Quote:
Originally Posted by Rybka
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kiedy wilczak tak na prawdę zmienia futro
|
Kiedys bylo tak, ze na wiosne i na jesien

Teraz niestety Bure powiariowaly - CzW dostosowuja sie do warunkow i psy zyjace w domu beda prawie lyse w zimie, ale obrosniete na wiosne... No i zmieniajacy sie klimat tez im nie pomaga...
Quote:
Originally Posted by Rybka
i kiedy jest jasniejszy, a kiedy ciemniejszy?
|
Podszerstek CzW jest rudy - po jego wyczesaniu (linieniu) pies robi sie jasniejszy (bardziej szary).
Quote:
Originally Posted by Rybka
Druga sprawa to... jak opisuje się maść wilczaka? Jako "wilczasta"?
|
Tak - oficjalnie jest wilczasta. W rodowodach czesc hodowcow wpisuje tez "seda" (szara) lub vlkoseda (wilczasta). Ale to jeden diabel.
Kiedys jednak bylo rozroznienie siersci u CzW i w rodowodach byla:
svetloseda - jasnoszara (psy prawie "biale" bez dodatku brazu)
seda - szara (psy bez brazu)
tm.seda - ciemno szara (miks koloru czarnego i szarego, bez brazu)
hneda - brazowa (sam braz)
vlkoseda - wilczasta (miks szarego i brazu)
Teraz wszystkie dostaja, ze sa "wilczaste", bo barwe wpisuje sie juz u szczeniaka, gdy jeszcze dokladnie nie widac koloru siersci. No i pewnie dlatego, te to najbardziej pozadany kolor siersci.
Quote:
Originally Posted by Rybka
U niektórych ras jest pojęcie "sobolowata"- czy tak można opisać wilczaka?
|
Niby tak... choc lepiej od tego i "
agouti" brzmi jednak "
wilczasta" (lub "
dzika")
Quote:
Originally Posted by Rybka
Zauważyłam rónież, że niektóre wilczaki są bardziej "kontrastowe"- czyli mocno wybarwoine, a inne... w wielu odcieniach szarości. Czy u szczenięcia widać od razu jakiej będzie maści? Czy to "wychodzi" po pierwszym linieniu?
|
W sumie dopiero u doroslego wilczaka widac rzeczywisty kolor. Chcemy go ujac w nowej bazie danych - tzn. przywrocic rowniez ten stary podzial kolorow.
Co do kolorow - wszystkie sa PRAWIDLOWE. Nawet prawie bialy wilczak ma wlos agouti. Preferuje sie jednak CzW w kolorze wilczastym (nie brazowe, ale takie jak dzikie kroliki, czy wlasnie wilki). Znalazlam fajny opis, ze wilk ma kolor ziemi - w Europei nie ma jak w USA prerii, gdzie wilki sa w zimie biale, ale lasy - to na ich tle wilk europejski (i CzW) ma byc niewidoczny. A poniewaz latwiej cos zobaczyc niz opisac, wiec:
Natomiast kolor szary i ciemnoszary, choc przez niektorych lubiany jest mniej "typowy", a ciemnoszary juz w zasadzie jedynie tolerowany. Tak samo zle jest przeginanie w druga strone, czyli ciemnego brazu "owczarkowatego".
Quote:
Originally Posted by Rybka
I ostatnie głupie pytanie ale na prawdę nie daje mi to spokoju...  jaki kolor ma podbródek u wilczaka? Oglądałąm wiele zdjęć, niektóre mają cały czarny inne tylko czarne wargi, a brodę białą  Więc jak to jest?
|
Dwie rozne sprawy - jak 'maja' i jak 'powinny miec'...
Podbrodek powinen byc bialy. I co wazniejsze MUSI BYC GO WIDAC

Tzn fafle nie moga zwisac, ale powinny tworzyc jedna linie (w zadnym wypadku nie moze byc widac dziasel).
Nie dotyczy to mlodych psow, bo te maja dol czesto ciemniejszy, a fafle luzniejsze.
Tutaj dwie fotki prawidlowej glowy:
PSA
i
SUKI:
Sa z tym dwa problemy:
1) Nadal jest sporo hodowcow dla ktorych "samczy" pies oznacza "z otwartymi kacikami" - i pies z powazna wada jest dla nich TYPOWY, a pies z prawidlowa glowa jest przez nich uznawany za 'suczego w wyrazie' z "delikatna glowa" ....
Tu jest typowy przyklad nieprawidlowych obwislych fafli i otwartych kacikow:
To zmora czeskich hodowcow (u nas tez pokutujaca), gdzie nawet od poradcow chowu i SEDZIOW CzW slyszalam takie bzdury. Widac ogromna roznice miedzy psami ze Slowacji (gdzie obwisle wargi byly czesto powodem dla jakiego pies byl wyrzucony z hodowli), a Czechami, gdzie takie psy dostaja nawet przy BARDZO MOCNEJ WADZIE oceny doskonale i uznawane sa za "samczo wygladajace samce".
No i rezultat jest taki, ze Slowacy zwracajac uwage na poprawnosc glowy i przylegajace wargi nie maja prawie zadnego problemu z otwartymi kacikami, a w Czechach, gdzie taki nieprawidlowy typ glowy jest czesto wrecz promowany niestety znalezienie psa z prawidlowa glowa dlugo graniczylo z cudem (pisze w czasie przeszlym, bo wydaje sie, ze jednak rozum hodowcow zwycieza na glupota "pseudo-specow" i coraz czesciej widac i tam CzW z super glowami)...
2) To samo podejscie przeszlo i do Polski... trafilo tez na ringi...

Widac to w opisach - nie wiem co wzielo niektorych sedziow, ale jest jakis spisek "delikatnej szczeki"...

Gdy pies nie ma obwiskych fafli, dol szczeki jest bialy, a wargi przylegajace (czyli wszystko wresz "super typowe") bywa, ze pies taki dostaje w opisie "slaba szczeka", albo "slaba dolna czesc glowy"...
Mozna sie zgodzic, ze pies o typowej glowie ma wizualnie delikatniejsza szczeke (bo nie jest ona podreslona przez miesiste, zwisajace wargi) niz "sliniak", ale nie zmienia to faktu, ze prawidlowa jest ta pierwsza, a nie druga...