View Single Post
Old 17-07-2011, 23:36   #5
hedeon
Junior Member
 
hedeon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Milton Keynes, UK
Posts: 132
Default

Dzięki za odpowiedź.
JEFTA, czy Twoja wypowiedź nie odnosi się do tego że rasa ta została uznana za dzikie zwierze przez Brytyjskie DEFRA, i dlatego UK Kennel Club wycofał zezwolenie na rejestracje Wilczaków? Jeśli tak, to informacje na jakich się opierasz mogą być lekko przestarzałe, gdyż w 2008 roku DEFRA wycofała swoją decyzję. Jedno ze źródeł: wikipedia

Quote:
The breed was introduced to the UK in 2002. The first litter was born in 2003 and was registered by the UK Kennel Club, but after contact with DEFRA the Kennel Club withdrew all registration papers as DEFRA classified the Czechoslovakian wolfdog as a dangerous wild animal. This led to some confusion as breeders have letters from the UK Kennel Club inviting the breed to the UK and giving them advice on what to do to get this breed recognised within the UK. Yet further confusion was again added to this saga when a Czechoslovakian Wolfdog was imported directly via DEFRA, where all paperwork had been checked prior to their importation. DEFRA also has confirmed two Czechoslovakian Wolfdogs have been granted with pet passports and therefore travel freely to Europe and back with no problems. As of 2008 DEFRA have confirmed that any dog 3 or more generations removed from pure wolf now no longer comes under the Dangerous Wild Animals act and therefore no longer needs a special licence to keep. The Czechoslovakian Wolfdog and the Saarlooswolfhound are now no longer classified as 'Dangerous Wild Animals'
Sprawdzałem na google i jest całkiem sporo hodowców Czechosłowackich Wilczaków. Chciałbym prosić Was o rade którym z nich mogę zaufać.

No właśnie staram się czytać o ciemnych stronach rasy i faktycznie teraz utknąłem między troszkę sprzecznymi informacjami. JEFCIE pewnie chodzi o to że para CzW mogła by założyć stado zupełnie niezależne od człowieka. Z drugiej strony często piszecie że CzW wspaniale reaguje z innymi zwierzętami, psami i z dziećmi. To jak to jest?

edit 1: już zaczynam doczytywać i moje najgorsze obawy zaczynają się sprawdzać. Trafiłem na taki oto post: http://www.wolfdog.org/forum/showpos...8&postcount=11
wygląda na to że w UK krzyżowano CzW na potęgę i cały kraj dostał bana (lub się wycofał). No to wielka kupa. Tym bardziej proszę o pomoc, jeśli ktoś zna dobre hodowle bez żadnych krzyżówek....

P.S. Cholera, mam nadzieję że próba zniechęcenia mnie nie była wynikiem wzięcia mnie za angielskiego szpiega próbującego dorwać parkę CzW do jakiejś niecnej hodowli...

Last edited by hedeon; 18-07-2011 at 00:38. Reason: uzupełnienie
hedeon jest offline   Reply With Quote