Thread: Přivolání
View Single Post
Old 28-06-2006, 18:28   #32
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default Re: Přivolání

Quote:
Originally Posted by sedivak
Hmmm,to je zvláštní formulace.Nevím,co si pod ní představit?
Danielo, co řešíš ? Tady ta diskuze je o problémech s přivoláním. Jeden z diskutujících tady normálně zmínil používané výcvikové pomůcky a druhý na to konfrontačně odpověděl jakýmsi démonizovánm těchto pomůcek. Já jsem pouze vysvětlil, že se běžně lidmi znalými používají.
Nevím, proč řešíš nějaké formulace ? Chceš zde vyvolávat zbytečné spory ?
Ano, každá výcviková pomůcka slouží k tomu aby byla použita tehdy, když jinak nelze. Bez vodítka a obojku psa nenaučíš chůzi u nohy, bez aportu aportovat. To je snad jasné. A tak se ostnáč například používá pro zdůraznění povelu v případech, kdy pes je zaměstnán něčím jiným, co je pro něj mnohem silnějším podnětem (např. pro psy, kteří rádi koušou se ostnáč používá pro naučení pouštění na povel, protože při zákusu pes prostě na nic jiného nereaguje). Mám kamaráda, který je profesionálním psovodem Policie ČR, má vystudovanou vysokou školu, obor chovatelství, do práce chodí nikoliv se služebním psem Policie ale se svým vlastním a i na služebních i sportovních soutěžích a závodech se vždy umusťuje na předních místech. Ten používá ostnáč zcela běžně i např. při výcviku poslušnosti. Nikoliv ale tak, jak si diletanti představují a jak ho také používají. Nikdy neškube s vodítkem tak, aby psovi způsobil bolest. Ostnáč je pouze na krku psa a psovodovi stačí pouze s ním mírně "poťukávat". Tak se pes naučí přesnému provádění cviků aniž by psovod musel drsně škubat se stahovákem. Pro oba je takováhle práce pohodlnější a výsledek tomu také odpovídá.
A abychom se tedy vrátili k tématu, co Ty poradíš Lence ? Jak Ty odnaučíš psa běhat za zvěří ?
Pavel jest offline   Reply With Quote