View Single Post
Old 06-12-2008, 20:01   #1
Rybka
Member
 
Rybka's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Stargard
Posts: 757
Default Czym kierowac się przy wyborze szczeniaka?

Wiem, że pytanie to temat rzeka i był mniej lub bardziej opisany w innych wątkach ale chciałabym poprosic hodowców, oraz osób posadające pojedyncze psy jak doradzają przyszłym właścicelom (w przyp. hodowców), bądź czym kierowali się właściciele wilczaków wybierając tego jedynego wśród miotu.
Mam swoje przemyślenia na ten temat ale mogę się mylic, więc proszę o rady i ewentualne sprostowania.
Wydaje mi się, że przy wyborze najważnijsze kryteria to charakter, zdrowie i eksterier. W tej dokładnie kolejności, z czym zdrowie i charakter idą razem na pierwszym miejscu. Pod warunkiem, że nie mamy ambicji wystawowych.
Czy zawsze szczenie największe, najgłośniejsze, najruchliwsze i najbardziej zadziorne będzie dominantem? A takie, które jest mało zainteresowane światem, ma w nosie co się dookoła dzieje będzie zamkniętym w sobie trudnym i nie mającym kontaktu z właścicielem psem?
Wiem, że to tylko predyspozycje i że właściwą socjalizacją i szkoleniem możemy każdego psa wyprostowac i ukierunkowac ale zawsze zaczynamy od jakiegoś punktu wyjściowego- czyli 8 tygodniowego szczenięcia z predyspozycjami.
I teraz stawiam się w sytuacji, gdzie odwiedzam uprzednio wybraną hodowlę i widzę przed sobą kilka szczeniąt. O co zapytac, co zrobic, jak ocenic i co brac pod uwagę wybierając pupila?
Co Wy- hodowcy bierzecie pod uwagę sugerując tego czy innego szczeniaka?
Zakładając, że chcę psa towarzysza- bez chęci wystawiania i hodowania. Po prostu mądrego, zrównoważonego psa, który będzie mi towarzyszył przez następne kilkanaście lat życia, z którym będę jeździc na wakacje, chodzic na spacery, próbowac jakis sportow, spedzac aktywnie zycie.
No i oczywiście zakładamy, że to będzie wilczak, a nie ON czy labrador. I nie pytajcie dlaczego
__________________
Rybka jest offline   Reply With Quote