Thread: Sierść
View Single Post
Old 02-06-2006, 15:00   #19
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,996
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Sierść

Quote:
Originally Posted by Agnieszka
Co to znaczy, że sierść jest "otwarta"?
Najpierw moze wycinek wzorca, ktory mowi jak wyglada typowy wlos u wilczakow:
Prosty, przylegający. Okrywa zimowa i letnia bardzo się różnią. W zimie przeważa gęsty podszerstek, który wraz z włosem okrywowym tworzy gęstą okrywe na całej powierzchni ciała. Wymagane jest, by włos pokrywał brzuch, wewnętrzną powierzchnię ud, worek mosznowy, wewnętrzną stronę uszu i przestrzeń między palcami. Mocno owłosiona szyja.


Jesli chodzi o siersc u wilczakow to spotyka sie generalnie cztery typy problemow (wszystkie wpisane sa do karty bonitacji):


1) L2 - niedostateczna okrywa

Nie ma oni jednego psa, ktory mialby to wpisane do kodu bonitacyjnego, ale spotyka sie psy z takim problemem. Dlaczego sa takie wilczaki, ale nikt nie wpisuje im tej wady? Charakterystyczny jest u takich psow brak siersci na brzuchu i udach (dorosly wilczak MUSI byc caly obrosniety sierscia). L2 objawia sie jednak glownie tym, ze dany CzW ma siersc tak krotka i marna, ze wyglada, jakby byl w szczytowej formie linienia. Z tym, ze pies z L2 przez caly rok wyglada jak wylenialy i nigdy nie obrasta. Natomiast ocena na bonitacji robiona jest w jednym momencie i nie daje mozliwosci zaobserwowania, czy pies rzeczywiscie stracil wlasnie okrywe, czy tez jest L2....


2) L6 - siersc miekka

To jest latwo poznac dotykajac wilczaka. CzW powinien miec siersc twarda i szorstka w dotyku. Co prawda po linieniu, podczas odrastania (czy po kapieli ) wlos jest bardziej miekki, ale potem ulega utwardzeniu. U psa z L6 siersc caly czas jest aksamitna i milutka w dotyku. Jest to nieprawidlowe i niepraktyczne w przypadku psow uizytkowych, bo cecha takiej okrywy jest np latwe chloniecie wody i dlugie schniecie...
Tej wady tez zwykle sie nie wpisuje, bo sedziowie boja sie pomylic L6 z sierscia po linieniu, ale osobiscie znam psy, ktore maja wlasnie nieprawidlowy "jedwabisty" wlos przez caly rok...


3) L14 - siersc nietypowa

Pod to lapia sie rozniste "odchylki" od wzorca. Chyba najciesciej spotykana jest siersc "stala" , a dokladniej przypadki, gdy psy nie linieja. Takie osobniki maja siersc tej samej dlugosci i gestosci zarowno w lecie, jak i w zimie - cos jak dlugowlose ONy. Hodowcy nastawieni jedynie na ladny efekt uwielbiaja takie psy, bo sa one w "wystawowej formie" przez caly rok, ale trafialy sie w Czechach wypadki, gdy psy takie dostawaly ocene "bdb" za "siersc nieprawidlowa dla pory roku" (pies sprowadzony z Wloch mial zimowa, SUPER gesta okrywe i rzeczywiscie rzucal sie w oko wsrod innych CzW).
Taka "wersja" L14 jest bardzo niepraktyczna (lub raczej niezdrowa), bo psy takie latwo sie przegrzewaja, a przebywanie na dworze podczas upalu jest dla nich meka.


4) L8 - siersc otwarta

To najczesciej spotykany problem z sierscia. Wystepuje w roznym nasileniu i na tej podstawie jest roznie oceniany. Czasem pomijany, ale w ekstremalnych wypadkach (gdycala siersc jest otwarta) moze byc nawet przyczyna dyskwalifikacji. Rozroznic mozemy 3 typy otwartej siersci:

**** siersc 'sterczaca' (jednej dlugosci)
Przyczyna: nieprawidlowy typ siersci, bo nie wystepuje tu podzial na rozny typ wlosa, ale zarowno wlos okrywowy jak i podszerstek ma taka sama dlugosc.
Taka siersc maja np husky czy malamuty. Siersc nie lezy, ale wlos jest skierowany pionowo do skory. Co smieszne wilczaki z taka nieprawidlowa siersc czesto sie jednak podobaja, bo wygladaja jak 'puchowe kuleczki' - sa takie "milusie" dla oka. Dodatkowo sami wlasciciele nieswiadomie stawiaja swoim psom siersc na szorc, czyniac je mnie typowymi niz sa w rzeczywistosci. Zwykle w taki sposob przygotowywane sa psy z Wloch (suszy sie je pod wlos, aby siersc stala i wygladala na bardziej obfita). Tam u Wloskich sedziow jest to "cenione", ale u speca od rasy moze sie skonczyc na obnizonej ocenie za nieprawidlowa okrywe...

**** siersc dluga
Przyczyna: wydaje sie, ze hodowcom takich psow udalo sie "wyselekcjonowac" gen, ktory jest odpowiedzialny za wlos u owczarkow dlugowlosych.
Tez przez niektore osoby uwazana za "efektowna". Wilki ogolnie maja siersc bardzo dluga, bo ta na "grzywie" i ogonie moze miec nawet jakies 13 cm. Z tym, ze siersc na bokach ma "jedynie 5-7cm. Psy z L8 z powodu dlugiej siersci przypominaja jednak okrywa dlugowlose ONy - siersc jest dluga nie tylko na kryzie i ogonie, ale tez na bokach i brzuchu. Zwykle na grzbiecie siersc rozklada sie robiac "przedzialek" - sama jego obecnosc powoduje, ze pies na bonitacji dostaje L8.

**** siersc kedzierzawa
Przyczyna: pojedyncze wlosy nie sa proste, jak u wilkow, ale "falowane".
Siersc taka moze wiec niegrozna forma "lekkiego falownia" na kryzie, co spotyka sie dosyc czesto. Jednak w przypadku to samo dotyczy grzbietu psa, gdy siersc nie ukladala sie od glowy do ogona, ale czesto rosnie "pod prad" i kreca sie tez krotkie wlosy, np na boku, czy chocby wlos na ogonie do karty jest juz wpisywane L8.

PS. Fotek nie dam, bo moze wiele by tlumaczyly, ale wlasciciele psow by mnie.....
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote