Quote:
Originally Posted by Ghost
Vím (rámcově) podle jakého klíče se psi pojmenovávají, ale rád bych, kdyby mi to mohl někdo zrekapitulovat, díky.
|
Psi se pojmenovávají podle jednoduchých pravidel. Nejprve je třeba vědět, že jméno psa se skládá, jako u člověka, ze dvou částí. Ze jména psa (něco jako křestní jméno) a jména chovatelské stanice (obdoba příjmení), ze které pochází. V jednom vrhu musí jméno psa začínat na stejné písmeno. Písmena jdou po sobě podle pořadí vrhů v chovatelské stanici (1. vrh "A", 2. vrb "B", 3. vrh "C" atd.). Nepoužívají se písmena s háčky a čárkami naopak specialitou ČR a SR je používání "Ch" jako samostaného písmene (v ostatních zemích jsou tato jména zařazena do 3. vrhů, tedy "C"). Pokud chovatelská stanice má takové množství vrhů, že vyčerpá celou abecedu, začíná se znovu od "A". Příklady takových psů je možné vidět v databázi, kdy mají dva psi stejné jméno ale chovatel to rozliší např. římskou číslicí (např. Bara z Rosíkova a Bara II z Rosíkova). V pravidlech pojmenovávání jsou další různá podrobnější pravidla, ale tyto jsou ta základní. Snad jen se zmínit o třech specialitách.
1. Pes může mít (jako člověk) i více jmen. Nejčastěji 2. Je to dáno buďto libovůlí chovatele nebo častěji právě tím, že majitel chce psa se jménem, které začíná na písmeno neodpovídající pořadí vrhu v chovatelské stanici. Druhé jméno je možné dát v tomto směru libovolné.
2. Abecední pořadí vrhů neplatí ve všech státech, takže v některých se setkáte i s tím, že 1. vrh začíná na např. "Z" (např. Itálie).
3. V některých státech se jméno používá v obráceném pořadí, tzn. první se uvádí jméno chovatelské stanice a teprve druhé jméno psa (opět příkladem je Itálie).
Quote:
Originally Posted by Ghost
Moje otázka je totiž následující:
Mám pro svého budoucího psa vybrané jméno a jsem rozhodnut mu tak říkat, i kdyby měl v rodokmenu jiné. Co si o tom myslíte? A je to běžné nebo nesmyslné?
|
Nesmyslné to není, ale myslím si, že pokud máte vybraného chovatele a vrh včas, není problémem mu nechat jméno zapsat do rodokmenu (pokud neodpovídá písmenem, tak jako druhé).
Má vlastní zkušenost je taková, že z mých 18 odchovaných štěňat si majitelé sami určili jméno u 14 z nich. Pokud má chovatel zájemce o štěňata včas (myšleno do 28. dne stáří štěňat, do kdy je chovatel povinen vrh nechat zapsat do plemenné knihy), pak to není vůbec žádný problém.
Poměrně běžně je možno se setkat s případy, kdy majitel oslovuje psa zcela jiným jménem, než má pes v PP. I když, s odkazem na výše uvedené, se mi to zdá zbytečné.
Pavel
PS :Jistě není moje odpověď vyčerpávající. Problematiku pojmenovávání je možné konzultovat přímo s ČMKU, kde jsou k tomu nejkompetentnější osoby (
http://www.cmku.cz)