View Single Post
Old 19-04-2007, 12:07   #39
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Tak jsem se probrala tou anglickou verzí. Překvapivě většina příspěvků není od Pavla a Margo, ale největší perlu poslal Pavel:
I know as well, that seriously breeder or owner in Czech republic buy never a CsW in Italy, because italian breed have very very bad name. You and all people, who in Italy realy loves our breed must doing something with it. We are too far away ...
Other story is, that italian club invite for bonitation only judges from Czech republic, which are in deep conflict with club here and which never more judging in Czech republic (Jedlicka, Simackova). This people are members of "Mutara group" and its a reason, why fighting with our club here. Fact, that just many times valuating CsW by bonitation in Italy, make the worst name of italian club and breed here as well.
From Italy yet buy a CsW puppies only people, which are more or less something together with "Mutara" case and its says all, I think.
Přeložit si to snad každý umí.....k obsahu není co dodat - nejserióznější Pavel prostě ví, jak to je - akorát nevím, jestli se tomu mám smát nebo se bát, že pan Hanuška si koleduje o pěknou deku.......
Pomluva je trestná Pavlíku !!!!! Jak si mi tu kdysi vytrvale vyhrožoval.
Je zajímavé, že v "chovném plánu pro rok 2006" CHK posílá jistou chovattelku krýt do Itálie - asi ji chttěli zdiskreditovat, teď je mi to jasné
rocco jest offline   Reply With Quote