View Single Post
Old 20-06-2013, 16:28   #78
Puchatek
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,330
Default

http://sjp.pl/weteran
http://sjp.pwn.pl/slownik/2579751/2
Patrząc na znaczenie słowa >weteran< (*) narzuca się skojarzenie m.in. o człowieku nie tylko wiekowo znającym od podszewki temat, ale można też użyć tego słowa względem osoby, która po prostu jest doświadczona w danej dziedzinie -"weteranem" może być "stażowo" "młodzik"
Napisałam: kilku "weteranów" da dobre rady, kilku młodszych podzieli się z serca doświadczeniami.
Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
Nie wiem czy bym dzielila tak ludzi.
Może dlatego, że spojrzałaś na słowo weteran, jako na starego wiarusa wojennego.... a to słowo ma nie tylko takie znaczenie. Poza tym wzięłam pod uwagę, że dany "weteran" podzieli się wiedzą, jaką ma względem konkretnego pytania. Jest oczywistą oczywistością, że o sukach dobrze opowie opiekun suk, o psach -opiekun psów /samców -wolę dopowiedzieć, by znowu nie było niezrozumienia/
Quote:
Originally Posted by avgrunn View Post
Ja bym dzielila ludzi raczej na tych ktorzy maja jakies doswiadczenie w danej dziedzinie
A czy weteranom odbierasz to doświadczenie?
Posłużyłaś się przykładami ze środowiska, ja mam trochę inny "klucz".. gdybym chciała wiedzy o szkoleniach napisałabym do Osoby, która bez napompowania oraz z dystansem i sercem podchodzi do szkolenia; gdyby mi chodziło o życie wilczaka w górach wybrałabym opiekuna wilczaka mieszkającego w górach od "pieluch" -np. ... ; gdybym myślała o podróżach, to pomyślała bym o ... ; gdybym potrzebowała wiedzy, jak ułożyć wspólne z wilczakiem życie w dużym mieście, wybrałabym ... . Gdybym chciała usłyszeć, jak znieść ból w imię miłości do wilczaka wybrałabym ... . Ale nie jest wykluczone, że jeśli np. w powyższych kwestiach odpowiedział by mi >"stary" wilczakowy Wiarus<, to Jego słuchałabym najchętniej...bo i wiedza i doświadczenie i wnioski -ocena powstała na przestrzeni iluś lat doświadczeń.
...
(*) -to tak jak z Twoim slangowym "wyjebane".... znaczeń może być kilka...


...........
Jasna cholera, ale pogmatwałam... powyższy tekst może sprawić niezły problem dla "płaskoprzestrzennych"... ...za dużo cudzysłowów i "rozwidleń".... ale moja wiara w >homo sapiens< -z naciskiem na >sapiens< -nie gaśnie! -pisać na priv, jeśli będzie problem: wyślę ryciny w pdf-ie...

Last edited by Puchatek; 20-06-2013 at 16:32.
Puchatek jest offline   Reply With Quote