View Single Post
Old 23-07-2014, 06:24   #11
netah
ngi dhla
 
netah's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: małaPolska
Posts: 321
Default

Quote:
Originally Posted by Bura View Post
mam diabelnie dobry humor od rana i >zło< mnie kusi... ... nie ma nic lepszego niż dywagacje filozoficzne o poranku.
Jeśli chodzi o narzędzia (realne bądź wirtualne) jako owoce poznania dobrego i złego tudzież moc mające rąk je dzierżących to wynalazłem odpowiedni cytat z Kołakowskiego:

"Obecność diabła potwierdza bez wątpliwości, że zło jest trwałą częścią świata, której wyrugować całkowicie nigdy się nie da, i że nie należy spodziewać się pojednania uniwersalnego (...)

Wiemy aż nadto dobrze, że nie ma takiego osiągnięcia umysłu, takiego dzieła ludzkiego geniuszu, które nie dałoby się obrócić przeciwko człowiekowi i nie mogło być użyte w jakiś sposób jako narzędzie diabła. Wynalazczość nasza nigdy nie będzie tak wielka, byśmy mogli przechytrzyć diabła i przeszkodzić mu w zwracamiu przeciwko nam najszlachetniejszych wyników naszej twórczości.

Wątpienia jest jedynym z naturalnych sposobów, jakich możemy użyć przeciwko niemu, może ono osłabić nasze prometejskie zaufanie do siebie i dać nam środki mediacji między niezgodnymi wymaganiami, jakie nam życie narzuca."
__________________
Surman suuhun
netah jest offline   Reply With Quote