodně odpovědí taky najdeš zde na foru, když ho přelouskáš. Kdyžtak moje ICQ 198368894.
Pro začátek je určitě lepší vzít štěně domů, nejen kvůli mrazu, ale hlavně kvůli vazbě na tebe a na rodinu. Potom ho postupně osamostatnit a tím pádem ho pomalu učit na kotec. Počítej s tím, že si na tebe štěně zvykne a potom nějakou dobu bude řvát, když ho někde zavřeš nebo tak, ale časem si zvykne. Předpokládám, že máš dostatečně velkou boudu a štěně asi zatím není schopno si ji zahřát. Zatím to tedy zkus doma a další zimu už může určitě trávit v boudě.
Já si vybral velmi aktivní nebojácné štěně a zatím si nemůžu stěžovat. S bázlivým štěnětem bys mohl mít časem problém, ale i sebevědomí se nechá určitě docela slušně přebudovat, hlavně se musíš chovat suverénně ty. Základ je určitě vybrat si dobrou chovnou stanici Seznam stanic, které zrovna nabízejí štěňata máš po pravé straně.
Jinak ohledně toho, co píšeš o lidech. Lidé jsou různí a je to tak všude. Najdou se lidé super a pak ti druzí.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 17:57   #3
Mikistos
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default

Díky za informace. Z které stanice máš psa ty ? Už jsem na pár koukal a nějaké jsem si vyhlédl, ale zatím pořád sháním informace.
Mikistos jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:13   #4
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default stanice

Já mám Akkona de Molay z Černé hory... kousek od Rájce-Jestřebí. Nemůžu si stěžovat vůbec na nic, ale Becky asi jentak mít štěňata nebude. Dalo jít o celkem zabrat, teď se dává dohromady, aby byla fit na výstavy. Než si budeš štěně odněkud brát, doporučuju zajet se tam podívat. Další velmi dobré zkušenosti mám s Ivanou a Šárkou Střítezskou z České u Brna. Chovatelská stanice Polární vlk a Zelený paprsek.
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:25   #5
Undertaker
Member
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 695
Default

Nebylo to myšlený tak, že by Becky štěňata mít neměla, příští rok jsou pravděpodobně v plánu zas, ale zkrátka ne v nejbližší době. Zvládla to dobře, ale ke konci vypadala asi jako každá fenka, která odkojí štěňata. To jen tak pro upřesnění, aby to nevypadalo, že jí parta kolem Akkona utahala k smrti
Undertaker jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:31   #6
Mikistos
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default

Jasně, chápu jak jsi to myslel. Taky jsem se divil, když mi veterinář řekl že mému NO nedoporučuje štěňata z důvodu zdravotního stavu / a to jí bylo 6 let ).
Je to prostě pro ně prostě dost náročný a když se do toho přidájí různé výstavy tak je to těžké rozhodování.
Mikistos jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:45   #7
Anarvin
Junior Member
 
Join Date: Jun 2008
Location: Černá Hora
Posts: 42
Default

Ahoj,
určitě je dobře, že si sháníš info o pejskovi, kterýho si plánuješ pořídit, kor u tady tohoto plemene, jsou jedineční se cvičákem si nedělej starosti, určitě máš v okolí i jiný cvičák, jak píše Roman, lidi jsou různí a taky hrůzní! my naštěstí natrefili na dobrý cvičák s Becky. Také je důležité info od chovatelů, i my máme super chovatelé a do teď si s nimi píšeme,takže až budeš vybírat štěndo, určitě koukej na to, jestli pak budou mít zájem do budoucna o to štěně, zda budou chtít vědět o nich něco víc,jak se mají a jak rostou...pokud ne, tak je to jen "továrna" na štěňátka... jinak opravdu hodně informací najdeš tady na stránkách a také na stránkách některých chovatelů...je toho moc a moc... ale skutečně nejlepší je se zajet přímo podívat a pobavit se o tom osobně...i když jen nezávazně... S necháním štěňátka hned po odběru venku - jde o to, že se štěňátko potřebuje socializovat doma u rodiny a hlavně s pánečkem, ne že by to venku nezvládlo, ale potřebuje získat důvěru k lidem a zvyknout si na spoustu věcí co bude v budoucnu potkávat a dělávat...
Jinak Becky zvládla štěňátka myslím bravurně, jen už ke konci byla dost utahaná asi jako každá fenka, teď se regenerujeme a chceme si užít právě nějaké té výstavy,ale možná na podzim už budeme chtít vrh druhý, když ne letos tak určo za rok ale štěňátka si moc a moc chválíme, jsou nádherná!
Jinak zdravíme naše štěndo Akkonka s pánečkem
Anarvin jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 18:59   #8
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Naprosto souhlasím s Undertakerem, co se týče boudy. Dokonce bych řekla, že takhle malý štěňátko cpát do kotce je zásadní chyba. Naopak. Žádoucí je, aby trávil co nejvíc času s tebou a seznamováním s okolím. Co prošvihneš první tři měsíce, to budeš dohánět celej život. Vůbec si myslím, že čévéčko do kotce nepatří. Je to plemeno vázané na smečku, smečka je pro něj rodina pána a pokud ho z té smečky vyženeš do kotce, špatně to nese. Nezapomeň, že je to potomek vlka. Z obrovské zahrady nadšený nebude, pokud na ní nepotká spřízněnou duši. A kotec je jako vězení.
Co se týče cvičáků na Příbramsku, tak tam působí například Venca Zeisek (taky momentálně nabízí štěňátka), a pořádá i různé akce jako závody, tábory a podobně.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 19:18   #9
Veronika
Junior Member
 
Veronika's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Zadní Chodov
Posts: 30
Send a message via ICQ to Veronika
Default

Ahoj, musím reagovat...Spousta chovatelů má psa v kotci, dokonce i špičkových chovatelů. Sama se řadím mezi chovatele, který má psy v kotci, popravdě řečeno, oni nám o to ani nestojí být v bytě a ležet před krbem. Pravdou je, že když si dovezu štěně, tak s náma do půl roka bydlí doma, spí v posteli, ale pak začne polehávat u dveří a cpát se ven. A brát kotce jako vězení, to se mi zdá jako dost drsný výraz. Naši psi do kotce chodí a to dokonce s radostí. A také máme obrovskou zahradu, ze které opravdu nadšení jsou...
__________________
Veronika "Rhoderick Sodar"
Veronika jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 19:44   #10
mellorn
Member
 
mellorn's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Prague
Posts: 523
Default

Já teda musím souhlasit s Mariankou.Nemyslím,že by byl kotec přímo "vězení",pokud se vlčákovi člověk dostatečně věnuje a v podstatě tam chodí jen přespávat.Mám sice jen jednoho psa a myslím,že právě naopak,že je doma v bytě maximálně spokojená. Zrovna leží na gauči a rozvalená spí,neumím si představit,že by byla někde venku a ne tady se mnou.Taky myslím,že rozdíl ve vztahu s vlčákem,který je se svou smečkou pořád anebo jen občas je znát.Takhle mě taky donutí s ní něco dělat,chodit na procházky,venčit s jinýma psama...mám pocit,že dost lidí na tom,že mají psa na zahradě trochu hřeší a naučí je to jisté pohodlnosti.Prosím,aby to někdo nebral nijak osobně.Dle mého názoru, pokud mám psa v bytě,kde je teda mezi svými a pak je za půl roku dán do kotce,tak z toho bude asi přinejmenším trochu zmaten.Aby to třeba nebral jako vyloučení ze smečky...
mellorn jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 19:56   #11
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by Veronika View Post
Ahoj, musím reagovat...Spousta chovatelů má psa v kotci, dokonce i špičkových chovatelů. Sama se řadím mezi chovatele, který má psy v kotci, popravdě řečeno, oni nám o to ani nestojí být v bytě a ležet před krbem. Pravdou je, že když si dovezu štěně, tak s náma do půl roka bydlí doma, spí v posteli, ale pak začne polehávat u dveří a cpát se ven. A brát kotce jako vězení, to se mi zdá jako dost drsný výraz. Naši psi do kotce chodí a to dokonce s radostí. A také máme obrovskou zahradu, ze které opravdu nadšení jsou...

Ja jsem taky mela Garma doma kdyz byl maly,to je myslim,ze je samozrejme aby si zvykl na rodinu a panecka.A taky je v kotci,ale jen kdyz jsem v praci,jinak je se mnou po zbytek dne.,nekdy je i sam na dvore kdyz ma co delat s kosti(sam neni rad jako kazde cevecko) a doma i spi ve svem pelechu a taky i v posteli :-)
Ale to sem chtela rict,ze v kotci je zaviran od mala,aby si zvykl,ale ma za mesic dva roky a nezvykl si uplne...postekava porad...i kdyz se tomu neda ani rict nekdy stekani.:-)) U jsem se smirila s tim,ze si snad nikdy ani nezvykne a to musim rict,ze nema maly kotec,ten by mu mohl lecjaky pes zavidet.
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:07   #12
Veronika
Junior Member
 
Veronika's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Zadní Chodov
Posts: 30
Send a message via ICQ to Veronika
Default

Jasně, od malička zvykám štěňátko na to, že na nás musí počkat zavřené, až prijdeme z práce. Našim psům věnujeme veškerý čas, celý dům i zahrada vše máme přizpůsobeno pro psy.
Bohužel se tady zatím vyjadřují jen ti, co mají 1 - 2 psy a chovají psy jen velmi krátkou dobu. Proto nemá cenu něco vám vyvracet.
__________________
Veronika "Rhoderick Sodar"
Veronika jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:10   #13
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by mellorn View Post
Já teda musím souhlasit s Mariankou.Nemyslím,že by byl kotec přímo "vězení",pokud se vlčákovi člověk dostatečně věnuje a v podstatě tam chodí jen přespávat.Mám sice jen jednoho psa a myslím,že právě naopak,že je doma v bytě maximálně spokojená. Zrovna leží na gauči a rozvalená spí,neumím si představit,že by byla někde venku a ne tady se mnou.Taky myslím,že rozdíl ve vztahu s vlčákem,který je se svou smečkou pořád anebo jen občas je znát.Takhle mě taky donutí s ní něco dělat,chodit na procházky,venčit s jinýma psama...mám pocit,že dost lidí na tom,že mají psa na zahradě trochu hřeší a naučí je to jisté pohodlnosti.Prosím,aby to někdo nebral nijak osobně.Dle mého názoru, pokud mám psa v bytě,kde je teda mezi svými a pak je za půl roku dán do kotce,tak z toho bude asi přinejmenším trochu zmaten.Aby to třeba nebral jako vyloučení ze smečky...
No jak řekl Antoine se Saint Exupery - Jsi zodpovědný za to,cos k sobě připoutal,
Ja mam psa jako spolecnika,vzhledem k tomu ze bydllim sama. Se mnou travi veskery cas.Kdyz je doma,tak je spokojeny.Kdyz chce ven,prijde zasteka ,tak ho pustim ven.Myslim,ze je opravdu spokojeny.Kdybych byla doma a mela ho zavreneho,tak i ja bych se citila blbe.....ze ho odstrkuju,nebo tak...Proc by nemel byt se mnou kdyz jsem tu.
Chapu,ze kdyz am nekdo psa sluzebniho,nema na nej tolik casu,tak je v kotci.pes si na to zvykne...Ale kdyz mam na nej cas,tak proc ho zavirat.ja kotec beru,jako vec potrebnou,Nemuzu ho nechat na dvore samotneho kdyz nejsem doma.Kope kratery a mame hodne slepic a husy.A vim,ze tam se mu ani stat nic nemuze.
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:11   #14
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by Veronika View Post
Jasně, od malička zvykám štěňátko na to, že na nás musí počkat zavřené, až prijdeme z práce. Našim psům věnujeme veškerý čas, celý dům i zahrada vše máme přizpůsobeno pro psy.
Bohužel se tady zatím vyjadřují jen ti, co mají 1 - 2 psy a chovají psy jen velmi krátkou dobu. Proto nemá cenu něco vám vyvracet.
Kdybych mela vice psu,tak si myslim,ze by to bylo jine.Uz dva psi jsou smecka a chovaji se jinak jak jedinec.
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:27   #15
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Výraz "vězení" jsem možná přehnala, ale já to tak cítím. Celý život jsem mezi psy vyrůstala (v panelákovém bytě) a neumím si představit, že by mě někdo zavřel bokem od zbytku rodiny. Samozřejmě, že když chce pes ven, pustím ho ven, když jsem v práci, tak jsou holky taky zavřené samy doma, ale proč má být pes v kotci, když jsem doma a může být se mnou? Zahrada je v pořádku, ale zase - pes, který stráví celý život na zahradě sám je podle mě větší chudák, než ten, který stráví celý život v 1+1 bez balkonu se svou rodinou.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:27   #16
Mikistos
Junior Member
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 5
Default

Nebyl by tedy v tomto případě kompromis mít štěně doma a už od malička ho zvykat na to, že jeho místečko je v boudě ? Zaujala mě ta myšlenka, že když ho tam dám po půl roce pobytu v domě bude to brát jako vyloučení ze smečky. Když jsem měl NO ( kterého jsem mimochodem měl z chovatelské stanice ) bylo mi doporučeno zvykat psa ihned na kotec ( vzít psa domů prý neexsistuje ). Rovněž mi bylo doporučeno dám mu tam nějaké oblečení, které jsem nosil, aby nahradilo kontakt se mnou když u něj nejsem.
Popravdě nejsem zastáncem chování takovýchto psů v bytě či domě ( jsem laik, ale jak vidím ani u chovatelů se nenajda jednoznačný názor co je lepší ). Když si představím, že odejdu do práce a on bude zavřený doma když může běhat po zahradě ( a být tak i v kontaktu se sousedovic psy ) přijde mi to nevhodné.
Každopádně se asi všichni shodneme, že v tomto období je vhoné mít štěně minimálně do jara až léta doma ?
Mikistos jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:41   #17
Lucan
Member
 
Lucan's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 34
Send a message via ICQ to Lucan
Default

Když jsem si aktivně sháněl informace o plemeni, tak musím uznat, že nejvíce informací jsem nalezl na tomto serveru. Jsou zde články pohromadě, ve kterých se dobře orientuje.
Dříve než jsem si vybral chovatelskou stanici, jsem zašel na několik klubových vystav a udělal si poznámky u psů, kteří si mi líbili. Pak jsem hledal na těchto stránkách v nabídce štěňat a oslovil vytipovanou stanici. Tet mám doma krásnou fenku Chilli a dělá nám radost. Je ze studeného odchovu z mámina kotce, tak hned od druhého dne chtěla spát venku s jiným psem. Do baráku ji bereme stále, ale po chvíli se chladí na dlažbě, za hodinku čeká u dveří a chce se proběhnout. Od posledního krmení už nechce ani do baráku a odchází spát do slámy. Kotec nemá, ale máme pěkný slunečný dvorek s boudou, do které nechodí..
Lucan jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:50   #18
CDaniela
http://www.srdcervac.wbs.
 
CDaniela's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Unhošť - Nouzov
Posts: 1,313
Default

Považovat kotec za vězení je poněkud polidštěné. Kotec není za trest, je to psí území kde odpočívá a tráví čas když jsem v práci. Pokud si štěně postupně na kotec zvyká není v budoucnu žádný problém. Mám psů 5 a osobně považuju bezpečnější nechat psy bez dozoru v kotci, než v bytě. Letos je ale zima hodně drsná a je jasné že malé štěně v tomto počasí do kotce nepatří.
Je nesmysl považovat ustájení v kotci za vyloučení ze smečky. Jeli pes dobře vychovaný musí se přizpůsobovat on vašim požadavkům a potřebám. Tyhle rádoby psychologické řeči nemám ráda.
__________________
Daniela

CDaniela jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 20:54   #19
Marianka.W
Šungmánitu-ha Khoyáke
 
Marianka.W's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Kovčín
Posts: 777
Default

Nejde o to, jestli bude sám doma nebo sám na zahradě. Jde o to že vůbec bude sám. Samozřejmě, když musíš do práce, pes bude sám. V tom případě ať je klidně na zahradě nebo v kotci (pokud utíká, ničí, a pod.) Pokud musí být v kotci (třeba proto, že máš zároveň hárající čubu, nebo pro jiný důvod, to je fuk), tak je samozřejmě fajn, když se v ní cítí doma a ne, že je tam za trest.
Obnošené oblečení psovi kontakt s pánem nenahradí, pes není pitomec, pozná, že v tom tričku nejsi.
Marianka.W jest offline   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 21:00   #20
Wolf.Angel
Shinigami キバ 。Kiba
 
Wolf.Angel's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Břeclav
Posts: 60
Send a message via MSN to Wolf.Angel Send a message via Skype™ to Wolf.Angel
Default

Quote:
Originally Posted by Marianka.W View Post
Obnošené oblečení psovi kontakt s pánem nenahradí, pes není pitomec, pozná, že v tom tričku nejsi.
nam tričko pomohlo.Ze zacatku je to dorby,pes citi tvuj pach a je klidnejsi.I kdyz tam s nim nejsi a je sam....ale citi te.
__________________


Síla bez viny, láska bez pochyb, není to špatné být vlkem....

Wolf.Angel jest offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org