View Single Post
Old 25-06-2010, 13:55   #16
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

Daivo, viděla jsem bonitaci v Hronci (a i mám některé psy nafocené - raději jsem šla ale pak pryč....) Rovněž jsem viděla video z bonitace přímo Tvé feny... Nechci to raději moc komentovat, ale zadaná povaha Oh mi vyrazila dech (což neznamená, že to byla jediná povahová známka, která mi kdy vyrazila dech).

Jinak navázání kontaktu s civilem má eliminovat zkreslení reakce psa díky figurantskému obleku (a co si budeme povídat i díky jistému stylu pohybů, který figuranti v obleku mají a který prostě JE jiný, než způsob pohybu normálního "civila").

Jinak já osobně naprosto nesouhlasím s tím, aby pes prováděl útok (byť jednou za život na bonitaci) na osobu v civilním oblečení. Důvodů k tomu jsou desítky.

A rovněž zastávám ten názor, že pracovní plemeno má mít takovou bonitaci, která prověří i jeho schopnost se na daný test povahy připravit a tedy se pes na tuto bonitaci má připravovat (neb to je plemeno, se kterým má být možná práce a spolupráce včetně učení nového). To, jestli se kouše nebo nekouše do rukávu, už v tomto případě nevidím jako zásadní rozdíl. V Roudnici jsou k vidění bonitace prováděné vždy opravdu dost tvrdým způsobem (zaplať pánbu za ně) - figurant na psy vyvíjí skutečný nátlak a tohle rozhodně pes se slabou povahou bez ztráty kytičky neustojí...
Druhou věcí je, že na bonitaci by se mělo chodit s opravdu povahově vyzrálým psem - což je kolem tří let (bohužel, tak pozdě...) A vím, proč to říkám - sama jsem udělala tu chybu, že jsem bonitaci zbytečně uspěchala.

Prověřování vrozených vloh je věc pěkná, v praxi však velmi těžko realizovatelná (každý pes je krom genetiky ovlivněn ještě podmínkami, ve kterých vyrůstal a žije), takže potom jsou nějaké řeči o "natural testech" a "natural povahách" s prominutím bláboly, nezlob se Daivo.
Už jsem Ti to psala jinde - jestli chceš fakt "natural" projev, tak psa zavři do bonitace do kůlny, nechoď s ním mezi lidi (aby si náhodou na ně nezvykl a neprojevil pak tak naučenou reakci při navazování kontaktu) a neuč ho žádné manipulaci, ať se "natural" projeví při kontrole zubů a měření...
Zašla jsem do absurdity, ale bohužel - stejně absurdní je Tvůj názor...

Ale no flame
__________________

Helenasotis jest offline   Reply With Quote