Milá Jarčo,
z Tvého dotazu je jasné, že ne zcela chápeš, co to průkaz původu je. Průkaz původu (PP) je právě to, co je - potvrzení o původu psa. Vznikl právě proto, aby majitelům bylo určitým způsobem zaručeno, odkud jejich pes pochází. Současně slouží i jako podklad pro řízení chovu. Tolik úvodem.
Quote:
Originally Posted by Jarča
...přijde mi téměř šílené, kolik chce většina chovatelů za štěně s PP. Jistě, chtějí aspoň částěčně pokrýt náklady za odchov a hlavně za chov feny, ale když se nad tím zamyslím, jde "jen" o kus papíru a...
|
Nevím, jaká cena Ti přijde "šílená" ? Máš pravdu v tom, že cena je závislá částečně i na tom, aby alespoň z malé části pokryla chovateli náklady s chovem. Ale skutečně jen částečně. Počítej se mnou roční náklady na chovnou fenu :
Náklady na základní krmení - minimálně 15 Kč denně - 365x15=5.475 Kč
Doplňky stravy březí feny - cca 800 Kč
Očkování, odčervování, přípravky parazitům - 2.000 Kč
Poplatky za psa - dejme tomu průměr - 700 Kč
Výcvik včetně výcvikových pomůcek - průměrně 1.500-2.000 Kč
Výstavy (počítám, že se fena účastní alespoň klubové a jedné mezinárodní výstavy) - 1.500,- Kč
Náklady spojené s dovolenou se psem (pokud jede s majitelem, tak náklady na ubytování, pokud zůstává doma, tak náklady na hlídání) - cca 1.000 Kč
Náklady na vrh štěňat - počítáno průměrných 6 štěňat ve vrhu :
Poplatek za krytí - 10.000 Kč
Krmení - cca 1.000 Kč
Veterinář (ultrazvuk feny, prohlídka feny, kontrola zdravotního stavu, odčervení a očkování štěňat apod.) - 4.000 Kč
Vystavení PP - cca. 1.800 Kč
Celkem to bude dělat 30.275 Kč. A to vše jsou náklady minimální. Nejsou v nich započítány např. náklady na dopravu, čas nebo např. veterinární péče při úrazech, nemocech, účast na výcvikových akcích, letních kynologických táborech, vícenáklady se zahraničními výstavami a kynologickými akcemi apod. Částka za krmení může také být několikrát vyšší, podle toho, čím majitel krmí a jak drahé má zdroje. Z vlastní zkušenosti vím, že tyto náklady v průměrné částce několikrát převyšují výše uvedenou částku.
Takže jak vidno, běžná cena štěněte ČsV, která je okolo 7-8 tisíc, není nijak přemrštěná a zcela určitě na štěňatech chovatel nevydělá.
Cena štěněte navíc odráží několik dalších hledisek. Prvním je hodnota štěněte vzhledem ke kvalitě nejen jeho samotného, ale i jeho rodičů resp. prarodičů, vzácností jeho krve (krevní linie) apod. A v neposlední řadě je cena určována i trhem, tzn. nabídkou a poptávkou. Velkou roli tu hraje i psychologické hledisko, neboť zájemce, který není ochoten zaplatit za štěně řekněme 8.000 Kč zřejmě až tak po psu netouží. Cenou se tedy i částečně vyselektují seriózní zájemci od těch neseriózních.
Quote:
Originally Posted by Jarča
vím dobře, kolik stojí čistokrevné štěně z výborného vrhu, ovšem bez PP,
|
Jarčo, teď dost dobře nevím o čem mluvíš ? Jak může být štěně "čistokrevné" když nemá PP ? Jak lze prokázat, že v minulosti někdo z jeho rodičů nebo prarodičů nebyl "nečistokrevný" ?
Častý argument množitelů psů bez PP (tihle lidé totiž nepatří mezi chovatele) je, že štěně je tzv. "nadpočetné". Mohu Tebe i další ujistit, že již přibližně od roku 1992 neexistují nadpočetná štěňata a i když fena porodí třeba 20 štěňat, tak všechna mají právo dostat PP. To ovšem za předpokladu, že oba rodiče splňují chovné podmínky. A jsme u druhého častého argumentu těchto lidí - rodiče jsou s PP, ale nejsou uchovněni. Je třeba se ptát proč ? Situace u ČsV je taková, že pes i fena potřebují k uchovnění rentgen DKK (v současnosti s nejhorším výsledkem 2/2-C) a bonitaci. Nic více. Kontrola DKK slouží k ověření, zda zvířata netrpí tímto částečně dědičným poškozením kloubů. Bonitace slouží ke zjištění fyzického souladu jedince se standardem (měření tělesných rozměrů) a povahy - tzv. test u kolíku. Mohu všechny ujistit, že při bonitaci z důvodů exteriérových jsem za 7 let, co na bonitace chodím, viděl diskvalifikovat snad celkem 2-3 zvířata a u těch to vždy bylo z důvodu několika závažných vad najednou. Takže 99% psů, kteří jsou při bonitaci vyřazeni, vetšinou trpí nějakými dědičnými problémy. A´t už to je kryptorchismus, chybějící zuby, předkus, podkus ale nejčastěji je to problém s povahou (pes je buďto agresivní nebo naopak plachý a bázlivý).
Vím o několika lidech (převážně na Moravě), kteří produkují ČsV bez PP právě na zvířatech dědičně zatížených problémy, kvůli kterým buďto raději ani na bonitaci nešli, nebo při ní byli diskvalifikováni.
Quote:
Originally Posted by Jarča
a kolik ušlápnuté štěně po trojkovém psu, které ovšem papíry má a tím pádem je možné mít od něj zase štěňata s PP...
|
Po trojkovém psu nemůže být u ČsV štěně s PP, protože takový pes není chovný.
Quote:
Originally Posted by Jarča
...když jsem si zháněla štěňátko, nestačila jsem se divit. Jistě, od toho jsou přece bonitace a tak dál, aby v chovu pokračovali jen dobří psi... jen mám strach, že se v tom točí až příliš velké peníze a pak se kazí nádherné plemeno.
|
Všude kde jsou lidé se najdou stejně tak poctivci i lumpové. S tím bohužel se musíme smířit. Bonitace by měly být objektivním zhodnocením psů. Proto by neměl bonitovat jeden člověk ale bonitační komise. Samozřejmě, že nelze ani tak na 100% zaručit, že vše proběhne zcela korektně (všichni jsou jen lidé), ale troufám si říci, že drtivá většina bonitovaných zvířat je zbonitována naprosto korektně a bez nějakých postranních úmyslů. A tvrdím to i přesto, že jsem v nedávné době sám v našem Klubu vystoupil se stížností na nekorektní postupy při bonitaci.
Quote:
Originally Posted by Jarča
..zajímalo by mne, kolik je psů bez PP, jen tak odhadem.
|
Jestli máš na mysli ČsV, tak v ČR má 99,9999999 % PP

. A pokud myslíš obecně, tak před 2 lety se dělal hrubý odhad a vyšlo z něj, že v ČR má PP přibližně 30-35% psů.
Quote:
Originally Posted by Jarča
...čím vyšší ty ceny jsou, tím míň je tu těch nádherných tvorů.
|
Takhle bych to neřekl. Spíše, čím méně odpovědně lidé k pořízení psa přistupují, tím se zvyšuje počet psů bez PP.
Měj se
Pavel