Quote:
Originally Posted by Rona
ale nie można zapominać, że ostatecznie CzW są PSAMI i mają statystycznie ponad 70%, czyli zdecydowaną przewagę genów ONa.
|
W to wcale nie wątpię

. Nawet gzieś, chyba na forum wilk.pentex.pl ktośpowiedział, ze wilczak ma w sobie tylko jedną czwartą wilka. Ale i te 25% nie jest taką małą liczbą. Wilczak jest psem, chociaż wywodzi swoje korzenie od krzyżówek psa-owzarka niemieckiego-z wilkiem. Nawet gdzieś ktoś napissał ze nie powinniśmy juz patrzeć na CzW jako na mieszankę psa z wilkiem, ale jako na rasę psa wywodzącą się z tej mieszanki.
Quote:
Originally Posted by Rona
Równie ważne jak wygląd, o ile nie wazniejsze, jest usposobienie
|
Usposobienie jest znacznie ważniejsze, co zresztą można zobaczyc na przykład u saarloosów. Wygląd to głównie cechy estetyczne, choc często i użytkowe (np. gęsta sierść, mocne łapy) natomiast charakter przesądza o większości psich cech. Np. psem obrończym nie zostanie pies strachliwy lub zbyt łagodny. Nadmierna agresja moze być natomiast groźna dla właściciela, psów i otoczenia. Niektore psy są za mało podatne na szkolenie, i trudno je czegoś nauczyć. Każda rasa psa ma lub miała wyznaczone zadanie-i do tego potrzebne było odpowiednie usposobienie. Chodzi mi tu głównie o psy pracujące, bo nie znma się na pieskach salonowych. Teraz wiele psów różnych ras często jest po prostu towarzyszem, przyjacielem złowieka-ale i tak kazda rasa musi mieć ustalony charakter, a kazdy przedstawiciel danej rasy powinien mieć odpowiednie i typowe dla danej rasy usposobienie. Wilczak jako pies np. strózujący nie może być zbyt strachliwy, ale nie może mieć też skłonności do nadmiernej agresji (tylko tego jeszcze brakowało-wilczak czechosłowacki na liście psow agresywnych

) dlatego właśnie najważniejsze są cechy charakteru, odpowiednie cechy psychiczne i fizyczne-natomaist ładny wygląd z reguły nie ma znaczenia użytkowego, ale cieszy oko.

Pozdr.