Wolfdog.org forum

Wolfdog.org forum (http://www.wolfdog.org/forum/index.php)
-   Chov (http://www.wolfdog.org/forum/forumdisplay.php?f=110)
-   -   Spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf (http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=25012)

Pavol1217 28-05-2013 13:44

Spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf
 
Chovateľská komisia navrhuje výboru zverejnenie výzvy týkajúcej sa prípadu Issar Kollárov dvor v nasledovnom znení:

„ Výbor KCHČSV SR oznamuje, že bol vypracovaný DNA profil psa Issar Kollárov dvor (SPKP 2648) podľa medzinárodnej metodiky vytvárania DNA profilov psov. Žiadame všetkých majiteľov jeho potomkov zo spojenia Issar Kollárov dvor x Crying wolf Flash, ktorí spochybňujú (alebo chcú naopak preukázať) otcovstvo psa Issar Kollárov dvor voči vrhu Y Crying wolf, aby sa prihlásili k porovnaniu DNA profilov. K žiadosti musia byť priložené potrebné doklady (PP psa, DNA profil) pričom porovnanie bude vykonané na náklady majiteľa psa/suky.

Kontakt: KCHČSV SR (resp. podľa uváženia výboru) “.

Tento oznam by mal byť zverejnený na klubovej stránke KCHČSV SR, poslaný klubu chovateľov čsv v ČR, preložený do angličtiny a poslaný ako oficiálne vyjadrenie/návrh aj do ostatných klubov v zahraničí, resp. požiadať o jeho zverejnenie aj na stránke wolfdog.org. Navrhujeme taktiež výboru aby k vyjadreniu pripojil časové obmedzenie príjmu žiadostí napr. do 6 mesiacov odo dňa zverejnenia výzvy.

CHK týmto krokom sleduje najmä uzatvorenie celej kauzy o spochybnení otcovstva Issara voči vrhu Y Crying wolf, ktoré tak znemožňuje zapojenie potomkov tohto spojenia do chovu a všeobecne sú tieto zvieratá v očiach chovateľskej verejnosti považované prinajmenšom za „podozrivé“ z hľadiska pôvodu, napriek tomu, že otcovstvo nebolo nikdy vyvrátené a jedná sa len o domnienku.

Predloženie návrhu výboru klubu má na starosti M.Kajanovičová.


http://csv.sk/klub/zapisnice/441

Elar 28-05-2013 13:45

Majka, chcem sa spýtať koľko je oficiálne členov chovateľskej komisie, pretože vo Vnútorje smernici KCHČSV SR som našla "4./ Výbor klubu môže prijímať rozhodnutia len v prípade, že sú schválené nadpolovičnou väčšinou volených členov. V prípade rovnosti hlasov je rozhodnutie na strane predsedu (toto platí aj pre KRK, odborné komisie)."

Z tohoto mi vychádza, že aj CHK by sa tým mala riadiť, a nemôže byť uznášania-schopná pokiaľ nie je nadpolovičná väčšina...

MaryAnn 28-05-2013 13:46

Aktívnych poradcov chovu (teda tých, ktorí majú pridelený región) je 5

Elar 28-05-2013 13:48

a "neaktívni" sa nerátajú ako členovia chov.komisie?

wolfin 28-05-2013 13:49

a co budete robit ked nikt nie udela teho DNR o Y crying wolf?

Oskár 28-05-2013 13:49

každý koho sa týka problém okolo diskutovaného vrhu "Y" má možnosť si dať spraviť testy !, a ak sa nik neprihlási ? potom nech rozhodne Výbor !

wolfin 28-05-2013 13:50

Yolka Crying wolf- je len domacke zvire, majitel nie bude teho robit, francuzko ked chova sam mixy- myslim tez nie, Spanelsko- nie vim, Yasmin- to mate pod okem to moze urobi bez problemu, Yam- u Edith- nie myslim ze da testovat ;) problematicki vrh je z tym to majitelami ;(

ked klub potrebuje vzorku suki Yolka Crying wolf, majitel moze to prislat. ta to suka nie bude chovna a je len domacki mazlivek, pre to vysledok nezaujima majitela - no DNA on moze dat na testovane.

karldergrosse 28-05-2013 13:51

neprimo zname majitele psa (Yvain) co je ve Spanelsku, a nemyslim, ze bude delat test. tak, jaky je stav ve spanelskem klubu, ktery o nicem nerozhoduje, na chovnost se nekladou zadne podminky, krome svedomi majitele (tzn. ze potomci jakehokoliv psa, co ma PP odkudkoliv, take dostanou PP, dokonce i potomci psu co PP nemaji, ale jsou ucasti na vystave uznani jako CSV, to skutecne nema vyznam. Yvain tu ma nekolik vrhu a je povazovan za asi nejlepsiho mistniho plemenika.

v zajmu spravedlnosti je treba rici, ze posledni dobou je tu par lidi, co se snazi, na zaklade vicemene soukrome iniciativy, hlidat zakladni aspekty (DM testy, rentgeny), a delat trochu osvetu. ale dokud ze strany kynologicke spolecnosti nebude vice zajmu / pravidel (dokonce se ani nijak neoveruji udaje co poskytne chovatel - uvede rodice vrhu, ti se bez jakekoliv kontroly zapisi do PP a hotovo), nic zasadniho se nezmeni.

wolfin 28-05-2013 13:52

tu myslim moze pomoc pismo od SK kluba do kluba FCI v Spanelsku. ( nie plemena no normalneho FCI)

karldergrosse 28-05-2013 13:53

to se bojim, ze nepomuze. tam je prave problem. v klubu CSV se posledni dobou angazuji lide, co by i chteli zavest urcity poradek, ale prave pres kralovskou kynologickou spolecnost to neprojde, klub CSV ji neni oficialne uznany a nema zadne skutecne pravomoci

wolfin 28-05-2013 13:54

pre to hovorim nie do klubu Spanelska CSV no do FCI organizacii v Spanelsku. tez to nie pomohlo?
p.s. a jeste myslim ze DNA Yvaina je uz urobene u liudi ktere pisali pracu v universitete o genetice CSV SV. mozna ich spytat sa kde info o DNA

karldergrosse 28-05-2013 13:55

ono v podstate v situaci, jaka tu je, snad ani neni podstatne, kdo je Yvainuv otec. tak aspon neni blizce pribuzny se zbytkem mistni populace.

tady se skutecne chova na leccem a vydava se za CSV

kdyz jsme se rozhodli, ze chceme CSV, velmi rychle bylo zrejme, ze z mistniho chovu to nebude

ale konec OT, vsude jsou sve problemy

wolfin 28-05-2013 13:55

Ano... :)

Pavol1217 28-05-2013 13:56

Issar Kollárov dvor

Chovateľská komisia navrhuje výboru zverejnenie výzvy týkajúcej sa prípadu Issar Kollárov dvor v nasledovnom znení:

„ Výbor KCHČSV SR oznamuje, že bol vypracovaný DNA profil psa Issar Kollárov dvor (SPKP 2648) podľa medzinárodnej metodiky vytvárania DNA profilov psov. Žiadame všetkých majiteľov jeho potomkov zo spojenia Issar Kollárov dvor x Crying wolf Flash, ktorí spochybňujú (alebo chcú naopak preukázať) otcovstvo psa Issar Kollárov dvor voči vrhu Y Crying wolf, aby sa prihlásili k porovnaniu DNA profilov. K žiadosti musia byť priložené potrebné doklady (PP psa, DNA profil) pričom porovnanie bude vykonané na náklady majiteľa psa/suky.


Ked som si prečítal tento paškvil, zdvihol sa mi ako majiteľovi Juny Crying Wolf opäť tlak... nie je tu ani napísaný výsledok už urobeného testu Yasmine (sestra psa Yam Crying wolf) - Issar... ako tomu dobre rozumiem, mám dať na svoje náklady porovnať vzorku Juny s Issarom (môže vyjsť niečo iné než z predošlého testu? vysvetlí mi niekto čo sa tým získa, keď nežije flash? nevidím dôvod prečo by som mal ja osobne dokazovať čistotu rodokmeňa sučky Juna CW, skôr klub by mal dokázať svoj pravdu a svoje podozrenia vedieť relevantne podložiť a dokázať, ked už si klub dovolil pozastavit na týchto zvieratách chov... a klub by sa mal za svoje prieťahy a (ne) činnosť minimálne ospravedlniť, teda pokiaľ nemá v rukách rukolapný dôkaz, že junin predok je sarloos... ak ho má sem s ním... alebo zase je všetko v pozícii jedna pani povedala? v blízkej dobe preto som nútený spracovať žiadosti na slovenskú kynologickú jednotu, FCI a prípadne žalobu na klub o náhradu škody... zatiaľ môj krátky postoj k tejto veci...

závery už vyššie uvedeného testu: V pripade, ze nie je k dispozii DNA obidvoch rodicov, da sa rodicovstvo len vylucit, nie potvrdit.
V tomto pripade vsak DNA profil pravdepodobneho rodica a potomka su podobne, cize nie je mozne rodicovstvo vylucit...

mája 28-05-2013 13:57

no já bych se spíš než na klub obracela na Edit a chtěla vysvětlení a případné odškodnění od ní, ONA byla několikrát vyzvána k testům a nespolupracovala ( a jestli si to dobře pamatuju tak to bylo za života Flash).....klub to krytí neřídil...a už z důvodu narození červených štěňat s potvrzenou paternitou, bych se, v případě že bych byla majitelem feny se stejnými předky, snažila tohle vyřešit a ne kopat na všechny strany a obviňovat všechny kolem jen ne toho kdo za to může...

Pavol1217 28-05-2013 13:57

na slovensku riadi chov klub, klub niečo spochybnil, preto nech dokazuje, ak nemá v rukách nič, som zvedavý ako svoju dôkaznú núdzu ustojí... ja som junin rodokmeň nespochybnil, tvrdím že je v poriadku... kto tvrdí niečo iné, nech sa páči, nech dokazuje ten... tento krok ktorý teraz urobil klub je jednoducho povedané "odhodenie horúceho zemiaku na druhú stranu"... pýtam sa, dokedy chce klub záležitosť riešiť, až pokiaľ zvieratá nezostárnu a potom už budú k ničomu???

mája 28-05-2013 13:59

pokud po všem co kde bylo napsáno otestováno a po tom jak se k tomu staví chovatelka tvé feny nemáš žádnou snahu pomoct prokázat pravdu ať je jakákoliv, nejsi pro mě seriozní chovatel...i unás vznikli pochybnosti o otcovství psa, majitel feny a druhého psa se oháněl potvrzenou kastrací...přesto chovatelka na kterou byl vrh napsán se k tomu postavila čelem a pomohla prokázat pravdu a vše napravit...

Pavol1217 28-05-2013 14:00

marie to že pre teba nie som seriozny chovatel ma nesmierne trápi, ale dokážem s tým žiť... ja na june vidím kvalitu, nevidím na nej žiadny znak sarloosa, už bolo z tejto vetvy vela zvierat, ja tam stale žiadneho saarlosa nevidim... ide mi o kvalitnu suku, ktorú si nenechám zlikvidovat kvôli politike, ja hájim záujmy suky a nie byrokratov, to je všetko...

wolfin 28-05-2013 14:00

noo v psa mozna mnoho co videt :) mix z USA wolfdogem moze vypadat ako pekne cevecko, pre to nie hovorilam na 100 % ze nejaki pes neni psem z genom sarlosa, ked fenotipicne moze vypadat ako pekny cevecko :) na to aj je testovanie DNA.

MaryAnn 28-05-2013 14:01

Nerada sa zapájam do takýchto debát lebo to väčšinou nikam nevedie,ALE: Klub nie je ten, kto spochybnil sojenie Issar x Flash, bol to podnet zo zahraničia, ktorý prišiel skôr ako sa v klube vymenil celý výbor. Ten nový to dostal ako hotovú vec - na tu máte, riešte to, hoci nikto nepoznal detaily. Ja osobne som rada že sme sa aspoň dostali k nejakému návrhu a že sa to nezametá pod koberec ako doteraz, lebo si s tým ozaj nikto nevedel dať rady a informovanosť je na bode mrazu. Prečo napr. nevieme o tom, že Yasmine má spravené testy?? Ak máte niekto lepší a účinnejší nápad sem s ním. Ja plne chápem rozhorčenie majiteľov, ale ako garant plemena si nemôžeme dovoliť aby sa nám napr. objavili červené nosy, kedže ide o geneticky podobné plemená (saarloos a čsv) znaky saarloosa môžu vyskočiť aj po niekolkých generáciách "perfektných čsv". Ja tiež nestojím o to, aby sa psy vyradzovali z chovu len tak pre nič za nič, ale ked je v stávke reputácia SR ako garanta a zahraničie nás bombarduje dotazmi čo s tým urobíme, nemôžeme nad tým mávnuť rukou. Ked budeme pristupovať k chovu benevolentne,môžeme zrušiť SVP, bonitácia bude zbytočná, zdravotné testy dobrovoľné a čo nám ostane... budeme mať úroveň ako v Taliansku alebo Španielsku. Ja si v prvom rade myslím, že by všetci chovatelia mali prestať viesť nezmyselné žabo-myšie vojny, hádať sa a urážať ale spojiť sa pre dobro nášho národného plemena, ktoré má veľký potenciál, ale vdaka neustálym sporom čím dalej menšiu šancu na rozvoj.


All times are GMT +2. The time now is 21:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org