View Single Post
Old 01-04-2009, 10:21   #8
alexa
Junior Member
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 384
Default

Mnohdy se ani nedá podívat na složení. Hanko, friskies (a jim podobné) bych asi nehodil ani slepicím. Samotné označení "prémiové" nebo dokonce "superprémiové" granule ještě nemusí také nic znamenat. I mezi nimi je spousta takových, které stojí za prd. Jisté "superprémiové" a také patřičně drahé granule na sobě mají dokonce nápis "přírodně konzervováno sorbanem draselným" - vtipné...
V laciných granulích je množství masa vyloženě pouze "stopové" - údajně kolem 5g čerstvého masa na 100 g granulí. U hodně prémiových a superprémiových značek se nedostane podíl masa nad 20 g na 100 g granulí (zdroj: http://www.ardengrange.cz). Drtivá většina tuků a bílkovin je rostlinného původu, což pro psa, který je masožravec, není vhodné. Nemluvě o zasolenosti, používání umělých barviv, chemických konzervantů (jak finálního produktu, tak vstupních surovin - pozor na to, tohle napíše málokdo) u levných (ale někdy i dražších) granulí. Levné granule používají někdy i vyloženě jedovaté suroviny (závadný lepek dovážený z Číny apod.). Takže pokud granule, doporučuji velmi uvážený výběr. Ani veterinární diety některých značek nejsou nic moc. Po jedné nejmenované veterinární dietě drahé značky určené na dobré zažívání se moje Daria během týdne postupně "propracovala" k tomu, že to co sežrala z ní vyšlo druhou stranou prakticky jen rozmělněné a zředěné vodou na kaši, absolutně nestrávené - úbytek na váze za ten týden přes 2 kg. Zbytek pytle jsem hodil do popelnice. Po změně krmení byl patrný efekt už za necelé dva dny (konzistence a struktura stolice), během dalších dvou dní začala opět nabírat, během týdne a půl byla na své váze (při nezvětšených dávkách krmení).
Ideál je maso + přílohy, když už granule, tak velmi pečlivě vybrané. Ne každé (i ty lepší) také každému psovi "sednou" - naproti tomu maso je maso. Navíc syrové maso "staví". A nestřídat maso a granule (o tom už bylo diskutováno myslím v tématu "Srst" - je zbytečné to tady všechno opakovat, mrkni tam).
A s tím, že při přetrvávajících zažívacích potížích by mělo být prvním krokem poctivé koprologické (ze vzorků stolice alespoň ze 3 po sobě následujících dnů - škrkavky, trichuris, tasemnice, giardia atd.) a bakteriologické (salmonela, campylobacter atd.) vyšetření, nelze vůbec polemizovat. To by měla být samozřejmost.

Karel
alexa jest offline   Reply With Quote