Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Żywienie i zdrowie (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Cieczka (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=7721)

Louve 08-03-2008 17:50

Cieczka
 
Nie wiem czy był już taki temat(pewnie tak), ale nie chce mi się sprawdzać:p
Corusia zazdrościła mi i mojej mamie, że na dzień kobiet wszyscy składali nam życzenia i...postanowiła zostać kobietą:shock: Zaczęło się od tego, że zauważyliśmy w domu czerwone kropki... moja mama sprawdziła, no i okazało się, że Cora dostała cieczkę... No więc pytanie: ile mniej więcej może ona trwać?

wolfin 08-03-2008 19:42

od 21 dnia do 3 miesecow.
to wilczak :)
moja suka ma 3 miesecy period :) a innych malo znam.

aneta1 08-03-2008 19:57

No nie moja starsza a jeszcze nie dostała:evil: czym ty ją karmisz :lol::lol:

wolfin 08-03-2008 20:02

p.s. jak ja mowie normalny wilczak ma 1 cziecke od 15- 18 miesiacow, i potem za 10 -13 miesiacow nastepna :) bo taki period ma wilki w naturze.

shaluka 08-03-2008 21:48

No to Ish jest nie normalna..:roll: bo w ferie dostała drugą cieczke..
Ish pierwsza miała jak była bardzo młodziutka bo we wrześniu, w zeszłym roku ale krótko trwała. Choć z tego co wiem to cieczki zdarzają się nawet suniom co maja zaledwie 7, 8 miesięcy, ale zdrowiu to nic nie zaszkodziło. Kasia może to syndrom czeskich suczek ;)

wolfin 08-03-2008 21:53

to powiedzienie "normalne" znaczy ze ma wieciej z wilka niz z psa - co dotyczy fyziologii.

moja Harka jest czeska suka a miala 1 w wieku 15-18 miesecow, jej corki tez tak maja.

moze to nie ktore linie to maja tak ze maja jak psy a nie jak wilki.

shaluka 08-03-2008 22:10

u Ish to też może byc kontakt z dorosłymi psami i zazdrość o znajomą sunie, bo kiedy ona dostaje cieczke i nas odwiedza, to niedlugo potem widze plamki na podlodze ;)

Może tu nie tylko chodzi o to ile jaki pies ma z wilka, a ile z psa ale o to też w jakich warunkach żyje, no i spewnością linia tez tu ma znaczenie

Huan 08-03-2008 22:28

Badania wojska nad wilczakami pokazały, że cechy wilcze i psie jeśli chodzi o rozród się wymieszały i ok. 50% wilczaków ma cieczkę raz w roku, 30% dwa razy do roku, a 20% nieregularnie. Nie znam badań co do wieku, w którym pierwszy raz występuje cieczka, ale z własnych obserwacji widzę, że u większości suk występuje po raz pierwszy w wieku 15-24mc, rzadziej po 12 mc, a sporadycznie w wieku 6-12mc. U nas w domu suki poszły w typowo wilczych przodków i żadna nie miał cieczki przed 17mc.

I tak samo jest z długością cieczki. Może trwać tak jak u normalnych ras psów, czyli ok. 3 tyg, a zdarza się wilcza trwająca 3 miesiące.

Louve 08-03-2008 22:29

W sumie to jakiś tydzień temu sucz na przeciwko miała cieczkę... ale nie wiem co tej Corze odbiło, bo ma dopiero 10 miesięcy... jak tak dalej pójdzie to jakieś majtki jej załatwie, bo podłoga w kropkach;)

Huan 08-03-2008 22:30

Jeszcze tylko dodam, że ostatnio zmienia się to wszystko chyba właśnie z powodu częstszych spotkań psów na wystawach, obozach itp. Tzn. zauważyliśmy, że po czeskich czy słowackim obozie znacznie więcej suk dostaje cieczkę niż w innych miesiącach. Wygląda na rywalizację, czyli czynników zewnętrznych nie można pominąć :)

wolfin 08-03-2008 22:46

Quote:

Originally Posted by Przemek (Bericht 125452)
Jeszcze tylko dodam, że ostatnio zmienia się to wszystko chyba właśnie z powodu częstszych spotkań psów na wystawach, obozach itp. Tzn. zauważyliśmy, że po czeskich czy słowackim obozie znacznie więcej suk dostaje cieczkę niż w innych miesiącach. Wygląda na rywalizację, czyli czynników zewnętrznych nie można pominąć :)

aha, z tym zgadzam sie :)
Harka zawsze ma cos "podobnego" posle spotkania, tylko ze to potem trwa max 1 tydzien.

tak samo bylo z jedna niemiecka suka - w jej rodzinie byla suka z maliuchami i kobitka tez zaczela cieczke, ae za 1-2 tygodnie zakonczila, bo to byla tylko konkurencyjna reakcja .

to moze tez Cora powarjuje jakisz tydzien i konczi sie

Narvana 08-03-2008 23:23

Quote:

Originally Posted by Przemek (Bericht 125450)
U nas w domu suki poszły w typowo wilczych przodków i żadna nie miał cieczki przed 17mc.

Garuda tez 8) Tzn. nadal cieczki niet.

maria_i_wilk 11-03-2008 19:28

Co do czasu trwania cieczki u wilków, to:
- pierwsze tegoroczne opisy zachowań zalotnych w Wolf Parku pojawiły się w relacjach zdjęciowych Monty'ego Sloana 25 stycznia
- oficjalne zakończenie działań pełnych pobudzenia przypadł na dzień świętego Walentego a więc 14 luty. (Monty Sloan wnioskował, że pobudzenie związane było z okresem godowym; naprawdę trwało jeszcze dzień lub dwa po tej dacie).
Łącznie - niemal 3 tygodnie.
Powtarzalność pory godowej jest co roku o tej samej porze, a więc 1 raz w roku w porze późnozimowej. Przyroda tak to "zorganizowała", żeby młode opuściły norę, gdy już nie trzaska mrozem, a na okres brykania młodych wypadały ciepłe miesiące, gdy nie... wpada się pod lód.
maria i wufi

aneta1 12-07-2008 07:19

Zachowanie podczas RUI
 
co do normalnych suk to wiem jedno że gdy suka ma ruje i (niekiedy1-2 przed)jest ten czas to pozwala psu na wszystko euforia trwa jeszcze kilka dni(1-2) wcześniej/później pies nie ma na co liczyć pewnie ze zdarzają się suczki które są bezpłodne lub maja zaburzenia to 3 razowe krycie nic nie wskóra
Czy u wilczków suki pomimo że nie mają owulacji dopuszczają do siebie psy (lubią sex:twisted:) czy też występuje okres wstrzemięźliwości czy okazują to w jakiś sposób przed innymi psami np. kręcąc tyłkiem przed nosem czy raczej są skryte i jak sam nie zgadniesz to ci nie powiem czy można po głaskaniu po zadzie odczytać że to już ten moment czy ten moment trwa 3 miesiące :rock_3
Jak zaobserwowaliście ?

aneta1 12-07-2008 07:25

A co do okazywania przez Psa to jest tak że mój pies zawsze może i zawsze mu się chce :lol: codziennie chyba z 50 razy próbuje i nic z tego :lol::lol::lol: suka ma go gdzieś :twisted: NA RAZIE

wolfin 12-07-2008 11:26

moge mowic tylko o moja suc :)
Harka jest krolewna :) z wstretnym charakterem i ona dopoki nie ma owuliacii poprostu nie pozwoli nawet skoczyc psu na na :)
w tym roku mialam okazje to obserwowac cale 3 miesiace :) Gierek kocha Harke :) i to bardzo ale do samej owuliacii mieszkali razem, spali razem, bo Harka nie pozwolala jemu nawet dotyka cie a on.... tez nie durny (hmm ma jakis rozumek jak okazalo sie :) ) sam nawet nie probowal kryc dopoki nie bylo owuliacii - obwachanie, zabawa tak ale krycie nie :) w porownaniu z drugimi psami inncyh ras, to ja by zwarjowalam - wszyscy jak idiocy biegali za na a ona im skure wygryzala :) bo im nie doslo do rozumu ze jiescze nie jest krycie :) tylko wilczaki normalne reagowali - obwachaja- nie ma dni owuliacii- spokoj - jest - hopa i 9 maliuchow :)

PawelK 13-07-2008 22:28

Quote:

Originally Posted by aneta1 (Bericht 147458)
co do normalnych suk to wiem jedno że gdy suka ma ruje i (niekiedy1-2 przed)jest ten czas to pozwala psu na wszystko euforia trwa jeszcze kilka dni(1-2) wcześniej/później pies nie ma na co liczyć pewnie ze zdarzają się suczki które są bezpłodne lub maja zaburzenia to 3 razowe krycie nic nie wskóra
Czy u wilczków suki pomimo że nie mają owulacji dopuszczają do siebie psy (lubią sex:twisted:) czy też występuje okres wstrzemięźliwości czy okazują to w jakiś sposób przed innymi psami np. kręcąc tyłkiem przed nosem czy raczej są skryte i jak sam nie zgadniesz to ci nie powiem czy można po głaskaniu po zadzie odczytać że to już ten moment czy ten moment trwa 3 miesiące :rock_3
Jak zaobserwowaliście ?

Z racji ze jestesmy wlasnie "po", to odpowiem jak to bylo u nas. Cieczka troche malo spodziewana i zakladam ze mocnym czynnikiem byl jednak czynnik zewnetrzny, 3 dorosle suczki w okolicy mialy cieczke, wiec jak sie u nas zaczelo przez bity tydzien sporadycznie i dosyc niesmialo pojawialy sie kropki, doslownie jedna dziennie. Pozniej suczysko sie rozchulalo na calego 8) i cieczka trwala w sumie ciut ponad 7 tygodni. Pierwsze 5-5,5 tyg - wara burki bo zjem!!! Pelna niedostepnosc, wrecz paniczne odgryzanie sie naokolo. Pozniej okolo 4-5 dni ogonek wedrowal na bok, nawet przy drapnieciu po tylku sucz byla "ready". Oprocz tego nawet podczas zwyklej zabawy z nami suka wykazywala duzo wieksze pobudzenie, czasami napastliwosc :roll: A ostatni okres znowu wrocila do swoich usmiechow firmowych w kierunku kazdego psa biegajacego za jej ogonem. I tak oto z dziewczynki Magri stala sie kobieta ;-) troche sie wyciszyla, figle jej nadal w glowie ale teraz proby krycia napastliwych pieskow koncza sie latajacym futrem dookola (pozdrawiamy Jabberka :p) i suka stala sie bardziej dostojna w swoim zachowaniu.

Galicja 17-07-2008 20:53

Wygrzebałam moje zapiski z krycia Dony. Robiłam je by sprawdzić czy co roku jest u suki podobny przebieg cieczki, Oto one
Rok 2006
-10.09. - początek cieczki (lekkie plamienie koloru brązowego, widoczne tylko po przetarciu sromu, lub gdy suka otrze sie np: o ubranie )
-10/11. 12 apogeum cieczki (bardzo mocne krwawienie )
-17.12 krycie po którym urodziła się Alpestre

rok 2007
-15.08 początek cieczki (brązowa )
-24.10 zwiększenie cieczki
-29.10 progesteron 0,27
-15.11 apogeum cieczki (z suki jak stoi kapie )
-16.11 progesteron 1.4
-26.12 krycie po którym urodziły sie szczeniaki

Przepraszam za dosłownośc w opisywaniu cieczki, ale chyba o to nam tu chodzi, by sie czegoś dowiedzieć :)

Galicja 10-11-2008 14:30

Blitz od początku listopada ma cieczkę, czyli tak jak Dona, pierwsza cieczkę ma w wielu 10 miesięcy, i wszystko byłoby zgodnie z teoria dziedziczenia , gdyby nie fakt że Alpestre dopiero zbiera się do cieczki a jest o rok starsza od Blitz. Wiec może to jednak rodzaj jedzenia?

wolfin 10-11-2008 14:33

noo trudno powiedziec bo Alpi jest jedna.
na przyklad:
suki od Harki i Harry- Wesper juz miala 2 cziecki, a Walkiria nadal tylko 1. i to w okolo 2 lat, a karmienie takie same - RAW.

P.s. wiem ze cecha wilczakow i jest to ze pierwsza cziecka jest okolo 15-18 miesecy.
Jasne Oskar mowi, ze wszystkie suki maja 1 cziecke okolo 7-12 miesecy ale bardzo slaba i nawet jej nie da sie zauwazyc, to moze Blitz ta i ma tylko ze mocnejsza.
ja narazie tego nie widzialam, suki od harki, tez, jesli mieli to mieli baaardzo slaba, bo nikt nie widzial a wszystkie w domach mieszkaja i w lozkach spia.


All times are GMT +2. The time now is 07:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org