Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Kluby CzW i prawo (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Projekt ustawy o ochronie zwierząt!!! (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=20732)

DanielZ 15-08-2011 21:48

Projekt ustawy o ochronie zwierząt!!!
 
po art. 10 dodaje się art. 10a i 10b w brzmieniu:
„Art. 10a. 1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na
targowiskach, targach i giełdach;

2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez
oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego,
jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
5. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy podmiotów
prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji
społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych,
których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.


Art. 10b. 1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz
organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.”;


W przepisach karnych (w projekcie) łamanie tych zakazów to odpowiednio wykroczenie zagrożone karą grzywny lub aresztu i grzywny.

w art. 37 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9, art. 10a ust. 1–3, art. 11
ust. 3, art. 12 ust. 1-6, art. 13 ust. 1, art. 14, art. 15 ust. 1-5, art. 16, art. 17
ust. 1-7, art. 18, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 25 i art. 27,
podlega karze aresztu lub karze grzywny.”;
15) po art. 37d dodaje się art. 37e w brzmieniu:
„Art. 37e. Kto narusza zakazy określone w art. 10b ust. 1 podlega karze
grzywny.”;

Wonderfull Wolf ES 15-08-2011 21:52

Quote:

Originally Posted by DanielZ (Bericht 399439)
3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez
oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Czy ja dobrze rozumiem, że z tego wynika iż pies może "biegać" tylko na smyczy, chyba że jest się na terenie prywatnym??

Gaga 15-08-2011 22:24

Podoba mi się zapis
Quote:

Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.

w połaczeniu z
Quote:

Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych,
których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.


Idę jutro zakładać wiejski ośrodek rozrodczy "Polskie Psy Wiejskie" (organizację społeczną) i w świetle proponowanego prawa będę rozmnażać psy, o!

Mam wrażenie, że do ustawy w imię dobra zwierząt ktoś jednak przemycił swoje interesy:evil:

Quote:

Originally Posted by Wonderfull Wolf ES (Bericht 399440)
Czy ja dobrze rozumiem, że z tego wynika iż pies może "biegać" tylko na smyczy, chyba że jest się na terenie prywatnym??

Dawno temu, w niektórych miastach honorowany był egzamin PT. Pies ze zdanym egzaminem miał prawo tu i ówdzie biegać bez smyczy. Nie jestem fanką powrotu do pomysłu w identycznej formie, bo poziom naszego PT nie gwarantuje żadnego posłuszeństwa, ale już zdanie jakiegoś dodatkowego egzaminu (Good Citizen Dog np) - może tak?
Tyle, że znów yoreczki |"nie muszą" bo są małe...i niewiele się zmieni.

Grin 16-08-2011 08:24

Quote:

Originally Posted by Gaga (Bericht 399444)
Mam wrażenie, że do ustawy w imię dobra zwierząt ktoś jednak przemycił swoje interesy:evil:

Tak było zawsze, tak jest i będzie niestety. Ustawa o ochronie zwierząt tak naprawdę nie chroni zwierząt, tylko interesy odpowiednich lobby (nie mam tu na myśli jedynie psów i kotów, ale także zwierzęta hodowane na rzeź, zwierzęta wykorzystywane do eksperymentów tzw. naukowych, do testów kosmetyków itd.)

z Peronówki 16-08-2011 15:06

Quote:

Originally Posted by Wonderfull Wolf ES (Bericht 399440)
Czy ja dobrze rozumiem, że z tego wynika iż pies może "biegać" tylko na smyczy, chyba że jest się na terenie prywatnym??

Nie - kontrola jest mozliwosc przywolania psa... Nie wiem, czy uwierza na slowo, ale jak masz PT to masz papierek, ktory jest dowodem, ze nad psem sprawujesz kotrole i moze on biegac bez smyczy.... W Niemczech tak jest z BH...

Gaga 18-08-2011 23:18

"W wieczornym głosowaniu za ustawą opowiedziało się 382 posłów, siedmiu było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu."
Ustawa przeszła.

Ciekawa jestem teraz egzekwowania prawa, zwłaszcza w sprawie łańcuchów:roll:

dorotka_z 19-08-2011 11:23

ja mam mieszane uczucia odnośnie tej nowelizacji.

Na pewno na plus zakaz handlu poza hodowlą.

Zastanawiają mnie te łańcuchy. Obawiam sie, ze taki zakaz nic nie zmieni, bo nie będzie komu i jak go egzekwować. Ko będzie sprawdzał czy pies jest uwiązany 12 godzin czy więcej. Obawiam się też, że jezeli komuś to udowodnimy to co zrobi ze swoim psem? Pójdzie do schroniska czy właściciel puści go samopas?

Kurcze, póki się nie zmieni mentalność ludzi i póki nie nauczą się kultury i obycia żadne prawo nie spowoduje, że ludzie przestaną znęcać się nad zwierzętami...

Narvana 19-08-2011 12:10

Quote:

Originally Posted by dorotka_z (Bericht 399947)

Na pewno na plus zakaz handlu poza hodowlą.

Tak jak lancuchow, tego tez nie sprawdza...
Ale za to bede miec radosc mowienia ludziom, ktorzy mowia, ze maja rasowego psa, ale bez papierkow i ze chca miec szczeniaczki ("no bo moja taka slodka poza tym suka musi miec raz w zyciu male"), ze to prawnie zabronione.

dorotka_z 19-08-2011 12:37

Quote:

Originally Posted by Narvana (Bericht 399955)
Tak jak lancuchow, tego tez nie sprawdza...
Ale za to bede miec radosc mowienia ludziom, ktorzy mowia, ze maja rasowego psa, ale bez papierkow i ze chca miec szczeniaczki ("no bo moja taka slodka poza tym suka musi miec raz w zyciu male"), ze to prawnie zabronione.

Zawsze coś. Chociaż myślę, ze ten przepis akurat dość łatwo egzekwować. Jeżeli widzimy jakieś psy lub koty na bazarze można będzie to zgłosić jako łamanie prawa. Z drugiej strony ktoś kto już ma kocięta lub szczenięta jakoś musi je "wypychać" dalej w świat. Przepis ten chyba uderzy glównie w takich przypadkowych posiadaczy szczeniąt a nie w pseudohodowle. Zastanawiam się czy np można by było zakazać rozmnarzania zwierząt niezarejestrowanych. To by na pewno w znacznym stopniu przyczyniło się do zmniejszenia puli bezdomnych psów. Z drugiej strony nie wiem czy nie byłaby to zbyt wielka ingerencja w wolności obywatelskie.

Narvana 19-08-2011 13:09

Quote:

Originally Posted by dorotka_z (Bericht 399961)
Zastanawiam się czy np można by było zakazać rozmnarzania zwierząt niezarejestrowanych.

No ale o tym wlasnie jest punkt drugi, z zaznaczeniem punktu 6.
O tym pisalam wczesniej.
No chyba, ze zle rozumiem zapisy :)

dorotka_z 19-08-2011 13:22

Quote:

Originally Posted by Narvana (Bericht 399966)
No ale o tym wlasnie jest punkt drugi, z zaznaczeniem punktu 6.
O tym pisalam wczesniej.
No chyba, ze zle rozumiem zapisy :)

No tak, tylko jak zdefiniować cele handlowe? Pseudohodowcy powiedzą, ze ich celem jest dobro "rasy". Albo, że ceny psów z papierami sa zbyt wysokie a oni dzięki niższym cenom umożliwiają zakup psów "rasowych" ludziom, którzy nie chcą wydawac zbyt dużo pieniędzy na szczeniaka. Poza tym, skoro jest mowa o organizacjach moga założyć sobie organizację rozmnazaczy psów bez papierów i juz jest ok. Bo mimo że w ustawie jest mowa o działalność związanej z hodowlą rasowych, to pytanie jak takie organizacje definiujemy i jakie rejestry uznajemy za właściwe.
Myślałam o czymś takim, żeby zabronić rozrodu psów i kotów, które nie są zapisane do jakiegoś rejestru np w polskim związku kynologicznym. No ale to właśnie monopol na decyzję o możliwości rozmnażania zwierząt.

Tak czy siak uważam, że dobrze, ze taka nowela weszła w życie. Zawsze to trochę szumu, który zwierzętom wyjdzie na dobre. A może jestem zbyt wątpiaca i okaże sie, ze te przepisy faktycznie działają... Oby :)

Narvana 19-08-2011 13:50

Jesli kogos nie stac na psa z hodowli, to proponuje schronisko i uratowac jakiegos biedaka... Malo tego, mozna znalezc psa "rasowego" w schronisku, lub w typie rasy.
Ale fakt, do ludzi dociera malo.

dorotka_z 19-08-2011 13:57

Zgadzam się z Tobą w 100%. Poza tym należałoby zadać pytanie czy kogoś kogo nie stać na zakup psa stać na jego posiadanie.

Często jednak słyszę zdziwienie "dałaś tyle kasy za zwykłego psa?". Ludziom nie szkoda kasy na ciuchy, kosmetyki czy samochody a nie potrafią zrozumieć, że wysoka cena jest również gwarancją wysokiej jakości a to przecież później procentuje.

maria 14-09-2011 01:18

"definicja legalna "zwierząt domowych" znajduje się w art. 4 pkt 17 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, zgodnie z którą "zwierzęciem domowym" są zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza."
- rozumiem, giełdy akwarystyczne też stają się nielegalne. nie chciałabym aby moje ukochane rybki był dyskryminowane.

w tym momencie wszystkie aukcje na allegro psów bez rodowodu stają się łamaniem prawa. kiedy ta ustawa wchodzi w życie?

"Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych."
czyli można mnożyć psy na maksa, tylko nie można wołać za nie zapłaty. hmmm. można ominąć to oczywiście i zapłatę i tak wziąć, w formie rekompensaty za zlecone rozmnażającemu odchowanie psa, wyprodukowanego w celach niehandlowych. i tak oto w tej ustawie kundelki są niekomercyjnymi przyjaciółmi ludzi, a psy rasowe, które można rozmnażać w celach handlowych, towarem wprowadzanym do obrotu.

Witek 14-09-2011 08:41

Quote:

Originally Posted by maria (Bericht 403438)

w tym momencie wszystkie aukcje na allegro psów bez rodowodu stają się łamaniem prawa.


Będzie tak jak z Twoim obrazem... "Pies rasowy bez rodowodu. Cena 0 zł Koszt odbioru 1000 zł " :evil:

maria 07-01-2012 17:32

Quote:

Originally Posted by trunksia&witgor (Bericht 403450)
Będzie tak jak z Twoim obrazem... "Pies rasowy bez rodowodu. Cena 0 zł Koszt odbioru 1000 zł " :evil:

jeszcze ciekawsze mają pomysły. cytaty z ogłoszeń:

"zamienię yorka na 2worki 20kg karmy royal canin starter o wartości ok 450zł"
"legowisko, chihuahua gratis"
"sprzedam smycz, labrador gratis"
"Oferuje do sprzedaży szampon dla yorków firmy Oster o pojemności 0,5l w cenie 650 zł .Osobie która kupi szampon i wyrazi chec zaopiekowania sie małym yoreczkiem który obecnie ma 3.5miesiaca,pieska oddam za darmo"

anija 07-01-2012 18:17

Quote:

Originally Posted by maria (Bericht 418001)
jeszcze ciekawsze mają pomysły. cytaty z ogłoszeń:

"zamienię yorka na 2worki 20kg karmy royal canin starter o wartości ok 450zł"
"legowisko, chihuahua gratis"
"sprzedam smycz, labrador gratis"
"Oferuje do sprzedaży szampon dla yorków firmy Oster o pojemności 0,5l w cenie 650 zł .Osobie która kupi szampon i wyrazi chec zaopiekowania sie małym yoreczkiem który obecnie ma 3.5miesiaca,pieska oddam za darmo"

tak, jest tego cała masa :( potwory mają tupet... ale takie ogłoszenia też zgłaszam.

maria 08-01-2012 02:46

na allegro zostały oferty psów rodowodowych, a przecież:

"zabrania się sprzedaży
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli"

korzystając z opcji "kup teraz" lub "licytuj" na allegro dokonuje się zakupu, nieważne, ze odbiór będzie osobisty, w miejscu hodowli. prawnie gdy zalicytujemy to dokonujemy zakupu, czyli zawieramy umowę kupna - sprzedaży, ze skutkiem wydania towaru i obowiązkiem zapłaty. zakup na allegro nawet rodowodowego psa jest nielegalny, a allegro umożliwia dokonywanie nielegalnych transakcji. czy znów jest do tego jakiś wybieg prawny, że handel rodowodowymi zwierzętami jest na allegro jednak legalny, skoro widnieje tam tyle tysięcy ofert sprzedaży psów?

pawmagdul 08-01-2012 14:12

1. Operacja sprzedaży następuje w momencie wydania towaru, tak więc ani zamieszczanie ogłoszeń ani licytowanie na allegro nie można uznać za nielegalne.

2. Nie rozumiem intencji ustawodawcy zabraniających hodowcy przywiezienie pieska do odbiorcy.

3. Cała ta ustawa to kompletny bubel prawny, bo organizację społeczną każdy sobie może założyć, zaraz się pojawią na allegro oferty legalizacji dowolnej hodowli. A każdy nielegalny hodowca może się tłumaczyć że on nie krzyżował piesków, tylko się same własnowolnie bez jego ingerencji namnożyły. :)))

anija 08-01-2012 14:37

Quote:

Originally Posted by pawmagdul (Bericht 418072)
1. Operacja sprzedaży następuje w momencie wydania towaru, tak więc ani zamieszczanie ogłoszeń ani licytowanie na allegro nie można uznać za nielegalne.

2. Nie rozumiem intencji ustawodawcy zabraniających hodowcy przywiezienie pieska do odbiorcy.

3. Cała ta ustawa to kompletny bubel prawny, bo organizację społeczną każdy sobie może założyć, zaraz się pojawią na allegro oferty legalizacji dowolnej hodowli. A każdy nielegalny hodowca może się tłumaczyć że on nie krzyżował piesków, tylko się same własnowolnie bez jego ingerencji namnożyły. :)))

Dlatego moim zdaniem powinien być obowiązek kastrowania/sterylizacji wszystkich bezpapierowych piesków/kotków/zwierzątek domowych oraz być może tych papierowych które nie mają/nie dostaną papierów hodowlanych. Aby to egzekwować powinien być prowadzony rejestr psów, obowiązkowe czipowanie... ale to wszystko chyba w sferze marzeń :|


All times are GMT +2. The time now is 12:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org