View Single Post
Old 05-06-2008, 13:24   #2
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

Aaaaa więc przede wszystkim to okazało się, że innośc sierści cheyowej jest zmienna w czasie
Zmuszona jestem do dementi, bo niestety nijak do kryterium otwartości nie pasuje. Skąd ten bałagan informacyjny? Ano z braku doswiadczenia m.in Pewna cecha, mogaca podchodzic pod "otwartość" ujawnia się po kapieli. Mokra siersc, zanim znow przylgnie do skory jest tak smiesznie nastroszona Jak wyschnie, a najpredzej nastepnego dnia, wszystko wraca do normy. Byc może ktos moglby powiedziec, ze tak, to jest wlasnie otwarta siersc.. nie wiem. na codzien, sucha, normalnie lezy jak powinna . Z wyjatkiem sierści od nasady uszu do łopatek. I tu mamy zagwostkę
Bo wzorzec na temat szaty mówi dokładnie tyle:
WŁOS: Prosty, przylegający. Okrywa zimowa i letnia bardzo się różnią. W zimie przeważa gęsty podszerstek, który wraz z włosem okrywowym tworzy gęstą okrywe na całej powierzchni ciała. Wymagane jest, by włos pokrywał brzuch, wewnętrzną powierzchnię ud, worek mosznowy, wewnętrzną stronę uszu i przestrzeń między palcami. Mocno owłosiona szyja.

Więc to do czego możeny próbowac odnosic ceche cheyowgo futra, zamyka sie w 2 słowach "prosty, przylegający". Co do przylegania- napisałam wyżej, co do "prostosci" - zabrakło jej własnie na części "kryzowej" , co ciekawe, okresowo tez ma to rózne nasilenie. najprościej to wytumaczyć tak, że włos rosnie sobie normalnie, po czym skręca o 180 stopni i zamiast dalej rosnac wzdluz skory, rosnie rownolegle do pierwszego odcinka...w gore.
jak to nzawać? Otwarta?- przeciez przylega do skóry,,, kedzierzawa? -jako skręcona ? Moze...

W karcie bonitacji mamy kryteria:

L Sierść
2niedostateczna okrywa - nie dotyczy6miękka - ZUPELNIE nie dotyczy 8otwarta - ??? (może tak? może wg zacytowanej przez Ciebie definicji mamy do czynienia z sieścia otwarta ale w stopniu kwalifikującym do "czasem pomijany" ? ) Tu nie zawyrokuję, skoro juz doszlismy do tego, ze nie ma sedziow nieomylnych 14nietypowa - jw

No i teraz dochodzimy do swoistej bzdury bo z
pewnoscia TYPOWA to ta siersc nie jest (przynajmniej w części ale ocenia sie zawsze caloksztalt) bo typowa ma byc prosta Fakt niezaprzeczalny A gdyby miala byc nietypowa to powinnismy miec pare przyslowiowych peczternastek" a nie mamy

Kiedys sie interesowalam skad owe zbarankowanie..."winny" jest Orlik z Rosikova, zreszta ta cecha pojawia sie czesciej niz mozna przypuszczac,, ciezko to dostrzec w necie bo czesto jest to cecha ukrywana i foty sa albo obrabiane albo dawane takie na ktorych nie widac "niedoskonalosci" Dla mnie bzdura ale coz

Genetyka jest tajemnicza panią i czasem nas zaskakuje.. , latorosle Ksieciunia sierscia sie do ojca nie przyznaja.. pewnie gdziec, kiedys, przy ponownym spotkaniu odpowiednich genow znow ta cecha sie pokaze, niekoniecznie w tej linii


Quote:
To w takim razie w jaki sposób określa się tę granicę, "na ile otwarta i odstająca" musi być sierść, żeby była wadą dyskwalifikującą, a na ile, żeby była do zaakceptowania?
Znow ocena subiektywna jak sadze Mozemy zalozyc, ze :
a) rzetelne i fachowe
b) obiektywne

oko potrafi ocenic stopien "nieprawidlowosci" podczas dokladnej oceny. Mnie to zalozenie wystarcza, nie wiem czy Tobie tez


Czy
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote